خانه » دانستنیهای خانواده » برخی دختران در جهنم عقد‌های اجباری

برخی دختران در جهنم عقد‌های اجباری

آتش کینه و نفرت، در پشت نقابی از لبخند پنهان شده است که گاهی شعله​کشان، خودی نشان می دهد و گاهی هم این آتش در پشت لبخند های تلخ و مصنوعی کمین می کند و به انتظار می نشیند تا به وقتش زبانه های سرکش را ر ها کند و همه چیز را بسوزاند…

 

این حکایت زندگی زنان و دخترانی است که با دلی سرد و سینه ای انباشته از خشم و انزجار پا در خانه مردی گذاشته اند که حکم یک بیگانه را دارد. زنانی که روز ها را با فکر ر هایی از کابوس شومی می گذرانند، کابوسی که تمام رؤیا های شیرین و آرزوهای شان را بر باد داده و همچون بختکی گلوی شان را می فشارد.

 

اما آنها گاهی راه های جنون آمیز را برمی گزینند و با خون رنگین می کنند، چرا که به گفته جرم شناسان ازدواج های اجباری یکی از دلایل مهم در همسر​کشی ها محسوب می شود یا در مواردی خودکشی و خودسوزی زنان را به دنبال دارد. این ازدواج ها اگر چنین فرجام هولناکی در پی نداشته باشند حداقل سرانجامی تلخ و سیاه خواهند داشت و سایه این سیاهی همیشه بر سر فرزندانی که حاصل این ازدواج ها بوده اند گسترده خواهد بود. زنانی که وادار به ازدواج ناخواسته می شوند چه واکنش هایی خواهند داشت و فرجام این ازدواج های اجباری چه خواهد بود؟

 

برخی دختران در جهنم عقد های اجباری

 

برای دانستن پاسخ به سراغ دکتر مجید صفاری نیا، دانشیار و رئیس انجمن روانشناسان اجتماعی ایران رفتیم.

دکتر صفاری نیا در این باره می گوید: طبیعت انسان انتخابگر است و دوست دارد در هر کاری انتخاب خود را دخیل کند اما اجبار در ازدواج با تمام مسائلی که در شأن یک انسان است در تضاد قرار دارد و از طرفی برخلاف آموزه های دینی است که اراده زن و مرد و رضایت آنها در ازدواج را مهم ترین شرط می داند.

 

وقتی دختری به عنوان یک کالا در قبال دریافت وجه و به دست آوردن امکانات یا به هر دلیل دیگری به مردی واگذار می شود، طبیعی است که از همان ابتدا نسبت به این مرد احساس خشم، نفرت و پرخاشگری داشته باشد و این خشم را بروز دهد که این پرخاشگری گاهی به صورت آشکار مانند برخورد های کلامی و بدنی ظاهر می شود و گاهی بصورت پنهان و غیرمستقیم مانند بی توجهی و بی علاقگی نسبت به امور زندگی و مسئولیت های خانوادگی نمود می یابد.

 

زنی که خود را مدام در معرض تحقیر و اجحاف می بیند گاهی دچار افسردگی شدید شده و به لاک خود می رود و گاهی تمایل به انتقامجویی از شوهر دارد.

موارد زیادی هم از قتل شوهر اجباری به دست همسرش گزارش می شود که این کار را یا به تنهایی یا با همدستی شخص دیگری انجام می دهد و در واقع بخش عمده ای از این قتل ها ریشه در ازدواج های اجباری دارد.

 

احساس نفرت یا عشق مادرانه؟

این روانشناس می گوید: اگر زنی که تن به ازدواج اجباری داده صاحب فرزند شود از همان ابتدا نسبت به این فرزند دچار احساسات متضاد می شودو نمی داند این فرزند را دوست بدارد و به عنوان یک مادر به او عشق بورزد یا اینکه نسبت به او خشم و کینه داشته باشد.

 

فرزندانی که حاصل ازدواج های اجباری هستند از آسایش و آرامش بهره چندانی نمی برند و روش صحیح تعامل و سلوک را نمی آموزند و از این رو آنها هم با دیگران خشونت بار و بی عاطفه رفتار می کنند، گاهی مردان هم به اجبار خانواده مجبور به ازدواج با دختری می شوند که علاقه ای به او ندارند که نتیجه آن کشمکش های مداوم است، به این ترتیب پدران و مادران ضمن آنکه تجربیات خود را در اختیار فرزندان قرار می دهند نباید به هیچ وجه آنها را به سوی ازدواجی ناخواسته سوق دهند.

گل عشق در باتلاق ازدواج اجباری نمی روید

برخی دختران در جهنم عقد های اجباری

 

آیا ممکن است عشق و علاقه در ازدواج های اجباری شکل بگیرد؟

دکتر صفاری نیا در این باره می گوید: طبق سازوکار های دفاعی روانی ممکن است زن یا مردی که ازدواج به وی تحمیل شده، برای کاهش اضطراب و تنش به طور ناخودآگاه احساس رضایت را در خود ایجاد کند و بگوید که شریک زندگی اش آنقدر ها هم بد نیست، اما این احساس یک پوشش ظاهری است که روی احساسات دیگر نظیر خشم و کینه گذاشته می شود و این احساسات نهفته در نخستین فرصت ظاهر می شوند. خیلی وقت ها زنانی که به ازدواج با مردان مسن تر مجبور می شوند، هنگام پیری و از کارافتادگی مرد، شروع به انتقامجویی می کنند و حتی شوهرشان را که حالا مفلوک و فرتوت شده از خانه بیرون می کنند. این نکته را نباید هیچ گاه از خاطر برد که هیچ عشقی در اثر اجبار متولد نمی شود.

 

اما ازدواج های اجباری و تحمیلی بیشتر در چه فرهنگ ها و جوامعی شکل می گیرد؟

دکتر سیدحسن حسینی، مسئول کمیته آسیب های اجتماعی انجمن جامعه شناسی ایران و استاد دانشگاه تهران در پاسخ به این پرسش می گوید: در گذشته ای نه چندان دور اکثر ازدواج ها بدون تصمیم یا حضور دختر و پسر و براساس مذاکرات و تصمیمات خانواده های آنها انجام می شد، اما تغییرات جوامع شهری شرایطی را فراهم کرده که افراد، بیشتر با انتخاب خودشان تصمیم به ازدواج می گیرند.

 

به گفته دکتر حسینی، در جوامع عشیره ای و روستایی تفاوت های فرهنگی زیادی میان آدم ها نیست و به همین دلیل این ازدواج ها می تواند در بسیاری از مواقع موفق هم باشد و فرزندان این خانواده ها همانند پدران و مادرانشان ازدواج می کنند و فرزندان خود را هم به همین ترتیب راهی خانه بخت می کنند.

 

اما در جوامع دیگر اجبار بزرگ تر ها ناموفق خواهد بود. زیرا وجه مطلوب والدین با فرزندان تفاوت هایی دارد و از طرفی بالاتر رفتن سن ازدواج و بلوغ فکری جوانان باعث می شود که خودشان چارچوب مطلوبی را برای خود تعریف کنند که ورود اجباری به این چارچوب عواقب خوشی را نخواهد داشت، چراکه آتش نفرت و انزجار روزی گر می گیرد و همه چیز را می سوزاند…

 

منبع: پایگاه اینترنتی شبکه خبر

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

بدون دیدگاه

  1. بسیارمطلب جالبی هس باتشکرازسایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *