خانه » فناوری های نوین » کشفیات جدید » IT آلودگی هوا را کاهش می‌دهد!

IT آلودگی هوا را کاهش می‌دهد!

البته سبز عمو خسرو خانه سبز بیشتر به صفا و صمیمیت بین اعضای خانواده باز می گشت. خانواده ای که در یک آپارتمان چهار طبقه با رنگ سبز زندگی می کردند. جدا از صمیمیت و مهربانی آن آپارتمان سبز رنگ، اما این روزها خیلی از آپارتمان های نوساز هم به سمت سبز شدن رفته اند. این سبز اما با آن رنگ سبز تفاوت دارد. این سبز به معنی صرفه جویی در مصرف انرژی و به نوعی هوشمند بودن خانه های جدید بازمی گردد. فناوری ای که این روزها برای کاهش مصرف انرژی از یکسو و کاهش آلودگی هوا از سوی دیگر به شدت در صنعت ساخت وساز در حال به کارگیری است.

جدا از صنعت هوشمندسازی ساختمان ها، اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این روزها استفاده روزافزون از فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث سبز شدن بسیاری از صنایع وابسته شده است. همین موضوع باعث شده است تا یک جمله معروف شکل گرفته و گسترش یابد. رنگ آی تی سبز است.

گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات و به دنبال آن الکترونیکی و مجازی شدن بسیاری از امور در کشورهای پیشرفته علاوه بر آسان شدن کارهای اجرایی باعث کاهش اتلاف زمان از یکسو و کاهش انرژی از سوی دیگر شده است. کاهش سفرهای بی مورد درون شهری، دورکاری در بسیاری از مشاغل و مواردی از این دست باعث شده تا کشورهای پیشرفته و حتی کشورهای درحال توسعه توجه بیشتری به فناوری اطلاعات و ارتباطات داشته باشند؛ چرا که با استفاده از آن توانسته سهم مهمی در کاهش آلودگی هوای شهر و کشور خود داشته باشند.

وقتی استفاده از آی تی مشکل ساز می شود

در ایران اما موضوع به شکل دیگری پیگیری می شود. استفاده غلط و اشتباه از این فناوری و تعریف های نادرست توسط مسوولان ذی ربط باعث شده تا  آی تی نه تنها در کشور ما سبز نباشد، بلکه به دنبال افزایش مراحل جدید کاری رنگ خاکستری هم به خود بگیرد. رنگی که در ماه های سرد سال به آسمان شهر هم

** پس زده و چاره ای جز تعطیلی های

پی در پی برای کاهش آلودگی پیش پای مسوولان باقی نمی گذارد. به عنوان مثال خدمات شهر الکترونیکی در دو بخش شهرداری ها و نیروی انتظامی نه تنها فرآیندی از کارهای کاربران را کاهش نداده، بلکه به سبب مراجعه کاربران به دفاتری که از آی تی تنها یک پسوند الکترونیکی را یدک می کشند باعث شده تا این کاربران مسیرهای اضافی را بین بانک ها، دفاتر فنی برای تهیه کپی های تکراری و همچنین این دفاتر به اصطلاح الکترونیکی طی کنند. این کار نه تنها برای کاربران صرفه جویی وقتی به همراه ندارد، بلکه باعث افزایش رفت و آمدهای بی مورد درون شهری شده که به دنبال آن افزایش آلودگی را به همراه خواهد داشت.

داستان اما به اینجا ختم نمی شود. گسترش خدمات الکترونیکی نیازمند زیرساخت های ارتباطی است. زیرساخت هایی که این روزها در تمام کشورها سعی به توسعه آن و دادن سوبسیدهای بسیار به کاربران برای پایین آوردن قیمت نهایی مصرف کننده می شود. در ایران اما نه تنها زیرساخت مناسب و با سرعت بالا در اختیار کاربران قرار نمی گیرد، بلکه هزینه مصرف کننده نیز به بهانه های مختلف رو به افزایش است. از جمله این بهانه ها می توان به افزایش قیمت پهنای باند به بهانه اختصاص نیافتن ارز مبادله ای یا مرجع برای تامین پهنای باند اشاره کرد.

اواسط آذرماه بود که سخنگوی مبادلات ارزی کشور خبر داد که مقرر شده بانک های عامل بتوانند برای ۲۰ گروه خدماتی ارز را به نرخ مبادله ای ارائه دهند. چندی پس از این صحبت ها نیز سایت کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از تعرفه های جدید در زمینه پهنای باند اینترنت خبر داد و به این ترتیب قرار بر آن شد که قیمت پهنای باند اینترنت حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد افزایش پیدا کند. موضوعی که به دنبال اعتراضات گسترده فعالان صنفی برای مدتی به تعویق افتاد و قرار شد بررسی های بیشتری بر روی آن صورت بگیرد.

مهدی خدایی – مدیرکل روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت – که مسوولیت تهیه پهنای باند را برعهده دارد در گفت و گو با «ایسنا» در ارتباط با این موضوع می گوید: اینکه به اینترنت و پهنای باند چه نوع ارزی اختصاص پیدا کند تصمیمش با مراجع ذی صلاح اقتصادی مانند شورای اقتصاد است و این مراجع هستند که باید بگویند بر چه اساس این تفکیک ها را قائل می شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر آنچه به ما اعلام شده آن که خرید پهنای باند از خارج از کشور که در نهایت حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه کاربران نهایی محسوب می شود از این پس با نرخ ارز مبادله ای خریدای خواهد شد. وی با بیان اینکه دلیل چرایی این کار را باید مراجع مرتبط اقتصادی تشریح کنند، یادآور شد: ما در شرکت زیرساخت پیگیری هایی داشتیم و هنوز این موضوع در دستور کار ما قرار دارد؛ اما درنهایت ما براساس مصوبات دولت حرکت می کنیم و اکنون هم آمادگی کامل داریم که اگر ارز مرجع به پهنای باند اختصاص پیدا کرد و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هم تصویب کرد، بار دیگر تعرفه های خود را کاهش دهیم.

خدایی در بخش دیگری از صحبت های خود به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: شاید ۷۰ درصد هزینه ای که متولیان بخش خصوصی از کاربران نهایی می گیرند، بابت هزینه هایی است که شرکت هایشان دارد و تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد این هزینه است که بابت پهنای باند دریافت می شود و حتی اگر دولت به سمتی برود که هیچ هزینه ای بابت پهنای باند از شرکت ها نگیرد، باز تغییر چشمگیری در قیمت نهایی کاربران ایجاد نخواهد شد؛ در حالی که اگر این شرکت ها کمی هزینه های خود را پایین بیاورند و با توجه به شرایط بازار رقابتی هزینه کمتری را از مشترکان بگیرند، شاید اوضاع بهتر شود.

** آی تی خاکستری

داستان قیمت اینترنت و استفاده از خدمات الکترونیکی پاشنه آشیلی است که به نظر می رسد این روزها دولتمردان ایرانی در استفاده و توسعه آن به نوعی مردد هستند.

به باور کارشناسان رضا تقی پور، آخرین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش توسعه اینترنت و افزایش سرعت استفاده از آن هیچ فعالیت مثبتی انجام نداده است. او همواره به دنبال ملی کردن اینترنت و خدمات جانبی آن مانند پست الکترونیک و موتورهای جست وجو بود. مواردی که اما این بار دبیر شورای عالی فضای مجازی به شدت با آن مخالف است. محمد سلیمانی وزیر پیشین فناوری اطلاعات و ارتباطات هم هر چند که الان نسبت به سرعت اینترنت ارائه شده به کاربران انتقاد دارد، اما در زمان تصدی اش بر وزارت آی سی تی، معتقد بود که سرعت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه برای دانشجویان و کاربران عادی سرعت زیادی هم بوده و با سرعت ۵۹ کیلوبیت بر ثانیه هم کاربرانی از این دست می توانند فعالیت خود را انجام دهند.

از سوی دیگر عرضه و ارائه خدمات الکترونیکی شهری که می تواند باعث کاهش مراجعات کاربران به مراکز اجرایی باشد در تعاریف اشتباه درجا می زند. تاسیس دفاتر خدمات الکترونیکی نه تنها مشکلی در این بخش حل نکرده است، بلکه باعث افزایش هزینه های کاربران و اتلاف وقت آنها از یک سو و افزایش درآمد برای برخی از وابستگان نهادی ذیربط به دنبال انحصار در تاسیس این دفاتر شده است. هر چند که همگان معتقدند که رنگ  آی تی سبز است، اما این شیوه استفاده از آن در کشور ما باعث شده تا رنگ آی تی خاکستری باشد که جا دارد مسوولان در تعاریف و نحوه اجرای زیرساخت های لازم آن تجدید نظر داشته باشند؛ چرا که در آینده نزدیک تعطیلی هم رنگ آسمان شهرمان را آبی نخواهد کرد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.