خانه » خوانندگان » گفتگو با رضا رویگری در مورد آلبوم جدیدش کازابلانکا

گفتگو با رضا رویگری در مورد آلبوم جدیدش کازابلانکا

شاید کمتر کسی هست که بداند «رضا رویگری» تا کنون دو آلبوم رسمی در بازار موسیقی کشور دارد و سومین آلبومش نیز به نام «کازابلانکا» بزودی در بازار موسیقی کشور منتشر خواهد شد.هنرمندی که بیش از سابقه موسیقیایی اش، او را در سینما و تلویزیون و نقش آفرینی هایش در ذهن داریم و اگر قرار باشد به نقش های برجسته او در وادی تصویر اشاره ای داشته باشیم، بدون شک حضور در فیلم «بوتیک» را باید جزو نقش آفرینی های درخشان او به شمار آورد.

اما حالا و با گذشت سالهای زیادی از انتشار آثار قبلی، «رضا رویگری» تصمیم گرفته که نعمت خدادادی اش در عرصه صدا را بیشتر جدی بگیرد و حتی قبل از انتشار آلبومش، برنامه های کنسرت اش را نیز چیده باشد.با این هنرمند درباره ذائقه مخاطب این روزهای بازار موسقی ، ترانه به یاد ماندنی اش (ایران ایران)، آلبوم جدید و انگیزه هایش برای حضور در بازار موسیقی کشور گپ زدیم. گپی که ناخودآگاه به برخی حاشیه های آلبومش هم رسید.

 

* اولین لحظه ای که به فکر خواننده شدن افتادید دقیقا چه فکری در ذهن تان بود؟

من اول از همه با تلاوت كلام خدا بود که متوجه شدم صدا دارم. چون شبها در مسجد و روزها سر صف مدرسه قرآن ميخواندم. از اينجا بود که در نوجواني تصميم گرفتم در آينده با صدایم كاري انجام بدهم. اما نميدانستم چه كاري. چون خیلی کوچک بودم و نمی شد در آن مقطع تصمیمی پخته و جدی گرفت.

 

* شما با ترانه «ایران ایران» نام و شهرت خوبی در موسیقی کشور داشتید. ولی چرا انقدر دیر وارد گود شدید؟

بخاطر اينكه وارد عرصه بازيگري شدم . سينما و تلويزيون خيلي وقت است من را به سلطه خود گرفت و فرصت اينكه به صدایم بپردازم را نداشتم. ولي در دهه هفتاد، يك آلبوم ( به نام «از عشق گفتن») را منتشر کردم كه آهنگهایش را خودم ساخته بودم. از آن زمان به بهد دیگر فعالیت های موسیقی ام به دلیل دغدغه های کاری ام دیگر متوقف شد و رفتم سراغ حرفه خودم. اما باز هم اوایل دهه هشتاد بود که آلبوم «غوغا» را با آهنگسازی خودم وارد بازار موسیقی کشور کردم . دوباره بعد از انتشار این آلبوم برخی پروژه های کاری پیش آمدند که من را برای بار چندم از موسیقی جدا کردند و باعث شدند که نتوانم آنرا به صورت جدی ادامه بدهم. برای همین است که مردم هنوز هم من را با قطعه «ایران ایران» که بیشتر از تلویزیون پخش می شود، می شناسند.

 

* با گذشت سالها از انتشار قطعه «ایران ایران» هنوز هم خیلی ها آنرا دوست دارند. خود شما هم ظاهرا تعصب خاصی روی آن دارید و همیشه با انرژی تمام در مورد اش صحبت می کنید.

این قطعه چون به صورت دلی ساخته و تولید شد، خیلی ها توانستند با آن ارتباط برقرار نمایند. شما هم اگر جای من بودید و این اتفاقات و ماجراهای جالب در مورد اثرتان رخ می داد، همیشه نسبت به آن تعصب داشتید.

 

گفتگو با رضا رویگری: لطفا در مورد حمید عسکری از من نپرسید!

 

* مگر چه اتفاقی در مورد این قطعه افتاده؟

زمانی که این قطعه را ساختم، آنرا روی کاست های استخوانی قدیمی و به تعدا 100 نسخه تولید کردیم و در میدان توپخانه آنرا به یکی از دوستان این کاره واگذار کردیم و از او خواستیم که آنرا پخش کند و بفروشد. خوب یادم هست که بابت این کار هیچ پولی از ایشان نگرفتیم و حتی تا اینجا پیش رفتیم که اگر هم توانست چیزی از آن را بفروشد، کلیه در آمد حاصل از آن مال خودش! چند روز بعد بود که با آقای خشنود سری به لاله زار زدیم که ببینیم چه خبر است. دیدیم از بلندگوهای شیپوری لاله زار کار من در حال پخش است و ملت مثل صف نانوایی برای خرید آن کاست صف بسته بودند. خیلی صحنه عجیبی بود.

 

* تفکرات موسیقی شما در مقایسه با آن دوره که این قطعه را ساختید چقدر عوض شده؟

سعی کرده ام بیشتر بیاموزم و یاد بگیرم. آن زمان و در آن دوره به هر حال جامعه کار و آثاری در آن فرم را می طلبید. به هر حال حس میهن پرستی در آن دوره بسیار مورد توجه قرار گرفته بود و خیلی ها دوست داشتند با آن قبیل آثار خوش باشند. اما این روزها بیشتر باید حواست به جوانها باشد. بخاطر همین است که سعی کرده ام در آلبوم جدید وارد سبک پاپ شوم. پاپ ای که متفاوت تر از سابقه قبلی من است و طبیعی هم هست که باید با زمان جلو رفت.

 

گفتگو با رضا رویگری: لطفا در مورد حمید عسکری از من نپرسید!

 

* نام «کازابلانکا» را برای آلبوم تان انتخاب کرده اید. دلیلش چیست؟

دليل خاصي ندارد. نام يكي از قطعات آلبوم ام همین نام است و آنرا برای آلبوم انتخاب کردیم.

 

* اما کلا قبول دارید کمی این نام برای بازار موسیقی داخلی نام عجیبی است؟

من نام های عجیب تر زیادی را در همین سالها دیده ام. می خواهیم نام ببرم؟

 

* نه ولی کلا ظاهرا همین اسم خاص جزو داستان های جالب آلبوم بوده.

شاید ولی کلا از ابتدا سعی کردم که با محتوای اثر، آنرا در بازار ارائه و معرفی نمایم.

 

* علت تاخیرهای فراوان در انتشار این اثر واقعا چیست ؟

شاید وسواس های شخصی من. حدود دو سال برای تولید این اثر وقت گذاشتم تا ده قطعه بسازم و بتوانم در قالب یک البوم آنرا منتشر کنم. من حاضر بودم آلبوم دیر منتشر شود ولی از آن طرف هم دیر از چشم مخاطب بیفتد. خیلی حساس شده بودم و به خاطر همین فکر می کنم نتیجه خوبی هم بگیرم. بارها و بارها آهنگ های این آلبوم دستخوش تغییر شدند و با آمدن کارها و آثار خوب در بازار، سعی کردم از آنها هم الهام بگیرم تا اثری قوی تر را روانه بازار کنم. نکات خوب این آثار را بررسی کردم و چیزهایی که باعث شده بود برخی آثار گل کند را وارد کارم کردم.

 

* تصمیم تان برای حضور در این بازار این بار جدی است یا باز هم مثل دفعات قبلی سینما و تلویزیون نسبت به موسیقی بیشتر برای شما اهمیت دارند؟

نه دیگر قرار است این بار تمام بی وفایی هایی را که به صدایم داشته ام را جبران نمایم. دیگر می خواهم به موسیقی و این هنر بیشتر احترام بگذارم.

 

* چه فکری به حال مخاطب این روزهای بازار موسیقی کشور دارید؟ مخاطب موسیقی و نسل جدید چطور قرار است با این آلبوم ارتباط برقرار کند؟

اين آلبوم براي تمام مردم ايران در تمام سنين خوانده شده است. همه فکرم هم این بوده که نسل جوان بتوانند با آن ارتباط خوب و نزدیکی برقرار نمایند. اجازه بدهید آلبوم منتشر شود. بعد از چند هفته می شود درباره آن صحبت کرد. سبكي كه من كار كرده ام در واقع تفکرات من در عرصه موسیقی روز کشور است و در آن همه جوانب را در نظر گرفته ام. شایدد صد در صد آن چیزی که می خواستم نباشد ولی همه توانم را در آن به کار گرفته ام که بتوانم پذیرش و نظر مثبت مخاطبان ام را به دست بیاورم.

 

گفتگو با رضا رویگری: لطفا در مورد حمید عسکری از من نپرسید!

 

* خودتان از بین آثار موجود در بازار کاری بوده که دوستش داشته باشید؟

جوان های این دوره خیلی پر انرژی و فعال شده اند و کارهای خوب زیادی را هم در بازار می بینیم. ولی من از کسی اسم نمی برم تا مبادا دلخوری ای ایجاد شود. اما در کل آلبوم ها و آثار خیلی خوبی را در بازار می بینیم که ایدوارم این روند ادامه دار و به صورت صعودی همچنان ادامه داشته باشد.

 

* با خواننده های پاپ ارتباط دوستی یا کاری دارید؟

بله. من جغرافیای دوستان زیادی را دارم که برخی از آنها را در این آلبوم وارد کرده ام و با آنها کار هم کرده ام. خیلی های دیگر هم از هنرمندان خوب بازار هستند که من رابطه خیلی خوبی با آنها دارم.

 

* گفته می شود حمید عسکری یکی از قطعاتی که برای شما ساخته بوده را به کس دیگری واگذار کرده و همین باعث دلخوری شما شده. صحت دارد؟

در مورد این آقا از من نپرسید لطفا!

 

* پس صحت دارد!

عرض کردم. بهتر است در مورد ایشان صحبتی نکنم که مبادا اتفاق بدی بیفتد و دلخوری ای پیش بیاید.

 

* برنامه اجرای زنده را هم در برنامه تان دارید؟

اصلی ترین هدف من از انتشار این آلبوم و حضور در بازار موسیقی، اجرای کنسرت در سراسر ایران است. من خیلی دوست دارم که در مناطق محروم و دور افتاده به اجرای برنامه بپردازم. به زودی برنامه ریزی های من در این باره اعلام خواهد شد و دوست دارم رسانه ها هم اطلاع رسانی نمایند. در تهران هم برنامه ریزی هایی برای اجرای زنده دارم که به زودی اعلام می شوند. منتظر انتشار و برخی واکنش ها و قضاوت ها در مورد آلبومم هستم و پس از آن، برنامه کنسرت هایم را هم اعلام خواهم کرد.

 

* ظاهرا تجربه اجرای زنده را هم در خارج از کشور داشته اید؟

بله من در آمریکا یک بار تجربه برگزاری کنسرت دارم ولی هنوز در ایران موفق به این مهم نشده ام. اجرای زنده، تجربه عجیبی است. تو آن بالایی و همه چشم ها بروی توست و تو باید خودت را کنترل کنی و علاوه بر اینکه حواست به خودت هست، باید تمرکز هم بگیری و اجرایت را به بهترین شکل ممکن ارائه دهی. امیدوارم هر چه زودتر شرایط اجرا در داخل کشور هم فراهم شود تا بتوانم توانایی هایم را به اثبات برسانم.

منبع: موسیقی ما

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

کد آهنگ پیشواز همراه اول نظام شکارچیان

هر آهنگ پیشوازی که شخصی برای سیمکارت همراه اول خود انتخاب می کند نیازمند کد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *