خانه » اخبار روز » اجتماعی » چرا پسران ایرانی باربی ها را نمی پسندند؟

چرا پسران ایرانی باربی ها را نمی پسندند؟

گرایش دختران جوان جامعه به مانکن بودن، ظریف و لاغر و بلند بودن برخلاف آنچه در دهه های سابق بود که زن مقبول؛ باید تنومند و قوی و کمی چاق باشد حاصل الگوسازی غرب در فعالیت رسانه ای مقابل جمهوری اسلامی است.
با روی کار آمدن دولت کارگزاران و تهاجم فرهنگی غربی، در چهارچوب های زندگی اجتماعی تغییراتی زیادی حاصل شد؛ ایجاد یک طبقه اجتماعی جدید و مرفه و تکرار سبک زندگی غربی در جامعه و از سوی دیگر قرار گرفتن این طبقه در جایگاه الگو برای عموم اجتماع لطمات زیادی را به جامع ایرانی اسلامی وارد کرد.

شبکه های ماهواره ای در دوره اصلاحات فعالیت دو چندانی را در خصوص تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی انجام دادند که بیشترین تاثیرات را در ساختار زندگی زناشویی از بالا رفتن سن ازدواج، کم کردن تعداد فرزند، عادی سازی روابط نامشروع تا نوع پوشش اجتماعی و حتی فیزیک بدنی گذاشت.

هر ساله ایام تابستان که می شود برخی دغدغه ها از سمت قشر مذهبی جامعه پر رنگ می شود و این دغدغه ها زودپا با پایان فصل تابستان به فراموشی سپرده می شود و آن وضعیت پوشش و حجاب در جامعه است؛ پوشش و حجابی که در یک پروسه بیست ساله بصورت چراغ خاموش عمل کرده و نوع پوشش را تغییر کرده است.

یکی از تغییرات فاحشی که در سبک رفتاری ایرانیان بویژه زنان ایجاد شده است فیزیک بدنی آنان است که در وجوه مختلف زندگی آنان تاثیر گذاشته است. همزمان با سیاست پایین آوردن تعداد فرزندان در خانواده های ایرانی آنچه در رسانه های جبهه مقابل ایران اسلامی مطرح می شد رابطه بین بالا رفتن تعداد فرزندان و از بین رفتن فیزیک بدنی زنان است. از طرفی تلاش برای معرفی الگوی مانکنی برای زنان و تشویق به عدم باروری زنان باعث اتفاقاتی شد که طی سالهای اخیر بحران پایین آمدن رشد جمعیتی در کشور حاصل شود.

شاید بتوان باربی را نماد انتقال سبک زندگی غربی به کشورهای شرقی به ویژه ایران معرفی کرد. باربي نماد يک زن ۱۹- ۲۰ ساله است که از شخصيت يک زن ولگرد خياباني آلماني به نام لي لي گرفته شده که پس از جنگ به عنوان زني محبوب خودفروشي مي کرده است.

جک رايان به خاطر استعداد ويژه اش در شناخت فرم بدن زنان، لي لي را به چهره اي آنگلوساکسون تبديل نمود و سرانجام باربي را خلق کرد. دختر ۲۰ ساله اي که پاهاي بلند و فيزيک بدني لاغري داشته و نمايشگر يک قد ۱۹۵ سانتي متري است. بايد توجه داشت که اين ويژگي نمايشگر دوران جواني يک دختر است و از همين جا مي توان به الگوسازي باربي براي آينده کودکان به خوبي پي برد. در حقیقت باربی نه یک اسباب بازی کودکانه بلکه مدل فیزیکی و پوششی زنان جامعه را معرفی می کند.

طراحي چهره باربي به گونه اي اغراق گونه صورت گرفته که جامع اکثر زيبايي هاي متصور باشد و البته اين طراحي بسيار ماهرانه صورت پذيرفته است. «موي بور و طلايي، گردن باريک و کشيده، گونه هاي برآمده، دماغ و دهان کوچک، چشماني درشت و آبي، لباني پرگوشت، چهره شاداب، پوست روشن، پيشاني و سري متناسب و … مجموع اعضاي چهره ي باربي را تشکيل مي دهد که به ندرت- حتي با هنرمندي تيغ جراحي پزشکان حاذق- هم زمان در يک فرد جمع مي شود.

لباس هاي ظريف، خوش رنگ و خوش دوخت باربي محصول هنر و دستان بزرگترين طراحان لباس دنياست که در کمپاني متل گرد هم آمده اند. هيچ عروسکي تا به حال به اندازه باربي لباس متنوع، زيبا و اشرافي به تن نکرده و اين تنها اختصاص به دختري دارد که نماينده فرهنگ آمريکايي و نمايشگر يک زن تمام عيار آمريکايي است.

«عريان گرايي، اشرافي گرايي و مصرف گرايي سه مولفه اصلي لباس هاي باربي است؛ لباس هايي که زرق و برق خيره کننده اش، جلوه ي شهواني اندام باربي را مضاعف مي کند.»

باربي براي اينکه بتواند نقش تربيتي خود را ايفا کند بايد پاسخگوي تمامي سلايق و علاقه ها باشد و در نقش هاي گوناگوني ظاهر شود.

باربي پرستار، باربي معلم، باربي خلبان، باربي ژيمناست، باربي خواننده و … براي تحکيم الگوسازي اين عروسک متولد شده اند. همچنين براي پذيرش اين عروسک از سوي مليت هاي گوناگون باربي با حفظ استيل بدني اش (اصالت آمريکايي) در رنگ ها و مليت هاي گوناگون نيز ظاهر شد؛ باربي هندي، آفريقايي، چيني، لهستاني و …

البته آنچه درباره باربی گفته شد تنها قطره ای از فعالیتهای غرب در رابطه با تغییر سبک زندگی صورت گرفته است. گرایش دختران جوان جامعه به مانکن شدن و مانکن بودن ظریف و لاغر و بلند بودن برخلاف آنچه در دهه های سابق بود که زن مقبول؛ باید تنومند و قوی و کمی چاق بود حاصل همین فعالیت رسانه ای غرب است اما محققین جوان به تازگی در پژوهشی جامع دریافته اند:« هر چند دختران جوان ایرانی تمام تلاششان را برای مانکن بودن و جلب توجه می کنند اما مردان ایرانی برای ازدواج بیشتر زنان تنومند و کمی چاق را می پسندند»

بر اساس این گزارش زنان جوان برای مورد پسند قرار گرفتن در نظر مردان تمام تلاش شان را در جهت لاغری و مانکن بودن می کنند در صورتیکه مردان جوان اتفاقا این نوع فیزیک بدنی را نشانه ضعف می دانند و کمتر به سراغ ازدواج با این قشر می روند.

در این پژوهش که از بین ۱۵۰۰ مرد جوان ایرانی صورت گرفته است؛ ۵۰ درصد افراد گرایششان به سمت زنان متوسط به سمت چاق، ۳۰ درصد به سمت زنان چاق و تنها ۲۰ درصد گزینه مورد نظرشان را از بین زنان مانکن و لاغر انتخاب می کنند.

نتایج محققین نشان می دهد علل انتخاب مردان ایرانی از بین زنان متوسط و تنومند بجای زنان لاغر دلایل مختلفی دارد که عمده ترین پاسخ ها معطوف به نگرش فرهنگی ایرانی اسلامی است که زنان متوسط هم شادابی ظاهری و درونی بیشتری نسبتا به دختران لاغر و نهیف دارند و هم چنین قدرت باروری و نگهداری از نوزادان توسط زنان لاغر کمتر از زنان به نسبت حجیم تر است. البته این نوع نگرش ریشه دینی نیز دارد چنانچه امیرالمونین علی (ع) در خصوص ویژگی های همسر مناسب یکی از شاخصه ها را تنومند بودن همسر می شمارند که می تواند فرزندان تنومندی نیز به ارمغان بیاورد.

از سوی دیگر در پژوهشی دیگر که مهر تایید بر پژوهش بالا بوده است این نتیجه حاصل شد که «سن ازدواج دختران جوان با فیزیکی مانکنی و لاغر بیشتر از سن ازدواج دختران جوان با فیزیک متوسط است به تعبیر دیگر دختران لاغر کمتر مورد خواستگاری قرار می گیرند»

منبع: خبرگزاری مهر
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

857 دیدگاه

 1. اقای M&m دور دور لاغراس؟ اینجا بودی یه سیلی تو دهنت میخوابوندم حالیت میشد لاغر بودن چه بدی هایی داره 😞😊 دختر لاغر یه فوت کنی ور میاد . منظور از چاق بودن چربی و هیکل قلمبه نیست ،وقتی میگیم دختر باید متوسط یا درشت باشه یعنی خوش اندام و ماهیچه ای و تو پر باشه نه چربی و استیل خراب چون رابطه جنسی با خانم های درشت ۹۹ درصد بیشتر لذت داره البته رابطه حلال و با همسر نه با نامحرم.

 2. چون دیوانه هستند والا اسب تا شب گیر مادامون میدن مامان من اسبابازی پسرانه میخواهم دخترا اسلن گیر نمیدند به مادراشون با مه ربانی میگن ولی پسرها با خیانت

 3. بی خیال هر چی دختر چه باربی چه چاق چه لاغرهمشون عین همن

 4. خیلی برعکس بود این مطلب الان همه دنبال اینن که باربی بشن و لاغر .اکثر مردا هم زنای باربی دوست دارن .بعدم این که زنان چاق بچه های ضعیف تری میارن .و بارداری و زایمان سختی رو خواهند داشت .حضرت علی رو هم الکی میکشن وسط .تو این دوره زمونه امروزی لاغرها همه جا اولویت دارن دور دور لاغر هاس .اما در کل اندام اگ متوسط باشه بهتره .

 5. سلام ب همه,اینکه طرف باربی پسند باشه یا تپل پسند یا چاق پسند این کاملا سلیقه شخصیه افراد هست,هر کسی یه استایلی دوسداره من خودم ورزشکار پرورش اندامم قدمم ۱۸۴چهارشونه,ولی عاشق استایل تپل و توپر هستم و به هیچ وجه استایل باربی و لاغر نظرمو جلب نمیکنه,و صد درصد همسر ایندمم باید تپل باشه
  جذابیتی تپلها دارن بنظرم لاغرا ندارن.باز نظر شخصیه

 6. زهرا کرمانشاهی

  بذارید من ی نظر استاندارد بگم دختر زیبا یعنی قدش بین۱۶۳تا۱۷۰ باشه هیکلشم نازک و کشیده باشه پوستش سفید رنگ موهاشم حتما باید مشکی باشه ولی رنگ چشم فرقی نداره خواهر خودم چشماش سبزه ولی وقتی موهاشو مشکی میکنه واقعا قابل تحسینه کمتر هم از دختر بلوند تعریف کنید چون خیلی سردن از لحاظ همه چی مخصوصا…همین خواهرمن خیلی سرده و شوهرش اصن ازش راصی نیس در کل عزیزان زیبایی مال شرقیهاس

 7. اینو هم باید بگم ک زنای قد بلند مسن تر از سنشون نشون میدن و زود از قیافه میوفتن😝

 8. من 😊 ی دختری هستم با قد ۱۵۷ از این ک قدم نسبتا کوتاهه اصلا ناراحت نیستم و خدارو شکر میکنم ک سالم و سلامتم . و اینم باید بگم ک تا دلتون بخواد هم خاطرخواه دارم . باربی هم نیستم ولی ی استیل زیبا دارم فقط گودی کمرم ب صدتا باربی و دخترای قد بلند می ارزه . الان کسی اصل نیست همه بدل شدن ینی همون عملی شدن یا دماغ عمل میکنن یا گونه میکارن یا باسنشونو عمل میکنن یا سینشونو پرتز میکنن یا لباشونو تزریق میکنن و…. . بازم خدارو شکر میکنم ک ب من همه چی ب اندازه داده اصلا نیازی ب عملو این کوفتیا ندارم😊😊😊

 9. در اخر در جواب این مقاله میگم از قدیم و ندیم گفتن قدبلند و لاغری و بوست سفید و روشن برچمش بالاست هر کاری کنید هیچوقت چاقا و قدکوتاه ها و سیاها به لاغرای قدبلند سفید نمیرسند این مثل روز روشنه ..البته من خودم سفید نیستم سیاهم نیستم رنگ بوستم بین این دوتاس ولی باربی هستم و این عین روز واسم روشن شده که سفید لاغر قدبلند همیشه ایده ال بوده و منکراین حقیقت نمیشم

 10. خخخخخ دمت گرم سمیرا زدی تو خال ..گدا و اینهمه ادا .. واقعا عجب حرفی زدیا .. اون بسری که خودش خوش تیبه باید دنبال باربی هم باشه ..کبوتر با کبوتر باز با باز کند هم جنس با هم جنس برواز…البته من واسه همه ادما ارزش قاعلم اما هر کس باید اول به خودش نگاه کنه بعد بره یکی مثل خودش بیدا کنه هم کفو باشن حالا چه از لحاظ استیل چه از لحاظ اقتصادی و بقیه چیزا ..این بحثا بی فایدس..

 11. باید خدمت دوستان عرض کنم طبق تجربیات اينجانب همه پسرهای خوش تیپ و قدبلند با دختراي خیلی قدکوتاه و نسبتا چاق ازدواج کردن من خودم ۱۷۱و وزنم۶۴ خوش استیل و ورزشکار و زیبا هستم ولی یه عمره خواستگار بالای ۱۸۰و خوش تیپ نداشتم همه خاستگارام کچل و قدکوتاه و یا خیلی قد کوتاه و خیلی لاغر و یا خیلی خیلی چاق

 12. آقا این دخترا عجب اعتماد به نفسی دارن
  عجباااا
  یکی ميگه من باربیم اون یکی ميگه پول جور کن پول نداری زن سفارش نده
  خو آبجی تو معلومه الان کمبود پول داری
  که شوهر فقط به چشم پول میبینی

 13. حالا خوبه هیچکدومتون پول ندارین زن بگیرینا پول شارژتونم از باباتون میگیرین اونوقت دارین سفارش زن ایده التونو میدین خدایا چقد این پسرا توهم دارن اخه…آدم گدا این همه ادا

 14. مهرنوش خون سیاوش

  جنس ارزون مشتریش زیاده و زود میخرنش اما جنس گرون مشتریش کمه و شاید دیر بخرنش اما ادم حسابیا میخرنش.ضمنا اینم چرته که گفتن بسرا ی ایرانی باربی نمیبسندن.من باربیم قدم بذارم هر مکانی اکثر مردا بهم نگاه میکنن مخصوصا وقتایی که لباس جذبم بببوشم و این نشانه ی جذابیت این استیل از نظر اقایونه.

 15. مهرنوش خون سیاوش

  سلام دوستان منم استیل باربی دارم قد ۱۷۱ وزن ۵۷ قیافمم خوبه.۲۵ سالمه .بابامم بازاری و وضعش خوبه.چندتا خاستگارم داشتم و دارم اما خاستگارام زیاد نیستن.بقول اطرافیان خیلیا هم جرات نمیکنن بیام خاستگاریم.فقط خاستم بگم دوستی که گفته جنس ارزون مشتریش زیاده خیلی حرف قشنگی زده چون دختری که سر باشه کمتر کسی جرات میکنه بره خاستگاریش.بس اگه سن ازدواج ما باربیا یا کلا دخترای با موقعیت خوب دیرتر از بقیس چون دنبال موقعیت خوبن و هر بی سرو بایی هم به خودش اجازه نمیده بره خاستگاریش.هر کسی نمیتونه جنس اورجینال گرون بخره.

 16. چرا همه دخترا ميگن کوتوله و خپل؟!!
  دعوا دارين چرا
  اصن به قد اشاره نشده
  دوما داره ميگه تو پر یعنی ی پره گوشت داشته باشه
  نه خپل من خودم از چاق متنفرم
  مقاله رو درست بخونيد خواهشا
  تو پر مث دنیا جهانبخت (ک مدله) منظور مقالس
  نه چاقققققق

 17. خانم مریم خانومم
  من خودم اندام و قیافه اوکی ام
  ولی کلن بدون این زنه که باید ظاهر خوبی داشته
  باشه
  مرد باید مردونگی و عرضه داشته باشه
  الان اکثر دخترا هم یا دنبال پول پسران یا به مردونگیش و اخلاقش نگاه میکنن
  البته اکثرا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.