خانه » اخبار روز » اجتماعی » افزایش حقوق کارکنان به نفع آنها نیست

افزایش حقوق کارکنان به نفع آنها نیست

یک اقتصاددان با تاکید بر این که باید در تعیین حقوق کارکنان دوراندیش بود تصریح کرد: عواقب منفی افزایش حقوق برابر نرخ تورم به خود حقوق بگیران بازخواهد گشت.

دکتر علی اکبر نیکواقبال با اشاره به تناسب حقوق با نرخ تورم به عنوان یکی از مبناهای موثر در تعیین میزان افزایش حقوق کارکنان اظهار کرد: در صورت پیروی از این اصل با توجه به متوسط 30 درصدی تورم حاکم بر اقتصاد حقوق ها نیز باید 30 درصد افزایش یابد و این در شرایطی که رشد اقتصادی کشور منفی است نمی تواند سیاستی منطقی باشد.

وی با بیان این که وقتی کارگران و کارکنان پس انداز چندانی ندارند افزایش حقوق آن ها به سرعت به تقاضای موثر تبدیل خواهد شد، افزود: این اتفاق در شرایطی می افتد که اقتصاد کشور با کاهش عرضه و تولید همچنین رشد اقتصادی منفی مواجه است و پاسخ مناسبی برای افزایش تقاضا وجود ندارد از این رو در ادامه این خود مردم هستند که بیشتر دچار مشکل می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران بیان کرد: اگر کارمندان بدانند که نقدینگی ناشی از افزایش حقوق آن ها تورم را تشدید کرده و اوضاع بهتری را برایشان رقم نخواهد زد بی تردید ترجیح می دهند که درآمد بیشتری نداشته باشند اما تورم و گرانی نیز بیش از این، آن ها را تحت فشار قرار ندهد.

نیکواقبال معتقد است: در وضعیتی که هدایت نقدینگی به درستی صورت نمی گیرد افزایش حقوق به افزایش تورم و در نهایت به تصمیم دوباره به افزایش حقوق کارکنان و تشکیل دور باطل تورمی منجر خواهد شد که به سود هیچ کس نیست.

وی با تاکید بر این که باید به جای بحث بر سر افزایش یا کاهش چند درصدی حقوق ها به دنبال راه حل اساسی برای حذف عوامل فشار بر اقتصاد و مردم بود گفت:  تنها مسئله کنونی اقتصاد ایران تورم نیست بلکه در کنار آن رکود، بیکاری و پس رفت اقتصاد است که جامعه را تحت فشار قرار داده و باید برای آن چاره ای اندیشید چرا که مسائل اقتصادی مردم با افزایش چند درصدی درآمدشان حل نمی شود.

این کارشناس با بیان این که رفع مسائل اقتصادی ایران نیازمند عزم ملی و اعتقاد سیاست گذاران به علم اقتصاد است، خاطرنشان کرد: هم راه حل ها وجود دارند و هم دانشمندان و صاحبنظران اقتصادی که بتوانند آن ها را ارائه و اجرا کنند، پس لازم است تا دولت و تمامی نهادها و سازمان ها با یکپارچگی و وحدت ملی و کنار گذاشتن منافع شخصی با اتخاد سیاست های کارشناسی و منطقی متکی به علم اقتصاد تعادل را به اقتصاد کشور بازگردانند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *