خانه » خوانندگان » گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

روزنامه قانون: اینکه در دولت آتی، ویژگی های کسی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می شود و مهم ترین اولویت کاری او پس از تکیه زدن بر این مسند چه باشد و از چه راهکارهایی باید برای رسیدن به اهدافش سود جوید، موضوع امروز گفت وگو با اهالی موسیقی است.

دیروز همین گپ وگفت را با اهالی سینما داشتیم و در روزهای آتی با رسانه نگاران، نویسندگان، مترجمان، مورخان و … نیز این پرسش را مطرح خواهیم کرد.

صديق تعريف (خواننده)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

وزیر فرهنگ باید از جنس هنر و فرهنگ باشد

اولويت كاري و راهكارها: صحبت هايي كه در اين مورد مي شود بيشتر بيان آرزوهاست؛ آرزوهايي كه دست نايافتني نيست؛ اما به نظر مي رسد در اين سال ها امكانات دست يافتني اوليه تبديل به آرزو شده است؛ به طوري كه آرزو مي كني ابتدايي ترين امكانات براي ترويج هنرهاي مختلف از جمله موسيقي فراهم شود كه اين بخش فرهنگي مملكت ما بتواند به حياتش ادامه دهد. در حقيقت، در فضاهايي مي توان تنفس كرد و سپس بازتاب اين تنفس در جامعه در جهت سلامتي و سالم سازي آن جامعه پيش رود. بديهي است بنا بر آنچه اصحاب رشته هاي مختلف فرهنگي و انساني مي گويند در هر جايي که فرهنگ و هنر در سلامت نسبي رشد كند، آن جامعه از سلامت نسبي هم برخوردار خواهد بود. از خواسته هاي ما اين است كه حداقل اين امكانات فراهم شود. اين خواسته هاي انساني و امكانات بالقو ه مي تواند با مديريت كلان كشور و بودجه اي نه چندان كلان، پويا شوند.

وزير پيشنهادي: كساني كه متولي فرهنگي كشور هستند، نماينده فرهنگي ایران و تك تك ما محسوب مي شوند و آرزوي ما اين است وزيري انتخاب مي شود، اگر نگوييم احاطه كامل، حداقل احاطه نسبي بر اين حوزه داشته باشد و بتواند زبان هنر و هنرمندان را درك كند. اميدواريم كسي در رأس وزارت فرهنگ و ارشاد بنشيند كه از جنس خود هنر و فرهنگ باشد و مشكلات اهل فرهنگ و هنر را درك كند.

غلامعلی پورعطایی (نوازنده دوتار و خواننده)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

مصیبت هایی که در این هشت سال کشیده ام تا اکنون نکشیده بودم

اولويت كاري و راهكارها: بگذارید رک و پوست کنده سخن بگویم و عرض کنم مصیبت هایی که در این هشت سال کشیده ام از سال 1344 که نخستین اجرای صحنه ایم را تجربه کرده ام، تاکنون نکشیده بودم. در دوران صدارت وزیر کنونی، موسیقی ایرانی و نواحی با بی توجهی گسترده ای رو به رو و این موسیقی به حاشیه رانده شد و از آنجا که آنان موسیقی نواحی ایران را نشنیده و ندیده بودند، هر کسی، هر چیزی را توانست با این نام عرضه کرد. من دغدغه برگزاری برنامه و کنسرت ندارم؛ من عمیقاً نگران میراثی هستم که از گذشتگان به ما رسیده و ما باید به آیندگان بسپاریم؛ آن هم با همان اصالتش. موسیقی ایرانی، در همه ارکان زندگی مردم ما از تولد تا مرگ نقش دارد و این موسیقی کهن نابودشدنی نیست؛ اما من با این اوضاع و احوال، سخت نگران این بُعد هویتی و فرهنگی مان هستم و امیدوارم به این مسئله مهم و این میراث آبا و اجدادی و این رکن هویتی ما توجه شود.

وزير پيشنهادي: وزیر فرهنگ باید اهل فرهنگ و هنر باشد و در این زمینه سال ها تحقیق و تفحص کرده باشد و بهای هنر را بداند.

حمید متبسم (آهنگساز و نوازنده تار و سه تار)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

فرهنگ و هنر، کم ارزش تر ازنان و آب و هوا نیست

فرهنگ و هنر نیاز مبرم رشد و اعتلای جوامع بشری، برای همزیستی مسالمت آمیز و توأم با احترام در کنار یکدیگر است و از این رو برای زیستن، کم ارزش تر از نان و آب و هوا نیست. پرداختن به فرهنگ و هنر، پیش از پرداختن به تنوع و رنگارنگی زندگی مردمان، معنی آموزش زندگی اجتماعی را نیز دارد؛ زیرا انسان تنها موجود طبیعت است که پای خویش از قناعت بر امکانات اهدایی طبیعت فراتر گذاشته و برای درک زندگی اجتماعی نیازمند فرهنگ و هنر و اندیشه است. بی اعتنایی بسیاری از مسئولان پیشین به فرهنگ و هنر، حاکی از نگاهی دیگر و ناپخته به این مقوله بااهمیت است. باشد که از این پس، دگراندیشان سیاستگذاران اخلاق ملی و اجتماعی ما و حامی فرهنگ و هنر باشند.

سیف اله شکری (پژوهشگر و سازنده و مبدع و احیاگر سازهای ایرانی)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

کسی باید وزیر شود که سابقه مدیریت در حوزه فرهنگ و هنر را داشته باشد

اولويت كاري و راهكارها: نخستین کاری که وزیر فرهنگ آتی باید در دستور کارش قرار دهد، «آسیب شناسی عرصه فرهنگ و هنر» است و از آنجا که دیدگاه های سطوح کلان تصمیم گیری با نگاه هنرمندان متفاوت است، باید گروهی از متخصصان جامعه شناسی به همراه اهالی فرهنگ و هنر شکل گیرد و این کار آسیب شناسی را پی گیرد. مثلا در این گروه بررسی شود که آیا تولیدات فرهنگی-هنری به اقتضای نیاز جامعه بوده است و اینکه تاکنون چه آسیب هایی عرصه فرهنگ و هنر خورده است و اینکه نیازهای جامعه چیست و در کجاهاست؟

وزير پيشنهادي: بر این باورم کسی که سکان وزارتخانه فرهنگ را به دست می گیرد باید کسی باشد که سابقه مدیریت در حوزه فرهنگ و هنر را داشته باشد و حلقه ارتباطی بین رئیس دولت و هنرمندان را برقرار کند. پیشنهاد من در این زمینه علی مرادخانی، احمد مسجدجامعی، حسین مرعشی، محمد بهشتی و فرهاد فخرالدینی است.

سعید فرجپوری (آهنگساز و نوازنده کمانچه)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

از فرهنگ و هنر صرفا برای مقاصد سیاسی استفاده نشود

با آزمون و خطاهایی که در این سالیان، متولیان و مسئولان بر فرهنگ و هنر روا داشته اند دیگر بر کسی پوشیده نیست خروجی این سیاست ها منفی بوده و وضعیت اسفبار و دردناکی بر عرصه فرهنگ و هنر ایران حاکم شده که نیازی هم به توضیح نیست. بنابراین تا زمانی که نگاه حاکمیت به مقوله هنر و فرهنگ و اندیشه، دچار تحول اساسی و زیر بنایی نشود و از فرهنگ و هنر صرفا برای مقاصد سیاسی استفاده شود، این صحبت ها و نظرات که هزاران بار از طرف اهالی مشفق هنر بیان شده و متاسفانه گوش شنوایی برای شنیدن هم وجود نداشته، دیگر بحثی فرسایشی خواهد بود.

در سال 76 با انتخاب محمد خاتمی امیدوار بودیم که وضعیت موسیقی و مشکلات آن (ممنوعیت تصویری، ممیزی، مسائل آموزشی و …) از نگاه خشک و متعصبانه رهایی یابد؛ اما با سنگ اندازی های متعدد، امید ما به یاس تبدیل شد و امروز هم امیدوارم با انتخاب حسن روحانی که این انتخاب حاوی پیام های شفاف و روشنی از سوی مردم جامعه بود، مشکلات موسیقی و مصائبی که موسیقیدانان با آن دست به گریبان اند و به طور کلی اهل فرهنگ و اندیشه، توسط کلید طلایی ایشان گشوده شود.

علیرضا قربانی (خواننده)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

کاری به کار هنرمندان نداشته باشند

اولويت كاري و راهكارها: هنرمندان بلدند چگونه گلیم خویش را از آب بیرون بکشند. به باور من، مهم ترین راهکار این است که کاری به کار هنرمندان نداشته باشند و بگذارند خودشان مسائل خودشان را رتق و فتق کنند.

وزير پيشنهادي: وزیر فرهنگ، توان اجرایی چندانی ندارد و هر کسی که بیاید نخست باید از نهادهای دیگر کسب تکلیف کند. بنابراین تنها بخش اندکی از اوضاع فرهنگ و هنر در دست وزیر این حوزه خواهد بود و مابقی دست دیگران.

هوشنگ کامکار (آهنگساز)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

سخن گفتن در این راه، بیراه است

سخن گفتن در این راه، بیراه است؛ چراکه آنان کار خود پیش می برند و سخن گفتن اهالی هنر، تنها سیاه کردن صفحات روزنامه شماست.

مسعود شعاري (نوازنده سه تار)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

از موسیقی ایرانی پشتیبانی شود

اولويت كاري و راهکارها: موسیقی اصیل و سنتی ایران، جزو میراث فرهنگی ملت ماست که اگر پشتیبانی نشود به مرور کمرنگ می شود. بنابراین بر این باورم که این نوع موسیقی به دلیل استقبال کمتر مخاطبان از آن نسبت به موسیقی پاپ به پشتیبانی دولتی بیشتری نیاز دارد.

وزير پيشنهادي: ترجیح می دهم که در این باب صحبت نکنم.

حميد قنبري (نوازنده تمبك)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

فرآيند صدور مجوز کوتاه شود

اولويت كاريو راهکارها: به نظرم سخت گيري هايي كه در فرآيند صدور مجوز، چه در انتشار آلبوم چه در اجراي كنسرت، صورت مي گيرد، بايد كاسته شود. براي مثال، وقتي موسيقیدان يا هنرمندي شناخته شده است و كارهاي متعددي از او منتشر شده، زمان صور مجوز براي او كوتاه تر شود.

وزير پيشنهادي: محمدعلی زم.

علی قمصری (آهنگساز و نوازنده تار)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

بی عملی مسئولان می تواند خیلی از مشکلات را حل کند!

اولويت كاري: شایسته سالاری باید در رأس امور قرار گیرد و با از بین بردن تفکیک جنسیتی و دادن این حق که روی صحنه رفتن و موسیقی خلق کردن، ویژه یک جنس خاص نیست، فضای موسیقی کشور احیا شود. روند گرفتن مجوزها، تسهیل شود و به موسیقی جدی بها داده شود؛ چراکه این نوع موسیقی در همه جای جهان از سوی حکومت ها پشتیبانی می شود تا بتواند به فرهنگ سازی خود ادامه دهد و به غنای موسیقی ملی شان بیفزاید. باید به هنرجویان موسیقی و سبکی که آموزش می بینند، بها داده شود.

فرهنگسراها که با شهردار شدن «محمدباقر قالیباف» امکان برگزاری کنسرت از آن ها گرفته شد، باید دوباره احیا شوند؛ چراکه بسیاری از موزیسین های جوان از چنین فضاهای کوچکی آغاز می کردند و بهره از این امکان به آن ها اجازه می داد تا دچار رکود ذهنی نشوند.

راهکارها: بی عملی مسئولان می تواند خیلی از مشکلات را حل کند! همین که سنگ انداخته نشود، خودش بزرگ ترین راهکار است و دیگر اینکه اگر بناست حمایتی شود، این پشتیبانی باید در راستای موسیقی های خاصی چون مذهبی یا سیاسی نباشد و هنر از برایِ هنر باشد. بنابراین یا کاری نکنند و اگر هم می خواهند بکنند فقط برای خودِ موسیقی باشد.

وزير پيشنهادي: علی مرادخانی و علی ترابی.

شاهو عندليبي (نوازنده ني)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

وزیر آتی در خدمت فرهنگ و هنراين مرز و بوم باشد

اولويت كاري و راهكارها: آنچه كه به نظر مي رسد مانع بزرگي بر سر راه اجراي موسيقي در كشور باشد، تأخير در صدور مجوز است. كارشناسي صدور مجوز به عنوان يك معضل تلقي مي شود. اگر بررسي اشعار ترانه ها را كنار بگذاريم، تأخير در صدور مجوز براي موسيقي غير منطقي به نظر مي آيد و نگراني در اين زمينه بي مورد است. حمايت از گروه ها و اجراهاي موسيقي ايراني و مسائلي چون برگزاري كنسرت مي تواند در مقابله با تهاجم فرهنگي بسيار مؤثر باشد.

وزير پسشنهادي: اميدوارم هر كه به پست وزارت منصوب مي شود، در ارتباط با موسيقي و در كل هنر باشد. دغدغه اش فرهنگ و هنر باشد. افرادي را كه در پست هاي مديريتي به كار مي گيرد، كه طبیعتاً قرار است در اعمال سياست ها نقش داشته باشند، از هنرمندان و تحصيل كردگان آن حوزه باشند. در كل، در خدمت فرهنگ و هنر اين مرز و بوم باشد.

نويد دهقان (نوازنده کمانچه)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

واردکننده فرهنگ شده ایم

اولويت كاري و راهکارها: وزیر فرهنگ آتی باید فرهنگ ایرانی را برجسته تر کند. به نظر من، مردم اين مرزوبوم از فرهنگ خودشان دور افتاده اند. هر چند این حرف به مذاق مسئولان خوش نمی آید؛ اما متأسفانه باید بگویم که ما واردکننده فرهنگ شده ایم. به هر روی، برای مبارزه با آنچه که تهاجم فرهنگی می نامند باید روی زمینه های مختلف فرهنگی و هنری، سرمایه گذاری شود.

وزير پيشنهادي: از نظر من در اين رابطه، شخص اهميت ندارد و سياست هاي كلي در عرصه فرهنگ و هنر را حكومت مشخص مي كند و مشكل ما به دست يك شخص خاص، حل نخواهد شد.

حسين زمان (خواننده پاپ)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

وزارت فرهنگ و ارشاد به معناي واقعي، ارشادي انجام نداده است

اولويت كاري و راهکارها: مسلماً شخصي بايد بر مسند وزارت فرهنگ کشور تکیه کند كه آشنايي كامل با فرهنگ و هنر داشته باشد و جايگاه هنرمندان مملكت را در جامعه بشناسد و اگر تعريف شده نيست، تمام تلاش خودش را به كار گيرد تا آن را تعريف كند. متاسفانه هنوز خود موسيقي به درستي تعريف نشده و ما نفهمیدیم كه در اين مملكت حلال است يا حرام؟ در اينجا وزارت فرهنگ و ارشاد به معناي واقعي، ارشادي انجام نداده است و مراجعي كه هيچ ارتباطي به موسيقي ندارند، دخالت مي كنند. از نظر من بهترين کار اين است که با اعمال شایسته سالاری به جاي اينكه از شخصيت هايي كه هيچ آشنايي با مقوله فرهنگ و هنر ندارند از صاحب نظران در اين زمينه كمك و راهنمایی گرفته شود.

وزير پيشنهادي: احمد مسجدجامعي.

بابك رياحي پور (نوازنده گیتار باس)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

باید تا آنجا که می توان، موسیقی زنده را رواج داد

اولويت كاري: از جمله مهم ترين كارهايي كه وزير آتي بايد انجام دهد، باز كردن فضا براي صدور مجوز است. همچنین باید سالن های موسیقی ای ساخت که همه اقشار جامعه بتوانند از آن بهره مند شوند.

ما چنین کمبودهای اساسی ای داریم و به نظر من برای بهبود آنچه که شاهدش هستیم، باید تا آنجا که می توان، موسیقی زنده را رواج داد تا از این طریق، جوانان را از خانه ها بیرون کشید و در فضاهای زنده و رقابتی وارد کرد.

وزير پيشنهادي: احمد مسجدجامعي.

خشايار اعتمادي (خواننده پاپ)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

كسي وزیر شود كه امنيت را براي فضاي موسيقي ايجاد كند

اولويت كاري و راهکارها: به عقيده من، بايد اقدامات لازم براي جلوگيري از قانون گريزي و ايجاد قانون مداري با رعايت اولويت بندي حمايت، هدايت، كارشناسي و در نهايت مميزي انجام شود. اگر هنرمندي كه در عرصه موسيقي فعاليت مي كند، احساس كند كه حمايت مي شود، هيچ وقت به دنبال گريز از قانون نمي گردد و احساس امنيت مي كند و وارد جرگه قانون مداران مي شود. هدايت هم باعث ارتقاي سطح كار مي شود و كارشناسي ها هم شخصيت لازم را براي كار هنري به وجود مي آورند و مميزي هم در نهايت كار است.

وزير پيشنهادي: از نظر من كسي بايد بر اين مسند بنشيند كه امنيت را براي فضاي موسيقي ايجاد كند و از اين طريق، وجاهت انساني، كرامت انساني و خلاقيت هنري هنرمندان را تامين کند تا حقوق مادي و معنوي هنرمندان رعايت شود و جايگاه اجتماعي شان ارتقا پيدا كند.

فؤاد حجازی (نوازنده ساکسیفون)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

وزیر آتی هر کس را سر جای خودش بنشاند!

اولويت كاري: وزیر آتی باید کار را به کاردان بسپارد و با اعمال شایسته سالاری، هر کس را سر جای خودش بنشاند؛ یعنی حراستی در حراست باشد و پژوهشگر در پژوهشگاه. فشارها بر هنرمندان کاهش یابد و با آزادی دادن، امکان شکفتن استعدادها فراهم شود.

وزير پيشنهادي: محمدعلی زم.

بنيامين بهادري (خواننده پاپ)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

رسانه ای مستقل تأسیس شود

اولويت كاري:به نظرم مهم ترين اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد باید راه اندازی یک رسانه مستقل باشد.

فرزاد فرزين (خواننده پاپ)

گفتگو با خوانندگان مشهور: ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻣﻮﺳﻴﻘﻰ ﺣﻼﻝ ﺍﺳﺖ ﻳﺎ ﺣﺮﺍﻡ؟

اعمال سلیقه ها حذف شود

اولويت كاري و راهکارها: از نظر من، مسئوليت هر بخش هنري را بايد به اهل فن بسپارند. طبق گفته رئيس جمهور منتخب، بايد فرهنگ به دست اهالي آن سپرده شود و اعمال سلیقه ها حذف و از مميزي هاي بي مورد جلوگيري شود و به مسائل فرهنگي و هنري در چارچوب قانون، نگاهي باز داشته باشند.

منبع: برترین ها

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

کد آهنگ پیشواز همراه اول نظام شکارچیان

هر آهنگ پیشوازی که شخصی برای سیمکارت همراه اول خود انتخاب می کند نیازمند کد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.