خانه » اخبار روز » چرا آیت الله سید محمود طالقانی روی صندلی نمی نشست؟ +تصاویر

چرا آیت الله سید محمود طالقانی روی صندلی نمی نشست؟ +تصاویر

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آیت الله سید محمود طالقانی خواستار تشکیل مجلس در مسجد بود و با استناد به مجلس مسلمانان در صدر اسلام که به شکل دایره روی زمین نشسته و مجلس آنها صدر و ذیل نداشت تا جایی که واردین و نمایندگان قبایل و کشورهای خارجی رسول خدا را چون هیچ گونه امتیازی در جایگاه و لباس از دیگران نداشت نمی شناختند، خود نیز در جلسه افتتاحیه مجلس خبرگان (28 مرداد 1358) هنگامی که با کمی تاخیر وارد مجلس شد در میان تعجب حاضرین به جای نشستن روی صندلی های مجلس روی زمین نشست و چند نفر از نمایندگان نیز به نشانه احترام با ترک صندلی هایشان روی زمین کنار وی نشستند.

در فاصله تنفس جلسه اول و دوم، بسیاری از نمایندگان و علما و روحانیون عضو مجلس دور تا دور طالقانی روی زمین نشستند و به بحث پرداختند.

در این حین وقتی آیت الله بهشتی از ایشان خواستند که در صورت امکان برای جلوگیری از سوء تعبیر طبق آیین نامه بر جایگاه خود بنشینند، طالقانی جواب داد: «قبلا به من گفتند که این کار خلاف آیین نامه است و من جواب دادم که جریمه آن را هر چه هست، می دهم. من دوست داشتم به جای این کاخ در مسجد جلسات را برگزار می کردیم … وقتی می گوییم که مسجد جای همه گونه جلسات بحث و بررسی و تصمیم گیری های سیاسی و نظامی است چرا خودمان رعایت نمی کنیم؟»

هر چند که طالقانی تا زمانی که در قید حیات بود از 14 جلسه مجلس تنها در پنج جلسه به طور کامل شرکت کرد و در سه جلسه نیز با تاخیر حاضر شد و در اکثر ساعات حضور نیز بیشتر در حال تفکر و سکوت و نگرانی روی زمین می نشست، با این وجود تاثیر و سهم طالقانی در بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی در تاریخ انقلاب اسلامی و در همین ساعاتی که حضور داشت، فراموش نشدنی و ماندگار است.

چرا آیت الله سید محمود طالقانی روی صندلی نمی نشست؟

چرا آیت الله سید محمود طالقانی روی صندلی نمی نشست؟

چرا آیت الله سید محمود طالقانی روی صندلی نمی نشست؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

بدون دیدگاه

 1. علی وار می زیست این مرد فروتن

 2. درود و رحمت خدا بر پدر طالقانی برای شادی روحش صلوات .

 3. خوبان همه رفتند ..
  خمینی ها ..
  طالقانی ها ..
  مطهری ها ..
  چمران ها ..
  رجائی ها ..
  و ..
  آنان که دردشان اسلام محمد ص و عدالت اجتماعی بود رفتند ..
  و امروز افرادی که عشقشان و الگویشان این بزرگواران هستند یا لب مرزها هستند یا خط مقدم و مانده اند یکسری .. که اتاق فکر اسلام خود را مینامند ..

 4. یکی از روشنفکران مذهبی – انقلابی بود. کاش امروز هم زنده بود و نسل جدید رو هم هدایت و حمایت میکرد. حیف از چنین عناصر نیک اندیشی که زود از بین ما رفتند. روحش شاد و یادش گرامی

 5. راهت راادامه می‌دهیم،

 6. غلامحسین ادیب نیا

  خدارحمت کند به این مرد بزرگ

 7. مرد بزرگ روحاني روشن فكر كه به فكر ازادي مردم بود

 8. درود بر روان پاک این مرد وارسته ،او مسلمان واقعی بود،خدایش بیامرزد

 9. پیر مرد همسنگر زمین بود چون میدانست روزی به زمین میرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.