خانه » کامپیوتر و اینترنت » چند نکته درباره خرید مانتیور

چند نکته درباره خرید مانتیور

مانیتور یکی از اجزای مهم کامپیوترهای رومیزی است که البته گروهی از کاربران هنگام خرید یک کامپیوتر جدید، اهمیت کمی برای مانیتور قائل می شوند و تنها معیارهای انتخاب آنها، طراحی ظاهر یا اندازه نمایشگر است و به دیگر فاکتورهایی که ضمن خرید مانیتور باید به آن توجه کرد بی توجه هستند.

● وضوح مهم تر است یا اندازه؟

مانیتور یکی از اجزای مهم کامپیوترهای رومیزی است که البته گروهی از کاربران هنگام خرید یک کامپیوتر جدید، اهمیت کمی برای مانیتور قائل می شوند و تنها معیارهای انتخاب آنها، طراحی ظاهر یا اندازه نمایشگر است و به دیگر فاکتورهایی که ضمن خرید مانیتور باید به آن توجه کرد بی توجه هستند.

این درحالی است که کاربران زمان زیادی را صرف مطالعه، خواندن ایمیل، مرور صفحات وب یا بازی های کامپیوتری می کنند که همگی در مانیتور به نمایش درمی آیند.

پس لازم است، معیارهای خود را کمی گسترش داده و برای انتخاب مانیتور مورد نظر خود دقت بیشتری به خرج دهید. به همین منظور، برخی از نکاتی را که هنگام خرید مانیتور توجه به آنها ضروری است در این بخش آورده ایم. پس اگر قصد خرید مانیتور دارید این مطلب را بخوانید:

● نوع مانیتور را مشخص کنید:

قبل از هر اقدامی، باید از میان تکنولوژی های معمول مانیتور در بازار (LCD،LED ، FLATRON و….) در بازار یکی را انتخاب کنید. اگر بخواهیم مختصر و مفید بگوییم، طی یکی دو سال اخیر، نمونه های فلترون مانیتور دیگر مانند سابق محبوب نیستند و در مقابل این نمونه های LCD و LED هستند

که حضور پررنگ تری در بازار دارند، البته تمرکز شرکت های عرضه کننده روی نمونه های LED مانیتور است، چرا که میزان انرژی مصرفی نمونه های LED کمتر از LCDها و همچنین فلترون هاست و همچنین وضوح تصویر یک مانیتور LED بهتر از LCD است؛

همچنین دقت رنگ در صفحه نمایش LED بهتر از صفحه نمایش LCD است. صفحه نمایش های LED زوایای دید بهتری نسبت به LCD دارند و همچنین زمان پاسخ دهی (زمانی که یک پیکسل از مشکی به سفید تغییر می کند و بالعکس) بسیار سریع تری نسبت به صفحه نمایش LCD دارند، همچنین LEDها از لحاظ ظاهری نسبت به نمونه های فلترون و LCD زیباتر هستند و قطر کمتری دارند.

● سایز مورد نظر را مشخص کنید:

اندازه مناسب برای مانیتور موردنیاز شما، براساس فضای موجود در میز کار، نوع کار و البته بودجه شما، انتخاب می شود. پس اگر قصد خرید یک مانیتور ۱۹ تا ۲۴ اینچی را دارید بهتر است فضای مورد نظر را فراهم کنید.

این را هم بگوییم که تا پیش از عرضه مانیتورهای LCD و LED، نمونه های ۱۷ اینچی گزینه مناسبی به شمار می رفت، ولی با عرضه نمونه های LCD و LED سایزهای ۱۹ اینچی با مخاطبان بیشتری مواجه شدند.

چون مانیتورهای LCD فضای بسیار کمتری اشغال می کنند و کاربر به راحتی می تواند آنها را روی میزهای باریک، زیر کتابخانه و در مکان های مختلف قرار دهد. امروزه مانیتور LCD تا سایز ۳۰ اینچ نیز در بازار وجود دارد، اما توجه داشته باشید که حداکثر رزولوشن اکثر مانیتورهای موجود در بازار ۱۰۸۰p یا ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل است.

پس هر چه سایز نمایشگر بزرگتر شود، تصاویر کشیده شده و کیفیت آنها کاسته شود. درواقع، اگر یک تصویر یکسان با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل را در دو مانیتور ۲۳ و ۳۰ اینچ که هر دو دارای حداکثر رزولوشن ۱۰۸۰p هستند، به نمایش درآوریم، کیفیت تصویر در نمایشگر ۲۳ اینچ بهتر از ۳۰ اینچ خواهد بود، اما در نمونه های LED این مشکل تا حدودی رفع شده است.

