خانه » اخبار روز » اجتماعی » 3 سال گذشت از کارت ملی هوشمند خبری نشد

3 سال گذشت از کارت ملی هوشمند خبری نشد

صدور کارت ملی برای ایرانیان بالای 15 سال از یک تیر 1387 در ایران آغاز شد. برابر ماده 38 قانون ثبت احوال و قانون الزام اختصاص شماره ملی و کدپستی به تمامی اتباع ایرانی مصوب سال 1376 مجلس محترم شورای اسلامی، کسانی که سن آنان از 15 سال به بالا باشد، باید دارای کارت شناسایی ملی بوده و همیشه آن را همراه داشته باشند.

همه کارت های ملی که هم اکنون در اختیار مردم است، تنها تا پایان سال 92 اعتبار دارد. کارت های هوشمند ملی، بتدریج در چند سال آینده جایگزین کارت های ملی می شود. قرار است که کارت های هوشمند ملی، در مرحله نخست برای جامعه ایثارگران استان قم صادر شود. سازمان ثبت احوال کشور تصمیم دارد، طی یک طرح برنامه ریزی شده، کارت های ملی هوشمند را جایگزین کارت های ملی فعلی کند. علاوه بر کاربردهای قبلی کارت ملی، کارت های جدید به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک و حرکت به سمت جامعه اطلاعاتی، این فرصت را فراهم می کنند تا افراد به شیوه ای امن وارد فضای دیجیتال شوند.

کارت ملی هوشمند چیست؟

کارت ملی هوشمند با ارایه سه کاربرد اصلی شناسایی، تصدیق هویت و امضای دیجیتال این امکان را فراهم می کند تا بتوان از کارت به عنوان یک ابزار چندکاره استفاده کرد. به کمک کارت ملی هوشمند، این امکان فراهم می شود که کاربردهای مختلف در کنار هم و روی یک کارت قرار گیرند. این کاربردها را می توان در زمان صدور یا بعد از صدور روی کارت قرار داد. دارنده کارت فقط امکان دسترسی به اطلاعات مربوط به خودش را دارد. مثل اینکه اطلاعات در صندوقچه های مختلفی روی کارت ذخیره شده باشد که هر کدام کلید خودش را داشته باشد. کارت ملی هوشمند، یک کامپیوتر ساده و کوچک است که با اتصال به یک کارتخوان، می توان به اطلاعات درون آن دسترسی پیدا کرد.

یکی دیگر از امکاناتی که در کارت ملی هوشمند قرار دارد، ویژگی های بیومتریک صاحب کارت است. عکس و اثر انگشت صاحب کارت به صورت الکترونیکی در کارت وی ذخیره می شود. به این ترتیب امنیت استفاده از کارت به طور قابل ملاحظه ای بالا می رود و دیگر هر کس با وارد کردن یک رمز عبور ساده امکان استفاده یا سوء استفاده از یک کارت را ندارد. برای استفاده از کارت حتماً باید صاحب کارت حضور داشته باشد تا اثر انگشت وی به صورت دیجیتال با اثر انگشتی که هنگام ثبت نام در کارت ذخیره شده مقایسه و تطبیق داده شود و سپس اجازه استفاده از امکانات کارت به وی داده می شود.

وعده ها برای سال 92

براساس گزارش های منتشر شده در این خصوص، در سال 89 معاون فناوری اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور گفته بود: کارت هوشمند ملی برای تمام ایرانیان بالای 15 سال تا پایان سال 92 صادر می شود، ولی با صدور کارت های هوشمند شناسنامه ها حذف نمی شود.

علی اصغر عمیدیان در گفت وگو با فارس درباره پروژه کارت ملی هوشمند، چنین گفته بود: این پروژه یکی از زیربنایی ترین زیرساخت های لازم برای تحقق جامعه الکترونیکی و دولت الکترونیک است؛ همچنین کارت ملی هوشمند از نوع پروژه های پیچیده در حوزه فناوری اطلاعات است. عمیدیان، سند راهبردی نظام جامع فناوری اطلاعات کشور، راهبرد ملی دولت الکترونیک جمهوری اسلامی ایران، برنامه جامع توسعه تجارت الکترونیک کشور، حکم پیش بینی شده در قانون پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مطالعات صورت گرفته در قالب ایران کارت را از اسناد بالادستی برای تدوین بیانیه چشم انداز این طرح عنوان کرد. به گفته معاون فناوری اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور، در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز فناوری اطلاعات کشور، سند چشم انداز دولت الکترونیک و سند چشم انداز تجارت الکترونیک، خدمات به ایرانیان از طریق کارت ملی هوشمند به منظور تحقق عدالت، حفظ حریم خصوصی، افزایش امنیت، رفاه و بهبود کیفیت زندگی مردم، افزایش اقتدار نظام، پویایی اقتصادی و حرکت به سمت جامعه اطلاعاتی ارایه می شود.

امروز و فردا برای یک پروژه زیربنایی

عمیدیان، افزایش امنیت، حداقل نمودن جعل هویت، بروز رسانی و تکمیل اطلاعات فعلی دیتاسنتز سازمان ثبت احوال، افزایش قدرت کشور برای مدیریت بحران، ایجاد بستر برای استفاده گسترده از امضای دیجیتال، طبقه بندی ارایه خدمات براساس ملیت ایرانی و غیر ایرانی، ایجاد بستر توسعه دولت الکترونیک، یکپارچه سازی پروژه های موجود و آینده کشور در زمینه کارت هوشمند، ایجاد بهره وری اقتصادی، افزایش اعتبار ملی و بین المللی، ایجاد تحول در فضای فناوری اطلاعات کشور را از اهداف این پروژه بیان کرد.

اکنون در سومین ماه سال 1392 به سر می بریم و این در حالی است که طبق آخرین اخبار رسیده از سوی سازمان ثبت و احوال کشور مبنی بر اجرای طرح صدور کارت ملی هوشمند تنها در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: مرحله اول اخذ درخواست کارت هوشمند ملی در استان قم روز شنبه 28/2/1392 آغاز شده است.

کارت ملی، تنها برای قم

دکتر محسن کرمی گفت: خانواده محترم شهدا و ایثارگران استان قم، کسانی که به سن 15 سال تمام می رسند و برای اولین بار تقاضای کارت ملی می کنند و همچنین کسانی که کارت شناسایی ملی شان مفقود شده است و ساکن استان قم هستند، می توانند ثبت نام کنند. طی تماس خبرنگار ما با سازمان ثبت و احوال کشور در خصوص آخرین وضعیت صدور کارت ملی هوشمند، از سوی دفتر روابط عمومی گفته شد، آخرین خبر این است که این طرح در استان قم در حال اجراست و تا زیرساختهای کافی و اصلی در سایر شهرها به وجود نیاید این طرح در سایر شهرهای کشور اجرا نمی شود.

آنچه مسلم است، وقتی دولت فراخوان بدهد که برای تعویض کارتهای ملی و شناسنامه های خود اقدام کنید، باز هم این مردم هستند که در یک پروسه طولانی مدت و گیج کننده و با صرف هزینه هایی وارد این بروکراسی جدید خواهند شد.

منبع: قدس آنلاین

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *