خانه » سرگرمی » دانستنیها » چگونه می توانید بازیگر شوید!!!

چگونه می توانید بازیگر شوید!!!

رویه های مختلفی برای ورود افراد به بازیگری وجود دارد. دسته اول کسانی هستند که تحصیلات دانشگاهی دارند و با دنیای هنر آشنا می شوند. دسته دوم افرادی اند که در کلاس های آزاد بازیگری شرکت می کنند و دسته سوم هم شامل افرادی است که متکی بر شانس، رابطه و متأسفانه بواسطه مسائل مالی وارد این حوزه می شوند.

هر ساله، با پخش سریال ها و فیلم های مختلف تلویزیونی، بازیگران جوان زیادی به جمع بازیگران تلویزیون اضافه می شوند و مورد محک مخاطب و کارشناسان قرار می گیرند. اما آیا همه بازیگرانی که تلویزیون آنها را به عنوان چهره معرفی می کند، قابلیت ماندگاری در حرفه بازیگری را دارند؟ آیا در صورت ورود ضابطه مند بازیگران جوان به عرصه بازیگری در تلویزیون، نتیجه بهتری عاید بازیگری نخواهد شد؟

روزنه های ورود به دنیای بازیگری

علیرضا اخلاقی منتقد، فیلمنامه نویس و کارگردان سریال های تلویزیونی در این زمینه می گوید: بازیگری یک علاقه است. حتی بسیاری از افراد که نه اصول بازیگری را می شناسند و نه می توانند واژه بازیگری را روی کاغذ بنویسند، به بازیگری علاقه دارند. واقعیت این است که علاقه مندان بازیگری بسیارند و طبیعی است هر روزه بر تعداد متقاضیان به بازیگری افزوده شود.

اخلاقی می گوید: رویه های مختلفی برای ورود افراد به بازیگری وجود دارد. دسته اول کسانی هستند که تحصیلات دانشگاهی دارند و با دنیای هنر آشنا می شوند. دسته دوم افرادی اند که در کلاس های آزاد بازیگری شرکت می کنند و دسته سوم هم شامل افرادی است که متکی بر شانس، رابطه و متأسفانه بواسطه مسائل مالی وارد این حوزه می شوند.

البته در بین افرادی که به وسیله آشنا وارد می شوند، افراد مستعدی وجود دارند و نمی توان به طور مطلق به ناکارآمدی آنها رأی داد. در میان افراد علاقه مند بازیگری، ممکن است دسته ای از افراد باشند که شرایط دیگری داشته باشند. یعنی دوره دیده و دارای تجربه بازیگری باشند. از سوی دیگر، ما در سینما و تلویزیون افرادی را هم می شناسیم که حتی بدون آموزش قبلی، سوپراستار شده اند اما استعداد آن را داشته اند. ما ورزشکاران، خوانندگان و افراد مختلفی را می شناسیم که فقط به دلیل برخورداری از چهره یا بر اساس یک اتفاق وارد این حرفه شده اند.

از این بین، عده ای استعداد داشتند و ماندند و عده ای هم به دلیل مستعد نبودن رفتند. روزی به یکی از همین علاقه مندان بازیگری گفتم شما فقط نباید به ستاره هایی مثل نیکی کریمی و مهتاب کرامتی فکر کنید، در حالی که به ازای هرکدام از آنها، صد بازیگر و نابازیگر سوخته اند تا چنین ستاره هایی به وجود آمده اند.

ملزومات ماندگاری در بازیگری

این منتقد در ادامه می گوید: در سال های اخیر تعداد بازیگران دارای پیشینه تئاتری و آموزش در رشته های هنری رو به رشد است. بعضی افراد حتی دوره کارگردانی گذرانده اند و الان مشغول فیلمبرداری و تصویربرداری هستند. در واقع تعداد افرادی که در رشته هنر فعالیت می کنند، روز به روز در حال افزایش است. نابازیگران هم بالاخره به نحوی وارد می شوند اما مسأله مهم در این بین، ماندگاری است. بازیگران برای ماندگاری نیاز به استعداد، پشتکار، کسب تجربه و آموزش دارند.

ممکن است افرادی استعداد نداشته باشند و دوره های طولانی دانشگاهی را آموزش ببینند ولی در نهایت کامل نمی شوند. عکس این قضیه هم صادق است؛ عده ای هم هستند که استعداد دارند و آموزش ندیده اند اما باید آموزش ببینند و به تجربه برسند و آنجاست که ارزش تجربه در کنار بقیه نشانه ها آشکار می شود. فردی که استعداد نداشته باشد و وارد این حرفه شود، در واقع وقت خود را تلف می کند و شاید نهایتا بازیگر متوسطی برای ایفای نقش های دست پایین شود.

درآمد بازیگران؛ از شایعه تا واقعیت

این فیلمنامه نویس و کارگردان در ادامه صحبت های خود می گوید: افرادی که در دنیای هنر و شاخه های هنر تصویر حضور دارند، شرایط مساوی ندارند. نمی شود انتظار داشت همه به یک اندازه سود ببرند و مساوات همیشه عدالت نیست. عدالت آن است که فرد براساس تلاش و تأثیری که در آن اثر می گذارد، دستمزد بگیرد. ما در شاخه های مختلف هنر در مجموع بعضی مسائل را نادیده می گیریم.

یک فیلمنامه نویس در کشورهای دیگر ارزش بسیاری دارد و همه می دانند تا فیلمنامه نباشد، بازیگران نمی توانند به تنهایی برای نجات یک کار تلویزیونی یا سینمایی کاری انجام دهند، بنابراین یکی از پایه های اصلی، فیلمنامه است؛ اما در کشور ما کمتر به آن بها داده می شود.

البته علت این رویه نیز مشخص است. در سینمای ایران، بازیگر مانند ویترین موفقیت یک فیلم عمل می کند و به همین دلیل، بیشتر به آن بها می دهند. سینما برای ماندگاری نیاز به سرمایه و پول دارد و برای این که بتواند به خود متکی باشد، مجبور است عناصر فروش را در نظر بگیرد. بازیگر نیز یکی از این عناصر است و تماشاگر را جذب می کند.

چون تقاضا برای بازیگر بیشتر است، قیمت آن بالاتر می رود اما تماشاگر عام فیلمنامه نویس را نمی بیند. معنای برقراری عدالت کم کردن مبلغ دریافتی بازیگران نیست بلکه باید به کارگردان یا فیلمنامه نویس بهای بیشتری بدهیم. دریافت دستمزد بالا برای بازیگران عنصر منفی نیست بلکه سوال این است که چرا به سایر عوامل پروژه به اندازه بازیگران بها داده نمی شود؟

وظایف جامعه در قبال هنرمندان

اخلاقی می گوید: باید جایگاه هنرمند را تشخیص دهیم و شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که هنرمندان واقعی به میزان توانایی خود، بیشتر رشد کنند. از سوی دیگر زندگی آنها باید بگونه ای تأمین باشد که به فکر این مسائل نباشند.

بازیگری، مثل شغل های دیگر است اما در رشته هنر و بازیگری، چون فرد دیده می شود و به شکل الگو درمی آید، باید مراقب رفتار اجتماعی خود باشد.یکی از روش های ماندگاری هم این است که بازیگر با رفتار اجتماعی صحیح برای دیگران ارج و قرب داشته باشد.

توصیه ها و ترفندها

این نویسنده می گوید: به همه علاقه مندان بازیگری توصیه می کنم تحصیل را فراموش نکنند. تحصیلات دانشگاهی سبب می شود برخوردمان با پدیده ها متفاوت شود. اگر در رشته هنر تحصیل نکرده اید، دوره های آموزش هنری را حتما ببینید و این آموزش بسیار مهم است. قبل از آن استعداد خودمان را باید بسنجیم و بررسی کنیم در چه رشته هنری استعداد داریم.

اگر می توانیم فیلمنامه نویس خوبی باشیم، نباید به دنبال بازیگری برویم. باید برای رسیدن به مقصود و بازیگر شدن در ایران پشتکار داشته باشیم تا برای مقابله با مشکلات بجنگیم، چون همیشه راه برایمان باز نیست.

همه دوست دارند بازیگر شوند؛ اما…

افسانه پاکرو، بازیگر تلویزیون و سینما می گوید: متأسفانه اکنون هر شخصی که وضع مالی مناسبی داشته باشد می تواند وارد عرصه بازیگری شود. در واقع راه های درست و منطقی برای ورود به کار بازیگری کم شده است. البته نمی توانم جمع ببندم که تمام بازیگران از راه های غیرمنطقی وارد می شوند، اما روش های ثابت ورود به این عرصه بسیار کم شده است.

من خودم به بازیگری علاقه فراوانی داشتم و از سن پایین وارد کار بازیگری شدم؛ اما شهرت را دوست نداشتم. همیشه به افرادی که به بازیگری علاقه دارند یادآوری کرده ام این شغل خوب نیست و مطمئنا ادامه تحصیل بهتر از حضور به یکباره در این کار است.

این بازیگر اضافه می کند: 99 درصد آدم ها در هر سن و سالی که باشند، دوست دارند بازیگر شوند. حرف من این است اگر شهرت بخواهیم، چهره شدن در یک رشته علمی و فنی هم می تواند برایمان این ارمغان را بیاورد و حتی از لحاظ مالی بهتر تأمین شویم. اگر بازیگر نوع کار کردنش به شیوه ای باشد که سر هر کاری نرود، اوضاع برایش دشوارتر خواهد شد و از این بابت، باید بگویم مطمئنا ادامه تحصیل و کسب شغلی که وجهه اجتماعی خوبی داشته باشد، از بازیگری بهتر است.

او درباره شرایط امروز سینما و تلویزیون برای بازیگران می گوید: امروزه وضع به گونه ای است که گاه حتی افرادی را که برای همکاری با من تماس می گیرند، نمی شناسم. در واقع اینها همان افرادی هستند که بدون پیشینه قبلی وارد کار شده اند و جالب این که بسیاری از بازیگران، باسابقه  بلندبالایی که در این کار داشته اند، امروز بیکارند.

وقتی اقتصاد هنر ضعیف باشد و بودجه در دست تهیه کنندگان نباشد، نتیجه این می شود که همه به دنبال کار مجانی باشند. نیروهای کاری هستند که با دستمزدهای کم کار می کنند، اما بتدریج دستمزدشان افزایش پیدا می کند و مشهور می شوند.

این یک واقعیت است که تمام بازیگران، دستمزد کلان نمی گیرند. اکنون کار و فیلمنامه خوبی که بازیگران در آن دستمزد بالا بگیرند، کم است. از سوی دیگر بعضی هم حتی با گرفتن دستمزدهای ناچیز به این حرفه لطمه می زنند. افرادی که پشت  سر هم کار می کنند، دستمزدهای کمی می گیرند و البته این شاید به علت احتیاج مالی باشد و نمی شود به آنها ایراد گرفت چون آنها مجبور به ادامه فعالیت هستند، اما من هیچ وقت نمی توانم با دستمزد غیرمنطقی به فعالیت خود ادامه دهم.

بازیگر، ظرفیت شهرت داشته باشد

وی در ادامه می گوید: افراد متخصصی که وارد این رشته می شوند کم هستند و بیشتر آنها سواد تخصصی رشته ای را که در آن فعالیت می کنند، ندارند. به نظرم تئاتری ها و سینمایی ها هر کدام باید با تعریف رشته خود به فعالیت ادامه دهند، چون این دو رسانه، متفاوت از یکدیگر است، اما نمی شود این اصل را به صورت مطلق پذیرفت.

پاکرو که خود از شاگردان زنده یاد سمندریان بوده ادامه می دهد: به هر حال بازیگر یا باید بازیگری خوانده باشد یا کلاس آن را برود و رفتارش در شأن یک بازیگر باشد. معمولا بیشتر افرادی که به طور ناگهانی وارد این حرفه می شوند و به یکباره روی صحنه می روند، رفتاری مناسب در شأن یک هنرمند و اخلاق بازیگری را ندارند.

یک بازیگر می تواند با یک سریال و یا فیلم مشهور شود، اما اگر ظرفیت این شهرت را نداشته باشد، بتدریج مغرور می شود. در این زمینه، متاسفانه چند سالی است که با پدیده های جدیدی روبه رو هستیم و انگار همه چیز ارزش خود را از دست داده است. قطعا اگر بازیگر نمی شدم، زندگی راحت تری داشتم چون این شغل به هیچ وجه امنیت مالی ندارد.

وی در ادامه نسبت به انتخاب بازیگر برای سریال ها انتقاد می کند و می گوید: تیپ بازیگری که وجهه شاخصی برای جذب مخاطب است، طبیعی نیست و گریم باید روی چهره بازیگر بنشیند. معمولا افراد قدیمی و باتجربه می توانند افراد درست برای بازیگری را انتخاب کنند. بازیگر باید در نقش خودش بنشیند و برخی انتخاب های غلط باعث می شود که به عنوان مثال مخاطب، مادر بودن یک شخص را باور نکند. راهکار اصلی برای حل این مشکلات، سپردن کارها به دست افراد متخصص و همکاری نکردن با افراد ناوارد است.

در واقع هیچ درگاه مشخصی برای ورود افراد به عرصه هنر وجود ندارد و در این زمینه دچار هرج و مرج شده ایم. فقط افرادی می توانند در این کار ماندگار شوند که عاشق کارشان باشند و اگر مردم آنها را به عنوان یک بازیگر دوست داشته باشند، می توانند ماندگار شوند. جوانان، اگر بخواهند از راه صحیح وارد این حرفه شوند، باید این احتمال را بدهند که یک در میلیون انتخاب می شوند و باید خود را آماده کنند که با مشکلات روحی ناشی از نرسیدن به هدف روبه رو شوند. روزنه اول ورود به بازیگری، کلاس های آکادمیک دانشگاه و روزنه دوم شرکت در کلاس های بازیگری و تست دادن است.

بازیگران و طیف های مختلف آنان

اما افشین سنگ چاپ بازیگر و بازیگردان سریال های تلویزیونی در این زمینه می گوید: افراد علاقه مند بازیگری دو دسته هستند؛ دسته اول براساس علاقه خود حرکت می کنند و روبه روی آینه می ایستند و خودشان را برای داشتن یک تیپ مناسب، شایسته بازیگری می دانند. این افراد از راه های غیررسمی با دیگران ارتباط برقرار می کنند و این به اتفاقاتی ناگوار منجر می شود. البته عده ای هم در این میان موفق شده اند و همه نامشان را می دانند.

من از نسلی هستم که همیشه به من یادآوری کرده اند که اگر کتاب نخوانی و علم و دانش نداشته باشی، این مناسبات هیچ وقت جواب نمی دهد. من از سنین پایین این کار را انجام داده ام و شاگردی من، بتدریج تبدیل به دانشجویی شد. توصیه ام این است که جوان ها به دنبال کسب سواد بازیگری بروند و بعد راهی را برای ماندگاری پیدا کنند.

مثلا افرادی که می خواهند رانندگی را یاد بگیرند، باید مراحلی را طی کنند و بعد گواهینامه بگیرند. متاسفانه افراد می خواهند عکس شان سردر سینماها بخورد، اما حاضر نیستند حتی به یک کلاس ساده بازیگری بروند و مجبورند از راه های غیررسمی وارد شوند.

بازیگری باید در خون افراد باشد

این بازیگردان می گوید: بازیگری بیشتر ذاتی و خونی است و بعضی ها اگر چنین شاخصه ای داشته باشند و  هنرمند نشوند، راه را به خطا رفته اند. پدر من وقتی متوجه شد استعداد بازیگری دارم، مرا در کلاس بازیگری ثبت نام کرد و این شانسی است که هر شخصی ندارد. پدر و مادرهای امروزی با وجود سواد و آگاهی، از لحاظ فکری به فرزندانشان نزدیک ترند و می توانند به آنها کمک کنند.

وی سپس حضور نسل جدید بازیگری را مورد ارزیابی قرار می دهد و می گوید: نسل جدید دچار نوعی توهم و خودشیفتگی عجیبی شده، اما اصلا نمی شود به این نسل انتقاد کرد. جوانان علاقه مند به این فرقه، امروز بیشتر از گذشته مورد حمایت مالی خانواده قرار می گیرند و به همین دلیل رجوع به کار هنری و بازیگری در این نسل زیاد شده و جالب اینجاست که همه می خواهند بازیگر شوند و خود را به نمایش بگذارند.

سنگ چاپ می گوید: کسی که می خواهد به طور حرفه ای وارد این عرصه شود، باید ابتدا کارهایی اعم از مشاوره، تست و گذراندن کلاس های آکادمیک را سرلوحه کار خود قرار دهد و بیشتر از افراد باتجربه کمک بگیرد. بازیگری یک نوع علم است و کسب علم هم احتیاج به تحصیل دارد و با سلام و علیک و تجارت یا باج دادن، خون هنری به انسان تزریق نمی شود. بسیاری از افراد هستند که وارد این عرصه شده اند، اما ریشه علمی ندارند.

وقتی با علم و آگاهی وارد بازیگری شویم، ماندگاری مان را تضمین می کنیم، اما نسلی که با این شیوه وارد بازیگری نمی شود، ماندگاری ندارد. شما اکنون طیف های مختلفی از هنرپیشگان را می بینید، اما در گذشته وضع به این منوال نبود و به یکباره یک جوان وارد بازیگری می شد و همه او را دوست داشتند. الان قاعده ای وجود ندارد و جوان ها، بسادگی وارد این عرصه می شوند، اما چون بازیگری برایشان اصالت ندارد، با شکست مواجه می شوند.

جوان ما الگوی درستی ندارد

او در تشریح علت پدید آمدن این فضا می گوید: جوان ما الگوی درستی ندارد. مثلا الگوی او فلان شخص است که برای بازیگری پول داده و خودش را به جایی رسانده است. متاسفانه آن اصالت لازم برای بازیگری وجود ندارد و همه چیز مافیایی شده است. از سویی نسل جدید به تمرین و تئاتر هم اعتقاد ندارد. من خودم تئاتری بودم و در زمان ما، همه چیز اصالت داشت و تا تئاتر کار نمی کردیم و کار کشته نمی شدیم، اصلا ما را به عنوان بازیگر نمی شناختند.

او می گوید: به جوانی که می خواهد وارد این عرصه شود، توصیه می کنم زد و بند و رابطه  را فراموش کند و خودش را به علم نزدیک کند. در این 30 سال سابقه کاری هیچ گاه فردی را ندیدم که استعداد داشته باشد، اما مورد توجه قرار نگیرد و انتخاب نشود. نمی دانم چه اتفاقی افتاده است که بعضی فکر می کنند راه های درست جواب نمی دهد. این قصه باید به شیوه صحیح پیگیری شود و اگر این طور باشد، همه به آن چیزی که می خواهند، می رسند.

این بازیگر و بازیگردان می گوید: افراد علاقه مند بازیگری، باید علم و صداقت و تدبیر داشته باشند. هیچ کس غیر از این راه نمی تواند ماندگار شود. ممکن است فردی در کوتاه مدت در ذهن ها بماند، اما بسرعت فراموش شده است، چون علم کافی در این زمینه را ندارد. بسیاری همچون استاد انتظامی، مشایخی و نصیریان چند سال فعالیت کرده اند و هنوز دوست داشتنی اند و مردم از آنها با احترام یاد می کنند.

معتقدم تا پروسه شاگردی و آموزش دیدن برای افراد طی نشود، آنها نمی توانند به جایی برسند. حتی باتجربه های بازیگری که در حال فعالیت در تئاترند هنوز می گویند همچنان در حال یادگیری هستیم. هنوز هر کاری به من پیشنهاد می شود، فکر می کنم اولین کارم را تجربه می کنم و برای انجام آن عطش منطقی دارم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

 امروز قصد داریم سری به گذشته پر فراز و نشیب شرکت نوکیا بزنیم و گذشته …

234 دیدگاه

 1. احمد مرتضوی

  به امید اینکه یک روز همه ی کسانی که علاقه و هدف و استعدادشون این حرفه هست…موفق باشند…اگه موافقین باهم میگیم که “من یک بازیگرم” 🙂

 2. باسلام من ۱۹سالمه عاشقه بازیگری هستم من ازبچه گی عاشق بازیگری بودم الان از شماها کمک میخوام که چکار کنم تا بازیگر بشم لطفا کنم کنید

 3. سلام من ی دختر ۱۶ساله هستم در تبریز من ب رشته تئاتر بیش از حد علاقه دارم و رشته انسانی برداشتم بیرون کلاس میرم من میخوام برم تهرون ینی دیگ میخوام دانشگاهو اونجا ادامه بدم و اونجا بازیگر شم قیافمم واقن خوبه ولی خونوادم برا خواسته من ارزش قایل نیستن و ب شدت مخالفن ک برم تهرون همش بهم میگن نمیتونم ولی من میدونم ک میتونم بشم لطفا کمکم کنین

 4. سلام من ۱۳ سالمه برای بازیگر شدن هم استعداد دارم هم قیافه ، وضع مالی خونوادم متوسطه . من مطمئنم با وجود مخالفت پدر و مادرم ، اینقدر تلاش میکنم تا به آرزوم ( بازیگری ) برسم . مطمئن باشید با تلاش و پشتکار میشه به اهدافمون برسیم . ببینید کی گفتم ، من در آینده بازیگر خواهم شد 😊

 5. سلام من فاطمه اکبری هستم ۱۴ سالمه میخوام بایگرسینما مشم دعا کنی تا قبول مشم ☺☺☺

 6. سلام من ۱۴ سالمه میخوام بایگر مشم فردا هم میرم ثبت نام میخوام دعا کنی تا قبول مشم 😊😊

 7. محمدشاپورجانی

  با سلام خدمت شما وعرض شب بخیر دارم من تو شیراز زندگی میکنم ۱۵سالم است میخواستم بدونم از چه راهی میتونم به این علاقه ام برسم استعدادمم امتحان کرده ام

 8. دوستان کسانی که میگید من علاقه ی زیادی به بازیگری دارم و عاشقشم اول ببینید استعداد دارید یا نه.!!!
  یا علی مدد

 9. سلام،به نام حضرت حق،من یک بازیگر سینما هستم،شاید من رو بشناسید،بهتره معرفی نکنم-ببینید دوستان،خدا میدونه من خون دل خوردم تا به اینجا رسیدم،من روزی نا امید شدم و گفتم دیگه خلاصه نمیشه. اصلا امکان نداره که بتونم،اما دوست گلم بهم گفت تو عالی هستی بخدا میتونی امید داشته باش،من با این امید تو نستم،میدونم بیشتر شما ها بعد از یک مدتی نا امید میشید که این خیلی بده،سعی کنید،کم کم بیاید بالا هرکس استعداد داشته باشه راحت میاد بالا،نظر من اینه یه گروه تئاتر در سطح شهر بسازید و کم کم بیاید تا برسید به همونجایی که میخوایید،من آرزوم اینه که کسانی که استعداد دارند بیان اینجا نه کسانی که با پارتی و پول میان!!!
  موفق و پیروز باشید
  خدا نگه دار

 10. سلام من خیلی خیلی بازیگری دوست دارم ولی کسی برای خواسته من ارزش قاِِیل نمی شود.این واقعا وحشتناکه من تمام روزم با فکر رسیدن به بازیگری میگذرد انقدر برام مهمه که خیلی براش اشک ریختم و کسی ندید.

 11. من 12 سالمه از اصفهان،خیلی وقته عاشق بازیگری هستم.چگونه بازیگر موفقی شوم

 12. سلام من 15 سال دارم من از شما بيشتر به بازيگري علاقه دارم اگه پدر و مادرم مخالفت كنند ديونه ميشم خدا كنه به كلاس بازيگري برم بعد كه درس ودانشگاه ليسانس اينا گرفتم ميخوام پا به سينما بزارم

 13. من نرگس 13ساله از دزفول من خیلی دوست دارم بازیگر بشم و الان دارم کلاس تاتر کار میکنم….برای شما ارزوی موفقیت میکنم…..بای

 14. لطفا حرفامو تا اخر بخونید………………..سلام من دختری 13 ساله هستم و ارزو دارم که بازیگر شوم و هر موقعه فیلمی میبینم که یکی هم سن و ساله من رو میبینم خودمو جای اون میزارم و همش میگم چرا اون؟؟؟چرا نباید من به جای اون باشم مگه من چیم از اون کمتره منم دلممممممم میخوووووواد خوب ……..بعضی موقعه ها از روی خودم دکلمه میسازم و با مامانم یا بابام یاو… بازی میکنم و مامانم میگه که اقعا بازیگر خوبی میشی و الان میرم کلاس تاتر و هر کی اهل دزفوله بره کانون هدی کلاس تاترش و 20 شروع میشن و الان 11 هم است و هر چه زود تر برید ……. دوستان مرسی که حرفامو تا اخر گوش کردید و ایشاالله به هر چی میخواید برسید بای دوستان گلللللللم……

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.