● به وضوح تصویر مانیتور توجه ویژه ای کنید:

رزولوشن میزان اطلاعاتی را که در صفحه وجود دارد مشخص می کند. درواقع، هر چه رزولوشن نمایشگر بیشتر باشد، امکان استفاده همزان از چند برنامه روی صفحه راحت تر می شود یا به عبارت دیگر تعداد کلمات بیشتری روی صفحه، جا می شوند. به عنوان مثال در پخش فیلم و عکس، رزولوشن بالاتر به معنی تصویر شارپ و واضح تر است.

به طور خلاصه هرچه رزولوشن مانیتور بالاتر باشد، بهتر است. امروزه اختلاف قیمت بین مانیتورهای Full HD یا همان ۱۰۸۰p با مانیتورهای دارای رزولوشن پایین تر بسیار کم است؛ پس سعی کنید مانیتور با رزولوشن ۱۰۸۰p انتخاب کنید.

از طرفی اکثر مانیتورهای کوچکتر از ۱۹ اینچ دارای رزولوشن ۱۳۶۶ در ۷۶۸ پیکسل هستند، اما در عوض بسیاری از مانیتورهای بزرگتر دارای رزلوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ هستند. اگر یک مانیتور ۱۰۸۰p انتخاب کنید، علاوه بر اینکه فضای کار بیشتری در محیط سیستم عامل در اختیار خواهید داشت، می توانید فیلم های Full HD را با کیفیت اصلی مشاهده کنید.

● نسبت کنتراست را دریابید:

توجه به نسبت کنتراست تصویر نیز از نکات مهم هنگام انتخاب دستگاه است. کنتراست با تقسیم حداکثر روشنایی نور در رنگ سفید به حداکثر روشنایی رنگ مشکی، محاسبه می شود. این را در نظر داشته باشید که نسبت کنتراست تصویر آن عددی نیست که تولیدکننده ها اعلام می کنند،

از نظر علمی نسبت واقعی کنتراست تصویر در بهترین نمایشگرهای LCD بین ۱,۵۰۰ تا ۳,۰۰۰ است، اما تولیدکننده ها تقریبا هرگز کنتراست واقعی تصویر نمایشگر خود را اعلام نمی کنند و تنها در برخی از مقالات و مشخصات فنی دستگاه ها اشارات کوچکی به کنتراست واقعی تصویر (Native Contrast) می شود.

● پورت های ورودی و خروجی مانیتور را بررسی کنید:

هنگام خرید یک مانیتور باید به پورت های ورودی و خروجی دستگاه توجه ویژه ای کنید، چراکه وجود برخی از پورت ها برای دستگاه لازم بوده و حتی نیاز به برخی از پورت های دیگر را نیز از بین می برد. به عنوان مثال، وجود پورت DVI برای مانیتور مهم است،

چرا که با پورت DVI تقریبا می توان مانیتور را به تمام ابزارهای مختلف متصل کرد، اما اگر مانیتور موردنظر شما دارای پورت HDMI نیز باشد، امکانات بیشتری خواهید داشت. به عنوان مثال، می توانید مانیتور خود را به پخش کننده های تصویری، کنسول های بازی و… نیز متصل کنید. پورت های USB هم که دیگر از پورت های اصلی هستند.

این را هم بگوییم که برخی از مانیتورها هاب USB یا جک هدفون نیز دارند که مخصوصا زمانی که کیس کامپیوتر در پایین میز کار قرار می گیرد و دسترسی به پورت ها مشکل می شود، بسیار مفید و کاربردی است.

● به زمان پاسخ گویی (Response Time) مانیتور اهمیت دهید:

زمان پاسخ گویی مدت زمانی است که یک پیکسل نیاز دارد تا از رنگ سفید به سیاه و سپس مجددا به سفید تغییر حالت دهد. اگر پیکسل ها نتوانند به اندازه کافی سریع عمل کنند، تصاویر متحرک سریع مانند بازی ، فیلم های اکشن و ورزشی به صورت تیره و تار نمایش داده می شوند،

مثلا اگر در حال تماشای فوتبال در یک مانیتور با زمان پاسخ گویی بالا باشید، حرکت توپ به صورت دنباله دار نمایش داده می شود. متاسفانه، اکثر تولیدکنندگان نمایشگر، عدد واقعی زمان پاسخگویی پیکسل را اعلام نمی کنند و هر کدام استاندارد خاص خود را برای Response Time تعریف کرده اند،

به عنوان مثال برخی زمان پاسخگویی تصویر را مدت زمانی در نظر می گیرند که تصویر از سفید به رنگ خاکستری تیره می رسد و با اعلام زمان پاسخگویی ۲ یا ۱ میلی ثانیه غیرواقعی، مشتریان خود را فریب می دهند، ولی زمان پاسخگویی معمول حدود ۵ میلی ثانیه است.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *