خانه » گوناگون » چطور می‌شود سوسک حمام را به یک منبع‌غذایی سالم تبدیل کرد؟

چطور می‌شود سوسک حمام را به یک منبع‌غذایی سالم تبدیل کرد؟

ما انسان ها از نگهداری غذاها در یخچال گرفته تا پاستوریزه کردن شیر و موادغذایی مشابه، شستن مرتب دست ها و بازرسی بهداشتی موادغذایی شیوه های متفاوتی را برای جلوگیری از ابتلا به مسمومیت ها یا عفونت های غذایی انتخاب می کنیم؛ اما به نظر می رسد این تنها ما نیستیم که به سلامت موادغذایی اهمیت می دهیم. مطالعه تازه ای نشان می دهد لارو زنبور جواهرنشان که درون بدن سوسک حمام به شکل انگل رشد می کند، ترکیب ضدمیکروبی قوی را در بدن میزبان خود ترشح می کند تا از سلامت منبع غذایی نه چندان بهداشتی خود مطمئن شود.

به گزارش نشنال جئوگرافیک، زنبور جواهرنشان ماده در فصل تولیدمثل به سراغ سوسری آمریکایی با نام علمی Periplaneta Americana رفته و با اتصال یکی از تخم های خود به پای این حشره او را به یک منبع غذایی حاضر و آماده برای لارو خود تبدیل می کند. لاروپس از خروج از تخم حفره ای درون بدن میزبان ایجاد کرده و شروع به تغذیه از اندام های داخلی سوسری می کند. در نهایت با از بین رفتن میزبان لارو شروع به تنیدن پیله ای به دور خود خواهد کرد و درون آن به یک زنبور بالغ تبدیل خواهد شد.

چطور می‌شود سوسک حمام را به یک منبع‌غذایی سالم تبدیل کرد؟

 

به دلیل شرایط غیربهداشتی زندگی میزبان این زامبی کوچک در استفاده از اندام های داخلی او اغلب تنها نیست و می تواند رقبایی مانند باکتری ها، ویروس ها و انواع قارچ ها داشته باشد که می توانند سلامت منبع غذایی منحصربه فرد او و حیات لارو را تهدید کنند.

گوردون هرزنر، حشره شناس مؤسسه جانورشناسی دانشگاه رگنزبرگ در آلمان که محقق ارشد این پژوهش بوده است، می گوید: «واضح است که لارو این حشره به حفظ تنها منبع غذایی خود و سلامت خودش در برابر بیماری های با منشا غذایی نیاز دارد و به همین دلیل مطالعه این محیط، شیوه عمل او و مکانیسم  دفاع ضدمیکربی که به کار می گیرد، می تواند حائز اهمیت باشد».

 

یک ترکیب ضدمیکروبی قوی

هرزنر و همکارانش برای اینکه شیوه محافظت این لارو از خودش را در برابر بیماری های ناشی از مصرف منبع غذایی آلوده بررسی کنند، قطراتی از ماده ای را که لارو در هنگام تغذیه از بدن سوسری به درون بدن او ترشح می کند، جمع آوری و مورد بررسی قرار دادند.

بررسی های این گروه نشان می داد ماده ترشح شده در بدن میزبان از ترکیب دو ماده ضدمیکروبی قوی تشکیل شده که به سادگی می توانند باکتری های موجود در بدن سوسری آمریکایی را هدف قرار دهند. هرزنر می گوید: «این اولین بار نیست که این دو ماده ضدمیکروبی که یکی در گل ماهور وجود دارد و دیگری یک ترکیب طبیعی ضد سل است، شناخته می شوند؛ اما ترکیب آنها در این قطرات کاملا اختصاصی است و به نظر می رسد می تواند طیف وسیعی از باکتری ها را هدف قرار دهد. در نتیجه علاوه بر اینکه ماده غذایی که در اختیار لارو قرار می گیرد کاملا بهداشتی است، ترشح این طیف متفاوت از ترکیب های ضدمیکروبی باعث می شود احتمال مقاوم  شدن باکتری ها نسبت به ترکیب ضدمیکروبی از بین برود، درست شبیه به شیوه ای که ما انسان ها برای جلوگیری از ایجاد مقاومت باکتریایی نسبت به دارو اتخاذ می کنیم».

جیم وایتفیلد، استاد حشره شناسی دانشگاه ایلینویز که در این تحقیق مشارکت نداشته، می گوید: «این شیوه انگلی در بسیاری از حشرات متداول است؛ اما آن چیزی که این نمونه را منحصربه فرد می کند این است که بر خلاف اغلب حشرات اینجا لارو است که از خودش محافظت می کند و حشره بالغ دخالتی در میکروب زدایی از محیط برای حفاظت از او ندارد».

هرزنر می گوید: «کشف این ترکیب ضدمیکروبی شاید در طول زمان بتواند در تولید غذاهای ایمن تر به بشر کمک کند و باعث شود آنتی بیوتیک های بهتری که در نهایت به مقاومت باکتری ها منجر نمی شوند، تولید شوند. از سوی دیگر تکامل کار خودش را خواهد کرد و می توانیم در آینده منتظر تولید آنتی بیوتیک هایی به مراتب قوی تر توسط این لاروها باشیم».


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

طرح رجیستری

آشنایی با طرح رجیستری تلفن همراه و گوشی موبایل

حتما” شما هم در اخبار ، خبر موضوع رجیستری تلفن همراه و گوشی موبایل را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.