خانه » سلامت » دندان های لق قابل درمان است

دندان های لق قابل درمان است

اگر لقی دندان فرد حادثه دیده شدید نباشد با مشورت دندانپزشک رعایت بهداشت و عدم استفاده از آن دندان، بعد از ۲ تا ۳ هفته، لقی خود  به خودبرطرف شده و دندان سفت می شود.
حیی برادران نخجوانی اظهارداشت: در دو حالت دندان های کودکان لق می شود یکی به حالت طبیعی است که در زمان افتادن دندان شیری و رویش دندان دائمی جایگزین آن، رخ می دهد و دیگری بر اثر حادثه است.

دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: لق شدن دندان بر اثر حادثه یا ضربه می تواند دندانی را که زمان افتادنش نرسیده است، لق کند.

برادران نخجوانی، لقی دندان را به دو صورت شدید و مختصر دانست و افزود: در مواجهه با لقی دندان اگر به صورت شدید باشد باید در اولین فرصت این دندان از دهان خارج شود.

دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اگر این دندان لق شده از دهان خارج نشود ممکن است با حرکت زبان کنده شود و به مجرای تنفسی کودک وارد شود که بسیار خطرناک است.

متخصص دندانپزشکی کودکان افزود: اگر لقی نسبتاً کم بود با رعایت بهداشت و عدم استفاده از آن دندان، بعد از ۲ تا ۳ هفته، لقی خود  به خود برطرف شده و دندان سفت می شود که البته مراجعه به دندانپزشک و دریافت راهکار و پیشنهادهای پزشک در این زمینه موثر خواهد بود.

برادران نخجوانی ادامه داد: معمولاً در آینده هیچ اتفاقی برای این دندان رخ نمی دهد و مشکل دندانی پیش نمی آید اما اگر لقی دندان نسبتاً بیشتر باشد زمان سفت شدن دندان نیز طولانی تر می شود و اگرچه در عرض ۲ یا ۳ هفته، دندان سفت می شود ولی بر اثر ضربه ای که منجر به لقی شده، عروق و عصب دندان که باعث تغذیه دندان می شود ممکن است قطع شده باشند و در نتیجه دندان لق شده غذا نمی خورد و می میرد که اصطلاحاً به آن نکروز می گوییم.

دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: نکروز باعث تغییر رنگ در دندان می شود و این اولین علامت کلینیکی دندان است.

دندانپزشک کودکان ادامه داد: این اتفاق ۳ تا ۵ ماه طول می کشد که اگر تا یکسال این دندان تحت نظر پزشک باشد و اتفاق خاصی نیفتد این دندان لق شده سفت می شود و دیگر نمی افتد.

برادران نخجوانی افزود: اگر دندان نکروز شود و تغییر رنگ داشته باشد باید توسط دندان پزشک معالجه ریشه دندان شود تا هم جلوی گسترش عفونت دندانی گرفته شود و هم از آبسه جلوگیری کند و در ادامه نیز تغییر رنگ آن کمی بهتر شود.

دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اگر این دندان معالجه نشود بعد از یکسال دچار آبسه و عفونت شدید می شود و باید آن را کشید.

برادران نخجوانی به والدین توصیه کرد: در مواجهه با دندان شیری لق شده که زمان رویش دندان دائمی زیری آن است دچار اضطراب نشوند.

دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: هنگامی که دندان دائمی از داخل فک زیر دندان شیری شروع به رویش می کند، ریشه دندان شیری را می خورد و از بین می برد و در هنگان رویش، دندان شیری را لق می کند. این یک روند طبیعی است و دندان شیری خودش می افتد و نیازی به مراجعه به دندانپزشک نیست.

دندانپزشک کودکان ادامه داد: زمان رویش دندان ها و ریزش دندان ها متفاوت است، مثلاً دو دندان وسطی جلوی پایین در سن ۵.۵ تا ۶ سالگی می افتد و دو دندان وسطی جلوی بالا در سن ۷ سالگی می افتد و دندان دائمی جایگزین آن می شود.

منبع: افکارنیوز

Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علت سردرد در رژیم لاغری

با 8 علت سردرد در رژیم لاغری آشنا شوید

خیلی از ما وقتی به سراغ رژیم های لاغری می رویم فورا دچار سردرد های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *