خانه » کامپیوتر و اینترنت » وایمکس و شبکه‌های شهری!

وایمکس و شبکه‌های شهری!

ساکنان نقاطی که امکان دستیابی به سیستم های باند وسیع را نداشته اند حالا با وایمکس قادر به دسترسی به این خدمات هستند. 

در واقع وایمکس با امکان نصب و راه اندازی سریع، محدوده وسیعی را تحت پوشش قرار می دهد. 

امروزه شبکه های شهری (MAN)، توسط فناوری های نوین بسیاری مثل استفاده از کابل های فیبر نوری در تونل های زیرزمینی و یا استفاده از خطوط انتقال برق (BPL) به کار برده می شوند. 

این روش های جدید سبب توجه روز افزون به گسترش فناوری های بیسیم می شود که خود منجر به دستیابی به همان نتایجی می شود که از شبکه های شهری انتظار می رود. 

با این تفاوت که دیگر مشکل فیزیکی برای تامین وسیله انتقال که می تواند خطوط مسی و یا فیبر باشد، وجود نخواهد داشت. 

بدون تردید، شبکه های MAN بیسیم یا WMAN شامل دستگاه های بی سیمی هستند که بین نواحی مختلف در یک محدوده وسیع جغرافیایی ارتباط ایجاد می کنند.

 با وجود چالش های متعددی که سر راه است، به دلیل قیمت مناسب و انعطاف پذیر بودن راه حل های بیسیم شبکه های شهری، این راه حل ها به طور مستمر مورد توجه قرار گرفته اند و از جمله می توانند پاسخگوی نیازهای زیر باشند:

ISP -های بیسیم یا WISP، می توانند سرویس های باند وسیع را به محدوده های جفرافیایی چالش برانگیز مانند نواحی دور افتاده و روستایی ارائه دهند. 

– فرمانداری ها و دولت های محلی میتوانند برای فعالیت های تجاری و یا سرویس های دسترسی فوری بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای، از این خدمات استفاده کنند (به عنوان مثال پلیس و آتش نشانی ها) 

– مؤسسه های آموزشی می توانند کار آموزش را از طریق ارتباطات آنلاین بین دانش آموزان و مؤسسه مربوطه مانند دانشکده، گسترش دهند. 

– مؤسسه ها و شبکه های بزرگ خصوصی می توانند در هرلحظه بر کار زنجیره تامین، نظارت داشته باشند و با آنها ارتباط برقرار کنند.

شرکت های WISP، به دنبال فناوری هایی بی سیمی هستند که امکان دستیابی بیسیم شهری را فراهم می کنند. 

بدیهی است برای دستیابی به مناطقی که خیلی دور افتاده هستند، مناطقی که دسترسی به آنها مشکل است و یا مستلزم صرف هزینه زیاد است و زیرساخت ارتباطی آنها با سیم های معمولی تامین میشود، به فناوری های جدید و رویکردهای متفاوتی نیاز دارند. 

سه عامل کلیدی مهم در دستیابی بیسیم شهری عبارتند از:

– شبکه پشتیبان

– پوشش گسترده

– دسترسی 

دسترسی بیسیم باند وسیع، ضمن آن که می تواند نسبت به DSL و یا شبکه کابلی، ظرفیت بیشتری برای گسترش شبکه های فیبر نوری و پشتیبانی چند رسانه ای و کاربردهای اینترنت پرسرعت ایجاد کند، همچنین می تواند در صورت نبودن استاندارد مورد نیاز مشکلاتی را نیز ایجاد کند زیرا در این صورت، فقط به کارها و تصمیم گیری های مختص هر فروشنده متکی خواهد بود. 

استانداردسازی از طریق IEEE 802.16 این پتانسیل ها را به همراه دارد:

– سیستم باند وسیع بیسیم، به دلیل ارزشمندی بیشتر نسبت به سیستم باند وسیع باسیم، به صورت یک بستر اصلی در خواهد آمد.

– با این روش محدوده پوشش WI-FI، گسترش خواهد یافت به طوری که رویای دستیابی به سیستم بیسیمی که همیشه وجود داشته باشد، تحقق خواهد یافت.

– با ایجاد استاندارد سازی، زیرساخت اقتصادی و ارتباطی برای کشورهای در حال توسعه وبه ویژه مناطق فاقد دسترسی به ارتباطات سیار ایجاد خواهد شد.

شبکه های مبتنی بر IEEE 802.16 در واقع زیرساخت آخرین بخش دسترسی (LAST MILE) ارتباطی را میان نقطه حضور تامین کننده سرویس (POP) و مکان های مسکونی و تجاری مشتریان، در برمی گیرند. 

امروزه در مناطق مسکونی، آخرین بخش دسترسی که به عنوان حلقه محلی و یا شبکه دسترسی شناخته می شود، شامل انواع خطوط سیمی مانند سیم های تلفن مسی و یا کابل های شبکه های تلویزیونی است. 

در مناطق شهری که تراکم مشتریان تجاری بالا است، شبکه دستیابی با سیم شامل حلقه های SONET با ظرفیت بالا و خطوط T1 و E1 است. 

معمولا میزان دسترسی در آخرین بخش دسترسی برای مؤسسه های کوچک ومتوسط و مشتریان مسکونی از نظر پهنای باند محدود است و سبب ایجاد گلوگاه یا تنگنای پهنای باند می شود. 

به طور معمول، تنها مؤسسه های بزرگ قادر به پرداخت مبلغ کلان برای اجاره مثلا یک خط ۴۵ Mbps هستند. برخی از مؤسسه های متوسط نیز وجود دارند که حتی نمی توانند خطوط E1/T1 را خریداری و یا اجاره کنند اما برای اغلب مؤسسه های تجاری کوچک و مشتریان خانگی، راه دیگری برای دسترسی به اینترنت به جز استفاده از خطوط تلفن باقی نمی ماند.

 البته در جاهایی که امکان دسترسی به اینترنت با DSL و یا کابل فراهم باشد، برای انتقال داده ها راه حل بهتری در دسترس است ولی استفاده از این فناوری ها اغلب مشکل و زمان بر است. 

فاصله و کیفیت سیم های موجود، پهنای باند را محدود میکند و همچنین هنوز باید از سرویس های صوتی در این فناوری ها استفاده کرد. 

از همه مهم تر این که در بازارهای روستایی و مناطقی که تحت پوشش این خدمات نیستند، استفاده از سرویس های باشیم امکانپذیر نیست.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

بهترین بازی های ترسناک کامپیوتری

5 بازی کامپیوتری فوق العاده ترسناک که هرگز فراموش نمی کنید

شاید خیلی از شما کاربران عزیز به بازی های ترسناک علاقه مند باشید. احتمالا” هم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *