خانه » بازیگران و هنرمندان » اخبار بازیگران و هنرمندارن » بژو بهترین بازیگر زن جشنواره کن 2013؛ اصغر متشکرم! + عکس

بژو بهترین بازیگر زن جشنواره کن 2013؛ اصغر متشکرم! + عکس

شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم کن درحالی برگزیدگان خود را شناخت که فیلم جدید اصغر فرهادی تنها به یک جایزه بازیگری دست یافت.

درحالی که اصغر فرهادی با فیلم فرانسوی – ایتالیایی «گذشته» یکی از بخت های نخل طلا ازسوی اهالی رسانه ها و منتقدان محسوب می شد، این عنوان به یک فیلم فرانسوی دیگر یعنی «آبی گرمترین رنگ است» ساخته عبداللطیف کشیش رسید.

در این میان، فیلم فرهادی که خود نویسندگی آن را هم برعهده داشته است، جایزه بهترین بازیگر زن را برای ایفای نقش برنیس بژو به دست آورد. او در این فیلم نقش مقابل علی مصفا را به عنوان همسر سابق فرانسوی او برعهده داشت.

مری (برنیس بژو) همسرش (علی مصفا) را در ابتدای فیلم در سکانسی قدرتمند در فرودگاه ملاقات می کند؛ جایی که میان این دو تنها یک شیشه ضخیم قرار گرفته. این دو با چشمانی غمگین از یکدیگر احوال پرسی می کنند و تنها چند کلمه به زبان می آورند. «بژو» که با فیلم صامت به یک چهره سرشناس مبدل شد، حالا در ابتدای فیلم «گذشته» با چند حرفی که می زند به تدریج از سینمای صامت جدا می شود و پا به عرصه سینمای ناطق می گذارد.

این هنرپیشه 36 ساله هالیوودی درباره فیلم «گذشته» می گوید: این فیلم از این جهت غیرمعمولی است که فرهادی آن را به زبان فرانسه ساخته و تمام دیالوگ های فیلم به فرانسوی است؛ درحالیکه خود فرهادی به زبان فرانسوی صحبت نمی کند و از طریق مترجم با بازیگران در ارتباط است و جدا از ویژگی های هنری اثر، کار فرهادی در مدیریت و کارگردانی عوامل بین المللی این فیلم مثال زدنی است.

هنگامی که «بژو» 28 ساله بود، نقش کوتاهی در یک فیلم هالیوودی به نام «داستان شوالیه» ایفا کرد و پس از آن فیلم نامه فیلم «او اس اس یکصد و هفده» به دست او رسید؛ فیلمی با بازی «ژان دوژاردین» و کارگردانی «میشل هازانویچس».

«بژو» در ابتدا قصد نداشت در این فیلم بازی کند، اما سرانجام در این فیلم حضور یافت و این آشنایی زمینه ازدواج او با «هازانویچس» را فراهم کرد

با آنکه فیلم در فرانسه به موفقیت تجاری دست یافت، اما «بژو» پیشنهاد بازی دیگری دریافت نکرد و پس از آن باردار شد و برای مدتی طولانی از دنیای بازیگری جدا ماند. وی از این دو سال جدایی از دنیای سینما به عنوان دورانی سخت یاد می کند که برای او به عنوان یک بازیگر در خانه ماندن و کارنکردن بسیار دشوار و طاقت فرسا بوده است

بژو بهترین بازیگر زن جشنواره کن 2013؛ اصغر متشکرم! + عکس

هازانوی چس که از آن فیلم پول خوبی به دست آورده بود حالا به فکر ساخت یک فیلم «صامت» افتاده بود. «بژو» در این باره می گوید: «مایکل» شخصیت «پپی» را نوشت و زندگی مرا تغییر داد و فکر می کنم من هم زندگی او را تغییر دادم. نقش من در فیلم «هنرمند» خوب بود، اما فکر می کنم خودم هم خیلی خوب از پس این نقش برآمدم و نهایت تلاشم را کردم و در نهایت این فیلم جایزه اسکار بهترین فیلم و بازیگری را برای «هازانویچس» و «دوژاردین» به ارمغان آورد.

«بژو» که خودش نامزد دریافت جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگری شد، اما نتوانست آن ها را کسب کند می گوید: من یک بازنده بودم، اما شاهد موفقیت همسرم «مایکل» بودم.

پس از فیلم «هنرمند»، «بژو» در آستانه پذیرش نقش در فیلم کمدی فرانسوی «شهرت» بود، اما این فیلم نقش کوچکی برای او محسوب می شد و در فاصله 24 ساعت نقش «مری» در فیلم اصغر فرهادی به او پیشنهاد شد و سرانجام به عنوان بازیگر نقش اصلی زن در فیلم «گذشته» انتخاب شد که با بازی خوب و تحسین شده در نقش «مری» همراه شد

او ناکامی در اسکار و گلدن گلوب را با اعطای یک جایزه معتبر از جشنواره کن جبران کرد. «بژو» گفته قصد دارد پس از اتمام جشنواره کن به استراحت کوتاهی همراه با خانواده اش بپردازد و از ماه اوت نقش آفرینی در فیلمی جدید به کارگردانی همسرش «مایکل هازانویچس» را آغاز کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *