خانه » سلامت » خطر مرگ افراد گرما زده در کمتر از نیم ساعت

خطر مرگ افراد گرما زده در کمتر از نیم ساعت

کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‏های پوستی و غدد از گروههای مستعد برای ابتلا به بیماریهای ناشی از گرما هستند. مهندس نعمت الله معروفي مدیرگروه بهداشت محیط و حرفه ای نیشابور گفت: تشنگی، شاخص مناسبی برای نشان دادن گرمازدگی نیست.

وی افزود: توجه داشته باشید که ادرار کم و پررنگ نشان می‏ دهد که به مصرف آب و مایعات بیشتری نیاز است و در موارد گرمازدگي شديد به طور ناگهانی مکانیسم خنک کننده بدن از کار مي افتد و دمای مرکزی بدن آنچنان افزایش می یابد که می تواند در کمتر از نیم ساعت منجر به مرگ فرد شود.

معروفی بیان داشت: بیش از 10 درصد افرادی که دچار این حالت می شوند اگر درمان نشوند به دلیل نارسایی کلیه یا قلب فوت می کنند.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای نیشابور عنوان کرد: گرمازدگی سبب از کار افتادن و خرابی دائمی بعضی اندامها مثل کبد می شود و اگر شخصی نشانه‏ های گرمازدگی را بروز داد مثل گرفتگی عضلانی، خستگی، سردرد، سرگیجه، تهوع و تعریق بیش از حد، فورا او را به یک مکان خنک ببرید.

وی اظهار داشت: اگر فردی در اثر گرما دچار تهوع، گیجی، غش و ضعف، پوست داغ و قرمز یا سرد و مرطوب، تب، افزایش ضربان قلب و تنگی نفس شد، او را هر چه سریع‏تر به بیمارستان یا درمانگاه برسانید زیرا گرما‏زدگی شدید، می‏تواند فرد را بکشد.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای نیشابور خاطرنشان کرد: وقتی که برای مدت طولانی در معرض تابش آفتاب یا در یک محیط گرم هستید و قبل، بعد و در طی ورزش، آب زیادی بنوشید؛ موقعی از روز را که هوا خیلی گرم است(مثل سر ظهر و بعد از ظهر) در منزل یا یک جای خنک استراحت کنید و بیرون نیایید.

معروفی یادآور شد: منتظر نباشید تا احساس تشنگی کنید و سپس آب بنوشید و هنگام نوشیدن آب بیشتر از آن حدی که فکر می کنید نیاز به آب دارید، آب و مایعات بنوشید.

وی گفت: وعده های غذایی سبک و به مقدار کم میل شود، به میزان کافی بخوابید و میوه ‏ها و سبزی ‏های سرشار از پتاسیم را به میزان زیاد مصرف کنید تا بدن‏تان خودش را با گرما تطبیق دهد.

معروفی اضافه کرد: احساس سرگیجه، خستگی بیش از حد، آشفتگی، درد شدید عضلات، تب یا تهوع، تشنج یا بیهوش شدن از نشانه های گرمازدگی است و باید به پزشک مراجعه کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *