خانه » سبک زندگی و خانه داری » راهنمای خرید برای خانه داری بهتر

راهنمای خرید برای خانه داری بهتر

برای آنکه بعد از خریدتان پشیمان نشوید و بتوانید مدلی متناسب با تعداد اعضای خانواده تان و البته مناسب نیازتان انتخاب کنید کافی است قبل از خریدفاکتورهای ضروری و کاربردی این لوازم را بدانید و انتخابتان را بر اساس این فاکتورها قرار دهید.

با اینکه لوازم خرد قیمت کمی دارند اما خرید موارد غیرضروری شان تنها اتلاف پول خواهد بود. از همه مهمتر ممکن است در نظر اول کار راه انداز و مناسب به نظر برسند اما بعد از چند بار استفاده شما را ناامید می کنند. برای آنکه بعد از خریدتان پشیمان نشوید و بتوانید مدلی متناسب با تعداد اعضای خانواده تان و البته مناسب نیازتان انتخاب کنید کافی است قبل از خریدفاکتورهای ضروری و کاربردی این لوازم را بدانید و انتخابتان را بر اساس این فاکتورها قرار دهید.

از بین لوازم خرد خانگی اتوبخار، غذاساز، سرخ کن، آرام پز و پلوپز و جارو شارژی پرفروش ترین های بازار هستند. تنوع این محصولات چه از نظر برندهای اصلی و متفرقه و چه از نظر امکانات و قابلیت ها آنقدر بالا است که با کمی دقت می توانید دقیقا دست روی مدلی مناسب از نظر ظرفیت، توان و طراحی بگذارید.

اگر جزو کسانی هستید که بر اساس مد خرید می کنید و کلکسیونی از محصولات تازه به بازار آمده را دارید بهتر است حداقل با در نظر گرفتن این فاکتورها خریدی کاربردی تر داشته باشید.

سرخ کن؛ کم مصرف ها را انتخاب کنید

طراحی بدنه: حجم و ابعاد بدنه اهمیت زیادی دارد چون معمولا از سرخ کن ها در دکور آشپزخانه استفاده می شود. بهتر است مدل هایی با چراغ نمایشگر آماده بودن دستگاه و رسیدن روغن به حرارت دلخواه را انتخاب کنید که بدنه کم حجمی داشته باشند و فضای زیادی اشغال نکنند.

گنجایش: برای کمتر از سه نفر معمولا مدل های با ظرفیت کم که به مدل های دانشجویی معروفند پیشنهاد می شود اما برای خانواده های پرجمعیت مدل های 1/5 و 2 لیتری گزینه مناسبتری خواهد بود.

راهنمای خرید برای خانه داری بهتر

تایمر: داشتن تایمر و هشدار صوتی کمک می کند تا با خیال راحت مواد غذایی را به دست برنامه غذایی بسپارید و دیگر نگران بیش از حد برشته شدن آنها نباشید. تایمرهای دیجیتالی قیمت سرخ کن را بیشتر از تایمرهای دستی می کند.

فیلتر روغن: اهمیت بسیار فیلتر روغن از این نظر است که نه تنها به مصرف کمتر روغن کمک می کند بلکه استفاده از روغن خالی از ناخالصی به سلامت غذا هم کمک می کند.

ترموستات یا کنترل کننده حرارت: مدل هایی با ترموستات های هوشمند الکترونیکی به طور مدام دمای روغن را اندازه گیری می کنند که از آسیب دیدن آن و مصرف بیش از حد روغن جلوگیری می کنند. به علاوه ترموستات های ایمن زمانی که دمای روغن بیشتر از حد استاندارد شود به طور اتوماتیک عملکرد دستگاه را متوقف می کند.

آرام پیز – پلوپز؛ از داخلی ها انتخاب کنید

ظرفیت: مدل هایی با ظرفیت دو پیمانه تا مدل های 12 پیمانه را می توانید انتخاب کنید اما انتخاب مدل های با ظرفیت بالا برای خانواده های کم جمعیت حتی اگر ارزان باشد هم به صرفه نیستند چون نه تنها بازده آنها پایین می آید بلکه انرژی بیشتری مصرف می کنند.

صفحه نمایش و تنظیمات: قابلیت تنظیم زمان ودرجه حرارت به شما کمک می کند تا با اطمینان بیشتری خانه را ترک کنید. به علاوه تایمرهای روی بدنه کمک می کند تا از زمان باقی مانده از پخت مطلع شوید. به چیدمان و واضح بودن گزینه های تنظیم برنامه پخت دقت کنید.

امکانات و قابلیت ها: گرمکن یکی از قابلیت های بسیار کاربردی آرام پز و پلوپزهاست. با استفاده از این قابلیت می توانید برنامه پخت را طوری تنظیم کنید که بعد از اتمام برنامه، دستگاه تا ساعت ها بدون کاهش دادن کیفیت مواد غذایی، غذا را گرم نگه دارد. قابلیت پخت انواع غذاها مثل سوپ، فرنی و پخت با هوای داغ ازغ جمله امکاناتی است که نه تنها کار راه انداز خواهد بود بلکه به مصرف انرژی کمتر کمک خواهد کرد.

جارو شارژی؛ پارویی ها را انتخاب نکنید

کاربرد: مدل های دستی جارو شارژی کیفیت و کاربرد بالاتری برای تان خواهد داشت مگر آنکه برای محیط کارتان بخواهید مدلی را انتخاب کنید که در این صورت مدل های پارویی بیشتر مناسبتان است.

عمر باتری: چه دست روی مدل های گران قیمت بگذارید و چه از بین مدل های ارزان قیمت انتخاب کنید، عمر مفید باتری های شارژی بیشتر از دو سال نخواهد بود. در نتیجه زمان خرید حتما به توان و عمر باتری دقت کنید. به گفته فروشندگان، مدل های تولید داخلی معمولا عمر مفید کوتاهتری نسبت به مدل های وارداتی دارند.

راهنمای خرید برای خانه داری بهتر

حجم مخزن: ابعاد مکنده و حجم مخزن را بر اساس مواد استفاده و نوع جارو شارژی انتخاب کنید. مدل هایی که سری آنها را می توانید به سری باریک تبدیل کنید کاربرد بیشتری دارند. از این نظر مدل های پارویی هیچ انعطاف پذیری ندارند در نتیجه استفاده شان محدود خواهد بود.

آبی یا خاکی: قابلیت مکش مایعات مستقیما روی قیت جارو تاثیر می گذارد. مدل هایی که قابلیت مکش ترکیبی دارند معمولا بازده و کیفیت شان پایین تر از مدل های تک منظوره است.

مدل های هوشمند: به خاطر قیمت بسیار بالای این مدل ها (حدود دو تا پنج میلیون تومان) خرید آنها اصلا توصیه نمی شود اما اگر مدل های هوشمند را انتخاب می کنید بهتر است دست روی مدل هایی بگذارید که پایه شارژ کم حجم، طول مدت کارکرد طولانی (حداقل دو ساعت) و قابلیت تشخیص ارتفاع و گرد و خاک را داشته باشند.

اتوبخار؛ مخزن دارها را انتخاب نکنید

جنس کفی: مدل های استیل ارزانتر هستند و البته استفاده سخت تری دارند اما مدل هایی که کفی سرامیکی دارند یا اینکه وزن بدنه بالاتری دارند اما بر روی لباس ها برق نمی اندازند و حرکت شان روی البته راحت تر است. به علاوه نظافت کفی مدل های سرامیکی آسانتر است.

حجم مخزن: مدل های پرسی و مخزن دار معمولا ظرفیت بیشتر از یک لیتر دارند وبرای استفاده های حرفه ای و طولانی مدت مناسبترند اما مدل های اتوبخار معمولی گنجایش مخزنی بین 300 تا 500 میلی لیتر دارند. حجم مخزن مدت عملکرد را نشان می دهد در نتیجه مدل هایی با گنجایش کم را تنها برای چند دقیقه می توانید استفاده کنید.

خاموش کن اتوماتیک: اگر برای چند دقیقه مداوم بدنه اتو را حرکت ندهید این قابلیت فعال شده و نه تنها از خطرات احتمالی پیشگیری می کند بلکه از مصرف برق اضافی هم جلوگیریخواهد کرد.

طراحی بدنه: زمان خرید اتوبخار حتما بدنه آن را در دست بگیرید. فرم دسته باید با اندازه و فرم دستتان متناسب باشد. مدل هایی که دستگیره پلاستیکی دارند دست را اذیت نمی کنند. از طرفی مدل هایی با کفی سرامیکی معمولا وزن بیشتری نسبت به مدل های استیل دارند که ممکن است با استفاده مداوم فشار زیادی را به دستتان وارد کند.

غذاساز؛ چندمنظوره ها را انتخاب کنید.

گنجایش: اگر حجم استفاده از تعداد نفراتتان زیاد است مدل هایی با گنجایش بیشتر از دو لیتر را انتخاب کنید اما اگر برای استفاده محدود و تعداد نفرات کم می خواهید از غذاساز استفاده کنید، مدل های دو منظوره با قیمت پایین برای تان مناسبتر است.

راهنمای خرید برای خانه داری بهتر

توان: مدل های موجود در بازار ایران بین 300 تا 1500 وات توان دارند. مدل های پرتوان که البته قیمت شان معمولا بیشتر از یک میلیون تومان است بیشتر برای استفاده های حرفه ای در کافی شاپ ها مناسب است اما مدل های کم توان که بین 100 تا 500 هزار تومان قیمت دارند برای استفاده معمولی یک خانواده کفایت می کنند.

کاربرد: اگر دست روی مدل های چند منظوره حرفه ای بگذارید حتما آشپزی برای تان سریع تر و راحت تر خواهد بود اما این نکته را هم در نظر بگیرید که برای جا دادن لوازم جانبی این مدل به فضای زیادی احتیاج خواهید داشت. بسیاری از کاربردهای مدل هایی که تازه به بازار عرضه شده اند شاید استفاده چندانی نداشته باشند در نتیجه بهتر است مدل هایی را انتخاب کنید که امکاناتشان با نیازتان مطابق باشد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

تاثیرات و استفاده از 6 نوع رنگ در آشپزخانه

تاثیرات و استفاده از 6 نوع رنگ در آشپزخانه

امروزه اهل خانه بیشتر وقت خود را در آشپزخانه می‌ گذرانند و در حال حاضر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *