خانه » گوناگون » گردشگری » دیدنی‌ترین‌ها در شمال شهر

دیدنی‌ترین‌ها در شمال شهر

سعدآباد، سرزمین کاخ ها و عبرت ها

این مجموعه تاریخی و فرهنگی را باید بین میدان تجریش و دربند ببینید که بازدید از آن همه روزه به غیر از ایام سوگواری بین ساعت های 8:30 صبح تا 5 بعدازظهر امکان پذیر است. هنگام بازدید از مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد می توان عمارت های زیر را به صورت یکجا دید و از معماری و سنت و فرهنگ زمان های پیش از انقلاب را به خوبی لمس و درک کرد.

دیدنی‌ترین‌ها در شمال شهر

مجموعه سعدآباد، چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را سپری کرده است. سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بوده است. پس از کودتای 1299 و تصرف آن توسط خاندان پهلوی، بناها و عمارت های متعددی در آن ساخته شد که بیش از 18 کاخ در ابعاد مختلف می شوند. هر یک از بناها محل سکونت یکی از افراد دودمان پهلوی بوده است. قدیمی ترین کاخ این مجموعه، کاخ (کوشک) احمدشاهی بوده است که در دوران اوایل سلطنت او، ساخت آن به پایان رسیده است. جدیدترین کاخ این مجموعه هم کاخ لیلا پهلوی است که متعلق به کوچکترین دختر محمدرضا پهلوی بوده است.

دیدنی‌ترین‌ها در شمال شهر

•موزه هنرهای زیبا (کاخ اسود): در سال 1319 خورشیدی به دستور رضاشاه در سه طبقه ساخته شده است هر کدام از این طبقات سالن ها و گالری های متعددی در خود جای داده اند. در هر سه طبقه موزه هنرهای زیبا، آثار بسیار زیبایی از هنرمندان نقاش خارجی و ایرانی وجود دارند.

•نمایشگاه اتومبیل های سلطنتی: در این نمایشگاه انواع اتومبیل هایی که پادشاهان پهلوی و اعضای خانواده او سوار می شده اند را می توان از نزدیک مشاهده کرد.

دیدنی‌ترین‌ها در شمال شهر

•کاخ موزه ملت (کاخ سفید): دو طبقه و بزرگ ترین کاخ مجموعه  سعدآباد است. این کاخ مخصوص پذیرایی از مهمانان خارجی بوده است. رضاشاه نیز در روزهای تابستان از مهمانان رسمی خود در این کاخ  پذیرایی می کرده است.

•موزه صنایع دستی (کاخ فرحناز و علیرضا پهلوی): مکانی برای نمایش آثار صنایع دستی ایران است.

•کاخ موزه نظامی (کاخ شهرام): در بخش مرکزی مجموعه سعدآباد در 2 طبقه ساخته شده است. هردو طبقه شامل ابزار و وسایل جنگی و نظامی ایران در طول تاریخ هستند. این کاخ پس از انقلاب با نام موزه نظامی در سال 1362 خورشیدی گشایش یافت.

دیدنی‌ترین‌ها در شمال شهر

•موزه هنرملل (موزه هنر اختصاصی فرح): زیرزمین کاخ سفید است. این موزه شامل آثار زیبایی است که توسط فرح دیبا و شاه از کشورهای مختلف دنیا خریداری یا به آنها هدیه شده اند. موزه هنر ملل در سال 1370 خورشیدی گشایش یافت.

•کاخ موزه سبز (کاخ شهوند): دو طبقه است و ساخت آن در سال 1307 شمسی پایان یافته و طراح و معمار آن نیز استاد جعفر کاشانی بوده است. همه آنچه از شاه در سالن این کاخ باقی مانده یک میز و صندلی و زیر سیگاری است .

دیدنی‌ترین‌ها در شمال شهر

•موزه تاریخ معاصر (کاخ شمس پهلوی): این کاخ بین سال های 1373 تا 1382 خورشیدی به عنوان موزه مردم شناسی دایر بوده است. اما در بهمن ماه 1388خورشیدی با عنوان جدید موزه تاریخ معاصر و هدایای سلطنتی خاندان پهلوی بازگشایی شد.

موزه نابینایان در ساختمان معروف به کوشک در دوم خرداد ماه سال 1390 خورشیدی گشایش یافت. این ساختمان مربوط به اواخر دوره قاجار و متعلق به کلیدداران و باغبانان درباره بوده است. این بنا حدود 90 مترمربع مساحت و 3 گالری دارد

 

 

•موزه نیم قرن کودکی در دوره معاصر:محل نمایش اسباب بازی های لیلا پهلوی است.

•موزه آشپزخانه سلطنتی: در بخش مرکزی مجموعه سعدآباد دارد که آشپزخانه کاخ موزه ملت بوده است.

•موزه ظروف سلطنتی (کاخ اشرف پهلوی): در این موزه، ظروف سلطنتی بیش از 500 قطعه ظرف و وسیله تزیینی در 5 سالن در دو طبقه وجود دارند. بیشتر ظروفی که در این موزه وجود دارند به کارخانجات معتبر دنیا نظیر لیموژ، سور، باواریا،  رزنتال و … متعلق هستند.

دیدنی‌ترین‌ها در شمال شهر

•موزه استاد حسین بهزاد (کاخ کرباسی): 4 سالن دارد. در این سالن ها آثار نقاشی هنرمند بزرگ ایران و خالق مینیاتورهای زیبا، استاد بهزاد به نمایش عموم گذاشته شده اند.

•موزه استاد محمود فرشچیان: محل نمایش بیش از 50 اثر از استاد محمود فرشچیان است.

•موزه برادران امیدوار: در این موزه انواع آلات و ادوات شکار انسان های بومی، اسکییمو، آمازون، آفریقا، ظرف های سفالین فرهنگ اینکا، حیوانات و جانوران تاکسیدرمی شد، مرجان، فسیل، و عکس های سفر برداران امیدوار را می توان مشاهده کرد. این موزه پیش از انقلاب کالسکه خانه و استراحتگاه سورچی ها بوده است.

دیدنی‌ترین‌ها در شمال شهر

•خانه سپید (موزه نابینایان): موزه نابینایان در ساختمان معروف به کوشک در دوم خرداد ماه سال 1390 خورشیدی گشایش یافت. این ساختمان مربوط به اواخر دوره قاجار و متعلق به کلیدداران و باغبانان درباره بوده است. این بنا حدود 90 مترمربع مساحت و 3 گالری دارد. این موزه برای نابینایان طراحی شده است. نابینایان در این موزه می توانند اشیا را لمس کنند و توضیحات آنها را که با خط بریل نوشته شده اند را بخوانند.

 

کاخی که لوکیشن قهوه تلخ شد

دومین مجموعه موزه ای بزرگ تهران، مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران است که در میدان شهید باهنر (نیاوران) قرار دارد و بازدید از آن همه روزه بین ساعت های 9 صبح تا 7 بعدازظهر امکان پذیر است. مجموعه کاخ و موزه نیاوران، شامل بناها و موزه های تاریخی و دیدنی از دوران پادشاهان قاجار و پهلوی ایران و بناهای جدید که وابسته به بخش خصوصی هستند، است.

دیدنی‌ترین‌ها در شمال شهر

شاید بد نباشد که بدانید عملیات احداث این کاخ که مجموعه قهوه تلخ به کارگردانی مهران مدیری هم در آن تصویر برداری شده، در سال 1337 به دستور محمدرضا پهلوی آغاز شد و در سال 1346 به اتمام رسید. در زمان فتحعلیشاه قاجار کاخ کوچکتری در محل فعلی کاخ نیاوران قرار داشت که در زمان محمدرضا پهلوی تخریب و کاخ نیاوران بجای آن ساخته شد.

این بنا با مساحتی در حدود 9000 مترمربع در دو طبقه و یک نیم طبقه احداث و در ابتدا به عنوان محلی برای پذیرایی میهمانان خارجی در نظر گرفته شد، اما پس از پایان ساخت به محل سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده اش اختصاص یافت.

دیدنی‌ترین‌ها در شمال شهر

•کاخ نیاوران: در ضلع شمال شرقی باغ بزرگ نیاوران واقع شده است. مساحت این کاخ حدود 9 هزار مترمربع است و در دو طبقه و یک نیم طبقه ساخته شده است.

•کاخ صاحبقرانیه: این کاخ در دو طبقه شامل شاه نشین، کرسی خانه، حمام و 50-40 دستگاه خانه است. هر کدام از خانه ها نیز 4 اتاق و یک ایوان دارند. این خانه ها برای زنان ناصرالدین شاه ساخته شده اند.

•موزه جهان نما: در ضلع غربی کاخ صاحبقرانیه واقع شده است. در آن آثار و اشیاء هنری اهدایی به فرح دیبا و یا خریداری شده توسط او نگهداری می شود. این موزه چهار سالن در طبقه همکف و یک سالن در زیرزمین دارد. سقف تالار میانی این موزه با نقاشی های زیبا با نقش گل و مرغ شیراز مزین شده است.

دیدنی‌ترین‌ها در شمال شهر

•کوشک احمدشاهی: در اواخر دوره حکومت قاجار به عنوان اقامتگاه ییلاقی در باغ نیاوران در مساحتی حدود 800 متر مربع و دو طبقه با سقف شیروانی ساخته شده است.

•گالری جهان نما: بخشی از ساختمان کناری موزه جهان نماست که قبلا برای مخابرات کاخ بوده است.

•تالار آبی: تالار آبی در زمان محمدرضا پهلوی برای پذیرایی از مهمان ها شاه استفاده می شده است. در حال حاضر نیز با چلچراغ های بزرگ در قسمت شمالی کاخ نیاوران واقع شده است.

 

منابع: همشهری آنلاین، کتاب اول

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

هانوفر

سفر به شهر زیبای هانوفر در آلمان

هانوفر یکی از مهم ترین شهر های آلمان است که در شمال این کشور و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *