خانه » سلامت » جیوه دماسنج شکسته خطر دارد؟

جیوه دماسنج شکسته خطر دارد؟

یکی از فلزاتی که خیلی از ما با آن سر و کار داریم، جیوه است. این فلز مایع در اطراف همه ما وجود دارد ولی خیلی اوقات به آن توجه نداریم و فراموش می کنیم که جیوه فلزی سمی است. در این میان حتی برخی از غذاهایی که می خورید حاوی جیوه اند و جیوه در ساختار برخی وسایل که با آن سر و کار دارید به کار رفته است.

 

اما آیا می دانید چه مقدار از جیوه سمی است؟ از مصرف چه غذاهایی باید اجتناب کنید؟

اگر دماسنج جیوه ای در دست یا دهان شما بشکند باید چه کار کنید؟

و به طور کلی مسمومیت با جیوه چه خطری در پی دارد؟

 

اثرات سمی جیوه از چندین دهه گذشته شناخته شده اند. اکنون می دانیم که جیوه نباید در اسباب بازی های کودکان مورد استفاده قرار گیرد و باید دور از دسترس آنها نگهداری شود.

 

مسمومیت با جیوه می  تواند باعث آسیب عصبی غیرقابل برگشت در مغز در حال رشد کودک شده و همچنین در بزرگسالان باعث آسیب عصبی منجر به بی حسی، احساس گزگز، از دست دادن تعادل، از بین رفتن شنوایی و کاهش بینایی می شود.

 

اما همه ما از طریق منابع مختلف در معرض جیوه قرار داریم. ماهی ها به طور طبیعی در بدن خود مقداری جیوه دارند. هر چه ماهی از نظر اندازه بزرگ تر باشد، میزان جیوه موجود در آن بیشتر خواهد بود. حتی میزان جیوه در ماهی های مختلف مربوط به یک گونه با هم متفاوت است.

 

پس از سال های 1800 میلادی، دندانپزشکان برای پر کردن دندان ها از جیوه استفاده می کردند. ماده ای که برای پر کردن دندان ها استفاده می شد، حاوی نقره، جیوه، مس و قلع بود که جیوه 50 درصد این آلیاژ را تشکیل می داد.

پس از مسواک زدن جیوه تبخیر شده و بخار آن آزاد می گشت. در سال های اخیر دیگر کمتر از این آلیاژ استفاده می شود و بیشتر رزین مورد استفاده قرار می گیرد که به رنگ طبیعی دندان ها نزدیک تر است.

ماهیانی که بیشتر مورد مصرف قرار می گیرند، دارای مقدار پایینی جیوه بوده و اگر به مقدار توصیه شده برای مصرف آنها که دو وعده در هفته است، توجه شود دیگر نیازی به نگرانی نیست

 

دماسنج ها حاوی مقداری جیوه اند، اگرچه تماس فقط وقتی رخ می دهد که دماسنج شکسته شود، اما در هر صورت امکان این اتفاق وجود دارد به همین جهت کم کم دماسنج های دیجیتال وارد بازار شده اند تا خطر تماس با جیوه دماسنج های قدیمی را از بین ببرند.

برخی از وسایلی که در خانه نگهداری می شوند نیز حاوی جیوه اند. آونگ ساعت، لامپ های فلورسنت، برخی از باتری ها و وسایل پزشکی (مانند دستگاه فشار خون جیوه ای)  از جمله این موارد هستند.

مقدار اندکی جیوه در تیمروسول وجود دارد. این ماده یک ضدعفونی کننده موضعی و نگهدارنده است که در برخی واکسن ها و محصولاتی که بدون نسخه به فروش می رسند مانند محلول لنزهای تماسی، مرکورکروم (دواگلی) ، بعضی افشانه های بینی و داروهای گیاهی یافت می شود.

حتی برخی مواد آرایشی و زیبایی و کفش های بچگانه ای که خاصیت نورافشانی دارند نیز حاوی جیوه اند.

حال این سوال پیش می آید که چه مقدار تماس با جیوه، خطرناک تلقی می شود و تا چه حد باید از تماس با جیوه جلوگیری کرد؟

این مسائل مواردی هستند که افراد مختلف پاسخ های متفاوتی به آن می  دهند، ولی در اینجا می کوشیم مساله را کاملا روشن کنیم و شبهات را برطرف سازیم.

 

چگونه جیوه را از خود دور کنیم؟

سال 2006 میلادی، 34 مقاله ای که درباره ایمنی پرکننده های دندان حاوی جیوه انجام شده بود مورد بررسی قرار گرفتند و معلوم شد که اگر چه سطح خونی و ادراری جیوه با افزایش تعداد دندان  های پر شده با جیوه افزایش می یابد، ولی این سطوح پایین تر از آن هستند که خطرناک تلقی شوند، اما هنوز هم متخصصان در حال بررسی بیشتر یافته ها هستند.

 

ماهی با طعم جیوه!

متخصصان به این نتیجه رسیده اند که جیوه موجود در ماهی می تواند مشکلاتی را بویژه برای کودکان یا جنین در حال رشد به وجود آورد.

 

کوسه، اره ماهی و ماهی استومری از ماهی هایی هستند که میزان جیوه موجود در آنها از دیگر ماهی ها بیشتر است و توصیه می شود که خانم های حامله و کودکان از مصرف آنها اجتناب کنند.

 

خرچنگ دریایی، ماهی تن، ماهی هالیبوت، ماهی روغن کوچک، ماهی آبی و قزل آلای آب شور از میزان متوسطی جیوه برخوردارند.

مقدار توصیه شده برای مصرف ماهیانی که جیوه کمتری دارند دو وعده در هفته است.

آبزیانی که از مقدار کمی جیوه برخوردارند و مصرف آنها شایع تر است عبارتند از: میگو، ماهی تن کنسرو شده، قزل آلای آب شیرین و گربه ماهی.

 

نوع دیگری از ماهی تن به نام آلباکور که گاهی ماهی تن سفید نامیده می شود، بر خلاف ماهی تن معمولی حاوی مقدار بیشتری جیوه است. پس اگر خواستید از این ماهی استفاده کنید، باید فقط  هفته ای یک بار از آن مصرف کنید.

 

دقت کنید که ترس از جیوه نباید مانع مصرف ماهی شود و باعث شود که شما ماهی را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

امگا 3 موجود در ماهی باعث کاهش خطر سکته قلبی و مغزی، اختلالات کلیوی، آلزایمر، سرطان سینه، پروستات و رحم، التهاب مفاصل و بسیاری بیماری های دیگر می شود.

 

بنابراین همان طور که گفته شد،  ماهیانی که بیشتر مورد مصرف قرار می گیرند، دارای مقدار پایینی جیوه بوده و اگر به مقدار توصیه شده برای مصرف آنها که دو وعده در هفته است، توجه شود دیگر نیازی به نگرانی نیست، هرچند که مقدار مصرف ماهی امروز در بیشتر خانواده ها کمتر از این مقدار است.

مقدار جیوه به کار رفته در دماسنج ها به حدی نیست که باعث بروز مسمومیت شود. اما به والدین توصیه می شود که برای اندازه گیری درجه تب کودکان خود از دماسنج های دیجیتالی استفاده کنند

اگر دماسنج جیوه ای شکست چه کار کنم؟ آیا سلامتم به خطر می افتد؟

این دو سوال در ذهن همه افرادی که با دماسنج جیوه ای کار می کنند، وجود دارد.

 

در جواب اول باید گفت که جیوه فلزی براق،  بی بو و سمی است که در دمای اتاق به حالت مایع وجود دارد. بیشتر موارد مسمومیت با جیوه از طریق تنفس هوای آلوده یا مصرف آب و غذای آلوده به جیوه به وجود می آید.

مشکلات عصبی پس از مواجهه طولانی مدت با مقادیر زیاد جیوه بروز می کند. مواجهه با مقدار اندکی جیوه در مدت کوتاه، خطری برای سلامت ندارد.

 

مقدار جیوه به کار رفته در دماسنج ها به حدی نیست که باعث بروز مسمومیت شود و اثرات سمی داشته باشد. با وجود این به والدین توصیه می شود که برای اندازه گیری درجه تب کودکان خود از دماسنج های دیجیتالی استفاده کنند.

 

وقتی می خواهید دماسنج جیوه ای را دور بیندازید، آن را داخل کیسه پلاستیکی گذاشته و درش را گره بزنید. اگر دماسنج شما شکست از دو ورقه کاغذی برای جمع آوری جیوه آن استفاده کنید. هیچ وقت برای جمع آوری جیوه از جاروبرقی استفاده نکنید.

 

مطالعاتی که نتایج منفی گزارش می کنند، ثابت کننده آن نیستند که منابع مختلف جیوه بی خطرند، چرا که ممکن است این اثر آنقدر اندک باشد که تشخیص آن بسادگی ممکن نباشد و شاید هیچ وقت مطالعه دقیقی روی آن انجام نشود، چرا که ترتیب دادن چنین مطالعاتی دشوار و پرهزینه است.

 

دوری تمام و کمال از جیوه امکان پذیر نیست، اما می توانید با توجه به توصیه های بالا خود را از قرارگیری در معرض مقادیر خطرناک این ماده مصون بدارید و دفعه بعد که به دندانپزشکی رفتید، خیالتان راحت باشد که با جیوه دندان هایتان را پر نمی کنید.

منبع: جام جم – دکتر امیر شیروانی

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

3 دیدگاه

  1. سلام تماس جیوه با دست ایجاد سوزش می کند?

  2. متاسفانه … هيچكونه اطلاع رساني انجام نشده و مخصوصا در مورد لامپهاي كم مصرف و مهتابي كه هم جيوه داره و هم بخار جيوه، من هزار بار به شكسته اون دست زدم و حتي بوشم كردم الان نميدونم سرطان دارم يا نه

  3. با سلام مدتی قبل در اطراف یک نوزاد یک دماسنج حاوی جیوه شکست بعد از چند وقت واکسن سه گانه به آن نوزاد تزریق شد . نوزاد مذکور بعد از تزریق واکسن سه گانه دچار تشنج گردید از آن زمان حدودا 2 سال می گذرد ولی هنوز برای آن کودک به طور مستمر تشنج های کوتاه رخ می دهدبیماری وی دربرابر هر درمانی که توسط پزشکان مطرح کشور اقدام شده مقاوت می کند خواهشمند است عنوان فرمائید که تشنج آن کودک از شکستن و احتمالا استنشاق جیوه دماسنج بوده است یا خیر ؟ آیا این مشکل راه حلی دارد ؟ با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.