خانه » سبک زندگی و خانه داری » آشپزی » نکاتی که خانم ها هنگام آشپزی باید رعایت کنند

نکاتی که خانم ها هنگام آشپزی باید رعایت کنند

نخستین مرحله آشپزی به شستشوی دست ها برمی گردد. در واقع اگر هر کس پیش از غذا پختن دست هایش را به خوبی بشوید، ابتلا به انواع عفونت ها تا حد زیادی کاهش می یابد. همچنین باید پس از شستشو دست ها را کاملا خشک کرد زیرا میکروب ها عاشق محیط مرطوب هستند.

آشپزخانه را خوب تمیز کنید.

سطح روی کابینت باید کاملا تمیز باشد. همه ما این را به خوبی می دانیم اما بسیاری از اوقات پس از برگشتن از خرید، پاکت ها و وسایل خریداری شده را همان طور روی آن رها می کنیم و آلودگی وسایل و دست ها را انتقال می دهیم. باید توجه داشت که پاکت ها و ساک خرید را معمولا بارها روی زمین گذاشته ایم و اصلا نباید آنها را به آشپزخانه آورد. از طرفی دستمال و اسفنج هایی که برای نظافت استفاده می شوند نیز معمولا بسیار آلوده هستند. پس از هر بار استفاده باید آنها را به خوبی شست و خشک کرد و هر چند وقت یکبار آنها را عوض کرد.

در مورد تخته گوشت نیز بهتر است مدل های شیشه ای را انتخاب کنید زیرا میکروب ها در شیارهای ریز تخته های چوبی باقی می مانند.

قسمت بسیار مهم دیگر در آشپزخانه یخچال است. چون ما آلودگی ها را نمی بینیم دلیل نمی شود که یخچال کاملا پاک و تمیز باشد. باید هر 15 روز یکبار یخچال را با آب ژاول یا آب سرکه شست.

بهداشت مواد غذایی

پس از نظافت کامل آشپزخانه می توانید به پخت غذا بپردازید البته مشروط بر اینکه نخست میوه ها و سبزیجات را خوب پاک و ضد عفونی کنید. همین کارساده باعث می شود تا مقدار آفت کش ها و سموم موجود در آنها تا ده برابر کاهش یابد. اکثر ویتامین ها در پوست میوه ها جای دارند. ایرادی ندارد خساست به خرج دهید و با تمیز کردن کامل، آنها را مصرف کنید.

در مورد خانم های باردار که نسبت به بیماری توکسوپلاسموز آسیب پذیرند، توصیه می شود میوه ها و سبزیجات به خوبی شسته و از مصرف گوشت های خام و پنیر تهیه شده از پنیر خام اجتناب شود.

پخت کامل گوشت

با گرم شدن هوا، بازار گردش و مسافرات نیز حسابی داغ می شود. یکی از بهترین سرگرمی ها در این اوقات کباب درست کردن است. گرچه این نوع گوشت بسیار لذیذ و خوشمزه است اما قبل از مصرف حتما قسمت های سوخته را جدا کنید. جالب است بدانید خوردن یک تکه سه سانتی متری گوشت سوخته،  به اندازه 10 پاکت سیگار ضرر دارد. از طرف دیگر،  اگر قصد تهیه غذاهایی با گوشت یا ماهی خام را دارید توصیه می شود قبل از مصرف بگذارید گوشت کاملا یخ بزند.

به خاطر داشته باشید که با عشق به آشپزی کنید و با رعایت یک سری نکات بهداشتی، به دور از خطرها از غذا خوردن لذت ببرید.

منبع:  www.Doctissimo.fr

ترجمه: قدس آنلاین

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

تاثیرات و استفاده از 6 نوع رنگ در آشپزخانه

تاثیرات و استفاده از 6 نوع رنگ در آشپزخانه

امروزه اهل خانه بیشتر وقت خود را در آشپزخانه می‌ گذرانند و در حال حاضر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *