خانه » ورزشکاران » مصاحبه ورزشکاران » گفتگو خواندنی با حمید سوریان قهرمان المپیک 2012 لندن + عکس

گفتگو خواندنی با حمید سوریان قهرمان المپیک 2012 لندن + عکس

سوريان بي شك سال كهنه و به پايان رسيده ۱۳۹۱ را هرگز از ياد نخواهد برد. در واقع امكان ندارد، چون از اين پس همه جهان او را پس از نامس به افتخاري كه در اين سال نصيبش شد، ياد خواهند كرد. وي از جنوبي ترين مناطق شهر بزرگ تهران يعني شهر ري بر بلندترين سكوي ورزش كشتي فرنگي ايستاد.

آقاي سوريان سال نو مبارك! سال گذشته چه اتفاق مهمي برايت رخ داد؟

ممنون! من هم سال جديد را به شما و همه هموطنانم تبريك عرض مي كنم و اميدوارم سال خوبي پيش رو داشته باشيد. سال ۱۳۹۱ اين توفيق نصيب بنده شد كه مدال طلاي دسته ۵۵ كيلوگرم كشتي فرنگي المپيك ۲۰۱۲ لندن را براي كشورم به ارمغان بياورم و از اين حيث هم خوشحالم و هم آسوده خاطر كه دينم را به ورزش اول مملكتم ادا كردم.

چرا در المپيك ۲۰۰۸ اين افتخار نصيبت نشد؟!

شرايط روحي ـ رواني ام مثل سال ۲۰۱۲ نبود.

به خاطر همراهي نكردن محمد بنا در المپيك ۲۰۰۸ پكن؟

بله! سال گذشته (۱۳۹۱) محمد آقا (بنا) كنارم بود و با راهنمايي هايشان توانستم مدال طلاي ۲۰۱۲ را به گردن بياويزم.

چه خاطره اي غير از قهرماني در المپيك از آن شب در ذهن داري تا به عنوان خاطره اي خوب از سال ۱۳۹۱ از آن ياد كني؟

من هر سال در آن روز كه مسابقه فينالم بود به آقاي بنا هديه مي دادم.

به چه مناسبت؟

به خاطر روز تولدش، اين بار چون در مسافرت و اردوي المپيك بوديم به او هديه ندادم تا به موقع از خجالتش در بيايم، اما او خودش به من گفت كه قهرماني ام در المپيك بزرگترين و بهترين هديه اي بوده كه من مي توانستم به او بدهم، در ضمن روزي كه من قهرمان شدم شب تولد مادرم بود و من هم طلاي خود را به او هديه كردم.

اولين صحبت هاي تو با محمد بنا در چه ارتباطي بود؟

پريدم در آغوشش و در گوشش گفتم ممد آقا! اين هم از طلاي المپيك ديگر چه مي خواهي…؟ كه او هم خنديد و گفت متشكرم و مباركت باشد.

اهل شهرري هستي؟

بله. متولد دوم شهريور سال ۱۳۶۴ در شهرري.

سال ۹۱ يك اتفاق بد هم براي كشتي در پي داشت، اين طور نيست؟

بله، اول كه جدايي آقاي بنا از كشتي فرنگي بود، وقتي خواسته هاي حداقل ايشان را برآورده نكردند، او هم رفت و گفت كه با اين وضعيت كار نمي كند، اما در حقيقت اتفاق بدتر از آن خبر حذف كشتي از المپيك بود كه همه را شوكه كرد.

اين امر محقق مي شود؟

نمي دانم! قرار است جلسه اي در تابستان سال جاري برگزار شود و در آن جلسه تصميمات نهايي در مورد اين مسئله اتخاذ شود. اميدوارم اين مسئله عملي نشود، چون كشتي ورزش اول ايران است و با حذف آن از المپيك ورزش ما به شدت در سطح بين المللي لطمه مي خورد.

گفتگو خواندنی با حمید سوریان قهرمان المپیک 2012 لندن + عکس

چند تا برادر داري؟

من پنج برادر دارم كه همگي از خودم بزرگتر هستند و خواهر هم ندارم.

پس عيدي هايت را جمع كرده اي؟

هم عيدي دادم هم عيدي گرفتم. به برادرزاده هايم عيدي دادم و از پدرم هم عيدي گرفتم.

درس مي خواني؟

بله، دانشجوي رشته تربيت بدني هستم و دوست دارم تا مقاطع بالا تحصيلاتم را ادامه دهم.

پيش بيني و برنامه ات براي سال ۱۳۹۲ چيست؟

پيش بيني خاصي كه ندارم، چون تمريناتم را بايد با قدرت شروع كنم تا براي مسابقات آسيايي و سپس جهاني آماده شوم و دوست دارم شرايطي فراهم شود تا بار ديگر با محمد بنا كار كنم. محمد آقا مهره ارزشمند و گوهر تكرار نشدني براي كشتي فرنگي اين مملكت است كه نبايد او را به اين سادگي ها از دست داد. او بيشتر از همه ما در اردوهاي قبل از المپيك ماند و ماه ها به خانه نرفت، اما متاسفانه خواسته هاي حداقلي اش را برآورده نكردند.

پس برنامه ات برگرداندن محمد بناست؟

اگر مي توانستم حتماً اين كار را مي كردم تا سال ۱۳۹۲ براي اهالي كشتي فرنگي از اين حيث سالي پر اميد براي تصاحب دوباره مدال هاي آسيايي و جهاني باشد، اما اين از دست من خارج است. چون من از خواسته هاي محمد آقا مطلع هستم و مي دانم كه براي كسب مدال هاي مدنظرش واقعاً به آن امكانات نياز دارد.

بگذريم! اوضاع مالي ات پس از المپيك رو به راه شد؟

من در يك خانواده از طبقه متوسط جامعه به دنيا آمده ام و پايين و بالاي زندگي را تجربه كرده ام. شكر خدا نه خانواده اي تهيدست داشته ام كه حالا از به دست آوردن پول شگفت زده شده باشم و نه خانواده اي متمول كه اين هداياي مالي و نقدي برايم بي ارزش باشند. من حميد سوريان هستم و تلاش خواهم كرد تا از اندك سرمايه اي كه به واسطه تلاش هاي شبانه روزي ام براي مملكتم به دست آورده ام به نحو احسن استفاده كنم.

اهل تجمل گرايي نيستي؟

به هيچ وجه. اولين درس در كشتي نشستن در خاك و زانو زدن روي زمين است. من ساده زندگي كردن را به هر چيزي ترجيح مي دهم و از اين روش زندگي هم راضي هستم. البته از نعمت هاي خدادادي هم قطعاً استفاده خواهم كرد تا شكرگزار پروردگارم هم باشم.

حفظ وزن طي اين سال ها برايت سخت نبوده است؟

اگر اين مرارت ها را تحمل نمي كردم هرگز به جايگاه كنوني دست نمي يافتم. اگر چه مطمئن هستم دعاي خير پدر و مادر و لطف پروردگار هم نصيبم شده است.

الگوي رفتاري ات كيست؟

از شخص خاصي الگوبرداري نمي كنم. هميشه به نكات خوب رفتاري اطرافيانم فكر مي كنم از برخوردهاي با حب و بغض هم پرهيز مي كنم.

حرفي باقي مانده است؟

از شما و همكارانتان متشكر كه اين فرصت را در اختيارم گذاشتيد و برايتان آرزوي توفيق دارم.

روزهاي زندگي/ شماره ۴۱۸/ پانزده فروردين ۹۲/ گفتگو از: محمدرضا مدني/ صفحه ۷۲

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

پخش شدن عکس خانوادگی سرمربی معروف لیگ برتری! +عکس

هفته گذشته و پس از انتشار تصویری از اعضای خانواده مجید جلالی که در عکسی …

بدون دیدگاه

 1. حمیدجون دوست دارم

 2. .سمانه محمدپور

  خیلی ممنون آقای سوریان

 3. سلام خسته نباشی برات دعامیکنم که همیشه با خداباشی اقای سوریان

 4. من یکی از طرفداران افای سوریان هستم. از اون طرفدارایی هستم که خیلی دوسش داره وعاشقشه و این رو همه ی خانوادمون میدونن.
  فقط ارزویم این که ایشون رو از نزدیک ببینم …

 5. زهرا خانوم منم مثل شما هستم .هرروز به سایت های مرتبط به اقای سوریان سر می زنم وهمچنین به وبلاکشون هر روز میرم ونظری میدم .

 6. //ای حمید سوریان فخرم شدی تو در زمان/ در امور ورزش کشتی تو هستی قهرمان/ با درایت کار کشتی را به جد کردی تمام / با تمام عشق حامی تو هستم هر مکان// یدونه ای

 7. سلام آقای سوریان بازم زهرام من شماروخیلی دوست دارم واگه روزی یه باربه سایت شمانیام وچک نکنم وچرخی توسایتتون نزنم واقعادق میکنم.آرزودارم روزی شماروازنزدیک ببینم آقافدایی داری به مولا…

 8. سلام آقای سوریان بازم زهرام من شماروخیلی دوست دارم اگه روزی یه باربه سایت شمانیام وچک نکنم واقعا دق میکنم.

 9. سلام عرض میکنم خدمت پهلوان ودلاورایرانی آقای حمیدسوریان. من هم مثل شمابچه ی جنوب شهرهستم وهمیشه آرزوداشتم شماروازنزدیک ببینم دوستتون داریم آقای سوریان.

 10. عشق منه حمید سوریان خیلی دوست دارم فدایی داری

 11. سلام وخسته نباشی ما به دلاورانی چون شما افتخار میکنیم به امید موفقیت های پی در پی

 12. اقای سوریان ازتون ممنونم که پهلوان هستید تنها خواهم اینه که لطفا شرع و دین را رعایت کنید تا بهتر به سادت و کمال مطلق برسید و یه خواهش هم از دختر خانمهای دیگر دارم که جوزده نشن چون اقای سوریان هنوز همسر مورد علاقه و محترمشون رو پیدا نکردند. دوستان دارم اقای سوریان نه به خاطر زیبایی بلکه برای متانت و شخصیت پهلوانی تان

 13. سلام خدمت مرد طلایی ایران حمید سوریان خسته نباشی من شمارو الگوی خودم کردم چون منم کشتی فرنگی کار میکنم دوست داشتم برای یه مدت در کنار شما تمرین میکردم چون من اصفهان تمرین میکنم وگرنه زود تراز اینا مزاحم مشدم انتظار اون لحظه رو میکشم خیلی چاکریم داش حمید فعلا یا علی

 14. واقعا حرف نداره…………………
  عاشقتم حمید جون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *