خانه » خوانندگان » این خواننده هم مثل شادمهر از ایران می‌رود؟ + عکس

این خواننده هم مثل شادمهر از ایران می‌رود؟ + عکس

حسین زمان،خواننده مطرح موسیقی پاپ که تا به امروز آلبوم های زیبایی چون «شب دلتنگی»، «قصه شب»،«شاپرک»،«مشق عشق»،«قصه نگفته» و «قرار عاشقی» را به بازار موسیقی عرضه کرده است مدتی است از مسئولین موسیقی گله مند شده و بر همین اساس تصمیم دارد دیگر آلبومی در کشورش منتشر نکند.

وی از انتشار شش اثر جدیدش در فضای مجازی، تعهد کاری اش به هنر و برخوردهای بد و غیر منطقی اکثر مسئولین سخن گفته است. برخوردهایی که او را به فکر رفتن و خروج از ایران انداخته است.

از اوضاع کاریتان بفرمایید، این روزها مشغول چه کاری هستید؟

من سالهاست به تدریس در مراکز آموزش عالی مشغولم و هم اکنون نیز عضو هیئت علمی پردیس بین الملل دانشگاه صنعتی شریف در کیش هستم.

چرا از موسیقی فاصله گرفته اید و این روزها کم کار شده اید؟

من به هیچ عنوان از موسیقی فاصله نگرفته ام و موسیقی بخشی از زندگی من است چون بر اساس یک خواسته متقابل کارهایم از صدا و سیما پخش نمی شود و به دلیل کارشکنی های متعدد طی 10 سال گذشته نتوانسته ام اجرای زنده داشته باشم بنابراین طبیعی است اینگونه تصور شود که من از موسیقی فاصله گرفته ام . واقعیت این است که من را از بهره مند شدن از امکانات داخل کشور برای عرضه کارهایم به مردم محروم کرده اند . من از موسیقی فاصله نگرفته ام بلکه بین من و مردم مانع تراشی کرده اند و البته رابطه من با مردم علی رغم تلاش های زیادی که برای قطع آن صورت گرفته ، کماکان وجود دارد و من در بین مردم و از مردمم و به همین دلیل بعنوان یک هنرمند هنوز در یاد و خاطره مردم هستم و مورد لطف و توجه ایشان!

منظورتان از مانع تراشی ها چه است. بیشتر توضیح دهید؟

همکاری نکردن ادارات ارشاد در شهرستانها در صدور مجوز ، بر هم زدن اجراها توسط گروه های خودسر، تهدید کردن مردمی که برای خرید بلیط به مراکز فروش مراجعه میکردند . کتک زدن مردم و تهدید ایشان با پنجه بوکس و زنجیر در مقابل سالن های اجرا . پاره کردن پوسترهای تبلیغاتی در شهرهای مختلف و …

در یکی از سایتهای خبری خوانده بودم دیگر در ایران فعالیت نمی کنید. علت چیست؟

من در ایرانم و کماکان در این هوا نفس میکشم . فعالیت هایم نیز در ایران صورت میگیرد ولی پخش و توزیع آثارم از دو سال پیش تاکنون تنها از طریق فضای مجازی صورت گرفته. به زودی نیز شش اثر جدید را از طریق فضای مجازی به دوستانم تقدیم خواهم کرد . تنها مطلبی که به آن اشاره کرده بودم این بود که اگر نتوانم در داخل ایران کارهایم را تولید کنم و نتوانم در ایران کنسرت برگزار کنم این کارها را در خارج از کشور انجام خواهم داد و هنوز هم بر سر گفته ام هستم . در آینده نزدیک شاهد پخش برخی قطعاتم در قالب ویدئو کلیپ از شبکه های برون مرزی خواهید بود . قرار نیست من به فشار تن دهم و سکوت کنم .

اینکه کارهایتان را در فضای مجازی منتشر می کنید نوعی تقابل است؟!

تقابل با چه و تقابل با چه کسی؟ چه کسی و یا چه چیزی قرار است اوضاع را برای من بدتر کند؟ آیا از این بدتر هم برای یک هنرمند وجود دارد؟ هنرمندی که نتواند هنرش را در کشور خودش عرضه نماید چه چیزی دارد که بخواهد از دست بدهد و یا چه روزگار خوشی دارد که قرار است بدتر بشود؟ من هم مثل همه حق دارم در وطنم به فعالیت هنری بپردازم ولی وقتی این امکان برایم وجود ندارد از هر روش ممکن برای فرار از سکون و سکوت استفاده خواهم کرد و بهایش را نیز مثل گذشته پرداخت خواهم نمود.

چرا در رابطه با انتشار کارهایتان سخت گیری می شود؟ علت چیست؟

چون به هنر متعهد می چون هنر را وسیله ای برای روشنگری و آگاه نمودن جامعه ام میدانم . چون هنر را ابزار تفنن و تفریح نمیدانم . چون رسالت هنر را بیان واقعیت های تلخ و شیرین جامعه میدانم و حاضر نیستم زبان هنرم را تسلیم خواسته های صاحبان قدرت نمایم . سختگیری با من بخاطر اعتقاداتم می باشد و من حاضر نیستم آنها را به هیچ قیمتی کنار بگذارم .

مردم شما را به عنوان یک خواننده اعتقادی با ترانه های عاشقانه و عرفانی می شناسند. با این تفاوت انتشار آثارتان در فضای مجازی تفاوتی هم در فضای کاریتان ایجاد کرده است ؟

تنها تفاوتی که ایجاد شده این است که در کارهای جدیدم بیش از گذشته به عقایدم نزدیکم و خود را در قید و بند سانسور و ممیزی قرار نداده ام .

این خواننده هم مثل شادمهر از ایران می‌رود؟ + عکس

در خارج از ایران هم از آلبوم و کنسرتهای شما استقبال می شود؟

نمیدانم . هنوز تجربه نکرده ام . البته لازم به تذکر است که من کارهایم را برای همه مردم وطنم در خارج و داخل ایران تولید

می کنم و تنها چون امکان انتشار در داخل ندارم و نمی توانم در داخل کنسرت بدهم مجبورم این کار را در خارج از ایران انجام دهم اگر چه ترجیح میدهم روزی این اتفاق در داخل ایران برایم بیافتد

اوضاع ترانه، آهنگسازی و خواننده را در ایران چگونه می بینید؟

در داخل کشور ترانه سرایان و آهنگسازان بسیار خوب و توانمندی داریم که اگر به حال خود رهایشان کنند و زیر فشار ممیزی و جو اطلاعاتی مورد اذیت و آزار قرار نگیرند می توانند به موسیقی این مملکت خدمت نمایند ولی متاسفانه برخوردهای بد و غیر منطقی اکثر ایشان را به فکر رفتن و خروج از ایران انداخته است که خبر خوبی نیست .

یعنی شما هم مثل شادمهر عقیلی، حمید طالب زاده و مهدی مقدم تصمیم گرفتید برای همیشه کار در داخل کشور را بگذارید کنار؟

خیر، من در داخل ایران کار میکنم ولی چون انتشار کارها در داخل ایران برایم مقدور نیست جبرا در خارج از ایران و یا در فضای مجازی آثارم منتشر میکنم .

حسین زمان از چه چیزی دلخسته و رنجیده شد که خواسته در اوج شکوفائی اش از موسیقی خداحافظی کند؟

من بارها گفته ام، هنر، بویژه هنر موسیقی جایگاه مشخصی در این مملکت ندارد. هنر موسیقی سالهاست که مورد هجمه و بی مهری قرار میگیرد و تلاش فراوان شده تا آن را به شکلی سفارشی و فرمایشی در آورند. من از این بی مهری ها، کج سلیقگی ها و بی حرمتی ها دلخسته و رنجورم و سالهاست تصمیم گرفته ام به هر شکل که شده ولو به قیمت کم رنگ شدن حضورم و حتی فراموش شدنم هنر فروشی نکنم. به هیچ عنوان حاضر نیستم هنرم را بهای ماندنم با هر خواری و خفت قرار دهم. ترجیح میدهم نخوانم تا اینکه برای دیگران و به کام دیگران بخوانم. ترجیح میدهم آنچه را که میخواهم در خلوتم بخوانم تا اینکه هر چه را که میخواهند در انظار. من با موسیقی خداحافظی نکرده ام؛ با ابزار ترقی این و آن بودن و آلت دست بودن خداحافظی کرده ام .

منظورتان از کارهای سفارشی و فرمایشی چیست؟

منظور کارهای سفارشی مراکز دولتی است که البته میتواند فرصت خوبی هم برای شناخته شدن افراد باشد چرا که تمامی رسانه های فراگیر در اختیار صاحبان قدرت است. منظور اعمال سانسور و ممیزی بی منطقی است که نهایتا شما را مجبور میکند همان کاری را بخوانید که مقبول تفکرات خاصی است و اجازه نمیدهد شما خودتان باشید و به میل خودتان کارهایتان را تولید نمایید . این نوع کار کردن میشود سفارشی و فرمایشی کار کردن .

خواننده های خوب و موفقی در ایران مشغول فعالیت هستند؛ نظر شما این است که آنها هم ابزار ترقی این و آن هستند؟

اگر حواسشان را جمع نکنند و اگر عطش و میل به شهرت جلو چشمانشان را بگیرد حتما گرفتار این مصیبت خواهند شد. البته این خطر تنها متوجه خوانندگان موسیقی نیست بلکه میتواند گریبان همه هنرمندان را بگیرد. هنرمندان به دلیل محبوبیتشان کانون توجه صاحبان قدرت می باشند.

به نظر شما اوضاع این روزهای موسیقی ایران به چه صورت است کار خوب گوش کرده اید ؟ کار کدام خواننده را می پسندید؟

با وجود همه محدودیت ها و شرایط سختی که وجود دارد هنرمندان عرصه موسیقی فعالیت های در خور توجهی داشته اند. خوانندگان خوبی در داخل ایران داریم که من به صدای ایشان علاقه مندم مثل نیما مسیحا، مانی رهنما و حمید حامی.

نظر شما در مورد موسیقی فیلم و تیتراژهای سریال های تلویزیونی که این روزها پخش می شود چیست؟

سال هاست به برنامه های تلویزیونی داخلی توجهی ندارم و کمتر این کارها را شنیده ام و به همین خاطر نمیتوانم نظر مشخصی بدهم .

پیشنهاد کاری داشته اید؟

خیر، چون کسی حاضر نیست چنین ریسکی بکند. کسی که به دنبال تولید در داخل است قطعا به منافع مالی خود نیز می اندیشد و بطور قطع من نمیتوانم مورد مناسبی برای او باشم . کسی که کارهایش از رسانه ها پخش نمیشود، اجازه کنسرت ندارد و برای کارهایش هیچ امکان تبلیغی وجود ندارد مورد توجه تهیه کنندگان نخواهد بود .

یعنی در حال حاضر آهنگساز، ترانه سرا و تنظیم کننده کارهای شما از داخل ایران نیستند؟

چرا در داخل ایران هستند ولی این من بوده ام که به ایشان پیشنهاد داده ام و نه ایشان به من. معمولا پیشنهاد را تهیه کننده و سرمایه گذار میدهد و تهیه کننده کارهای من خودم هستم .

اگر حرفی باقی مانده به صراحت بگویید؟

حرف دیگری ندارم تنها آرزو میکنم عمری باقی باشد تا روزی در کشورم ایران در سایه آزادی فرهنگی و هنری بتوانم به فعالیت بپردازم و مثل هر هنرمند آزادی آثارم را تقدیم دوستان و هوادارانم نمایم .

منبع: inn.ir

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

کد آهنگ پیشواز همراه اول نظام شکارچیان

هر آهنگ پیشوازی که شخصی برای سیمکارت همراه اول خود انتخاب می کند نیازمند کد …

بدون دیدگاه

  1. من صدای حسین زمان و خیلی دوست دارم الان هم کلیپش از شبکه ی ماهواره پخش میشه

  2. bacheha shayad soma in agha ra nashnasin.in agha az paye gozarane mosighieh pap hastesh.etefaghan ye hamkari ham ba shadmehr aziz to albome fasle ashenaei dashte.man az zahamate aghaye hoseine zaman besiar tashakor mikonam.ostad omidvaram har ja hastin shado salamat bashin.
    sayeh311@gmail.com

  3. برو ولی
    سلام مارو به شادمهر برسون قربون نفست.

  4. ایشونو به جا نیاوردم

  5. این آقا یادش رفته که روزی باد به غبغب انداخت واز صداوسیما خواست ترانه هایش پخش نشود طفلکی فکر کرد استاد شجریانه که ناز ش خریدار داشته باشه به نظر ما بره از کشور بهتره ولی هرجارفت مواظب درخواستهاش باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.