خانه » اخبار روز » اجتماعی » سرنگ‌ های چینی بالاخره دردسرساز شد

سرنگ‌ های چینی بالاخره دردسرساز شد

مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد با اشاره به عدم پاسخ رسمی وزارت بهداشت در زمینه سرنگ های غیراستاندارد چینی گفت: متاسفانه در تماس های مردمی به سازمان استاندارد گزارش شکستن این نوع سرنگ ها در بدن بیماران اعلام شد.

فریدون بلغاری در توضیح و تشریح آخرین وضعیت اقدامات درباره سرنگ های غیراستاندارد چینی و همچنین درباره چگونگی پاسخ وزارت بهداشت در این زمینه اظهار داشت: در حال حاضر نامه اقدامات جدید سازمان استاندارد برای جمع آوری سرنگ های غیراستاندارد چینی در اختیار رئیس سازمان است و احتمال می دهیم اقدام نکردن وزارت بهداشت در این زمینه به خاطر تغییرات کابینه دولت است و در روزهای آینده منتظر اقدامات لازم هستیم.

بلغاری با اشاره به گزارشات متعدد مردمی در زمینه سرنگ های غیراستاندارد چینی که هنوز وزارت بهداشت نامه رسمی درباره اقداماتش به سازمان استاندارد ارسال نکرده است، افزود: خوشبختانه با اطلاع رسانی رسانه ها مردم در این زمینه آگاهی های لازم را کسب کردند به طوری که در چند روز اخیر تماس هایی از سراسر کشور در مقوله مشکلات این سرنگ های غیراستاندارد چینی به سازمان استاندارد شده است.

وی با اشاره به یکی از این تماس های مردمی بیان داشت: در تماسی، فردی از اصفهان از این سرنگ های غیراستاندارد چینی شکایت کرد که متاسفانه این سرنگ در داخل بدنش شکسته شده است و سازمان استاندارد نیز تاکنون 5 نوع از این سرنگ های غیراستاندارد را اعلام کرده است که وزارت بهداشت برای دو نوع از این سرنگ ها اعلام آمادگی جهت مقابله و جمع آوری آن کرده است زیرا وزارت بهداشت نیز این دو نوع سرنگ را تائید نکرده است.

بلغاری به اقدام وزارت بهداشت جهت مقابله با دو نوع از این سرنگ های غیراستاندارد که به دانشگاه های علوم پزشکی نیز برای کنترل بیشتر اعلام آمادگی شده است، گفت: سازمان استاندارد برای شناسایی این سرنگ های غیراستاندارد براساس گزارشات مردمی 5 هزار نوع سرنگ خریداری کرد که هر نوع سرنگ حداقل 120 بار مورد آزمون و آزمایش قرار گرفت که بسیاری از این نوع سرنگ ها حتی نتوانستند تست های آزمون های فیزیکی را بگذرانند.

بلغاری در پایان به مردم توصیه کرد: هر فردی که در زمان خریداری کردن سرنگ مشاهده کرد که در داخل این سرنگ ها هر نوع شئی وجود داشته باشد حتماً این سرنگ ها را به دفاتر حقوقی سازمان استاندارد در هر استان کشور ارجاع و تحویل دهد تا به شکایات آنان رسیدگی شود.

جمع آوری ده ها میلیون سرنگی که آلودگی آن احراز نشده امکانپذیر نیست

حسین کیوان مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در این زمینه در تشریح اعلام سازمان استاندارد مبنی بر آلوده بودن سرنگ های غیراستاندارد چینی عنوان کرده بود سازمان استاندارد طی نامه ای به ما اعلام کرده است که چند برند از سرنگ های وارداتی دچار برخی مشکلات از جمله عدم پاکیزگی داخل سرنگ، وجود ذرات و نشتی است ولی اینکه بخواهند در رسانه ها عنوان کنند که این سرنگ ها آلوده بوده است صحیح نیست.

وی افزود: سازمان استاندارد درباره جمع آوری این سرنگ ها صحبت کرده است در حالی که جمع آوری ده ها میلیون سرنگ از بازار امکان پذیر نیست و این در شرایطی است که سه برند از این چند برند سرنگ های وارداتی استانداردهای لازم را دارند و حتی سازمان استاندارد خودمان نیز در گذشته آن را تهدید کرده است.

کیوان ادامه داد: به هر حال وقتی سرنگی وارد گمرک ایران می شود در مرحله نخست این وظیفه سازمان استاندارد است که باید برای ورود این سرنگ ها مجوز بدهد. حال چطور می شود که سازمان استاندارد مجوز خود را قبول ندارد و امروز عنوان می کند که این سرنگ ها آلوده است.

وی تصریح کرد: دو نوع از این چند سرنگ وارداتی چینی نیز تاییدهای ما را ندارند و برای جمع آوری آن و اطلاع رسانی در این زمینه اقدامات لازم را انجام خواهیم داد. ولی اجازه ورود چنین سرنگ های در مرحله نخست بر عهده سازمان استاندارد است و ما نمی توانیم با ثروت مردم بازی کنیم و حقوق آنها را در نظر نگیریم و این در حالی است که هیچ کدام از مراکز درمانی ما نیز گزارشی بر مشکل دار بودن این سرنگ ها به ما اعلام نکرده اند.

کیوان با اشاره به اینکه ما به هیچ وجه وارد دعواهای رقابتی و تجاری نمی شویم و در هوا تصمیم نخواهیم گرفت زیرا امروز ما شاهد استقرار دولت تدبیر و امید هستیم،گفت: یکی از این سرنگ های که سازمان استاندارد برای جمع آوری آن به ما نامه زده است نوعی سرنگ انسولین است که باید 100 در صد دارای استاندارد باشد و در کنار آن سرنگ یک بار مصرفی را نیز سازمان استاندارد برای جمع آوری آن به ما نامه زده است در حالی که ما نمی توانیم چند ده میلیون سرنگ را از بازار جمع کنیم.

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: سازمان غذا و دارو در این زمینه جهت پاسخگویی به سازمان استاندارد نامه جوابیه ای آماده کرده است و برای آنان ارسال خواهد شد.

جمع آوری سرنگ های چینی با علائم تجاری”HENIZ”

در این زمینه رئیس سازمان غذا و دارو از جمع آوری سرنگ های با علائم تجاری HENIZ که فاقد مجوز است خبر داد و گفت: نمونه هایی سرنگ های چینی که دارای ذرات و مواد خارجی است به سازمان غذا و دارو ارسال شود.

عباس حاجی آخوندی رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به نامۀ نظام الدین برزگری، رئیس سازمان ملی استاندارد که رونوشت آن به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز ارسال شده است، ضمن توضیح کامل در خصوص سرنگ های چینی موجود در بازار، موارد مطروحه در خصوص آلودگی این سرنگ ها که سلامت شان مورد تایید سازمان ملی استاندارد نیز قرار گرفته اند، را رد کرده است.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری تسنیم

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *