خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » استرس را بترسانید!

استرس را بترسانید!

برای ایجاد تغییر در زندگی، بهترین راه این است که تغییر و تحول را از خود در سال جدید آغاز کنید. کارآمدترین شیوه تغییر در جامعه کنونی دوری از محیط تنش زا و استرس آفرین است. استرس را می توان یک بیماری تعبیر کرد؛ بیماری که شاید در گذشته چندان در بین مردم رواج نداشت و آن را مرتبط با پیشرفت تکنولوژی می دانند. اگر تمایل دارید که با این موضوع بهتر برخورد کنید این مطلب را حتماً بخوانید.

از استرس چه می دانید

استرس عبارت است از واکنش طبیعی افراد. استرس از غریزه فرد در محافظت او برای برابر فشار عاطفی یا جسمی و مقابله با خطر نشأت می گیرد. همیشه از استرس به بدی یاد می شود و حتی در کلمه استرس نیز ترسی نهفته است که برای رهایی از این ترس باید خود را آماده کنیم چرا که استرس همیشه هم تنش زا نیست زیرا در برخی از مواقع همین ترس ما را از خطری جدی می رهاند.

زندگی بدون آرامش بی معناست؟

آرامش در زندگی ما انسان ها مهم است؛ آرامشی که به هر قیمتی برای به دست آوردن آن زحمت می کشیم ولی در برخی از مواقع برای به دست آوردن آن، تمام مسائل دیگر زندگی خود را به چوب حراج می زنیم.

البته نگران نباشید برای این هم راهکاری وجود دارد و آن، اینکه اگر یک برنامه ریزی دقیق و منظم داشته باشید می توانید تمام کارهای خود را با برنامه ریزی به مقصد رسانده و بدون نگرانی پیش ببرید.

کنترل استرس سخته ولي امکان پذیره

از زمان ورود استرس به جامعه صنعتی راهکارهای متفاوتی برای مقابله با آن از سوی بسیاری از افراد مطرح شد که با توجه به اینکه تجربه شخصی افراد بود و از منظر علمی چندان مورد توجه قرار نگرفته بود، نمی شد به آنها استناد کرد ولی بعد از اینکه تعدادی از افراد در محیط استرس زا قرار گرفتند و از طریق آن راهکارها استرس خود را کاهش دادند و حال و هوای بهتری پیدا کردند، این راهکارها نزد متخصصان نیز به شکل قابل قبول تر و ملموس تری مطرح شد و بیشتر جنبه علمی یافت و افراد بسیاری از آن روش ها استفاده کردند. برای آشنایی با این راهکارها، موارد زیر را انجام دهید؛

– نفس عمیق را فراموش نکیند.

– زمای که عصبانی هستید، بهترین شیوه این است که از محیط استرس زا فاصله بگیرید و سعی کنید با فاصله گرفتن از آن محیط خود را آرام کنید.

– یک لیوان آب سرد خوردن بهترین راه برای به خود آمدن و کاستن از فشار روحی است.

– زمانی که از محیط فاصله می گیرید سعی نکیند که آن فضا و مشاجره را نزد خود تجسم کنید و به قولی، نفرت و کینه از فرد را باخود همراه نکنید چرا که در این صورت فقط شما هستید که آسیب بیشتری می بینید.

– برای اینکه بخواهید زمانی که دچار تنش و استرس شدید آن را به شکل مطلوب تری کنترل کنید، مناسب است قبل از آن نیز ورزش کردن و به عبارتی تحرک داشتن را فراموش نکنید و حتی سعی کنید از مصرف غذاهای تند اجتناب کنید.

زندگی بدون استرس...

کسی جز خود شما نمی تواند آرامش شما را کنترل کند در صورتی که فقط خودتان به فکر خودتان باشید.

زندگی بدون استرس وجود دارد، اگر مدیر رفتار و اخلاق خودتان باشید، اگر به سلامتی خود اهمیت دهید، اگر به این گفته ایمان داشته باشید که مسئول تمام رفتارهایی که موجب ناراحتی و خوشی شما می شود از جانب خود شماست؛ در آن صورت است که استرس را بجا استفاده می کنید.


● استرس زنانه است یا مردانه؟

طبق تحقیقات انجام شده، بدن زنان و مردان به گونه متفاوتی به تنش های روانی پاسخ می دهد. همچنین محققان مدارک غیرقابل انکاری درباره چگونگی اثر آن بر رشد و تکامل کودکان از نخستین هفته های زندگی ارائه داده اند. در مرحله اول؛ مغز احساس خطر را دریافت می کند و با ارسال پیام به مرکز غدد فوق کلیوی سبب ترشح آدرنالین می شود. ماهیچه ها سفت می شوند و بدن برای عمل آماده می گردد. در مرحله دوم، واکنش استرس، طی ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد اتفاق می افتد.

●استرس و مرگ

برای اینکه زندگی سالمی داشته باشید و با یکی از مرگ هایی که توسط استرس اتفاق می افتد از دنیا نروید به این مطلب دقت کنید؛ با توجه به آمار ارائه شده از سوی مدیر عامل بهشت زهرا، اغلب فوت ایرانیان در مهر ماه ۱۳۹۱ به دلیل سکته قلبی اتفاق افتاده است.

وی افزود: مشکلات قلبی این روزها گریبانگیر بسیاری از شهروندان شده و به لحاظ پزشکی دلایل مختلفی نیز دارد. این مهم سبب شده که بیشترین علت فوت ثبت شده شهروندان در سازمان بهشت زهرا به بیماری های قلبی و نارسایی ها و مشكلات آن باز گردد. که البته ناگفته نماند یکی از عمده ترین مواردی که سکته قلبی را سرعت می بخشد همان هیجان و استرس های خطرناک است.

زمانی ایست قلبی اتفاق می افتد که اختلال در ریتم (ضربان قلب) به وجود آید که این عارضه می تواند برگشت پذیر یا برگشت ناپذیر باشد؛ در صورتی که ایست قلبی برگشت ناپذیر باشد اصطلاح سکته قلبی به کار برده می شود که از علل آن (سکته قلبی) می توان به لخته شدن خون و تنگی عروق کرونر اشاره کرد. پس پیشنهاد می کنم مراقب استرس تان در سال جدید باشید.

منبع: آرامش

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *