خانه » کودک و والدین » روانشناسی کودکان » هوش کودکان ذاتی است

هوش کودکان ذاتی است

مهدی تهرانی دوست اظهار داشت: مسئله هوش یک ویژگی تقریباً سرشتی است که در هر فردی وجود دارد و ظرفیت قوای شناختی فرد به طور کلی به عنوان هوش در نظر گرفته می شود و ابزارهایی برای اندازه گیری این ظرفیت در نظر گرفته می شود.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: در قوای شناختی افراد قسمت های مختلفی وجود دارد. این قسمت ها شامل حافظه، توجه و تمرکز و ادراک است که هر کدام از این ها می تواند به نوعی در هوش تأثیرگذار باشند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: ما اگر حافظه را از هوش جدا کنیم و در مورد هوش صحبت کنیم می توان گفت هوش در نظر گرفته شده در اصل توان یادگیری افراد را منعکس می کند و با ابزارهایی که اندازه گیری می کنند می توان به آن نمره داد و در این نمره مشخص می شود که هوش نرمال است یا پایین تر از نرمال یا اینکه فرد از نظر هوشی مشکل دارد.

تهرانی دوست افزود: در مورد تقویت هوش واقعیت این است که بخش عمده این ظرفیت به عنوان سرشت در افراد وجود دارد و هر کودکی این ظرفیت را به دلایل ژنتیکی یا عوامل مختلف به صورت متفاوت با دیگری دارد.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر اینکه آیا می توان هوش کودکان را تقویت کرد یا نه، پاسخ داد: اگر زمینه های سرشتی را در نظر بگیریم واقعیت این است که به معنای کلی بحث تقویت هوش را نداریم اما اجزایی را که با یادگیری افراد مرتبط است می توانیم در نظر بگیریم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: توجه و تمرکز و ظرفیت حافظه از مواردی است که می توان آنها را تقویت کرد یا تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر داد.

وی ادامه داد: تقویت توجه و تمرکز و تقویت حافظه چیزی جدای از تقویت هوش است و به طور کل این مقوله ها جدا از هم هستند لذا چیزی به نام تقویت هوش نداریم و این مقوله از لحاظ علمی و بحثی مبهم است.

این روانپزشک تصریح کرد: در تقویت قوای شناختی باید در نظر گرفت که روی چه ظرفیتی صحبت می کنیم و می توان آن را تغییر داد یا نه؟ چرا که تحقیقات اولیه انجام شده در بعضی از زمینه ها نشان داده که می توان توجه و تمرکز و حافظه را تقویت کرد که البته به تحقیقات و کارهای بیشتری در این زمینه نیاز است.

تهرانی دوست در مورد تأثیر تغذیه به عنوان تقویت هوش گفت: ما در این زمینه تحقیقات و نظر علمی نداریم.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان نقش امگا3 و امگا6 و ویتامین D و عنصر روی را بر روی افزایش توجه و تمرکز قطعی ندانست و گفت: یکسری مطالعات انجام شده اما نتیجه قطعی معلوم نیست.

وی ادامه داد: به طور کلی می توان گفت که ما می توانیم قسمت های توجه و تمرکز و بخشی از حافظه را که به نام حافظه کاری است به روشی تقویت کنیم یعنی اگر توجه و تمرکز و حافظه فرد خیلی ضعیف باشد با دارو می توان تا حدی آن را تقویت کرد.

تهرانی دوست به برخی از برنامه های کامپیوتری طراحی شده اشاره داشت و افزود: یکسری کارهای غیر دارویی مثل برنامه های کامپیوتری طراحی شده است که با تمرین آن برنامه ها، می توان تا حدی توجه و تمرکز حافظه فرد را تقویت کرد.

منبع : فارس نیوز

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

اختلال خواب کودکان

اختلال خواب کودکان و علت های آن

خواب از نظر پزشکی، عبارتست از دوره های نسبتاً بی حرکت طولانی که در آنها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *