خانه » بازیگران و هنرمندان » اخبار بازیگران و هنرمندارن » تصمیم دردناک یک زوج در جشنواره فیلم کن

تصمیم دردناک یک زوج در جشنواره فیلم کن

فیلم ژاپنی «مثل پدر، مثل پسر» ساخته هیروکازو کوره-ادا روز شنبه در شصت و ششمین جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد.

این فیلم که موضوع ماهیت دربرابر تربیت را مورد توجه قرار می دهد، در چهارمین روز جشنواره کن برای اولین بار در دنیا در بخش مسابقه اصلی روی پرده رفت و به گواه واکنش های پس از نمایش فیلم، فعلا به همراه «گذشته» ساخته اصغر فرهادی، یکی از رقبای جدی برای دریافت جایزه نخل طلای کن امسال است.

«مثل پدر، مثل پسر» (Like Father, Like Son) یکی از دو فیلم ژاپنی است که همراه 18 رقیب دیگر بخت دریافت جایزه اصلی جشنواره کن 2013 را دارند.

سینمای ژاپن تاکنون چهار بار برنده جایزه نخل طلای کن شده که این اتفاق آخرین بار سال 1997 با فیلم «The Eel» به کارگردانی شوهی ایمامورا روی داد. تریلر پلیسی «سپر پوشالی» به کارگردانی تاکشی میکه دیگر فیلم ژاپنی حاضر در بخش مسابقه اصلی این دوره جشنواره کن است.

ماساهارو فوکویاما خواننده و بازیگر در «مثل پدر، مثل پسر» نقش مردی پرکار به نام ریوتا را بازی می کند که همراه میدوری همسر آرام و حرف شنو خود با بازی ماچیکو اونو پسر شش ساله شان کی یتا را طوری تربیت می کنند که در آینده مردی موفق شود.

زندگی خانوادگی در ظاهر عالی آن ها زمانی به هم می ریزد که از بیمارستان محل تولد کی یتا خبر می دهند که اشتباهی صورت گرفته و کی یتا بچه واقعی ریوتا و میدوری نیست.

پس از فاش شدن این قضیه میدوری با ناراحتی می گوید: «چطور متوجه نشدم؟ من یک مادرم!»

اکنون این زوج باید تصمیمی دردناک بگیرند: اینکه کی یتا را نگه دارند یا بچه اصلی خود را؟

تصمیم دردناک یک زوج در جشنواره فیلم کن

هیروکازو کوره-ادا کارگردان فیلم «مثل پدر، مثل پسر» در کنار دو بازیگر فیلم

لحظه های طنز و انسانی «مثل پدر، مثل پسر» زمانی است که ریوتا و میدوری با زوج دیگر – با بازی یوکو ماکی و لیلی فرانکی – که بچه اصلی شان را بزرگ کرده اند، ملاقات می کنند.

آن ها مغازه دار هستند و به طبقه ای دیگر تعلق دارند. این مسئله ریوتا را به وحشت می اندازد. او آن ها را هالوهایی بی عرضه می بیند که شایستگی بزرگ کردن پسرش را ندارند، اما اولین برداشت او زمانی تحت الشعاع قرار می گیرد که متوجه مهربانی و عشق آشکار آن دو به بچه ها می شود.

کوره-ادا به خبرنگاران گفت: «می خواستم این اغتشاش کامل در اصول اخلاقی شخصیت اصلی فیلم را خلق کنم. می خواستم شوک واقعی در ذهن او را خلق کنم.»

«مثل پدر، مثل پسر» چهارمین فیلم کوره-ادا است که در جشنواره کن رقابت می کند. فیلم آرامش بخش او در تقابل با فیلم های چهار روز اول کن است که خشونت در آن ها بارز بود.

فیلم مکزیکی «هلی» ساخته آمات اسکالانته که روز پنجشنبه در بخش مسابقه اصلی روی پرده رفت، صحنه ای بیمارگونه از شکنجه دارد. در فیلم چینی «نشانی از گناه» به کارگردانی جیا ژانکه هم – که جمعه نمایش داده شد – یک مرد وقتی نمی تواند فساد مقامات رسمی را خنثی کند، دست به کشتاری خونین می زند.

دانلد کلارک منتقد تایمز ایرلند نوشت: «پس از نیهیلیسم بخش مسابقه رسمی در چند روز اول جشنواره کن، دیدن نگاه انسانی و صمیمانه یک فیلمساز در فیلمش باعث خوشحالی است.»

درام خانوادگی «گذشته» تولید فرانسه هم روز جمعه در اولین نمایش جهانی خود در کن با استقبال منتقدان روبرو شد.

کلارک در مطلب خود به این نکته هم اشاره کرده که شاید تا اینجای کار بخت فیلم فرهادی برای دریافت جایزه نخل طلایی همچنان بیشتر از فیلم کوره-ادا باشد.

روز شنبه همچنین فیلم «جیمی پی: روان درمانی یک سرخپوست دشت» (Jimmy P.: Psychotherapy of a Plains Indian) به کارگردانی آرنو دپلشن فیلمساز فرانسوی در بخش مسابقه اصلی نمایش داده شد.

اولین فیلم انگلیسی زبان «جیمی پی» در درجه اول درباره گفت وگوهای خصوصی دو مرد است: جیمی پیکارد (با بازی بنیسیو دل تورو) سرخپوست بلکفوت که پس از حضور در جنگ جهانی دوم دچار اغتشاش ذهنی شد و ژرژ دِوِرو (ماتیو آمالریک) انسان شناس و روان شناس مشتاق فرانسوی که در یک بیمارستان نظامی در توپکا در کانزاس او را درمان کرد.

تصمیم دردناک یک زوج در جشنواره فیلم کن

ماتیو آمالریک بازیگر، آرنو دپلشن کارگردان و بنیسیو دل تورو بازیگر فیلم «جیمی پی»

دپلشن به خبرنگاران به خبرنگاران گفت: «یک پای این فیلم در اروپا و پای دیگرش در آمریکاست.»

او این فیلم را با اقتباس از کتاب «واقعیت و رویا» دِوِرو که سال 1951 منتشر شد، ساخته است. فیلم در محل اسکان قبایل سرخپوست در مونتانا فیلمبرداری شده است.

بخش زیادی از «جیمی پی» بر تعامل بین دل تورو و آمالریک استوار است که هر دو بازیگرانی محترم و شناخته شده در سطح بین المللی هستند.

دپلشن در نهایت فیلم خود را درباره نوعی انتقال ملیتی و دوستی بین یک بومی آمریکایی و یک دکتر مهاجر دانست که هر دو در کشوری که برای آن ها خارجی است، راه خود را پیدا می کنند.

او گفت: «این داستان دو مرد است که آمریکایی می شوند.»

استیون اسپیلبرگ فیلمساز آمریکایی رئیس هیات داوران بخش مسابقه اصلی این دوره جشنواره فیلم کن است. او به همراه دیگر داوران این بخش برندگان جوایز امسال جشنواره را 26 مه (5 خرداد) معرفی خواهد کرد.

روز دوشنبه فیلم «درون لوئین دیویس» به کارگردانی برادران کوئن و فیلم «بورگمان» ساخته الکس فان وارمردام در بخش مسابقه اصلی به نمایش درمی آیند.

 

منبع: خبرآنلاین

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *