خانه » اخبار روز » اجتماعی » دولت یازدهم مسئله حجاب را از کارمندان آغاز کند

دولت یازدهم مسئله حجاب را از کارمندان آغاز کند

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه مفاسد جامعه به دلیل بی بند و باری است، گفت: دولت جدید که مردم به آن دلبسته اند، علاوه بر مشکلات مادی باید به مسائل فرهنگی از جمله مسئله حجاب رسیدگی و آن را از ادارات دولتی آغاز کند.

مرجع تقلید شیعیان شب گذشته پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء در حرم رضوی، در جمع کثیری از زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) به تفسیر سوره مبارکه «العصر» و بیان نکاتی درباره ضرورت رعایت حجاب در جامعه پرداخت.

وی با بیان اینکه سوره العصر یکی از سوره های کوچک قرآن است، اظهار کرد: این سوره با وجود اینکه سه آیه دارد، یک برنامه جامع برای سعادت را در خود جای داده است و به نقل دانشمندی بزرگ تمام اهداف قرآن در سوره العصر جمع شده است.

این مرجع تقلید تصریح کرد: خداوند در ابتدای این سوره از ضرر و خسران تمام انسان ها سخن می گوید چرا که عمر، بزرگترین سرمایه انسان از دست می رود و به او زیان می رساند.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: این خسران همۀ انسان ها را در بر می گیرد به جز آن هایی که به خدا، روز جزا، صفات پروردگار، پیامبر(ص)، ائمه اطهار(ع) و به ظهور حضرت مهدی(عج) ایمان آوردند و سپس عمل صالح انجام دادند.

وی به سوگند خداوند به عصر، در ابتدای سوره العصر اشاره کرد و با بیان اینکه خداوند نیازی به سوگند خوردن ندارد، تأکید کرد: با این وجود هنگامی که موضوعی اهمیّت می یابد، سوگند خوردن از نظر فصاحت و بلاغت تأکیدی بر اهمیت آن مطلب است و البته خداوند نیز به موجودات و موضوعات ارزشمند سوگند می خورد.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به تفسیری از کلمه عصر اشاره ابراز کرد: خداوند به عصر قیام حضرت محمد(عج) سوگند یاد کرده است؛ عصری ارزشمند که تحولی عظیم در جهان به وجود آورد و انسان هایی جاهل، عقب افتاده و مملوء از جنایت را هدایت کرد به گونه ای که همین افراد به پیشوای مردم جهان تبدیل شده و قله های علم را فتح و حکومتی قوی در دنیا ایجاد کردند.

این مرجع عالی قدر شیعه ادامه داد: تفسیر دیگری نیز این سوگند را به عصر قیام و ظهور حضرت مهدی(عج) مربوط می داند؛ عصر و زمانی که دنیای سرشار از فساد، ظلم، بی عدالتی و آلوده به انواع مفاسد اخلاقی و جنایات در سایه حکومت حضرت مهدی(عج) به دنیایی مملوء از عدل، صلح، اخلاق، دوستی، فضیلت و علم تبدیل می شود.

وی با بیان اینکه به هرحال خداوند این سوگند ارزشمند بنا به محدود بودن نیرو و عمر انسان محدود را مطرح کرده است، تأکید کرد: در عالم ماده نیز همه چیز فرسودگی دارد حتی خورشید با آن همه عظمتش در روز میلیون ها تُن از حجمش می سوزد و به نور و انرژی تبدیل می شود و همانطور که خداوند

فرموده است «إِذَا الشَّمْسُ کُوِّرَتْ، آنگاه که خورشید به هم در پیچد و خاموش شود»، خورشید نیز روزی به پایان خود می رسد.

این مرجع تقلید بیان کرد: با این وجود اگر بتوانیم عمر، این سرمایه ارزشمند را به سرمایه ای ارزشمندتر تبدیل کنیم، می توانیم از خسران و زیان در امان بمانیم در این صورت می توان به عده ای اشاره کرد که با مرگشان نه از گناهانشان کم و نه بر حسناتشان افزوده می شود بلکه پروندۀ اعمالشان بسته می شود.

وی با تأکید بر اینکه چند گروه از انسان ها پرونده اعمالشان پس از مرگ نیز باز است، تصریح کرد: آن هایی که بعد از مرگشان با آثار خیری از جمله مسجد، بیمارستان، مدرسه و غیره که برای دیگران باقی می گذارند پرونده شان باز است و با استفادۀ دیگران از این آثار، عمل حسنه ای در پروندۀ این افراد ثبت می شود.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: گروه دیگر، ثبت اعمال حسنه در پرونده علما و دانشمندانی است که با آثار علمی و یا شاگردانی که تربیت کرده اند و از خود به جای می گذارند و در جهت منافع جامعه اسلامی در حرکت هستند.

وی با تاکید براینکه تربیت فرزند صالح راهی است برای کسانی که برای به کار گرفتن ثروت و علمی در راه خدا ندارند، عنوان کرد: آن ها می توانند فرزندی صالح و نیکو تربیت کنند تا پس از مرگشان برایشان دعا کرده و کارهای خیر و نیکو انجام دهند.

وی با بیان اینکه البته امروز تربیت فرزند کار آسانی نیست، عنوان کرد: امروز عوامل فساد مانند ماهواره، اینترنت و رسانه های فاسد در گوشه و کنار دنیا امواج شیطانی را در میان جوانان پخش و آن ها را به بی بند و باری در مسائل اخلاقی به ویژه بی حجابی دعوت می کنند تا هم آن افراد و هم دیگران به ویژه پسران را آلوده کنند.

مرجع تقلید ابراز کرد: عده ای گمان می کنند حجاب یک تکلیف شرعی اما بی تأثیر در جامعه است در حالیکه بسیاری از فسادهای جامعه به وسیلۀ بی بند و باری در مسئله حجاب است.

آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه باید برنامه ای سازنده در مورد مسئله حجاب تدوین شود، گفت: خداوند از آن هایی که در این چند سال اخیر نسبت به مسئله حجاب بی اعتنایی کردند و هرگاه شخصی قصد داشت بر ضد بی حجابی قیام کند و مانع شدند، نگذرد و آن ها را نیامرزد.

وی در ادامه به آیات 53 و 32 سوره احزاب اشاره و عنوان کرد: طبق این آیات رعایت حجاب باعث طهارت انسان از وسوه های شیطان و هوای نفس و دوری قلب انسان از بیماری می شود؛ همچنین بانوان نباید با لحنی تحریک آمیز و وسوسه انگیز با نامحران سخن بگویند چرا که این امر باعث می وشد بیماردلان و هوس بازان در او طمع کرده و او را از راه خیر منحرف کنند.

مرجع تقلید به جدایی پسران و دختران در دانشگاه ها اشاره و اظهار کرد: یکی از مسئولین دانشگاه به تفکیک جنسیتی در دانشگاه اشاره و بیان کرد که اجرای این طرح پرونده های مربوط به مزاحمت هایی که برای بانوان به وجود می آمد را به صفر رساند و از طرف دیگر باعث افزایش سطح علمی و معدل دانشجویان شد.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: نباید غرب زده باشیم و گمان کنیم هرچه از دروازه غرب وارد شد نشان از تمدن و انسانیّت است بلکه باید با حساب وکتاب حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در دولت جدید که مردم به آن دلبسته اند علاوه بر مشکلات مادی که باید برطرف شود، مسائل فرهنگی نیز حل شود.

مرجع تقلید تأکید کرد: دولت می تواند این کار را از ادارات آغاز و با صدور بخشنامه به ادارات و بیمارستان ها تأکید کند که کارمندان دولت را رعایت به موازین حجاب اسلامی کند؛ دولت همچنین در کتب درسی دانش آموزان به صورت منطقی مباحث را مطرح و فواید حجاب و ضرر بی بند و باری را ارائه کند تا مشخص شود حجاب امری حیاتی در جامعه است و مسئله ساده ای نیست که از کنارش به آسانی عبور کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: امیدوارم صدای ما به گوش این عزیزان مسئول به ویژه مسئولان صدا و سیما برسد، چرا که صدا و سیما هم می تواند با فیلم های منحرف کننده مردم را منحرف و هم با برنامه های آموزنده آن ها را تربیت کند.

وی با تاکید تلاش روز افزون حوزه های علمیه در این زمینه ابراز کرد:  نیازی به بحث های غیر منطقی نیست بلکه به صورت منطقی، عالمان، دوستانه و همراه با محبت امر به معروف و نهی از منکر کردن نتیجه بخش است.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری فارس

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.