خانه » اخبار روز » محسن رضایی: پرداخت 110 هزار تومان یارانه به مردم

محسن رضایی: پرداخت 110 هزار تومان یارانه به مردم

محسن رضایی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه رویکرد ما در شبکه 4 سیما در پاسخ به کارشناسان برنامه در این باره که مهمترین میثاق بین مردم و مسئولان از نظر وی چیست و مردم و مسئولان چه وظایفی نسبت به قانون اساسی دارند گفت: اولین میثاق ما با خداست و این که به غیر از خدا کسی را نپرستیم و حتی تابع نفس خودمان هم نباشیم و اگر ما به مهمترین میثاق بین دولت و قانون اساسی وفادار باشیم ولی خدا پرستی نداشته باشیم باز هم اشکال وجود دارد.

 

وی با اشاره به این که مهمترین میثاق قانون اساسی است بیان کرد: کسانی که 35 سال پیش مجموعه قانون اساسی را فراهم کردند افراد اندیشمند و با سوادی بودند و دلیلی ندارد که چنین میثاقی را بعد از 100 سال قانون اساسی و این که به رای مردم نیز رسیده است نادیده بگیریم.

 

رضایی خاطر نشان کرد: این قانون خوبی است و اولین مسئله این است که در اجرای قانون تبعیض قائل نشویم. حقوق ملت ایران حقوق اساسی است و باید در عصر جدید یک بازگشت رجوعی به مردم داشته باشیم و بعضی از اصول که تا کنون کمتر مورد توجه قرار گرفته باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. خود قانون اساسی را باید رئیس جمهور اجرا کند و در اجرا ابهام وجود دارد. آیا رئیس جمهور می تواند خارج از مجلس این کار را انجام دهد. قانون مجلس ابزاری است که رئیس جمهور می تواند قانون اساسی را اجرا کند.

 

وی با اشاره به این که رئیس جمهور باید برای خلاء هایی که در قانون وجود دارد باید قانون تهیه کند گفت: ما برای کلیه اصولی که مغفول مانده در مجلس قانون تهیه می کنیم البته بعضی از قوانین نیاز به تهیه قانون خاصی ندارند مانند عدالت در روحیه آزادی که در همین حد روحیه باقی مانده و درخت آزادی هیچ گاه در کشور ما کاشته نشده و این تنها یک حس و آرمان خواهی است و نمی توانیم تمام خواسته های ملت ایران را در سطح آرمانخواهی محدود کنیم. آزادی یک قانون است که در قانون اساسی آمده اما نهادینه نشده است.

 

رضایی گفت: ما کمتر حرف می زنیم و بیشتر به دنبال اصولی از قانون اساسی هستیم که نهادینه نشده است.

 

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها و پرداخت 110 هزار تومان یارانه به مردم گفت: اولین مشکلی که هدفمندی یارانه ها داشت این بود که هدفش شفاف نشده و معلوم نشد می خواهیم برای شفاف سازی قیمت ها و یا برای جبران آن ها این کار را انجام دهیم. و از آنجا که این مسئله به خوبی تعریف نشد در اجرا و قانون مشکل ایجاد کرد.

 

وی افزود: هدفمندی دارای دو هدف است یکی آن که شفاف سازی صورت گیرد و دیگر این که از این ناحیه فشار هایی که وارد شده جبران شود و مفهوم جبران این نیست که پولی را به جامعه تزریق کنیم که گرانی ایجاد می کند. جبران باید واقعی باشد و نه اسمی و این در حالی است که دوستان ما جبران اسمی ایجاد کرده اند که اگر واقعی بود پولی که به دست مردم می رسید با گرانی همراه نمی شد.

 

وی تاکید کرد: فرمول ما این است که از آن جا که 45 هزار تومان تعهد دولت گذشته بوده و ما نباید تعهدات دولت های گذشته را زیر پا بگذاریم چرا که بی ثباتی ایجاد می کند 45 هزار تومان را پرداخت می کنیم و بقیه را تا 110 هزار تومان به صورت تولیدی به مردم می دهیم.

 

رضایی گفت: بر این اساس قبل از این که تقاضا بالا برود اول عرضه و خدمات بالا می رود و به این ترتیب پول یارانه ضد تورمی عمل می کند و مشکل اشتغال را نیز حل می کند و به طور مثال اگر از ابتدای سال 93 این طرح را اجرا کنیم از فروردین تا شهریور ماه 45 هزار تومان و از شهریور به بعد 110 هزار تومان به مردم پرداخت می شود. بر این اساس در طول 6 ماه پول به روند تولید رفته است و بعد از آن به دست مردم می رسد.

 

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره ملاک انتخاب وزیر آموزش و پرورش گفت: من به خودم و دیگران اجازه می دهم که پست های سیاسی را با نگاه سیاسی انتخاب کنند ولی اجازه نمی دهم پست های سرنوشت ساز که می خواهد آینده کشور را رقم بزند با ضوابط جناحی و دوستی ببندیم.

 

وی افزود: آموزش و پرورش یعنی آینده ایران. آیا ما به خاطر خودمان آینده فرزندانمان را به خطر بندازیم. من پای سیاست را از آموزش و پرورش بیرون می کشم. سیاست بیش از حد وارد حوزه هایی شده که به جای درست کردن یک چشم چشم دیگر را کور کرده است.

 

رضایی گفت: کسی را برای وزارت آموزش و پرورش را انتخاب می کنم که مشکل معلمین روستاها و دانش آموزان را می داند. آموزش و پرورش بدنه وسیعی دارد و 700 هزار معلم در آموزش و پرورش مشغول به کار هستند. وزیری که انتخاب می کنیم باید بتواند این کار را انجام دهد. یک بخش عظیمی از بودجه کشور به آموزش و پرورش می رود و باید توزیع عادلانه وجود داشته باشد. وزیر باید مسئولیت پذیر باشد و اگر می خواهد وارد عرصه های انتخاباتی شود باید از دو سال قبل استعفا دهد.

 

وی در باره اقداماتش برای فرهنگیان گفت: اولین مسئله شغل و درآمد آن هاست خانم دبیری گله می کرد که حقوقش کم است و با 20 سال سابقه کار تنها 670 هزار تومان دریافت می کند. با محاسبه بنده در طول یک سال قدرت خرید این خانم 300 هزار تومان کاهش یافته است. ما کاری می کنیم که معلمین دغدغه ای به غیر از درس دادن نداشته باشند. ممکن است در بعد مسائل پولی سیاستی را داشته باشیم ولی نگرانی مسکن معلمین را به طور کامل حل می کنیم.

 

رضایی درباره اولویت های برنامه هایش در سیاست خارجی خاطر نشان کرد: وضعیت ما در سیاست خارجی مانند بوکسوری است که آمریکایی ها در مقابل ما یک پایشان را در خاورمیانه و پای دیگر را در اروپا گذاشته اند. ما اگر می خواهیم به میدان بازی برویم و اگر نمی خواهیم در مقابل گارد نظامی آن ها وارد درگیری نظامی شویم باید استراتژی قیچی را اجرا کنیم درحال حاضر عده ای می گویند که اگر با آمریکا مذاکره کنیم مشکل حل می شود و عده ای دیگر بر این باوراند که نباید کوتاه بیاییم و باید مقاومت کنیم. هر دوی این نظریه ها اشکال دارد.

 

وی تاکید کرد: این طور نیست که وحدت آمریکایی ها با کشورهای غربی قابل شکست نباشد ما امکانات فراوان داریم که آن ها را از ژست کاذبانه خارج کنیم و باید اقداماتی انجام دهیم که مذاکره شکل گیرد.

 

وی تاکید کرد: 300 نفر از دیپلمات ها را آماده می کنیم که از تیم مذاکره کننده ایران حفاظت کنند چرا که این پیچیده ترین مذاکره در دنیاست که یک کشور جهان سومی در مقابل کل دیپلماسی دنیا می نشیند. ما دیپلماسی را جدی می گیریم و با بسیج دیپلمات ها کاری می کنیم که مذاکره کننده های ایران قوی باشند.

 

وی افزود: مسئله دیگر خود طرح است باید کاری کنیم که عزت ملی ایران حفظ شود و حرفمان را قبول کنند. حداقل ها و حداکثرهایی تعریف کنیم که البته این طرح را فعلا نمی توانم مطرح کنم و بعد از مسئولیت آن را با رهبری مطرح می کنیم و پای میز مذاکره اعلام خواهم کرد.

 

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: باید با اجرای کارآمدی اقتصادی این اعتقاد را در ذهن آمریکایی های ایجاد کنیم که اگر مذاکره با ایران شکل نگیرد دچار مشکل می شوند. ما از یک طرف نباید ماجرا جویی و از طرف دیگر ساده اندیشی کنیم.

 

رضایی با اشاره به این که ممکن است با یک کشور به صورت هم زمان تعامل و چالش داشته باشیم اظهار داشت: ما می توانیم در مسئله هسته ای محیط زیست و مواد مخدر با آمریکا مذاکره کنیم. رهبری در موضوع هسته ای اجازه این مذاکره را دادند باید در بقیه موارد از ایشان کسب اجازه کنیم.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر تانک های آمریکایی در سوریه و اردن غباری ایجاد کرده اند که 11 استان کشور را تحت تاثیر قرار داده و ما برای جبران آن نیازمند 4 میلیارد دلار هستیم که آمریکا می تواند نصف آن را بپردازد. همچنین در مقابله با قاچاق ما در مرزهای کشورمان با مبارزه جوانان شهیدهای زیادی می دهیم و این شهدا به دلیل آن است که جوانان اروپایی زندگی راحت تری داشته باشند. سازمان ملل می گوید پول ندارد اما آمریکا و اروپا پول دارند و مفهوم موازنه نسبی همین است.

 

وی درباره کاهش ارزش پول ملی و تورم در کشور بیان کرد: گرانی در ایران دو علت ساختاری و تاریخی دارد. در ایران هیچگاه گرانی زیر 10 درصد نبوده یعنی تک رقمی نشده است. چاره اندیشی برای گرانی ها به روش ساختاری است و به تولید بازمی گردد. تولید ملی در کشور ما با مسائلی مواجه شده که کشش آن کم است و باید کشش تولیدی را به طریقی درست کنیم که سفته باز ها نتوانند با کار آفرینان رقابت کنند. مگر این که کسی بخواهد سر گردنه مسیر تولید را با پول عوض کند.

 

رضایی گفت: گرانی را یک اژدهای 5 سر می دانم که تا کنون هر کسی آمده نتوانسته مشکلی را حل کند و یک سر اژدها باقی مانده. اژدها زمانی مهار می شود که 5 سر کنترل شود. من هیچ زمانی را مثل آقایان دیگر تعیین نمی کنم این زمان ها غیر علمی است اما هدفگذاری ها را در زندگی مردم تعریف می کنم.

 

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری راهکار عملیاتی برای مشکل ساختاری را این طور عنوان کرد که چه کسی گفته است سوداگری ها نباید مالیات بدهد. یک اقتصاد زیرزمینی ایجاد شده که مالیات نمی دهد. نباید کسانی مثل جمشید بسم الله باشند که کسانی فکر کنند مشکل از اوست اکنون همه به دنبال 3 هزار میلیارد رفتند اما اگر رقم های کوچک را جمع کنیم بسیار بزرگ می شود در حقیقت باید بازار را سامان دهیم و به جای اصلاح قیمت ها باید بازارهای اساسی را اصلاح کنیم. برای فرش چای و برنج شرکت هایی درست می کنیم که واسطه ها را کاهش دهند.

 

وی با اشاره به این که یارانه سبز می دهم که هر کشاورزی خود را از سنتی به پیشرفته تبدیل کند اظهار داشت: این اقدام باعث صرفه جویی در آب و پیشرفت می شود اکنون روستاها تبدیل به خانه ی سالمندان کشور شده اند و یارانه سبز باعث می شود که جوانها در روستاها بمانند. هزینه تصمیم گیری های غلط 10 برابر بیشتر حیف و میل است و حیف و میل 10 برابر بیشتر از مفاسد اقتصادی است.

 

رضایی با بیان این که باید رابطه دولت و مردم را بازتعریف کنیم اظهار داشت: این رابطه اکنون برای فضای سیاسی و امنیتی یعنی برای بقا خوب است ما یک استراتژیک بقا داریم و یک پیشرفت و اکنون در کشور مشکلی برای بقا وجود ندارد از این مرحله عبور کرده ایم و وارد حوزه ای به نام زندگی شده ایم. چرا من می گویم سلام بر زندگی و یا ابوالفضل من معتقدم همه باید برای زندگی مردم بسیج شویم.

 

وی افزود: اکنون موقع رسیدن به زندگی مردم است. مگر می شود اگر بخواهیم یک اقدام اساسی در زندگی مردم و اقتصادی ایجاد کنیم ساختار اساسی در اداره کشور را تغییر ندهیم باید یک برنامه مشخصی داشته باشیم و به طور واقعی دولت را درست کنیم.

 

وی تاکید کرد: باید مردم را وارد اداره کشور کنیم به آن ها اختیارات بدهیم و پای دولت را از اقتصاد خارج کنیم. ایالت های اقتصادی راه بیندازیم مدیریت محلی ایجاد کرده و همه اختیارات را به شوراها بدهیم. آب و برق باید دست شوراها باشد. البته این طور که اکنون شورای شهر و شهرداری اداره می شود را قبول ندارم. آن ها یک دولت کوچک در شورای شهر و شهرداری ایجاد کرده اند. از ملت ایران تقاضا می کنم مسئله شوراها را جدید بگیرند و باید فکری کنیم صدا و سیما نیز انتخابات شوراها را پوشش دهد.

 

وی در این باره که چگونه می توان راهکاری اندیشید که رقابت بین نامزدها بعد از انتخابات به دسته بندی ها تبدیل نشود گفت: من دو توصیه هم به خودم و هوادارانم و هم نامزدهای دیگر دارم که قانون و اخلاق را جدی بگیریم در بعضی از کشورها قانون کافی است و به طور مثال در غرب اخلاق معنی ندارد اما در کشور ما اخلاق باید بیش از جاهای دیگر در کنار قانون باشد.

 

رضایی تصریح کرد: من به همین دلیل در جناح های سیاسی وارد نشده و به هیچ ائتلافی نپیوستم چرا که نمی خواستم تعهدی حتی به دوستانم بدهم که نتوانم اجرا کنم. حتی در مناظره ها نیز از هر 8 کاندیدا دفاع کردم. ما در آرزو و صحبت خیلی جلو هستیم اما نمی توانیم آرزوها را تبدیل به روش رفتاری و ارزش کنیم. اخلاق در انتخابات باید تبدیل به ارزش شود که اگر اجرا نشد صدای همه بلند می شود. ما می خواهیم فرهنگ قانون پذیری و عمل به قانون را نهادینه کنیم و باید از خودمان شروع کنیم.

 

وی درباره صنعت کشاورزی نیز گفت: باید صنعت و خدمات در کشاورزی کنار هم بگذاریم. صنعت باید هدفمند باشد و اگر صنعت را در جای واقعی خود قرار دهیم سهم کشاورزی کامل می شود.

 

وی با بیان این که به 8 مورد یارانه سبز می دهیم گفت: قیمت های واقعی کشاورزی یارانه می خواهند کسانی که کشتشان را مکانیزه کنند صنایع تبدیلی ایجاد کنند اصلاح بذر و خاک داشته و دام ها را صنعتی کنند نیز یارانه می گیرند. بیمه محصولات کشاورزی نیز که اخیرا صدمات زیادی وارد کرده یارانه دریافت می کند.

 

وی همچنین در خصوص آموزش عالی نیز گفت: آموزش عالی از نظر کمی یک تحول بزرگ پیدا کرده است ما در ابتدای انقلاب 175 هزار دانشجو داشتیم که سالانه 50 هزار دانشجو وارد می شد و 36 هزار نفر فارغ التحصیل می شدند. اکنون این رقم از مرز 4 میلیون نفر گذشته و با فوق دیپلم ها 20 میلیون نفر فارغ التحصیل داریم. در حقیقت یک سرمایه عظیم انسانی ایجاد شده که از ظرفیت شغلی کشور سرریز شده است.

 

رضایی گفت: مشکل ما این است که دانشجویی که از دانشگاه بیرون می آید آماده شغل نیست و بین دانشگاه صنعت و کشاورزی فاصله زیادی وجود دارد. این فاصله را در علوم پزشکی نداریم و من اعلام کردم که یک سال قبل از فارغ التحصیل شدن دانشجویان شغلشان را معلوم می کنیم.

 

وی تاکید کرد: فضای فرهنگی دانشگاه ها را نیز به هیچ وجه به این شکل قبول ندارم. فضا بسته است و باید آزادی و نشاط ایجاد کنیم. جامعه سنگین شده و باید تقویت شود. من خودم را فدایی این کار می کنم و در معرض نقد و فشار قرار می دهم. آماده ایم که ملت ایران را به سمت پروردگار پرواز دهیم.

 

رضایی در پایان اظهار داشت: از ملت بزرگ ایران تقاضا می کنم سرباز خود را در این مسیر کمک کنند هرچند ایده های بزرگی را فراهم کرده ام اما این کار با کار کارشناسی و ضمانت اجرایی بوده است و اگر راه بیفتیم پشت سر ما پشتوانه حقوقی و حمایت های نظام وجود دارد که مشکلات را حل کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

  1. محسن جان دوست داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.