دوشنبه 11 فروردین 1399
خانه » دانستنیهای خانواده » قسمتی که ازدواج می شود !

قسمتی که ازدواج می شود !

سخت گیری نکنید، اگر قسمت باشد می شود و قسمت نباشد نمی شود! این جمله آشنایی است که همه ما زمانی که بحث ازدواج یکی از اطرافیان پیش می آید، بیان می کنیم. به راستی نقش قسمت در ازدواج چیست؟ آیا همین که بگوئیم قسمت شد یا نشد کافی است؟ آیا انسان در انتخاب مسیر زندگی خود، هیچ اراده ای ندارد و همه چیز از پیش معلوم و مشخص شده است؟ و…

قسمت به معنای جبر نیست

انسان آزاد و مختار آفریده شده است و حق انتخاب نیز دارد (به معنای نفی جبر)، اما نقش اراده و آزادی انتخاب انسان مطلق نیست و منتسب به مشیت الهی است یعنی در طول اراده خداوند است. حضرت امیر فرمودند : بل امر بین امرین؛ یک چیزی بین این دو است(۱). با یک مثال روشن این را عرض کنم . برای هر رخدادی که اتفاق می افتد ، عواملی دخیل است . ممکن است چند تا عامل دخالت داشته باشد . الان شما می خواهید ازدواج کنید ، عواملی دخیل هستند ، یکی از این عوامل حتما خود شما هستید . مثلا الان اگر شما می خواهید لامپ خانه را روشن کنید صرف زدن کلید کافی نیست . و از آن طرف اگر نیروگاهی نباشد و شما صد دفعه کلید را بزنید فایده ای ندارد . برای روشن شدن لامپ باید نیروگاهی باشد ، برق تولید کند و بعد منزل شما سیم کشی و جریان الکتریسته در سیم وجود داشته باشد و پشت کلید برق باشد و تا شما این کلید را نزنید لامپ روشن نمیشود . اگر شما کلید را نزنید لامپ روشن نمیشود و اگر کلید را بزنید و آن نیروگاه کار نکند که همان اراده خدا است باز لامپ روشن نمیشود .

پس توجه داشته باشید هم اراده انسان در کار هست و هم اراده خداوند. بنابراین اگر قسمت به این معنا باشد که در ازدواج ما هیچ اختیار و نقشی از خودمان نداشته باشیم، درست نیست. چطور ممکن است فردی برای ازدواج حرکتی نکند بعد بگوئید: «تا قسمت ما چه باشد!» یا «من قسمتی دارم و هر چه قسمتم باشد همان خواهد بود» و از این رو مردی به خواستگاری نرود و یا دختری، خواستگارش را رد کند.

مصلحت خداوند، قسمت است !

اما اگر برای ازدواج اراده و اقدام کردید، نهایت تلاش و زحمت تان را کشیدید، تحقیق کردید و فرایند خواستگاری را نیز به خوبی گذراندید، اما در لحظات آخری که قضیه صد در صد شده است ازدواج بهم بخورد، جوری که خودتان نیز متوجه علت بهم خوردن ماجرا نمی شوید و می گوئید: «همه چیز به خوبی پیش می رفت، اما نمی دانم چه شد که یک باره همه چیز به هم ریخت» احتمالا اینجا همان مصلحت الهی رخ داده است. خداوند به جهت مصالحی که نمی دانید و خبر ندارید، در آخرین لحظات اراده خود را بر اراده شما حاکم می کند و با وجود شرایط مناسب ظاهری، آن ازدواج را به سامان نمی رساند. در قرآن آمده است: «وَعَسَى أَن تَكْرَهُواْ شَیْئًا وَهُوَ خَیْرٌ لَّكُمْ وَعَسَى أَن تُحِبُّواْ شَیْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَّكُمْ؛ خیلی چیزهایی که شما زشت می پندارید برایتان خوب است و خیلی چیزها را دوست دارید و برای شما شر است و شما نمی دانید.» (2) اینجاست که می توان گفت شما نمی دانید و خداوند این را می داند، پس ازدواج به صلاح نبوده است، چون دید ما محدود است و عاقبت و آینده برای مان مبهم است. ما فقط جلوی پایمان را می بینیم. ما این طرف دیوار هستیم و آن طرف دیوار را نمی بینیم، خدای مهربان آن بالا است و دو طرف دیوار را می بیند، و این همان نقطه ای است که اراده خداوند غلبه بر اختیار بشر می کند. حضرت علی (ع) فرمودند: «عرفت الله بفسخ العظایم؛ من خدا را به عظایم (چیزهای صد در صدی) شناخته ام (۳).

اعتقاد به قسمت، آن هم به معنای نادرستش، مانع از حرکت و پویایی انسان خواهد شد و همچنین موجب ساده انگاری او در حین فرایند انتخاب همسر می گردد. چرا که او هر لحظه منتظر این است که بخت و اقبال او به جایش تصمیم بگیرند

ازدواج قسمت نیست، بلكه یك انتخاب است

جوانان و خانواده هایشان باید بدانند و بپذیرند که هرگز انتخاب نادرست خود را برگردن قسمت نیندازند. انتخاب مردی معتاد، لاابالی، بی اصالت، بیکار و … با این فکر که او بعد از ازدواج بهتر می شود، ربطی به مقوله قسمت ندارد. بنابراین در صورتی که قسمت را به معنی نداشتن اراده ی انسان بدانیم، کاملاً اشتباه است.

اعتقاد به قسمت، آن هم به معنای نادرستش، مانع از حرکت و پویایی انسان خواهد شد و همچنین موجب ساده انگاری او در حین فرایند انتخاب همسر می گردد. چرا که او هر لحظه منتظر این است که بخت و اقبال او به جایش تصمیم بگیرند.

جوانان باید با بررسی معیارهای طرف مقابل و بهره گرفتن از تجربیات دیگران و همچنین مشورت با مشاوران خبره در امر ازدواج برای این تصمیم مهم و حیاتی زندگی شان تصمیم بگیرند و فراموش نکنند که انتخاب درست و مناسب می تواند آینده ای روشن برای آنان به ارمغان آورد.

پی نوشت ها:

۱– اصول كافى ، ج ۱، ص ۱۶۰، ح ۱۳

۲- سوره بقره، آیه ۲۱۶

۳- نهج البلاغه، فیض از كلام ۲۴۲ ص ۱۱۹۶

منبع: باشگاه فعلن مجردها

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.