خانه » کودک و والدین » بیماری های شایع کودکان » زردی نوزاد، والدین را نگران می‌کند

زردی نوزاد، والدین را نگران می‌کند

اما چرا نوزادان به زردی مبتلا می شوند و نشانه ها و روش های درمان آن چیست؟

هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز بدن در نهایت تبدیل به رنگدانه زردرنگی به نام «بیلی روبین» می شود که کبد مسئول دفع این ماده از طریق صفرا به خارج از بدن است.

بالا بودن میزان بیلی روبین خون می تواند ارثی یا نشانه ای از بیماری های کبدی باشد.

به تدریج و با افزایش عدد «بیلی‏روبین» مناطق دیگر پوست مانند شکم و اندام‏ها زرد می‏شود. بنابراین تشخیص زردی بر اساس مشاهده زردی در پوست و چشمان نوزاد است.

 

گاهی در نوزادان، زردی فیزیولوژیک اتفاق می افتد. این زردی شرایط خاصی دارد و حتما باید با تشخیص پزشک معالج باشد. عوارضی هم ندارد و در صورتی که نوزاد تحت نظر پزشک باشد، نیاز به بستری نیست.

 

گاهی نیز زردی ناشی از شیر مادر است که در هفته اول تولد نوزاد ایجاد شده و به علت کم بودن شیر مادر و تغذیه ناکافی نوزاد به وجود می‏آید. این نوع زردی ربطی به ترکیبات شیر مادر ندارد، در این نوع زردی درمان بر اساس تغذیه مکرر و بیشتر شیر مادر است.

البته در مواردی زردی مربوط به ترکیبات نامطلوب در شیر مادر است که پس از هفته اول ایجاد می شود و تشخیص این نوع زردی فقط با مشاوره با پزشک متخصص اطفال امکان‏پذیر است.

 

گاهی نیز زردی ناشی از ناسازگاری‏های خون است و در صورت تطابق نداشتن گروه خونی مادر و نوزاد این نوع زردی به وجود می‏آید.

به طور معمول در مادرانی که گروه خونی O دارند، اگر نوزادشان گروه خونی A یا B داشته باشد، احتمال این نوع زردی وجود دارد. البته این حالت در تمامی مادران که گروه خونی O دارند اتفاق نمی‏افتد. این نوع زردی شدید بوده و حتما از سوی متخصص اطفال نیاز به بستری و درمان دارد.

نور آفتاب یا نور مهتابی های معمولی هیچ‏گونه تاثیری در کاهش زردی نوزاد و درمان آن ندارد

 

البته در موارد دیگر نیز زردی ناشی از RH است، یعنی در صورتی که RH مادر(فاکتور موجود در گلبول قرمز خون) منفی و RH نوزاد مثبت باشد، احتمال ایجاد این نوع زردی وجود دارد. هم اکنون با تزریق آمپول «روگام» از ایجاد این نوع زردی در حاملگی بعدی جلوگیری می‏کنند.

 

فاویسم یا زردی ناشی از پرخونی نوزاد، معمولا در نوزادانی که مادران شان دیابتی یا نوزادان دچار تاخیر رشد داخل رحمی در زمان بارداری باشند، دیده می‏شود که این زردی به ویزیت متخصص و درمان نیازدارد.

 

زردی ناشی از کم کاری تیروئید نیز وجود دارد که این نوع زردی به علت کاهش هورمون تیروئید در بدن نوزاد ایجاد می‏شود و با تشخیص به موقع و درمان کم‏کاری تیروئید، می‏توان این نوع زردی را معالجه کرد.

 

عوامل خطر

اما از میان علل بروز زردی که بگذریم، وزن کم نوزاد در زمان تولد، نارس بودن، جنس پسر، نوزاد مادر دیابتی، سابقه زردی در نوزاد اول، عدم تطابق گروه خونی و RH مادر و نوزاد، تغذیه ناکافی نوزاد بخصوص در روزهای اول زایمان به روش سزارین همگی از عواملی است که می‏تواند خطر بروز زردی در نوزادان را بیشتر کند.

 

زردی و عوارض آن

در صورتی که مقدار بیلی‏روبین از حد مجاز تجاوز کند ممکن است عوارض جبران‏ناپذیری برای نوزاد در پی داشته باشد. از جمله آنها، عوارض مغزی و شنوایی است.

هر نوزاد زرد باید حتما از سوی پزشک اطفال ویزیت و معاینه شود و در صورت صلاحدید پزشک، آزمایش بیلی‏روبین خون انجام و بر اساس آن تصمیم‏گیری برای درمان انجام گردد.

 

چه موقع درمان انجام می‏ شود؟

در مورد درمان زردی، تاکید متخصصان اطفال به تمام خانواده ‏ها این است که ظاهر نوزاد ملاکی برای تشخیص زردی نیست و در صورت احتمال زردی مراجعه به پزشک الزامی است. با این حال یکی از اصول درمان استفاده از لامپ‏های مخصوص به نام لامپ فتوتراپی است.

 

طول موج این لامپ نور سفید است که با مکانیسم های پیچیده‏ای سبب کاهش زردی می‏شود. البته توصیه می‏کند که بهتر است فتوتراپی در بیمارستان و تحت نظر کادر درمان انجام شود تا از عوارض احتمالی پیشگیری شود.

 

نورهای مهتابی تاثیری ندارند

نور آفتاب یا نور مهتابی های معمولی هیچ‏گونه تاثیری در کاهش زردی و درمان آن ندارد.

همچنین در مورد نوع تغذیه مادر، مصرف غذاهای گرم مانند ادویه یا خرما تاثیری در زردی نوزاد ندارد.

تنها عامل موثر در کاهش زردی، تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر و افزایش دفع ادرار نوزاد است. البته در زردی شیر مادر، پزشک ممکن است استفاده از شیر مادر را به طور موقت قطع و شیر خشک را جایگزین کند، اما ترنجبین و شیر خشت بیشتر سبب افزایش دفع مدفوع شده و تاثیر بسزایی در کاهش میزان زردی ندارد و هیچ گاه نباید نوزاد را صرفا با این مواد تحت درمان قرار داد و حتما باید با پزشک مشاوره شود.

تعویض خون نوزاد در صورتی که میزان بیلی‏روبین از حد مجاز بالاتر باشد، با تشخیص پزشک انجام می‏ شود

راه پیشگیری نیز تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر پس از تولد است. حتی در روزهای اول تولد که شیر مادر کم است نیز تغذیه مکرر نوزاد در پیشگیری از زردی موثر است.

 

در انتخاب رنگ لباس نوزاد هم از طیف زرد استفاده نشود، چون تشخیص زردی را از سوی والدین به تاخیر می‏ اندازد.

 

نوزاد را حجامت کنیم؟

اما در مورد انجام حجامت در نوزاد برای کاهش زردی، به هیچ عنوان این کار توصیه نمی‏شود، چون حجامت برای افراد بزرگسال کاربرد دارد و در نوزادان با عوارض زیادی همراه است.

 

تعویض خون نوزاد در صورتی که میزان بیلی‏روبین از حد مجاز بالاتر باشد، با تشخیص پزشک انجام می‏ شود، چون تعویض خون عارضه خاصی برای نوزاد در پی ندارد، اما انجام ندادن آن عوارض جبران‏ ناپذیری مانند عقب‏ ماندگی ذهنی یا کاهش شنوایی یا سایر عوارض عصبی را احتمالا به دنبال خواهد داشت.

منبع: جام جم – دکتر شیوا رفعتی، متخصص اطفال ، عضو هیات علمی دانشگاه شاهد


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

بیماری های انگلی

بیماری های انگلی در کودکان و علت آن

وجود بیماری های انگلی در روده کودک ممکن است مشکلاتی از قبیل از بین رفتن …

بدون دیدگاه

  1. با سلام
    نوزاد دختر 29 روزه-آزمایش خون : T4:5.0-TSH:2.98-Bilirubin:13.2 نوزاد در 36 هفتگی بدنیا آمد.ازدواج فامیلی(پسرخاله-دخترخاله)-وزن :2580 در ابتدا تولد و در حال حاضر:3800-دور سر1.5سانتیمتر رشد داشته است.شیر خوب می خورد.زیاد می خوابد و آرام است.پدر:در نوزادی فاویسم داشته است که منجر به عوض کردن خون شده است.آیا نوزاد ما دچار کم کاری تیروئید منجر به عقب ماندگیی ذهنی است؟ آیا درمان قطهی دارد با توجه به اینکه یکماه گذشته است؟از اینکه ما را از نگرانی درمی آوردی متشکرم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *