خانه » سلامت » بیماری ها » اگر عرق نمی‌کنید نشانه این است کــه…

اگر عرق نمی‌کنید نشانه این است کــه…

مجله سیب سبز: سوزش پشت جناغ سینه، اسهال، درد معده، یبوست و… خیلی از مردان با این مشكلات دست و پنجه نرم می كنند. طبق آمار، حدود 25درصد از مردان بالغ از درد و مشكلات گوارشی رنج می برند.

دكتر استیوارت اسپچلر، مدیر بخش گوارش بیمارستان مركزی دالاس و استاد دانشگاه جنوب غربی تگزاس می گوید: تقریبا تمام مردان حداقل یك بار در زندگی شان مشكلات گوارشی را تجربه كرده اند. برخی مشكلات گوارشی مثل سندرم روده تحریك پذیر (IBS) در زنان شایع تر است اما در كل مشكلات گوارشی در مردان شایع تر است؛ برای همین مردان باید مشكلات شایع گوارشی را به خوبی بشناسند. در این مطلب به 4 مشكل شایع گوارش مردان و راه هایی برای درمان آنها اشاره می شود.

مشکلات گوارشی مردان را جدی بگیرید

   نگذاريد سينه تان بسوزد

  بازگشت اسيد(رفلاکس)

بازگشت اسيد از معده به داخل مري مي تواند درد سوزاننده و درد تيز پشت جناغ سينه و احساس ترشي در ناحيه سينه، احساس مزه بد در دهان و گاهي برگشت غذا به داخل مري و دهان را ايجاد  كند. معمولا برگشت اسيد به مري را سوزش معده يا سوزش سينه مي نامند. اين بيماري ناشي از دريچه فوقاني تنبل يا از كار افتاده معده است. اين دريچه عضلاني معده را از مري جدا مي كند و در واقع قرار است فقط اجازه عبور يكطرفه را بدهد اما دكتر اسپچلر مي گويد: از كار افتادن اين دريچه عضلاني، يا باز شدن نابهنگام آن باعث مي شود تا اسيد داخل معده به سمت بالا و داخل مري برود و باعث آسيب ديدن سلول هاي جدار مري شود. وجود اسيد در داخل مري كه برخلاف معده ساختار محافظت از اسيد معده را ندارد باعث بروز علائم مي شود. خوردن غذاي زياد و سنگين، نوشيدني هاي حاوي كافئين و سيگار و الكل و همين طور دراز كشيدن بلافاصله پس از غذا خوردن، اين حال را بدتر مي كند.

براي آنكه دچار درد شديد ناشي از برگشت اسيد نشويد، بهتر است از غذاهاي پرچرب و تند، شكلات، كافئين و الكل دور بمانيد. در ضمن يادتان باشد كه حداقل فاصله بين شام و خواب بايد 2 ساعت باشد. اگر مرتب دچار برگشت اسيد به مري شويد، مي توانيد از داروهاي آنتي اكسيدان مثل آلومينيوم ام جي اس جويدني يا شربت سوسپانسيون يا از داروهاي كاهش دهنده اسيد مثل (رانيتيدين و فاموتيدين)  يا امپرازول استفاده كنيد كه هيچ كدام از آنها نيازي به تجويز پزشك ندارند اما اگر بيشتر از دو بار در هفته دچار علائم شديد، حتما به پزشك مراجعه كنيد. اگر مبتلا به بيماري ريفلاكس (GERD) باشيد و اين بيماري را درمان نكنيد خطر ابتلا به سرطان هاي دستگاه گوارش در شما افزايش مي يابد. با درمان دارويي و استفاده از توصيه هاي پزشكان و تغييراتي در سبك زندگي مي توانيد تا حدود زيادي اين مشكل را حل كنيد.


نگذاريد معده تان سوراخ شود

  زخم معده

زخم هاي معده يا دئودتوم قسمت بالايي روده كوچك كه درست بعد از معده است مي توانند دردهاي شديد را موجب شوند. بروز زخم معده در مردان شايع تر از زنان است و اين موضوع در مورد زخم هاي دئودتوم دوازدهه هم صادق است. دكتر مايك آبدرون، متخصص گوارش از بيمارستان سدار لس آنجلس مي گويد: شيوع زخم هاي معده و دئودتوم در مردان حدودا دوبرابر بيشتر است. شايع ترين علامت اين زخم ها هم درد افزايش يابنده در ناحيه شكم است كه مي تواند انسان را از خواب بيدار كند. اين زخم ها به وسيله گروهي از باكتري ها ايجاد مي شود، البته برخي مسائل مثل مصرف داروهاي مسكن مثل آسپيرين و ايبوپروفن هم شرايط را براي ابتلا به اين بيماري ها مهيا مي كند. اگر احساس مي كنيد به زخم معده مبتلا هستيد حتما به پزشك مراجعه كنيد. اگر اين زخم ها درمان نشوند، اسيد معده و ترشحات ديگر داخل معده مي تواند سوراخي در معده ايجاد كند كه يك اورژانس واقعي محسوب مي شود. درمان دارويي مي تواند اين مشكل را حل كند اما به درمان هاي طولاني مدت نياز است. بهترين توصيه ها براي افرادي كه از اين مشكل رنج مي برند، تقسيم كردن وعده هاي غذايي به تكه هاي كوچك و خوردن غذاي معمول 3 وعده اي در مثلا هفت يا هشت يا وعده هاي بيشتر است. بهتر است هرگز از داروهاي آسپيرين و ايبوپروفن و داروهاي هم خانواده آنها هم استفاده نكنيد.


مشکلات گوارشی مردان را جدی بگیرید

سم ها را از بدن تان بيرون كنيد

  مسموميت غذايي

دردهاي كرامپي (متناوب) شكمي، اسهال، تهوع و استفراغ 24 تا 72 ساعت بعد از خوردن يك غذاي مشكوك مي تواند نشان دهنده مسموميت غذايي باشد. اين بيماري ناشي از وجود باكتري در غذاهاست. از شايع ترين آن باكتري ها سالمونلا، كامپيلوباكتر و E.coli هستند. بايد گفت كه بهترين درمان مسموميت غذايي «زمان» است. دكتر آبدرون در اين  مورد مي گويد: بيشتر افراد بالغ يك تا دو روز پس از شروع علائم حتي اگر درمان هم نشوند، خود به خود خوب مي  شوند. اين زماني است كه سم ترشح شده از باكتري ها از بدن انسان خارج مي شود. اين نكته را يادتان باشد كه مصرف داروهاي ضد اسهال مي تواند دوره بيماري را طولاني كند؛ بنابراين قبل از مشورت با پزشك تان دارو مصرف نكنيد. در واقع بدن شما در بيشتر موارد مي تواند سم را خودش دفع كند. اگر طي مدت بهبود، اشتها نداشتيد مايعات بخوريد. تا مي توانيد غذاي آبكي و نوشيدني بخوريد تا بدنتان دچار كم آبي نشود. اگر بعد از 48 ساعت از شروع بيماري هنوز اسهال و درد شكم داشتيد، حتما به پزشك مراجعه كنيد.


وقتي دستگاه گوارش خوب كار نمي كند

  يبوست

اين مشكلي است كه بسياري از مردان از آن رنج مي برند اما از بازگو كردنش خجالت مي كشند. اين باور عمومي وجود دارد كه بالا رفتن سن باعث بروز اين حالت مي شود اما اين مسئله از لحاظ علمي ثابت شده نيست. دكتر اسپچلر مي گويد: همه فكر مي كنند اين حالت در افراد مسن شايع تر است اما اين واقعيت ندارد.

اصلي ترين علامت يبوست، خوردن غذاي كامل و نداشتن حركات روده است. اين حالت ممكن است به دليل رژيم غذايي نامناسب (فاقد ميزان فيبر كافي)، كمبود تحرك و نداشتن فعاليت، عوارض جانبي داروها و گاهي هم استرس و اضطراب شديد به وجود بيايد.

در داروخانه ها داروهاي مليني فروخته مي شوند كه نيازي به تجويز پزشك ندارد اما بايد حواستان باشد كه زياد از اين مواد استفاده نكنيد، زيرا استفاده دائمي از آنها باعث وابستگي روده به اين مواد و در نهايت بدتر شدن حالت يبوست مي شود. بهترين كار اين است كه تا مي توانيد فيبر به مواد  غذايي تان اضافه كنيد. دكتر اسپچلر مي گويد: فيبر باعث تسريع حركت مواد غذايي در دستگاه گوارش و افزايش حركت دستگاه گوارش مي شود. بهترين منبع دسترسي به فيبرها غلات و جو است؛ نان غلات كامل، مغزها، غلات، ميوه ها و سبزيجات منابع در دسترس فيبر هستند. اگر مردي زير 50 سال هستيد، بايد روزي 28 گرم فيبر بخوريد و اگر بالاي 50 سال هستيد، بايد روزي 30 گرم فيبر مصرف كنيد. ورزش كردن و نوشيدن مقدار زيادي آب هم مي تواند به شما در رفع اين حالت كمك كند. اگر احساس كرديد كه دچار ورم معده شديد يا شكم تان باد كرد، يبوست داشتيد و درد هم در شكم تان حس كرديد، حتما به پزشك مراجعه كنيد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.