خانه » اخبار روز » سرطان پستان دومین عامل مرگ و میر در زنان

سرطان پستان دومین عامل مرگ و میر در زنان

فوق تخصص جراحی توراکس بیمارستان شهید محمدی بندرعباس اظهار کرد: سرطان پستان یکی از بیماری های شایع زنان و بیشترین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان سنین 20 تا 39 سالگی و بعد از سرطان ریه شایعترین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان است که متاسفانه شیوع آن در حال افزایش است.

دکتر سید مهدی فرساد در این باره اظهار کرد: این بیماری بیشتر در کشورهای صنعتی مثل آمریکا و اروپا و استرالیا دیده می شود و شیوع آن در کشورهای کمتر توسعه یافته آسیایی و آفریقایی کمتر است.

وی با اشاره به این نکته که سرطان پستان دومین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان است ، افزود: میزان بروز سرطان در زنان سفید پوست، زنان چاق، زنانی که تعداد کمتری فرزند دارند و همچنین زنانی که دیرتر یائسه می شوند بیشتر است.

این متخصص با اشاره به اینکه شانس ابتلا به سرطان پستان در خانم هایی که فامیل درجه یک آنها مثل مادر یا خواهرشان سرطان پستان داشته اند بیشتر است، افزود: عواملی مانند مصرف غذاهای چرب، الکل و تماس با اشعه رادیواکتیو نیز موجب افزایش ابتلا به سرطان پستان می شود.

فرساد درادامه گفت: بیشتر مراجعات خانم ها به علت احساس توده در پستان است که خوشبختانه اکثر این توده ها بدخیم یا سرطانی نیستند. همچنین بسیاری از زنان به علت درد سینه مراجعه می کنند و از وجود سرطان پستان بیم دارند ولی بهتر است بدانیم که سرطان پستان معمولا با درد همراه نیست.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر مواقع سرطان پستان به صورت احساس توده در سینه خود را نشان می دهد که این توده معمولا سفت، غیردردناک و غیرمتحرک است. علائم دیگر نیز شامل تغییرات نوک پستان، زخم یا احساس توده زیر بغل است.

فوق تخصص جراحی توراکس بیمارستان شهید محمدی بندرعباس درباره تشخیص زودهنگام سرطان پستان گفت: خوشبختانه اگر این سرطان زود تشخیص داده شود قابل درمان بوده و بیمار طول عمر زیادی خواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد می شود که تمام خانم ها از سن 35 سالگی یکبار، ماموگرافی جهت تشخیص زودرس این بیماری را انجام دهند. همچنین تمام خانم هایی که احساس توده یا علائم مشکوک در پستان دارند بهتر است جهت معاینه به پزشک جراح مراجعه نمایند.

فرساد معتقد است: بهتر است از تمام توده هایی که در پستان بخصوص در سنین پائین دیده می شود نمونه برداری انجام شود ویا جهت تشخیص قطعی خارج گردند.

وی در پایان یادآورشد: تشخیص قطعی سرطان پستان با نمونه برداری از بافت به وسیله سوزن یا روش باز امکان پذیر است و جهت درمان این بیماران از روش های جراحی و شیمی درمانی و رادیوتراپی استفاده می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جوان ماندن

راز چگونه جوان ماندن با استفاده از ورزش ها

در این مطلب از مجله اینترنتی پارسی وان درباره ورزش و رابطه ان با جوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *