خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » کارمندی در ساحل آرامش

کارمندی در ساحل آرامش

خیلی از آن كارمند هایی كه پشت میزشان بند نمی شوند، خیلی از آنها كه ناگهان از كوره در می روند، به سیم آخر می زنند، سر دیگران فریاد می كشند یا با خشم برگه استعفای  خود را روی میز رییس می كوبند و بعد پشیمان می شوند، خیلی از آنها كه دائما از جا بلند می شوند و بی هدف میان طبقات اداره دوردور می كنند، خیلی از آنها كه با كوچك ترین برخوردی در اداره، بی امان و یك ریز مثل ابر اردیبهشت می بارند، تحت تاثیر استرس محیط كار هستند.

جام جم ؛ این فشار روانی گاهی به حدی می رسد كه نه تنها بازده كارمندان را در اداره كاهش می دهد، بلكه بر رفتار آنها در جمع خانواده نیز اثر می گذارد و میزان درگیری های خانوادگی را افزایش می دهد و خلاصه این كه محیط ناسالم و پرفشار كار، احساس رضایت شان را از زندگی می كاهد.

به همین دلیل، ما در این مطلب به شما می آموزیم چگونه با راهكارهایی ساده، استرس در محیط كارتان را به كمترین حد ممكن برسانید تا بیشتر از همیشه احساس شادی، آرامش و رضایت كنید.

طبیعت روی میز كار

طبیعت، حال و هوای آدم ها را عوض می كند و به آنها آرامش می دهد. جالب است بدانید پژوهشی دانشگاهی نشان داده است بیمارانی كه كنار پنجره ای رو به فضای سبز و خرم بستری شده بودند نسبت به آنها كه فضای مقابل شان فقط دیواری خاكستری بود، زودتر بهبود یافتند.

اگر سرانگشت سبز طبیعت می تواند بیماران را شفا دهد، حتما انسان های سالم را نیز بهتر می كند. هیچ فكر كرده اید وجود گیاه روی میز كارتان تا چه حد می تواند احساس رضایت و شادی را به خودتان و بقیه همكاران منتقل كند؟

چرا كج كج می خندید؟ لابد می گویید هم اكنون در پایتخت، یك شاخه گل رز هلندی حدود 5000 تومان است، حقوق یك كارمند چقدر باید باشد كه بتواند روزی یك شاخه گل رز یا یك دسته گل نرگس بگذارد روی میزش تا احساس آرامش كند؟ لابد می گویید این نسخه ها فقط در ظاهر قشنگ و پرزرق و برق است، وقتی پای عمل می رسد، همه مثل سراب محو می شود؛ اما اشتباه می كنید.

چه كسی گفت مثل عاشق های توی فیلم ها گل رز بخرید و روی میزتان بگذارید؟ اصلا می دانستید در برخی كشورهای شرق دور، مردم ترجیح می دهند به جای گل خریدن، گلدان بخرند؛ چراكه اعتقاد دارند گلدان ها سال ها باقی می مانند، اما عمر گل همان «پنج روز و شش» است كه سعدی می گوید.

پیشنهاد ما قرار دادن یك گلدان كوچك روی میز كارتان است. بهانه نیاورید كه محیط كارتان نورگیر نیست. گیاهان آپارتمانی بسیاری وجود دارند كه نیازی به نور مستقیم خورشید ندارند و چه بسا شاخ و برگ نحیف شان طاقت كج خلقی های آفتاب تند را ندارد و به همین خاطر باید در سایه یا محیط با نور غیرمستقیم نگهداری شوند، مثلا كاكتوس ها، بنفشه های آفریقایی و فیكوس ها چندان علاقه ای به نور شدید و مستقیم آفتاب ندارند.

مطمئن باشید وجود یك گیاه سبز روی میز كار، آرامش را به شما بازمی گرداند، به شرط آن كه گاهی وقت تان را صرف برقراری ارتباط با آن كنید، به او آب بدهید، نوازشش كنید، خاك روی برگ هایش را بگیرید، برگ های زرد و پژمرده اش را جدا كنید و گلدانش را پاك كنید.

همین كارهای ساده باعث می شود بتوانید با روح موجود زنده ای دیگر ارتباط برقرار كنید و آن گاه او نیز در لحظه ای كه به حضورش نیاز دارید، رفیق تان خواهد بود.

برنامه داشته باشید

مگر آرامش نمی خواهید؟ آرامش، رفیق نظم است؛ یعنی برای پیشگیری از استرس در محیط كار باید بدانید هر مسئولیتی را دقیقا چه زمانی باید انجام دهید در غیر این صورت ساعات كاری تان آشفته، پراضطراب، غیرقابل پیش بینی و شیوه حضورتان در محیط اداره به قول قدیمی ها «باری به هر جهت» می شود بنابراین، همین امروز یك دفترچه كوچك یادداشت بخرید و برنامه های روزانه تان را در آن بنویسید و خودتان را ملزم كنید به آن وفادار باشید، اما یك نكته را یادتان باشد: اگر آرامش می خواهید فقط برای خودتان برنامه ریزی كنید نه دیگران! البته قبول داریم كه گروهی از افراد به علت نوع شغل شان ناچارند برای دیگران هم برنامه ریزی كنند و طبیعی است یك مدیر، آرامش كمتری نسبت به كارمندان عادی داشته باشد، اما مساله ای كه ما به آن اشاره می كنیم این است كه برخی افراد بدون آن كه شغل شان مدیریت باشد، برای دیگران برنامه می ریزند.

برای روشن تر شدن آنچه گفتیم مثالی می زنیم. تصور كنید آقای الف كارمندی است كه عادت كرده برای دیگران برنامه ریزی كند. او قصد دارد سه شنبه این هفته را مرخصی بگیرد، اما می داند این فصل سال، زمان اوج كاری آنها محسوب می شود بنابراین به جای آن كه برای خودش برنامه ریزی كند و كارهایش را طوری مرتب كند كه بتواند هم مرخصی بگیرد و هم به همه مسوولیت هایش رسیدگی كند، تصمیم می گیرد برای همكارانش برنامه ریزی كند و مسوولیت هایش را روی دوش آنها بیندازد. او به خیال خودش یك نقشه حساب شده می كشد كه اگر سه شنبه بی خبر نیاید، دو همكار دیگرش ناچار می شوند سه چهار ساعت هم دیرتر بروند تا مسئولیت های نیمه كاره او را انجام دهند!

نكته: اگر به دنبال ​ انرژی مثبت در محیط كار هستید​باید بتوانید از خودتان انرژی مثبت ساطع كنید. یكی از راه های به وجود آوردن این انرژی چه در اداره و چه در خانه این است كه لبخند بر لب داشته باشید​

به این ترتیب آقای الف با خیال راحت روز سه شنبه را در خانه می ماند و اواسط روز با رییس تماس می گیرد كه سرماخورده یا سردرد گرفته، غافل از این كه یكی از همكارانش هم با برنامه ریزی قبلی مرخصی گرفته و البته مسوولیت هایش را پیش از رفتن انجام داده است.

به این ترتیب، همه كارها روی دوش كارمندی كه در اداره مانده است، می افتد و او پنج ساعت بیشتر از ساعت كاری اش در اداره باقی می ماند.

شما احتمالا تا اینجای كار نتیجه گرفته اید كه در این داستان، كارمندی كه در اداره مانده بیشتر از بقیه استرس را تحمل كرده است و خطری متوجه آقای الف كه به خیال خودش زرنگی كرده است، نیست؛ اما اشتباه می كنید!

سختی كار برای كارمندی كه در اداره مانده فقط این است كه ناچار شده یك روز بیشتر از روزهای دیگر پشت میزش باشد.

پس از این روز مسلما او بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و رییس اش وظیفه شناسی  وی را تحسین خواهد كرد و اگر هم چنین نكند به هر حال، این نكته را در نظر دارد كه این كارمند، زمانی كه بشدت به حضورش نیاز داشته، سركارش بوده است، اما ماجرا درباره آقای الف برعكس است. او نه تنها مسوولیتش را انجام نداده، بلكه بقیه را به زحمت انداخته است.

رییس پس از آن كه آقای الف چند بار همین نقشه را عملی می كند، نتیجه می گیرد این كارمند از زیر بار مسوولیت شانه خالی كرده است بنابراین باید به محض برگشتنش مسوولیت های مربوط به او را بیشتر كند، پس همین كه پای آقای الف به اداره می رسد، رییس شرایط كاری را برای او چندبرابر سخت می كند و از تسهیلاتی كه در اختیارش گذاشته تا حدی می كاهد.

علاوه بر این، همكار آقای الف از او ناراضی است و خشمش را با كم محلی كردن و بدخلقی نشان می دهد و همه این دلایل باعث می شود شرایط كاری برای آقای الف سخت و پراسترس شود و او تا مدتی در محل كارش احساس آرامش نكند.

دقت داشته باشید كه یك برنامه ریزی حرفه ای باید براساس اولویت ها باشد، یعنی ابتدا باید همه مسوولیت های تان را روی كاغذ بنویسید و سپس برای آنها برحسب اولویت انجام، شماره ای بگذارید و به همان ترتیب هم انجام شان بدهید.

مشكلی كه بیشتر مردم در برنامه ریزی شغلی مطرح می كنند، این است كه معمولا در طول روز اتفاقاتی پیش بینی نشده رخ می دهد كه در برنامه ریزی شان لحاظ نشده است و به همین علت روند برنامه روزانه مختل می شود، اما این مساله نمی تواند علتی قانع كننده برای بی برنامگی باشد. یك برنامه ریزی حرفه ای باید سوپاپ اطمینان داشته باشد.

وقتی شما ناچار می شوید بخشی از وقت تان را در طول روز به كارهای خارج از برنامه ریزی اختصاص دهید، مسلما برای كارهایی كه پیشتر زمان آنها را در طول روز پیش بینی كرده بودید وقت كم می آورید.

سوپاپ های اطمینان، فرصت هایی است كه برای جبران عقب افتادگی از برنامه و بروز رخدادهای نابهنگام در برنامه ریزی گنجانده می شود. در این بخش ها، وقت فرد آزاد است و او یا می تواند در آنها استراحت كند یا به جبران عقب افتادگی اش از برنامه اصلی بپردازد.

یك چرت كوتاه، گناه نیست

كم خوابی، نه تنها به سلامت تان آسیب می زند و شما را مستعد ابتلا به ضعف چشم، چاقی مفرط، چربی كبد، اختلالات هورمونی و سرطان می كند، اعصاب تان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و توانایی قضاوت و تصمیم گیری منطقی را از شما می گیرد، كم طاقت و بی حوصله تان می كند و به همین علت محیط كارتان را بیشتر از آنچه واقعا هست، پراسترس و فرساینده احساس می كنید.

برخی كارمندان می گویند حتی وقتی خواب شان به اندازه كافی است گاه در محیط كار، احساس خواب آلودگی و خستگی شدید دارند و محیط كار برایشان غیرقابل تحمل می شود.

در این شرایط هیچ اشكالی ندارد در اوقاتی كه سرتان خلوت تر است، به اندازه سه چهار دقیقه سرتان را روی میز كار بگذارید و چرتی بزنید . آن​گاه متوجه می شوید​ با همین خواب كوتاه، انرژی تان چندبرابر شده است.

بی كفش با دكمه های باز و لبخند!

شما هم باور دارید​ مشكلات پیچیده گاهی با روش های ساده حل می شود؟ شاید به نظرتان خنده دار باشد، اما باید باور كنید​ چند تغییر بسیار كوچك در وضعیت پوشش تان و شیوه قرار گرفتن تان پشت میز یا وضعیت اتاق تان می تواند احساس منفی شما را نسبت به محیط كار عوض كند.

نكته اول این است كه لباس هایی در شأن محیط كار اما راحت بپوشید. در شرایط استرس شدید بد نیست چند لحظه ای دكمه های سر آستین ها و یقه تان را برای چند لحظه ای باز كنید و نفس هایتان را تنظیم كنید، یعنی آرام و ملایم نفس بكشید تا ضربان قلب تان هم تنظیم شود.

اگر پشت میز نشسته اید اشكالی ندارد پاها را چند دقیقه ای از كفش درآورید و به صندلی تكیه بدهید. سپس پنجره اتاق تان را باز كنید تا هوای تازه و خنك، سرحال تان كند و اگر با همه این اوصاف حال تان بهتر نشد، به جای پرخوری در فرصت ناهار، چند دقیقه ای از اداره خارج شوید و بسرعت پیاده روی كنید.

بین تاثیری كه محیط شغلی تان بر شما می گذارد و تاثیری كه شما بر آن می گذارید، ارتباطی مستقیم وجود دارد. منظورمان این است كه چگونه احتمال دارد شما با چهره ای عبوس، احساسی منفی و در حال نق زدن وارد اداره شوید و انتظار داشته باشید پشت میز كارتان كه می نشینید بارانی از آرامش و شادی روی سرتان باریدن بگیرد.

اگر پی انرژی مثبت در محیط كار هستید​ باید بتوانید از خودتان انرژی مثبت ساطع كنید. یكی از راه های به وجود آوردن این انرژی ـ چه در اداره و چه در خانه ـ این است كه لبخند بر لب داشته باشید.

لبخند، واكنش اطرافیان را نسبت به شما عوض می كند، شما را فردی با اعتماد به نفس و قوی نشان می دهد و علاوه بر این، احساس نشاط​ درونی را نیز به شما منتقل خواهد كرد و از فشار روانی محیط اطراف تان می كاهد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.