خانه » گوناگون » مشهورترین چهره‌ این‌ روزهای‌ ترکیه + عکس

مشهورترین چهره‌ این‌ روزهای‌ ترکیه + عکس

حتی دیدن یک تانک در خیابان هم برای خیلی ها وحشتناک است. ایستادن یک مرد اما در مقابل ستون تانک ها در میدان تیان آن من در اعتراض به دولت چین در جریان تظاهرات سال ۱۹۸۹ او را به یک نماد تبدیل کرده است.

اریم گنداز،هنرمند ترکیه ای در اعتراض به دولت اردوغان و خشونت نیروهای امنیتی این کشور تصمیم گرفت تا به میدان تقسیم برود و فقط بدون هیچ حرکتی بایستد. بعد از گذشتن مدتی از ایستادن او نظر مردم به حرکتش جلب شد و مدت کوتاهی پس از آن صدها نفر در پشت سر این مرد ایستاده بودند.

مشهورترین چهره‌ این‌ روزهای‌ ترکیه + عکس

آنها هیچ کاری نمی کردند،شعاری نمی دادند و بر خلاف روزهای گذشته سنگی هم در دست نداشتند. ادامه این حرکت اعتراضی برای بیشتر از ۸ ساعت با اضافه شدن افرادی که در وسط میدان تقسیم ایستاده بودند باعث واکنش نیروهای امنیتی شد. به غیر از اریم گنداز که حالا لقب «مرد ایستاده» را گرفته اما افراد دیگری بوده اند که حرکت اعتراضی شان به یک نماد تبدیل شده است.

مرد تانک ها

حتی دیدن یک تانک در خیابان هم برای خیلی ها وحشتناک است. ایستادنت یک مرد اما در مقابل ستون تانک ها در میدان تیان آن من در اعتراض به دولت چین در جریان تظاهرات سال ۱۹۸۹ او را به یک نماد تبدیل کرده است. دانشجویان در این واقعه به ناپایداری اقتصادی چین و سرکوب های حزب کمونیست و فساد دولتی اعتراض کردند. عکس مشهور «مرد تانک ها» توسط جف وایدنر در ۵ ژوئن ۱۹۸۹ در پکن گرفته شده است. تانک های ارتش آزادی بخش خلق به خاطر یک مرد ناشناس متوقف شدند.

مشهورترین چهره‌ این‌ روزهای‌ ترکیه + عکس

شیون در کشتار آمریکا

مِری-ان وکیو حتی دانشجوی دانشگاه کنت در ایالت اوهایو نبود که به تظاهرات ضد جنگ ویتنام در سال ۱۹۷۰ پیوست اما تصویر او در حال گریه و شیون بالای سر جنازه کشته شدن توسط نیروهای گارد ملی آمریکا او را به یک چهره اعتراضی تبدیل کرد. با تیراندازی گارد ملی آمریکا به سمت دانشجویان معترض به جنگ ویتنام، در دانشگاه ایالتی کنت در شهر کنت در ایالت اوهایو، ۴ نفر کشته و ۹ نفر زخمی شدند. این تیراندازی، باعث ناآرامی و اعتصابات گسترده در بسیاری از دانشگاه های آمریکا شد. عکس مِری-ان وکی جایزه پولیتزر را برای عکاس آن جان فیلو به ارمغان آورد. در این عکس جنازه جیمز میلر، یکی از دانشجویان کشته شده در واقعه دانشگاه ایالتی کنت دیده می شود و که این زن بر سر جنازه او شیون می کشد.

مشهورترین چهره‌ این‌ روزهای‌ ترکیه + عکس

تصویر خودسوزی

تیش کوانگ دوک را پیش از حرکت اعتراضی اش افراد زیادی نمی شناختند. این راهب ۶۶ ساله بودایی اما با خوسوزی خود جهان را شوکه کرد. 50 سال پیش در ژوئن سال 1963 این راهب بودایی در اعتراض به سیاست های حکومت دست نشانده آمریکایی نگودین دیم ، رئیس جمهور ویتنام جنوبی در شهر سایگون و در ملاعام دست به خودسوزی زد. او در حالی که در آتش می سوخت ، بی حرکت بر زمین نشسته بود و حتی ناله نمی کرد. عکسی که توسط مالکوم براون خبرنگار آسوشیتدپرس از این خودسوزی گرفته شد مردم جهان را شوکه کرد و آمریکایی ها را مجبور به دست برداشتن از حکومت این کشور کرد. ۵ ماه بعد نظامیان ویتنام جنوبی علیه حکومت دیم دست به کودتا زدند و حکومت او را ساقط کردند.نگودین دیم توسط حکومت جدید تیرباران شد.

مشهورترین چهره‌ این‌ روزهای‌ ترکیه + عکس

جوانی به نام محمد بو عزیزی

طارق طیب محمد بن بوعزیزی سبزی فروش دستفروش تونسی با مدرک دانشگاهی بود که در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۰ در اعتراض به توقیف کالاهایش و تحقیری که یک مأمور زن شهرداری به او روا داشته بود خود را در مقابل ساختمان شهرداری به آتش کشید. اقدام بوعزیزی آغازگر انقلابی در تونس شد که به حکومت ۲۳ سالهٔ زین العابدین بن علی بر این کشور پایان بخشید و جرقه انقلاب در دیگر کشورهای عربی را زد.

مشهورترین چهره‌ این‌ روزهای‌ ترکیه + عکس

منبع : آخرین نیوز

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

طرح رجیستری

آشنایی با طرح رجیستری تلفن همراه و گوشی موبایل

حتما” شما هم در اخبار ، خبر موضوع رجیستری تلفن همراه و گوشی موبایل را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *