خانه » کودک و والدین » دانستنیهای کودکان » زندگی را تجربه کن کوچولو

زندگی را تجربه کن کوچولو

با بازي و فعاليت هاي معمول چطور به رشد فیزیکی بچه­های نوپا کمک کنیم؟

 

از لحاظ فيزيكي رشد بدن كودك بعد از 2 سالگی آرام تر خواهد شد و سطح انرژي او بالا می­رود. مهارت هاي كودك شما از 2 سالگي به سرعت افزايش پیدا می­کند. خيال تان راحت باشد، طولي نخواهد كشيد كه فرزند شما با فعاليت هايي كه انجام مي‏دهد فردي چالاك مي‏شود. افزایش مهارت های فیزیکی فرزندتان باعث می شود او تعادل و هماهنگی بیشتری در بدنش داشته باشد. بازی یکی از بهترین­ راه هایی است که برای تقويت رشد و توانایي هاي فيزيكي كودك می­توانید به کار ببرید. شما می­توانید با این بازی ها مهارت های فیزیکی روبه رشد کودک تان را تقویت کنید. این بازی ها عبارتند از:

                                                      

بالارفتن و حفظ تعادل

کودکان دوست دارند وقتی راه رفتن را یاد می­گیرند از آن برای کارهای مشکل­تر و موقعیت­های مختلف استفاده کنند. راه رفتن روی دیوار کوتاه و جدول کنار خیابان وقتی که دست کودک را گرفته باشید برایش خیلی هیجان انگیز است، یا مثلا وقتی از جایی بالا می­رود و احساس قد بلندی می­کند بیشتر برایش جذاب است.کودکان علاقه زیادی به بالا رفتن از جاهای مختلف دارند. این حالت را ممکن است از یک سالگی در کودکان مشاهده کنید. مثلا می­بینید که کودک از دسته های قفسه­های آشپزخانه استفاده می­کند تا خودش را به بالای کابینت­ها برساند. برای استفاده از بازی هایی که در مورد حفظ تعادل و بالارفتن است، والدین باید فضای امنی را برای کودک فراهم کنند تا کودک در ایمنی کامل تمریناتش را انجام دهد و خطری برایش نداشته باشد. وسایل بازی که ترکیبی از پله و نردبان یا سرسره است برای تمرین این مهارت ها توسط کودک مکان های مناسبی هستند. حتی شما در خانه می­توانید با روی هم گذاشتن چند بالش با کودک بازی کنید یا با قرار دادن یک سرسره کوچک با چند پله می­توانید کودک را سرگرم کنید. اگر کودک تان خیلی مشتاق بالا رفتن و حفظ تعادل است، چند جعبه مقوایی بزرگ را روی هم قرار دهید و چند پتوی نرم کف اتاق پهن کنید تا کودک بتواند بازی کند.

خط خطی کردن و نقاشی کردن

کودک نوپای شما از 12 تا 18 ماهگی برای نقاشی کردن و نوشتن تلاش می­کند که اول به صورت خط خطی روی کاغذ است و در 18 تا 24 ماهگی ممکن است خطوط افقی بکشد یا حتی یک دایره و این شما را شگفت زده می­کند. تشویق کودک در این سن موجب بروز توانایی های جدید در کودک می­شود. وقتی کودک مداد رنگی به دست می­گیرد، حرکت گرفتن و نگه داشتن توسط انگشتانش به کار برده می­شود. نقاشی کردن باعث پیشرفت بینایی و تخیلات کودک می­شود. نقاشی با انگشتان تمرینی برای مهارت های حرکتی کودک است. همچنین می­توانید از علاقه کودک به طبیعت بهره ببرید و برگ های درختان و گلبرگ های گل را رنگ کنید.

لباس پوشيدن و لباس درآوردن

کودک علاقه خاصی به لباس پوشیدن و درآوردن دارد. حتما برای تان پیش آمده که بهترین لباس کودک را برای رفتن به مهمانی تنش می­کنید و بعد از چند دقیقه می­بینید که کودک لباسش را درآورده است. لباس پوشیدن و درآوردن می­­تواند تمرینی برای افزایش هماهنگی دست و انگشت کودک باشد. وقتی کودک خودش می­خواهد لباس هایش را بپوشد توجه کنید که شلوارهایی که کمربند یا زیپ ندارد و کمرشان کشی است وکفش های چسبی و پیراهن ساده برای او انتخاب کنید تا به راحتی کودک بتواند خودش  لباسش را بپوشد. هر چند وقت یک بار هم یک نمونه از لباس هایی که پوشیدنش سخت­تر است در اختیارش بگذارید تا مهارتش بالاتر برود.

 

پر و خالی کردن

خالی کردن یک ظرف یا سبد در مقایسه با پرکردن آن به دقت و مهارت کمتری نیاز دارد و کودک این را خیلی خوب می­داند. این کار موجب تسلط کودک شما بر مهارت هایش می­شود. وقتی کودک یک بار یاد بگیرد که ظرف را به طور کامل خالی کند این کار را بارها تکرار می کند. این کار برای کودک یک تمرین ذهنی بسیار مهم است. کودک یاد می­گیرد که که یک شی می تواند چند شی دیگر را در خود جای دهد. شما مي توانيد با آماده كردن برخي مكان ها براي بازي كودك و ارائه فعاليت هاي ساده و مناسب به او، براي اين مرحله آماده شويد. بيرون ريختن بلوك هاي خانه سازي از داخل يك جعبه بزرگ، اسباب بازي ها از داخل قفسه يا حتي به هم ريختن قطعات يك پازل، مي توانند كودك شما را سرگرم کند.

شکل دادن و به هم ریختن

کودکان دوست دارند هر چیزی در اطراف خود را بو کنند و مزه­ها را بچشند و اجسام را لمس کنند. اگر بتوانید تعداد زیادی از اشیا را در اختیارش قرار دهید که آنها را لمس کند مدت طولانی او را سرگرم کرده­اید و فرصتی برای افزایش قدرت و همچنین ظرافت دست ها و انگشتانش به دست می­آورد. استفاده از خمیر بازی برای تمرین دست ها و انگشتانش خیلی خوب است. غلتاندن، شکل دادن، مشت زدن  و ورم دادن خمیر به شکل دلخواه موجب استفاده از دست ها و انگشتان کودک می­شود. اگر به نظر مي­رسد كودك شما تمايلي به اين كارها ندارد، مي توانيد از گزينه هاي ديگر استفاده كنيد. در واقع او ممكن است از بوي يك چيز يا شكل و بافت يك چيز ديگر خوشش نيايد. در ضمن هر چقدر خمير مورد استفاده كودك نرم­تر باشد، كار كردن با آن براي دست هاي كوچك او ساده­تر خواهد بود. البته مسلما خمير كيك واقعي، مي تواند بهترين گزينه باشد. هنگامي كه مي خواهيد كيك يا كلوچه بپزيد، مقداري از خمير را به او بدهيد تا به سليقه خودش شكل بدهد و سپس آن را هم به همراه كيك اصلي بپزيد.

دویدن و پریدن

كودكان از دويدن و پريدن خوش شان مي­آيد، اما جدا كردن هر دو پا از زمين به طور همزمان سخت تر از آن چيزي است كه ما به ياد مي­آوريم و البته براي كودكي كه مي خواهد اين كار را انجام دهد و موفق نمي­شود نااميد كننده است. شما مي­توانيد دو دست او را بگيريد و بگذاريد روي تختخواب فنري يا يك ترامپولين كوچك (كه مخصوص حركات ژيمناستيك است) بالا و پايين بپرد. به اين ترتيب او مي­تواند انجام اين حركت را تمرين كند. همچنين مي­توانيد چند بالش در كف اتاق قرار دهيد و از او بخواهيد كه از روي يك صندلي كوتاه يا مبل، به روي بالش ها بپرد. اگر كودك شما از جمله كودكان ساكت و آرام است، مي توانيد دويدن و پريدن را با يك كار ديگري كه او دوست دارد تركيب كنید تا او را به انجام اين حركات تشويق كرده باشيد. مثلا در حین بازی می­توانید با هم شعر بخوانید.

غلتاندن و پدال­زدن

وقتی کودک بفهمد پاهایش کلید حرکت کردن هستند، از این طرف و آن طرف رفتن لذت خواهد برد. شما می­توانید چرخی برای او بخرید که به صورت یک اسباب­بازی ساده باشد که یک صندلی کوچک دارد و ارتفاع آن از سطح زمین هم کم باشد، تا کودک بتواند پاهایش را به زمین بفشارد و چرخ را به جلو هل بدهد. كودك شما ممكن است در ابتدا از هر دو پايش به طور همزمان استفاده كند، اما به تدريج ياد مي­گيرد كه چگونه چرخ خود را به درستي جلو براند. ابتدا پاي راستش را روي زمين بگذارد و چرخ را به جلو براند و سپس با پاي چپش همين كار را تكرار كند. پس از اين كه كودك شما توانست اين كار را به خوبي ياد بگيرد (معمولا پس از 2 سالگي)، براي پدال زدن آماده شده است. در اين مرحله، يك سه چرخه ساده مي­تواند به او كمك كند تا هم ماهيچه هاي پاهايش را تقويت كند و هم بين اعضاي مختلف بدنش، هماهنگي بيشتري ايجاد كند و مسلما از سرعت بيشتر حركتش نيز لذت خواهد برد. براي او يك كلاه ايمني كوچك و مناسب تهيه كنيد تا در هنگام تمرین به او آسیبی نرسد.

روي هم سوار كردن، مرتب كردن و به نخ كشيدن

قرار دادن يك بلوك روي بلوك ديگر و متعادل كردن آن يا گذراندن يك تكه نخ از وسط حلقه هاي رنگي و البته در نهايت به هم ريختن همه چيزهايي كه درست شده است، يكي از سرگرمي هاي اصلي كودكان است. اين كارها براي استفاده از انگشت هايي كه روز به روز هنرمندتر و ماهرتر مي­شوند و نيز تمرين منظم كردن و ساختن چيزهاي مختلف، بسيار سودمند خواهد بود. بلوك هايي در اندازه­ها، شكل ها و رنگ هاي مختلف در اختيار او قرار دهيد. وسایل متنوع ديگري نيز براي ساختن و بازي كردن در اختيار او بگذاريد. هرچند كودك شما هنوز هم نمي­تواند اسباب بازي هايي را كه به شكل حروف الفبا يا اعداد باشند، به ترتيب حرف يا عدد مرتب كند، اما از مرتب كردن (مثلا) مهره­های كوچك برحسب رنگ يا اندازه آن ها، لذت خواهد برد.

آب­بازی و شنا کردن

بازی های آبی موجب افزایش هماهنگی بین اعضای کودک می­شود. بهتر است کودک را مرحله به مرحله با آب آشنا کنید. بعضي از بچه ها دوست دارند سرشان را زير آب ببرند، اما اين كار براي برخي ديگر دشوار به نظر مي­رسد و مدتي زمان مي­برد. بعضي ها از آب بازي خوش شان مي آيد، اما بعضي ديگر دوست دارند كه به آرامي با دست يا پا، با آب بازي كنند. کودکان احساس شناور بودن در آب را دوست دارند. بعضي از بچه ها ممكن است دوست نداشته باشند كاملا خيس شوند. سعي كنيد بفهميد او از چه چيزي خوشش مي ­آيد يا با چه كاري راحت­تر است و از همان جا شروع كنيد. حفظ امنیت کودک نکته مهمی است. شما بايد تا زماني كه كودك تان بتواند به تنهايي شنا كند با او در آب بمانيد. در صورت تمايل كودك مي­توانيد از جليقه نجات يا بازوبند بادي استفاده كنيد كه مي­توانند به ايمني او كمك كنند. اما اين وسايل نمي­توانند جايگزيني براي حضور شما باشند. اگر كودكي را كه شنا بلد نيست به داخل آب برده­ايد، همواره او را محكم نگه داريد.

پرتاب کردن و گرفتن

توپ در اندازه­هاي مختلف (براي پرتاب كردن، گرفتن و غلتاندن) موجب افزايش هماهنگي بين دست و چشم او مي­شود و هم چابكي و مهارت هاي حركتي او را افزايش مي­دهد. كودك شما مدت ها پيش (بين 3 تا 7 ماهگي) ياد گرفته است كه اشيا مختلف را با دست بردارد، اما هماهنگي كامل دست كه توپ را بغلتاند يا به سمت چيزي (يا كسي) پرتاب كند، معمولا بين 18 ماهگي تا 3 سالگي اتفاق می­افتد. او ابتدا غلتاندن توپ را ياد مي­گيرد، سپس پرت كردن آرام يك توپ از روي زمين را ياد مي­گيرد، بعد ابتدا برداشتن توپ و پرتاب آن به سمت پايين و نهايتا پرتاب توپ به سمت بالا را یاد خواهد گرفت. كودكان معمولا چپ دست يا راست دست بودن خود را در سال دوم زندگي نشان مي­دهند، پس مي­توانيد به دنبال علائم اين مطلب باشيد. اما ممكن است انتخاب كودك در طول مراحل بعدي رشد، تغيير كند. پس اگر كودك شما هنوز هيچ كدام از دست هايش را بر ديگري ترجيح نمي دهد، لازم نيست نگران شويد.

 

منبع:شهرزاد

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سوختگی کودک

سوختگی کودک و کمکهای اولیه

سوختگی کودک عبارتست از آسیب بافت در نتیجه تاثیر حرارت، الکتریسیته، اشعه و عوامل شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *