خانه » اخبار روز » سقوط عجیب بهای طلا و دلایل آن

سقوط عجیب بهای طلا و دلایل آن

سال 92 برای طلا سال عجیبی بود. به گزارش شبکه اطلاع رسانی اتحادیه طلا و جواهر، برخلاف پیش بینی هایی که برای درخشش این فلز زرد وجود داشت ناگهان چنان سقوطی کرد که تحلیلگران را به حیرت واداشت، هر انس طلا طی یک روز حدودا صد دلار کاهش قیمت را به خود دید.
پیش بینی ها تغییر کرد و شرکت های بزرگ سرمایه گذار اخبار مثبت خود را تبدیل به پیش بینی های منفی کردند تا دورنمای روشنی برای این عنصر سابقا محبوب برای سرمایه گذاری تصویر نکنند.
هر چند باز هم در این میان بودند تحلیل گران و شرکت هایی که می گفتند اوضاع این گونه نخواهد ماند و طلا گران تر هم می شود. البته به صورت مقطعی پیش بینی درستی داشتند و طلا بعد از کمی سقوط از مرز 1400 دلار پایین تر نرفت و کمی رشد کرد. اما این رشد اندک قابل مقایسه با سقوط نبود هر چند اندک کورسویی بود برای کسانی که سرمایه های خود را طلا کرده بودند. 
 برخی شرکت ها و بانک های مرکزی هم در این میان اقدام به خرید طلا کردند تا منابع خود را بیشتر کنند. اما حالا با گذشت یک ماه از آن سقوط معروف، بازار دوباره روندی نزولی در پیش گرفته طوری که این بار رکورد 1400 دلار هم شکسته شد و در حال حاضر قیمت هر انس طلا به 1361 دلار رسیده است.
 اتفاقی که باز معادلات این بازار را به هم ریخت. فعلا بازارهای جهانی تعطیل است و این رقم از آخرین ثانیه های معاملات روز جمعه باقی مانده و مشخص نیست که فردا، با باز شدن بازارهای جهانی طلا چه اوضاعی خواهد داشت.
بیشتر تحلیل گران این روند را نزولی پیش بینی می کنند و برخی دیگر هم خبر از افزایش قیمت ها می دهند و وضعیت مبهمی در بازار طلا حاکم است. گمانه زني ها نسبت به پايان يافتن سياستهاي انبساطي پولي بانک مرکزي آمريکا و رشد ارزش دلار به بالاترين ترين حد ازسال2008 ميلادي تاکنون، دلایلی هستند که باعث روند نزولی طلا در این چند روز شده اند.
بازار داخلی طلا در شوک اول قیمت جهانی طلا، طبق معمول طلافروشان جمله معروف خود ” طلا هیچ وقت ارزان نمی شود” را تحویل مشتری ها می دادند با این امید که طلا دوباره صعود کند.
اما این مقاومت در برابر کاهش قیمت ها دیگر نتوانست ادامه پیدا کند و بعد از این شوک دوم ما شاهد کاهش قیمت طلای زرد در ایران نیز هستیم.
گویا طلافروشان هم بالاخره باور کرده اند” طلا می تواند ارزان شود” به ویژه بعد از اعلام خبر کاندیداتوری اکبر هاشمی رفسنجانی بازار واکنش مثبتی از خود نشان داد و هم دلار و طلا به ثبات رسیدند. پیش بینی می شود با ادامه این روند نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نیز در بازار با واکنش همراه باشد. که باید تا آن زمان منتظر ماند و مرد محبوب مردم را شناخت.
منبع: اتحادیه طلا، جواهر، سکه و صراف تهران
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *