خانه » دانستنیهای خانواده » جلب اعتماد در ازدواج‌های امروزی

جلب اعتماد در ازدواج‌های امروزی

این گونه ارتباطات که قبل از منعقد شدن سیستم خانواده شکل می گیرند، بعدا به صورت ویروس هایی وارد سیستم خانواده شده و منجر به سستی و اختلاف در درون آن می شوند. سیستم دوستی با سیستم خانواده بسیار فرق دارد. در سیستم دوستی باورهایی در ذهن دختر و پسر شکل می گیرد که با سیستم خانوادگی سازگار نیست.

آسیب های دوستی های قبل ازدواج

1. ترس از افشای ارتباط های گذشته: جوانی که انتظار دارد که زندگی او سرشار ازعشقو محبت و آرامش باشد اگر در گذشته دوستی هایی داشته، همیشه نگران است که مبادا روابط گذشته او آثار بدی در زندگی اش گذارد و هر آن احتمالافشای آن سبب بروز مشکلاتی گردد، به ویژه در بافت اجتماعی جامعه اسلامی ما.

2. بدگمانی نسبت به همدیگر: واقعیت این است که در ازدواج هایی که قبل از آن دوستی وجود داشته اعتماد کمتری وجود دارد. به عنوان مثال در دوستی های قبل از ازدواج ناخودآگاه پسر به این باور می رسد که این دختر مورد نظر احتمالا جرات ارتباط با پسر دیگر را دارد وگرنه به این راحتی با من دوست نمی شد. این باور که در سیستم دوستی به وجود آمده در ذهن باقی می ماند و بعد از منعقد شدن سیستم خانواده تدریجا به صورت عدم اعتماد بروز می کند. همین عدم اعتماد یکی از زمینه های بروز اختلاف در خانواده ها است.

3. تنوع طلبی: مرد یا زنی که قبل از ازدواج با افراد متعددی ارتباط دوستی دانسته خواه ناخواه تنوع طلب می شود و این امر بعد از تشکیل خانواده و زندگی مشترک همچنان ادامه می یابد، و این امر عامل کم شدن محبت به کانون گرم خانواده می شود.

دوستی قبل از ازدواج به جای ایجاد شناخت، تنها عاطفه ها را گره می زند و دختر و پسر قبل از آنکه بتوانند شخصیت یکدیگر را غربال کنند، درگیر عواطف می شوند و آنقدر به خلق و خوی هم عادت می کنند که دیگر نمی توانند نواقص طرف مقابل را ببینند و حتی فراموش می کنند که خواسته شان از زندگی چیست و آیا طرف مقابل توان برآوردن این خواسته ها را دارد یا نه. در حقیقت این نوع دوستی کمک زیادی برای به دست آوردن شناخت نمی کند و تنها با درگیر کردن دو طرف در احساسات، تصمیم گیری عقلانی را دشوار و دردناک می کند.

انتخاب همسر دارای مراحلی است که از شناخت خود تا کسب مهارت های اجتماعی را شامل می شود. در بحث شناخت از خود باید به این نکته توجه کرد که با آگاهی کامل از خود به سراغ یک ایده و فکر و روحیات جدید در ازدواج باید رفت. ازدواج می تواند یک تصمیم تلخ یا شیرین باشد که بسته به نوع برخورد با این انتخاب عظیم، تلخی و شیرینی آن به وجود می آید. بنابراین می توان با به دست آوردن قدرت و مهارت های لازم ازدواج را به یک تصمیم مهم و شیرین در زندگی تبدیل کرد.

همانقدر که دوستی قبل از ازدواج آسیب زا است، آشنایی کسب نکردن قبل از ازدواج هم می تواند مخاطره آمیز باشد. یک خواستگاری چشم بسته روش درستی برای شروع زندگی نیست. خواستگاری حوزه سۆال و جواب نیست بلکه فرصتی است تا به طرف مقابل شناسایی بدهیم و از او شناختی کسب کنیم

قدم به قدم تا ازدواج موفق

برای یک ازدواج موفق باید با طرح و برنامه از پیش تعیین شده جلو رفت و این خود مستلزم داشتن معیار، انگیزه و گزینش درست در ازدواج است. در حقیقت اینجا بحث خودشناسی مطرح می شود و اینکه در ازدواج به دنبال چه هستیم. بعد از آن می توان به دنبال این بود که مخاطب چه طور باید باشد و چه خصوصیاتی داشته باشد. این در حالی است که دوستی قبل از ازدواج این فرصت را از دختر و پسر می گیرد تا خود را به دقت بشناسند، خواسته ها و نیازهای خود را برآورده کنند و بر اساس این خواسته ها فرد مورد نظر را انتخاب نمایند.

همانقدر که دوستی قبل از ازدواج آسیب زا است، آشنایی کسب نکردن قبل از ازدواج هم می تواند مخاطره آمیز باشد. یک خواستگاری چشم بسته روش درستی برای شروع زندگی نیست. خواستگاری حوزه سۆال و جواب نیست بلکه فرصتی است تا به طرف مقابل شناسایی بدهیم و از او شناختی کسب کنیم. باید از اعتقادات، روحیات، برنامه های مدون زندگی، خوش آمدها و بدآمدها، محاسن و معایب، شرایط خانوادگی و… صحبت شود، و در تمام این مدت بایدنحوه معاشرت ها و خلق و خوها مورد بررسی دقیق و موشکافانه قرار گیرد.

 

از گفتگو تا اعتماد

لازم است زوجین برای رفع مشکلات و بدبینی ها و ….همکاری جدی داشته باشند و بدانند که هر دو درگیر یک رابطه بدون بررسی جدی و عاطفی شده اند و با همکاری جدی باید موانع که برای هردو هم وجود دارد را رفع کنند. باید مدت گفتگوها درباره همدیگر را بیشتر کنند تا با ویژگی های شخصیتی هم بیشتر آشنا شوند.

این افراد باید از مخفی کاری درباره خود اجتناب کنند ولی اگر قبلا با پسر یا دختری ارتباط داشته اند لازم نیست در این باره سخن بگویند. و اگر گناه کرده اند توبه کننده چون اگر با خدا آشتی کنیم بسیاری از قفل را را خودش باز می کند. هر دو مدت زیادی باید مراقب رفتار و ارتباطات خود باشند تا زمینه های شک و بدگمانی رفع شود. مثلا از مخفی کردن گوشی همراه اجتناب کنند. یا بیرون می روند بگویند کجا می روند با کی می روند و چه زمانی بر می گردند.

این زوجین باید با انتظارات طرف مقابل آشنا شوند و اگر اختلافاتی دارند که خودشان تا به حال نتوانسته اند حل کنند و مرتب مشاجره داشته اند از مشاور خانواده کمک بگیرند و با ادامه دادن مشاوره مشکل را رفع کنند. زوجین از اعتماد کردن به افراد بیگانه پرهیز کنند و درباره مسائلی که می شنوند از شریک زندگی خود توضیح بخواهند. از خودرایی پرهیز کنید و بدانید که شریک زندگی آنها قصد عمدی برای مشاجره یا بد بینی ندارد ولی از زمین رابطه دوستی، این نوع گیاهان با میوه تلخ می رویند.

برای جلب اعتماد طرف مقابل بهتر است عملا اقدام کنند و به طور عملی توبه و پاکی خود را نشان دهند. در عمل نشان دهند که فردی باعفت، پاکدامن، با متانت و… هستند. اگر در عمل ثابت کنند که واقعا از اشتباهات گذشته توبه کرده اند و به هیچ وجه سراغ آن نمی روند ، کم کم اعتماد طرف مقابل به دست می آید.

منبع : تبیان

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.