خانه » سلامت » بیماری ها » عوامل جنسیتی در سرطان

عوامل جنسیتی در سرطان

درک  عوامل مختلفی که باعث سرطان در زن و مرد میشود و بهبود در روش های مراقبتی آنها

 

وقتی سرطان به سراغ انسان می آید, آیا عکس العمل زن و مرد متفاوت است؟ آیا روش کنار آمدنشان با موضوع مانند هم و یا متفاوت است؟ آیا در بیماری سرطان جنسیت مسئلهء مهمی است؟

 

جواب این سوال ها ممکن است واضح باشد. در این مکان ما در مورد دو گروه از انسان ها صحبت می کنیم که در ساختار بدنی , الگوی تفکر و رفتارهای اجتماعی آنها با اتخاذ رفتاری خاص در هر جنسیت متفاوت هستند

 

واقعیت این است که این رفتارها وقتی موضوع ,ابتلا به سرطان , انتخاب درمان و عوارض جانبی باشد میتواند شدت بگیرد و یا کاهش یابد.

 

دکتر جوانا لین از مرکزغده شناسی سنگاپور در بازدید خود از بیمارستان تخصصی سرطان بیکن به این موضوع اشاره کرد که ” عکس العمل زنان و مردان در زمان شیمی درمانی متفاوت است. تفاوت اصلی در زنان و مردان این است که در زنان مسئلهء ظاهر بسیار مهم است. مثلا از دست دادن موها که برای زنان  مخصوصا در سن زیر 60 سال بسیار مهم است.”

 

“برداشتن سینه در موارد درمانی سرطان سینه همچنین یکی از مسائلی است که زنان در آن بسیار حساس اند. این تغییرات فیزیکی میتواند ضربه های قابل توجه روانی و عاطفی به زنان وارد کنند.”

 

“مردها معمولا توجه کمتری به مسائلی همچون از دست دادن موها دارند, اما آنها دوست ندارند در طول درمان در مورد مسائل خود صحبت کنند.”

 

 

 

مطمئنا همهء ما زنانی را میشناسیم که به ظاهر خود توجه زیادی ندارند و همچنین مردانی را میشناسیم که مراقبت های پوستی شان از همسران شان بیشتر است اما مسئلهء مهم آن است که انگیزه ها و اولویت ها در هر دو جنس میتواند فاکتور مهمی در فراهم آوردن درمان و مراقبت توسط پزشک و پرستار فرد باشد.

 

برای نمونه میزان پیشرفت یک مربی در آموزش هایش بستگی به انگیزهء ورزشکار دارد. اگر فرد مراقب با نوع رفتارهای بیماران در جنسیت های مختلف و در هنگام تشخیص سرطان در آنها آشنا باشد, میتواند عکس العمل مناسب تری در برابر آنها نشان داده و در راهبرد درمان بیمار کمک بیشتری کند.

 

دکتر لین همچنین خاطر نشان کرد که ” در بیشتر موقعیت ها بیماران در مورد نگرانی های درونی شان با پزشک شان صحبت نمیکنند.اغلب اوقات این به این دلیل است که پزشک وقت کافی ندارد و یا به نظر بیمار این این گونه می آید. و یا بیمار حس میکند که نیازی نیست که با صحبت کردن در این موارد به پزشک خود زحمت گوش کردن را بدهد.”

 

این بستگی به موقعیت دارد

 

در مقاله ای به نام  “روانشناسی سرطان ” نوشتهء لزلی جانستون در مجله ای برای بیماران سرطانی در آمریکا, اونوشته است ” چگونگی سازگاری احساسی بیمار در مقابله با این واقعیت به فاکتورهایی شامل نوع سرطان, مرحله ای که سرطان در آن است, سن بیمار, وضعیت تاهل ,قومیت, فرهنگ ,حرفه و از همه مهم تر جنسیت بستگی دارد. محل سرطان  هم در روحیهء بیمار تفاوت زیادی ایجاد میکند.”

 

“اگر سرطان در معده باشد, به نظر می آید که سرطان فقط به معده آنها حمله کرده و نه به هویتشان. اما اگر سرطان از نوع سینه, تخمدان ,بیضه و پروستات باشد این مانند آن است که سرطان به تمام هویت فیزیکی آنها , نحوه زندگی شان و حتی روابط جنسی شان صدمه وارد کرده است. وهر چیزی که داشتند را از آنها ربوده است.”

 

در زنان و مردان ریسک ابتلا به سرطان در موقعیت های مختلف متفاوت خواهد بود. بر اساس آخرین آمار سرطان وزارت بهداشت مالزی (2006), 5 سرطان شایع در مردان عبارتست از سرطان کلن و راست روده , شش ,نازوفارنکس ( بینی و راه های تنفسی), پروستات و کبد.

 

همچنین سرطان های شایع در زنان عبارتست از سرطان سینه , کلن و راست روده, دهانه رحم ورحم, تخمدان ها و غده تیروئید.( جدول 10 سرطان شایع در زن و مرد را مشاهده فرمایید).

 

درحالی که سرطان در ارگان های جنسی زنانه (مانند سینه, تخمدان , رحم ,دهانه رحم) و  ارگان های جنسی مردانه (مانند پروستات و بیضه ) میتوانند در نحوهء نشان دادن فرد به عنوان یک زن ویا یک مرد تاثیر بگذارد, این تاثیر در زنان بیشتر است.

 

از هر پنج زن مبتلا به سرطان چهار نفر آنها مبتلا به سرطان ارگان تولید مثل و جنسی هستند, ودر صورت احتمال خارج کردن ارگان مورد نظر و یا تغییر در عملکرد ارگان میتواند در شکل فیزیکی بدن و روابط زن با همسرش تاثیر بگذارد.

 

دکتر محمد ابراهیم وحید, رئیس جامعهء غده شناسی مالزی و متخصص غده شناسی این روند را در بیماران خود مشاهده میکند

 

                                                                                                                                                          

 

“مطمئنا , وقتی یک مرد در ارگان جنسی خود دچار مشکل شود به این معنا نیست که او در زندگی زناشویی خود شکست می خورد, در موارد بسیار زیادی می توان دید که همسران آنها در کنارشان میمانند. گاهی اوقات, بعضی از عمل های جراحی و یا داروهای خاصی میتواند به آنها کمک کند. اما در بعضی نقاط مردان موضوع را می پذیرند به زندگی عادی خود ادامه میدهند”

 

اما زنانی که مسئول اند تا وظیفهء خود را به عنوان همسر و مادر انجام دهند, راه سخت تری را در پیش دارند.برای مثال, زنانی که تحت درمان سرطان تخمدان هستند ممکن است در هنگام مقاربت جنسی دچار درد شوند و این موضوع آنها را در روابط جنسی شان گوشه گیر تر کند.

 

” این ممکن است روابط زناشویی را دچار مشکل کند. من حتی بیماری داشته ام که از اینکه باید پس از تحمل شیمی درمانی برای همسرش آشپزی کند شکایت می کرد.”

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.