خانه » کودک و والدین » تغذیه کودک » آب و شیر را برای نوزادان شیرین نکنید!

آب و شیر را برای نوزادان شیرین نکنید!

تغذیه صحیح یکی از رموز مهم حفظ سلامتی است که اهمیت آن به دوران نوزادی و شیرخواری برمی گردد. در واقع نوزادانی که از ابتدای تولد به طور صحیح با شیر مادر تغذیه می شوند و برنامه غذایی منظمی دارند در آینده نیز از ابتلا به بسیاری بیماری ها در امان می مانند؛ چرا که این دوران اساسی ترین مرحله تغذیه کودک به شمار می آید.

شیر مادر تا شش ماهگی تمام نیازهای غذایی نوزاد را تامین می کند. غذا دادن باید به تدریح و ابتدا با مقدار کم فرنی وسپس میوه ها سبزیجات آغاز شود. این غذاها که سرشار از انرژی، مواد معدنی و انواع ویتامین هاست، علاوه بر جسم برای هوش کودک نیز بسیار مفید است و انرژی روزانه او را تامین می کند. به تدریج می توان او را با طعم ماست وپنیر آشنا کرد و تا هفت ماهگی، روزانه 10 گرم گوشت یا ماهی به غذایش افزود و این مقدار را به تدریج زیاد کرد تا در یک سالگی به 25 گرم برسد. بعضی از مادران تصور می کنند که مقدار شیرشان برای نوزاد کافی نیست و به همین خاطر زودتر غذای کمکی را آغاز می کنند. منحنی رشد و روند وزن گیری نوزاد بهترین راهنما در این باره است. بهتر است برای شروع غذای کمکی حتما با پزشک مشورت شود.

آب و شیر را برای نوزادان شیرین نکنید!

بهتر است نوزاد را به نوشیدنی های شیرین عادت ندهیم . شیرینی باعث پوسیدگی دندان شده و از طرفی ممکن است بر هم خوردن تعادل غذایی را در پی داشته باشد. به مرور که کودک با طعم های مختلف آشنا می شود، تغذیه او نیز تغییر می کند. در واقع کودک شناختی از طعم ها و مزه های مختلف ندارد و ذائقه مادر کم کم به وی منتقل می شود.

آب پرتقال ؛ آری یا نه؟

عده ای از مادران به غلط تصور می کنند که آب پرتقال نیاز نوزاد به ویتامین ث را برطرف می کند، در حالی که شیر مادر تمام مواد مورد نیاز بدن او را تامین می کند. اگر کودک از شیر خشک نیز تغذیه می کند، جای نگرانی نیست، چون در انواع شیرها ویتامین ث موجود است. علاوه بر این، معده بعضی نوزادان نمی تواند آب پرتقال را هضم کند و دچار حالت تهوع می شوند. توصیه می شود تا قبل از شش ماهگی به جز شیر هیچ ماده غذایی دیگری خصوصا آب پرتقال به نوزاد داده نشود. در خانواده هایی که حساسیت های غذایی دارند، این تنوع غذایی باید با مشورت پزشک صورت گیرد.

متخصصان اطفال توصیه می کنند تنوع غذایی را با میوه ها و سبزیجات خام و یا کمپوت آغاز کنید و سپس آب میوه ها را دربرنامه غذایی کودک بگنجانید . اگر می خواهید به کودک آب میوه بدهید، حتما در منزل میوه را آب بگیرید و هیچ شیرینی به آن اضافه نکنید. توجه داشته باشید که آب میوه جای میوه طبیعی را نمی گیرد.

خردسالان و کودکان

با آغاز دومین سال زندگی ،شخصیت کودک رشد می کند و او سعی می کند تا با راه رفتن و انتخاب غذا، استقلال خود را به دست آورد. به مرور که کودک بزرگ می شود، روند رشد او نیز نسبت به 12 ماه اول کندتر می شود. بچه ها در سن سه سالگی تقریبا به 50% قد خود در بزرگسالی می رسند. دراین سن کودک کم کم می تواند به تنهایی غذا بخورد . باید غذاهایی انرژی زا و با تنوع غذایی مختصر برای او آماده کرد.

از پنج سالگی به بعد، رشد کودک کندتر و تقریبا ثابت می شود و نیاز او به مواد انرژی زا تغییر می کند. کودک در این دوران باید از غذاهای سرشار از انرژی، پروتئین، کلسیم، آهن، ویتامین های آ، د و ث، میوه ها و سبزیجات استفاده کند و حتما تنوع غذایی داشته باشد تا در آینده دچار کمبود نشود. مصرف غذاهای حاوی نشاسته، میوه ها و سبزیجات، گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، تخم مرغ و دانه های روغنی در وعده های غذای اصلی و میان وعده ها رشد مطلوب کودک را در پی دارد. اگر بچه ها فعالیت بدنی زیادی دارند، باید آنها را عادت داد که مرتب مایعات بنوشند . از بین نوشیدنی ها، آب تنها مایع حیاتی برای بدن است که هیچ کالری ندارد. استفاده از دیگر نوشیدنی ها مثل شیر ، دوغ و انواع آب میوه ها برای تنوع و تامین آب بدن نیز مفید است.

مواد غذایی از نظراشتها و میل کودک به سه دسته تقسیم می شوند:

– گروه اول : نوشیدنی ها و مواد غذایی گیاهی که کودک هر چقدر میل داشته باشد، می تواند از این خوراکی ها استفاده کند.

نوشیدنی ها: روزانه حداقل 800 میلی لیتر آب، نوشیدنی های گرم مانند چای، قهوه و … بدون شیرینی وآب میوه ها با توجه به فعالیت بدنی کودک

نان و غلات: حداقل 170 گرم یعنی 2 تا 3 مرتبه در روز

سیب زمینی، ماکارونی، برنج: حداقل 130 گرم یعنی 1 مرتبه در روز

سبزیجات: حداقل 200 گرم در روز

میوه ها: حداقل 200 گرم در روز

– گروه دوم : خوراکی های با منشا حیوانی با توجه به نیاز بدن کودک باید در برنامه غذایی گنجانده شود.

شیر و لبنیات: حداقل 350 گرم در روز

گوشت: حدود 40 گرم در روز یا 280 گرم در سه وعده در طول هفته

تخم مرغ: 2 عدد در هفته

ماهی: 1 تا 2 مرتبه در هفته ، تقریبا 100 گرم

– گروه سوم : غذاهای چرب وشیرین که خوردن آن فقط برای تنوع و به ندرت توصیه می شود.

روغن، مارگارین، کره: مقدار کمی در روز

شیرینی جات، ساندویج : به ندرت و فقط برای تنوع

 

منبع: www.Doctissimo.fr

ترجمه: قدس آنلاین

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سوختگی کودک

سوختگی کودک و کمکهای اولیه

سوختگی کودک عبارتست از آسیب بافت در نتیجه تاثیر حرارت، الکتریسیته، اشعه و عوامل شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.