خانه » کامپیوتر و اینترنت » 5 نکته کاربردی برای خرید چاپگر

5 نکته کاربردی برای خرید چاپگر

چاپگرها از لوازم جانبی کامپیوتر هستند که اکثر کاربران اداری و حتی خانگی، با توجه به نیاز خود یک نمونه از آن را در اختیار دارند.

با توجه به تنوع بالای انواع چاپگر، اما انتخاب یک نمونه مناسب برای هر کاربر، شاید کاری سخت و سردرگم کننده باشد. به همین منظور توجه به نکاتی هنگام خرید لازم و ضروری است، نکاتی که در این بخش به آنها اشاره ای کوتاه داریم. پس اگر شما هم قصد خرید چاپگر دارید و در انتخاب بین جوهرافشان یا لیرزی، تک کاره یا چند کاره و… سردرگم هستید،

این مطلب را بخوانید:

معرفی انواع چاپگر

براساس نوع مصرف و کارایی، چاپگرها به ۵ نوع مختلف تقسیم می شوند:

چاپگرهای جوهرافشان (inkjet)

چاپگرهای جوهرافشان به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه کاغذ از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاویر سیاه و سفید و رنگی در حد کیفیت مناسب می شود. رنگ های اصلی در چاپگرهای جوهرافشان، به سه رنگ اصلی تقسیم می شود: آبی، قرمز، زرد.

چاپگرهای لیزری سیاه و سفید (تک رنگ)

چاپگرهای لیزری تک رنگ همانند سیستم الکتروستاتیکی که در دستگاه فتوکپی وجود دارد، عمل چاپ را انجام می دهند که این عامل باعث افزایش سرعت و کارایی چاپگر می شود. از ویژگی های جالب استفاده از چاپگرهای لیزری تک رنگ قیمت پایین برای هر صفحه چاپ است که در کل باعث کاهش هزینه تعویض و با شارژ کارتریج می شود. همچنین استفاده از کاغذهای معمول می تواند باعث کاهش هزینه کاغذ مصرفی در طولانی مدت شود. یک چاپگر لیزری، بهترین انتخاب برای یک دفتر کار یا محیط اداری بزرگ است که نیاز به چاپ متن های زیاد در طول روز دارند.

چاپگرهای رنگی لیزری

بهترین انتخاب برای چاپ تصاویر گرافیکی و عکس، یک چاپگر رنگی لیزری است که به جای استفاده از جوهر، از تونرهای CMYK برای چاپ استفاده می کنند. یکی از ویژگی های جالب این چاپگرها، سرعت بالای آنها در چاپ تصاویر و متن ها است که تقریبا با هیچ کدام از انواع چاپگرها قابل مقایسه نیست.

چاپگرهای چندکاره (Multi Function)

در کارهای اداری، وجود یک چاپگر چندمنظوره تاثیر بسیار زیادی بر روی سرعت کار دارد و شما می توانید در جایی کمتر، چاپگر، اسکنر و دستگاه فکس خود را به صورت یکجا داشته باشید، اما این دستگاه ها ایرادهایی دارند، یکی از ایرادات دستگاه MFD این است که در صورتی که یک مشکل در یکی از اجزای این دستگاه به وجود آید، وسایل دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد. دومین ایراد این دستگاه، عدم امکان ارتقای ویژگی های این دستگاه است و شما از یک سری امکانات ثابت و غیرقابل تغییر برخوردار هستید که این عامل برای بعضی از کاربران چندان خوشایند نیست.

چاپگرهای قابل حمل (Portable printer)

این چاپگرها اندازه بسیار کوچک در حد یک کیف دستی مردانه دارند که به راحتی می توان آن را به جاهای مختلف حمل کرد. از ویژگی های جالب این چاپگر، وزن کم آن است که در حدود ۵ پوند وزن دارد و به راحتی با باتری کار می کند. معمولا این چاپگرها از تکنولوژی چاپگرهای جوهرافشان یا روش تانرهای حرارتی (ریبون) استفاده می کنند.

نکاتی برای انتخاب و خرید چاپگر:

1- نیاز خود را مشخص کنید: نوع چاپگر انتخابی بستگی به کاری دارد که شما می خواهید با چاپگر خود انجام دهید. مانند چاپ متن و تصاویر گرافیکی سیاه و سفید یا رنگی، این عامل باعث تغییر در نوع چاپگر انتخابی شما می شود، مثلا اگر شما به چاپ تعداد زیادی صفحات متنی احتیاج دارید، آن وقت برای شما یک چاپگر لیزری تک رنگ مناسب است. ولی برای تصاویر گرافیکی و عکس، دیگر نمی توانید از یک چاپگر لیزری سیاه و سفید استفاده کنید و نیاز به یک چاپگر رنگی جوهرافشان یا لیزری دارید تا بهترین کارایی را به دست آورید.

2- به وضوح چاپ دستگاه دقت کنید: دقت چاپ در یک چاپگر به طور مسلم یکی از عوامل مهم در انتخاب چاپگر است. دقت چاپ در اصل به تعداد نقاطی گفته می شود که در هر اینچ مربع از صفحه توسط چاپگر ایجاد می شود که این نقاط معمولا روی صفحه در دو جهت عمودی و افقی به چاپ می رسند. به همین منظور، در هنگام معرفی دقت چاپ چاپگر آن را با دو عدد معرفی می کنند. مانند ۶۰۰* ۶۰۰ که اولین عدد مربوط به دقت چاپ افقی و دومین عدد مربوط به دقت چاپ عمودی است. امروزه اکثر چاپگرها از دقت استاندارد ۶۰۰* ۶۰۰ پشتیبانی می کنند که این عامل باعث به وجود آمدن تصاویری با دقت بالا در حین چاپ می شود. به طور عمومی چاپگرهای جوهر افشان دقتی در حدود ۱۲۰۰ * ۲۴۰۰ نقطه در اینچ را به چاپ می رسانند، اما در مدل های جدید این چاپگرها این نقاط افزایش یافته و به حدود ۱۲۰۰ * ۴۸۰۰ نقطه در اینچ رسیده است. چاپگرهای لیزری تک رنگ در حدود ۶۰۰ * ۶۰۰ نقطه در اینچ را به چاپ می رسانند که این دقت برای چاپ متن و تصاویر سیاه و سفید بسیار مناسب است. دقت چاپ در چاپگرهای لیزری از ۱۲۰۰ * ۱۲۰۰ تا ۱۲۰۰ * ۲۴۰۰ نقطه در اینچ است که با این دقت می توانید تصاویر گرافیکی و عکس های خود را با بهترین کیفیت ممکن به چاپ برسانید.

3- سرعت چاپ را مد نظر قرار دهید: یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب چاپگر برای اکثر افراد سرعت چاپ آن است، زیرا برای بعضی از افراد، حتی چند ثانیه نیز تأثیرگذار است. به همین دلیل، یکی از عوامل مهم در خرید چاپگر، سرعت چاپ آن است. به همین دلیل هنگام خرید باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید، ولی این سرعت که روی چاپگرها نوشته شده است، یک سرعت واقعی در چاپ متن یا تصویر نیست، پس هنگام خرید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید و سعی کنید قبل از خرید در صورت امکان دستگاه را تست کنید.

4- به کیفیت چاپ دستگاه اهمیت دهید: کیفیت چاپ با توجه به نوع کارایی و مصارف کاربران، متفاوت است. اگر شما به چاپ متن های نوشتاری با کیفیت بالا نیاز دارید، تقریبا تمام چاپگرهای رنگی و سیاه و سفید لیزری در بازار متن های نوشتاری را به خوبی چاپ می کنند. (چاپگرهای لیزری رنگی هم در کشیدن نمودار ها و تصاویر دو بعدی گرافیکی بسیار عالی هستند و آنها را به خوبی چاپ می کنند.) در چاپ تصاویر گرافیکی و عکاسی، چاپگر جوهرافشان انتخاب مناسبی برای کاربران عمومی تا غیرحرفه ای است.

5- هزینه های چاپ را در نظر بگیرید: نکته بعدی که باید در خرید چاپگر به آن توجه کرد، مقدار هزینه ای است که در هر صفحه چاپ به وسیله چاپگر برای شما ایجاد می شود؛ چرا که این قیمت با مقدار مصرف جوهر توسط چاپگر رابطه مستقیم دارد. در چاپگرهای جوهرافشان، قیمت کلی جوهر تاثیر زیادی بر روی قیمت کلی چاپگر دارد. البته اکنون این مشکل با توجه به عرضه کارتریج های طرح یا شارژی شکل دیگری به خود گرفته است که اینجا به شما توصیه می کنیم از خرید این کارتریج ها خودداری کنید.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.