خانه » سلامت » تناسب اندام » لاغر شدن ابن خانم ها راحت تر است

لاغر شدن ابن خانم ها راحت تر است

خانم ها بايد حساب دستشان باشد، حساب ساعت هايي كه در روز مشغول فعاليت هستند و ساعت هايي كه دراز كشيده اند، خوابيده اند يا نشسته اند و كاري انجام نمي دهند، اين حساب و كتاب به سلامت آنها ربط پيدا مي كند. احتمالا همه ما مي دانيم كه هرقدر فعاليت فيزيكي مان كمتر باشد، احتمال افزايش وزن مان بيشتر است اما جالب است بدانيد كه نتيجه يك تحقيق جديد نشان داده است كه كمتر شدن ميزان كدبانوگري در خانم ها مساوي است با بيشتر شدن احتمال چاقي در آنها.

زنان خانه دار تنبل شده اند؟

نتايج تحقيقي كه در مجله «پلاس وان» به چاپ رسيده نشان مي دهد كه زنان خانه دار مورد مطالعه قرار گرفته در سال ۲۰۱۰، كار خانه بسيار كمتري نسبت به زنان خانه دار سال ۱۹۶۵ انجام مي دادند. در واقع اين مطالعه نشان داده است كه زنان خانه دار در سال ۲۰۱۰ در روز حدود ۳۶۰ كالري كمتر از زنان خانه دار سال ۱۹۶۵ مي سوزانند. براساس نتايج اين تحقيقات، زنان در سال ۱۹۶۵ به طور متوسط هر روز خانه هاي خود را تميز مي كردند، لباس مي شستند، لباس اتو کرده و آشپزي مي كردند اما حالا برخي از اين فعاليت ها توسط تكنولوژي و ماشين ها و نوآوري هاي جديد انجام مي شود. اين مطالعات نشان داده كه يك زن خانه دار معمولي در دهه ۶۰ حدود ۲۷ساعت از هفته را به كارهاي كدبانوگري اختصاص مي داده اما اين ميزان براي زنان دهه اول ميلادي قرن بيست و يكم تنها حدود ۱۳ساعت در هفته بوده است.

بحث در مورد سوزاندن كالري است

البته ادوارد آرچر، متخصص طب پيشگيري و مدير گروهي كه اين پژوهش را انجام  داده، مي گويد: «ما نمي خواهيم به زنان بگوييم كه حتما بايد بيشتر در خانه هاي خود كار كنند يا از تكنولوژي و وسايل جديد استفاده نكنند بلكه تنها هدف ما اين است كه آنها را متوجه اين نكته كنيم كه بايد حواس شان به سطح فعاليت فيزيكي روزانه شان باشد. درواقع ما اميدواريم زنان به ميزان كالري كه روزانه وارد بدن خود مي كنند و ميزان كالري كه روزانه مي سوزانند دقت كنند تا سلامت آنها به خطر نيفتد.

زناني كه فقط روزي يك ساعت در خانه كار مي كنند

در اين مطالعه تمام آمار و ارقام و مستندات ضبط شده درمورد دوهزار بانوي خانه دار در كاليفرنيا در سال ۱۹۶۵ مورد بررسي قرار گرفت و با نتايج پرسش از دوهزار بانوي خانه دار در همين ايالت در سال ۲۰۱۰ مورد مقايسه قرار گرفت و مشخص شد كه زنان خانه دار در سال ۱۹۶۵ حدود ۵/۲۷ ساعت از هفته را به خانه داري اختصاص مي دادند اين درحالي است كه زنان شاغل مورد پرسش قرار گرفته در سال ۲۰۱۰ تنها هفت نفر و زنان خانه دار مورد پرسش قرار گرفته ۱۶ساعت از هفته خود را به اين فعاليت ها اختصاص مي دادند. به طور متوسط يك زن صاحب خانواده در سال ۲۰۱۰ فقط ۳/۱۳ ساعت از وقت هفتگي خود را به انجام فعاليت هاي خانه داري و وظايف كدبانوگري اختصاص داده است.

شاغل ها هم در خطر هستند

دكتر كلينگ استيونسون، يكي از پزشكان حاضر در اين مطالعه مي گويد: «شايد به نظر برسد كه كاهش فعاليت روزانه در زنان در سال هاي اخير مختص زنان خانه دار باشد اما واقعيت اين است كه بسياري از زنان شاغل در حال حاضر مشاغلي دارند كه عملا هيچ  فعاليت فيزيكي را باعث نمي شود، درضمن اين گروه از زنان، به  دليل شاغل بودن در خارج از خانه، عموما در خانه كارهاي كمتري را نسبت به زنان خانه دار انجام مي دهند و درنتيجه سطح فعاليت روزانه آنها هم اصلا درحد قابل قبول و مناسبي نيست.

نسبت به مادرتان 15 درصد كمتر كالري مي سوزانيد

دكتر آرچر مي گويد: «يك زن خانه دار معمولي در سال ۱۹۶۵ حدود ۶۰۰۰ كالري در هفته را با انجام كارهاي خانه داري و فعاليت در خانه مي سوزاند، اين ميزان با ۴۲درصد كاهش به ۲۵۱۸ كالري در هفته در سال ۲۰۱۰ رسيده است كه مي توان چنين وضعيتي را به عنوان يك زنگ خطر جدي دانست. وي ادامه مي دهد: «اين يعني يك زن خانه دار معمولي روزي ۳۶۰ كالري كمتر از زني كه ۴۵ سال پيش وضعيتي مشابه او داشته مي سوزاند، اين ميزان كمي نيست و در واقع حدود ۱۵درصد كالري است كه يك زن معمولي به طور متوسط در يك روز وارد بدن خود مي كند، طبيعي است كه اين به معناي افزايش احتمال اضافه وزن و چاقي است. جالب است بدانيد كه براساس نتايج اين مطالعه يك زن خانه دار معمولي در سال ۱۹۶۵ حدود ۸ ساعت از وقت هفتگي خود را در حالت نشسته يا درازكش مقابل تلويزيون يا راديو گذرانده اما يك زن خانه دار معمولي در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۷ ساعت از يك هفته خود را به طور درازكش يا نشسته مقابل تلويزيون يا كامپيوتر گذرانده است.

روزي 2 ساعت فعاليت نياز داريد

دكتر آرچر مي گويد: براساس تحقيقات و پژوهش هاي متعدد مشخص شده كه سطح مناسب فعاليت روزانه ۳۰ دقيقه است. پيش تر گفته مي شد كه اگر شما ۳۰دقيقه در روز را به فعاليت جسماني با شدت متوسط مشغول باشيد احتمال چاقي و اضافه وزن در شما كمتر مي شود و احتمال بروز سكته قلبي يا سكته مغزي در شما هم به صورت قابل توجهي كاهش مي يابد اما مطالعات جديد نشان داده كه ۳۰ دقيقه فعاليت روزانه در حد متوسط احتمال بروز سكته قلبي و مغزي را در شما كاهش مي دهد اما اثر مشخصي روي ميزان تجمع چربي و وزن شما نمي گذارد، حالا توصيه مي شود براي آنكه وزن مناسبي داشته باشيد و از تجمع چربي در بدن تان جلوگيري كنيد حداقل يك ساعت در روز فعاليت جسماني در حد متوسط داشته باشيد… اما اگر اضافه وزن داريد و مي خواهيد وزن كم كنيد بايد روزانه بين يك و نيم تا دو ساعت در حد متوسط فعاليت هاي ورزشي برنامه ريزي شده انجام دهيد.

خانه داري مي تواند سلامت شما را تضمين كند

دكتر استيونسون مي گويد: «نتايج مطالعه ما به اين معنا نيست كه زنان براي سلامت بايد كارهاي سخت و طاقت فرسا در خانه خود انجام دهند، بلكه به اين معناست كه زنان، به خصوص زنان خانه دار يا زنان شاغلي كه كار آنها حالت سكون و نشسته دارد، بايد سطح معمولي از فعاليت هاي روزانه را انجام دهند؛ فعاليت هايي كه باعث سوختن و مانع از تجمع كالري در بدن شود. انجام كارهاي خانه داري، اگر در حد فعاليت متوسط انجام شود، يكي از فعاليت هايي است كه مي تواند باعث كالري  سوزي در بدن شود و در نتيجه دركل به نفع سلامت زنان باشد.

منبع: سیب سبز

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.