چهارشنبه 1 فروردین 1397
خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » زنان شوهرانشان را می‌کشند!

زنان شوهرانشان را می‌کشند!

اگر زنان توانمند و آگاه باشند و حمایت های قانونی از آنها وجود داشته باشد به دنبال راه حل های منطقی می روند و به سراغ شوهرکشی که این روزها از آن بسیار صحبت می شود نمی روند.

زنان و موقعیت آنها در جامعه امروزی، نقش مادران و دختران در خانواده با توجه به تحولات اجتماعی، تاثیرگذاری و تاثیرپذیری آنها و … از مباحث چالش برانگیزی است که با توجه به نو بودن بسیاری از ابعاد آن در جامعه ما، نیازمند گفتگو و ارائه نظرات کارشناسی درباره آن است.

در همین زمینه، میزگردی با عنوان «تحلیل موقعیت زن ایرانی در خانواده؛ آسیب زایی یا آسیب پذیری» با حضور فروزنده صالحی جمعیت شناس و دکتر حسین آقاجانی مرسا جامعه شناس در انجمن جامعه شناسی ایران برگزار شد.

در این نشست، فروزنده صالحی با اشاره به نرخ بالای افسردگی در بین زنان متاهل و میزان زیاد طلاق حتی در ازدواج های سنتی، بر نقش نهاد خانواده در تاثیری که به ویژه روی زنان دارد تاکید کرد.

صالحی به افزایش طلاق در سال های اخیر اشاره کرد و با اظهار این که این مساله باعث شده است تا افراد به آسیب های خانواده توجه کنند، گفت: جامعه ایران مردسالار است و از منظر جامعه پذیری جنسیتی می بینیم که دو جنس را به گونه ای متفاوت تربیت می کند و حاصل این تربیت زنی نگران، نیازمند، نادان و ناتوان است و نمی دانم دو عضوی که شرایط متفاوتی را برای تربیت طی کرده اند، چگونه می توانند زیر یک سقف قرار بگیرند؟

این استاد دانشگاه با بیان این که از نگاه جامعه پذیری جنسیتی موفق عمل نکرده ایم و شکاف های جنسیتی زیادی بین زنان و مردان به چشم می خورد، گفت: بر طبق آخرین آمار درباره شکاف جنسیتی، ایران در رتبه 127 از 135 کشور قرار دارد یعنی شکاف جنسیتی زیادی به چشم می خورد که قابل تامل است.

او به تعریفی که در جامعه ما از نقش زنان وجود دارد اشاره کرد و گفت: از مهمترین نقش هایی که برای زنان تعریف می شود خانه داری و بچه داری است به طوری که با تاکید بیش از اندازه روی این نقش ها و ارائه آنها به صورت الگوهای افراطی، زنان را از شرکت در جامعه محروم می کنیم و میزان تعامل آنها را با اجتماع پایین می آوریم که به این صورت آگاهی آنها پایین می آید. هرچند بسیاری معتقدند اگر زنان از خانه هم بیرون بیایند با توجه به مردسالاری که در نظام های آموزش و اشتغال حاکم است، آنها فقط شامل یک جابجایی فیزیکی می شوند و چندان دردی دوا نمی شود.

صالحی با بیان این که هنجارها عدم تصمیم گیری را به زن تحمیل می کنند، گفت: با مقرر کردن نقش های از پیش تعیین شده که نقش نان آوری در آنها نیست، به دختران گفته می شود نیازی نیست تحصیل کنند، پس از آن فقدان امنیت اقتصادی باعث می شود اقتدار مرد زیاد شود و ناهنجاری هایی را به دنبال داشته باشد که خشونت یکی از این ناهنجاری هاست. شوهرکشی یکی از پدیده هایی است که جدیدا بسیار درباره آن صحبت می شود و باید در نظر داشت که این آسیب به طور مستقیم با موقعیت زن ارتباط دارد. زنان شوهرانشان را می کشند به این دلیل که ناتوان یا نادان هستند و تنها کاری که برای رهایی از آزار شوهرانشان به ذهنشان می رسد همین است در حالی که اگر زنان توانمند و آگاه باشند و حمایت های قانونی از آنها وجود داشته باشد به دنبال راه حل های منطقی می روند و به سراغ این روش نمی روند.

او در ادامه به افسردگی زنان اشاره کرد و گفت: بر اساس آمارها بیش از 25 درصد زنان دچار انواع افسردگی و اضطراب هستند و این در حالی است که احتمال زیادی وجود دارد که این آمار در واقعیت بیشتر از این عددها باشد که نگران کننده است.

این جمعیت شناس به تابو بودن مسائل جنسی برای زنان هم اشاره کرد و ادامه داد: برای زنان و مردان الگوهای رفتاری متضادی در حوزه جنسی ساخته می شود. مسائل جنسی برای زن در حکم تابو هستند و نباید از آنها عبور کنند در حالی که برای مردان چنین نیست. زن های ایرانی زندگی جنسی مناسبی ندارند و بسیاری از طلاق هایی که صورت می گیرد به این دلیل است و حتی طلاق های زیادی وجود دارند که رسمی نیستند بلکه طلاق عاطفی هستند و زن و شوهرها صمیمیتی با هم ندارند.

صالحی به نقش نهادهای اجتماعی، سیاسی، خانواده و آموزش در آسیب زا و آسیب پذیر شدن زن اشاره کرد و گفت: این نابرابری ها را در سطوح گوناگونی شاهدیم؛ چه در مواد قانونی چه در رسانه ها و چه در خانواده ها و تفاوتی که بین فرزندان دختر و پسرشان قائلند که همه این نابرابری ها می توانند اثرات نامطلوب شخصی، خانوادگی و در نهایت اجتماعی به جا بگذارند.

شناخت دقیقی از خانواده ایرانی نداریم

در ادامه این نشست، دکتر حسین آقاجانی مرسا مشکلات پیش آمده در زمینه خانواده را ناشی از این دانست که در حوزه های اجتماعی فیلسوف نداریم.

این جامعه شناس با بیان این که گفتگوها پیرامون برابری زن و مرد، کشمکش هایی است که امروزه بسیار شاهد آن هستیم، گفت: این ها به این دلیل است که ما در حوزه های اجتماعی مان فیلسوف نداریم و تا زمانی که در این حوزه ها اندیشمند نداشته باشیم گره ای از مشکلات اجتماعی مان باز نمی شود.

او همچنین به نبودن آمار درست در زمینه آسیب های اجتماعی به ویژه مسائل مربوط به خانواده و ازدواج و علل گوناگون طلاق اشاره کرد و ادامه داد: حتی ما که در این عرصه فعالیت می کنیم به آمار دقیقی دسترسی نداریم و این باعث شده نسبت به خانواده ایرانی شناخت درست و دقیقی نداشته باشیم بنابراین نتوان برای آسیب ها، راه حل های مناسب پیدا کرد.

 


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

نشانه های خوشبختی در زندگی

مهمترین نشانه های خوشبختی در زندگی چیست ؟

خوشبختی قانون کلی ندارد. هر شخصی برداشتنش از خوشبختی چیز خاصی است. اما در اصل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *