خانه » سرگرمی » دانستنیها » تاریخچه ی دوچرخه سواری ایران +تصاویر

تاریخچه ی دوچرخه سواری ایران +تصاویر

الان مدتي است، به اهتمام شهرداري تهران تبليغاتي در زمينه پيشگيري از آلودگي هوا و صرفه جويي در مصرف سوخت انجام مي شود و براساس آن تبليغات، دوچرخه كه سال ها يك وسيله ورزشي و تفريحي محسوب مي شدف نقشي در اياب و ذهاب بعضي شهروندان تهراني پيدا كرده و اگر نگاهي به سيماي شهرمان داشته باشيم، در خيابان ها شاهد تردد عده اي دوچرخه سوار هستيم، اما شايد كمتر كسي بداند اين وسيله نقليه ارزان قيمت و در عين حال تفريحي، از چه وقت و چگونه وارد تهران شد.

تاريخچه دوچرخه

دوچرخه كه امروزه در همه جاي دنيا كاربرد دارد، اولين بار، در ابتدايي ترين شكلش حدود ۲۳۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح در كشورهايي مثل چين، مصر و هند مورد استفاده قرار گرفت، اما چيزي كه امروز به عنوان دوچرخه مي شناسيم براي اولين بار در سال ۱۶۹۰ ميلادي، توسط سيوارك فرانسوي ساخته شد و بيشتر هم مورد توجه كودكان قرار گرفت و به عنوان وسيله اي براي بازي به كار مي رفت، اما بعداً در فرانسه تكامل پيدا كرد و كم كم به صورت امروزي درآمد و از دوره قاجارها، به تهران هم رسيد.

تاریخچه ی دوچرخه سواری ایران +تصاویر

اولين دوچرخه سواران

گفته شده دوچرخه را، كاركنان سفارت انگلستان به تهران آوردند و اولين بار مردم تهران زماني آن را ديدند و با كاربردش آشنا شدند كه دو پسر بچه انگليسي در ميدان مشق (باغ ملي بعدي) دوچرخه سواري مي كردند.

بعدها دوچرخه سواري بين جوان هاي انگليسي مقيم تهران هم رايج شد و از آن به عنوان وسيله نقليه استفاده كردند. در آن زمان براي بسياري از مردم، وسيله اي كه بر روي دو چرخ حركت مي كرد، بسيار عجيب بود، اما كم كم مردم تهران، مثل هر پديده ديگري به آن اعتنا نشان دادند.

اولين دوچرخه هاي كرايه اي

اعتناي تهراني ها به دوچرخه، موجب پيدايش شغل جديدي در تهران شد كه عبارت از كرايه دادن دوچرخه به افرادي بود كه دوست داشتند دوچرخه سواري كنند.

اولين فردي كه در تهران دست به چنين كاري زد و دوچرخه را به تهران نشين هاي قديم معرفي كرد، شخصي بود به اسم حسين آقاي شيخ كه تعدادي دوچرخه خريده بود و آنها را به طور ساعتي به علاقمندان دوچرخه سواري كرايه مي داد. مغازه حسين آقا شيخ، در خيابان ناصر خسرو فعلي، دده دوازده دكان بالاتر از عمارت شمس العماره، يعني در مجاورت وزارت دارايي كنوني قرار داشت.

تاریخچه ی دوچرخه سواری ایران +تصاویر

اولين دوچرخه فروشي

عده اي از ساكنان تهران، كوتاه مدتي بعد از آن كه با دوچرخه هاي كرايه اي استفاده از آن را شروع كردند، به فكر خريدن دوچرخه افتادند و در آن شرايط بود كه فردي مسيحي به نام داديك، از موقعيتي كه پيش آمده بود، حداكثر بهره را گرفت و با سعي و سرمايه او، اولين مغازه دوچرخه فروشي تهران در ميدانگاهي اول سفارت انگلستان، در خيابان منوچهري، تاسيس شد و توجه مشتريان شمال شهر و ارمني هاي تهران را به خودش جلب كرد.

بعد از گشايش اولين دوچرخه فروشي در تهران، انواع دوچرخه هاي معمولي، كورسي و سه چرخه به تهران رسيد و از تهران به شهرستان ها راه پيدا كرد و در مدتي كوتاه، به عنوان يك وسيله نقليه ساده و ارزان، حتي به بعضي از روستاها هم رسيد و جالب اينكه خانواده سلطنتي جزو اولين خانواده هايي بود كه از دوچرخه استقبال كرد و تعدادي عكس موجود است كه زنان اندرون دربار ناصري را در حال دوچرخه سواري نشان مي دهد.

تاریخچه ی دوچرخه سواری ایران +تصاویر

ورزشي به نام دوچرخه سواري

با ورود دوچرخه به ايران و استقبالي كه از آن به عمل آمد، كم كم مردم متوجه اين موضوع شدند كه در دنيا ورزشي به عنوان دوچرخه سواري وجود دارد و در نتيجه، دوچرخه سواري هم به ورزش هايي كه آن زمان در تهران رواج داشت، افزوده شد. اولين تشكل ورزشكاران دوچرخه سوار، فدراسيون دوچرخه سواري ايران بود كه در سال ۱۳۲۴ شمسي تشكيل و يك سال بعد به فدراسيون جهاني دوچرخه سواري ملحق شد و اولين رئيس آن هم احمد ايزدپناه بود.

فدراسيون دوچرخه سواري در سال ۱۳۳۰ شمسي در بازي هاي آسيايي دهلي نو شركت كرد و جاسم جاسم زاده به عنوان اولين دوچرخه سوار ايراني در رقابتي بين المللي حضور يافت و هفت سال بعد از او، در بازي هاي آسيايي ۱۹۵۸، جعفر گل طلب، موفق به دريافت دو مدال نقره شد و همان امر موجبات توجه بيشتر به ورزش دوچرخه سواري را در پي داشت و بد نيست بدانيد حسين اسماعيلي، خسرو حق گشا، حسين بهارلو، حسن فرد، اصغر درودي، منوچهر دانشمند، غلامحسين كوهي، بهروز راهبر و علي زنگي آبادي از جمله اولين قهرمانان دوچرخه سواري كشور بودند و بالاخره اينكه دوچرخه سواران ايران، براي اولين بار در المپيك ۱۹۷۲ مونيخ حضور در رقابتي جهاني را تجربه كردند.

خانواده جوان/ شماره ۱۹۱/ ارديبهشت ماه ۹۲/ م. حسن بيگي/ صفحه ۲۲

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

 امروز قصد داریم سری به گذشته پر فراز و نشیب شرکت نوکیا بزنیم و گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *