خانه » دانستنیهای خانواده » ازدواج هندوانه ای سربسته نیست!

ازدواج هندوانه ای سربسته نیست!

خصوصیت های رفتاری و شخصیتی می تواند تضمین کننده یک ازدواج موفق باشد.

شاخص ارزشمندی که می توان بر اساس آن آینده یک ازدواج را پیش بینی کرد، كیفیت ارتباط پیش از ازدواج است. مشاهده رفتار دو نفر پیش از ازدواج، شاخص خوبی است كه براساس آن پیش بینی كنیم بعد از ازدواج چگونه با هم برخورد خواهند كرد. سوال اساسی ای که این دو نفر می توانند از خود بپرسند این است: «در این مدت که همدیگر را می شناسیم، چه نسبتی از زمان با هم بودن را صرف رابطه مثبت و آرامش بخش و چه مدت را صرف رابطه منفی و تنش زا كرده ایم؟»

البته مدت زمان آشنایی و نوع رابطه تا حدودی تعیین کننده میزان درستی اطلاعات است؛ مثلا دختر و پسری که مدت کمی از زمان شروع آشنایی آنها می گذرد، فرصت زیادی برای شناخت همدیگر ندارند. علاوه بر این، آنهایی هم که در فضای عاشقانه و رومانتیک با هم ارتباط برقرار کرده اند، بهتر است زیاد به اطلاعاتی که در مورد همدیگر دارند، اعتماد نکنند.

پژوهش گاتمن

یکی از تاثیرگذارترین پژوهش ها در این زمینه، پژوهش های انجام گرفته به وسیله گاتمن است. گاتمن پس از انجام پژوهش های آزمایشگاهی، از طریق مشاهده رفتار 130 زوج که پذیرفته بودند زندگی زناشویی خود را زیر ذره بین بگذارند، به این نتیجه رسید که برخی از رفتارها و خصوصیات شخصیت زوج، به خصوص در ابعاد کلامی، عاطفی و جنسی، تا حد زیادی با رضایت زناشویی آنها مرتبط است و می تواند تضمین کننده زندگی مشترک طولانی مدت باشد.

گاتمن می گوید: «با مشاهده شکل گفت وگو و مشاجره زن و شوهر، می توان احتمال زندگی موفق یا طلاق گرفتن آنها را پیش بینی کرد.» وی به 4 خصیصه رفتاری، تحت عنوان «چهار اسب سوار که زندگی مشترک را به سرعت به سمت نابودی و طلاق پیش می برند» اشاره می كند:

انتقاد، سرزنش، جبهه گیری و سکوت. به عقیده او، در تمام ازدواج ها به نوعی شاهد 4 ویژگی فوق هستیم اما زمانی كه این 4 سوار دائم در زندگی زناشویی حضور داشته باشند، رابطه زوج با مشکل جدی روبرو می شود. در نهایت، زن و شوهر بعد از تلاش های زیاد برای حل این مشکلات، امید خود را از دست می دهند، از همدیگر فاصله می گیرند، دچار احساس تنهایی می شوند و اگر به آنها کمک نشود، زندگی مشتركشان به پایان می رسد. وجود این 4 اسب سوار در زندگی، وقوع طلاق را پیش بینی می کند و در صورتی که اقدام ها و تلاش های زن و شوهر به نتیجه نرسد، درصد درستی این پیش بینی، از 90 درصد هم بالاتر می رود.

دختر و پسری که مدت کمی از زمان شروع آشنایی آنها می گذرد، فرصت زیادی برای شناخت همدیگر ندارند. علاوه بر این، آنهایی هم که در فضای عاشقانه و رومانتیک با هم ارتباط برقرار کرده اند، بهتر است زیاد به اطلاعاتی که در مورد همدیگر دارند، اعتماد نکنند

خصوصیات زوج های خوشبخت

محققان دیگری هم از طریق پژوهش های خود به این نتیجه رسیده اند كه زوج های خوشبخت کسانی هستند که:

1. انتظارهای واقع بینانه ای از یكدیگر دارند و متوجه هستند كه «ارتباط» همیشه بی دردسر نخواهد بود.

2. آنها در برقراری ارتباط کلامی، عاطفی و زناشویی مهارت خوبی دارند.

3. در حل مشكلات و تعارض ها مهارت خوبی دارند. البته همسران باید این مهارت ها را بیاموزند و در بهبود مشكلات تلاش كنند.

4. همسرشان را صادقانه و صمیمانه دوست دارند و روابط آنها مانند دو دوست است. درخصوص مسایل و ارزش های اخلاقی، مذهبی و اجتماعی با یكدیگر توافق دارند.

در مجموع، در پاسخ به این سوال که کدام یک از خصایص فردی، خانوادگی و محیطی افراد، تضمین کننده ازدواج موفق است، باید گفت ترکیبی از خصوصیت های رفتاری و شخصیتی می تواند به احتمال زیاد تضمین کننده ازدواج موفق باشد. از جمله این خصوصیات، به طور خلاصه می توان به شباهت ها (در ابعاد فرهنگی، خانوادگی، سنی، تحصیلی، جسمانی و…)، ویژگی های شخصیتی، سلامت روان، علاقه و مهارت در برقراری روابط عاطفی و زناشویی، جذابیت جسمانی، میل و مهارت در رابطه زناشویی، مهارت های حل مساله و تعارض و حمایت خانواده دو طرف اشاره کرد.

منبع:سلامت

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.