چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400
خانه » سلامت » بیماری ها » پروتئینی که به گسترش سرطان روده ی بزرگ کمک می کند

پروتئینی که به گسترش سرطان روده ی بزرگ کمک می کند

کشف اینکه چگونه یک پروتئین ویژه به گسترش سرطان روده ی بزرگ کمک می کند می تواند ما را در درمان بهتر این بیماری که سومین سرطان شایع در آمریکا است کمک کند.

تحقیقات پیشین نشان می دهد که پروتئین km23-1 در حرکت سلول های سرطانی و کنترل دیگر پروتئین های درگیر در حرکت سرطان نقش دارد. همچنین این پروتئین در جمع آوری گروه های بزرگ پروتئینی که در حمله ی سلول های سرطانی بدرد می خورند نقش دارد.

محققان میزان این پروتئین را در سلول های مورد مطالعه محدود کردند تا ببینند چگونه رفتار سلول تحت تاثیر قرار می گیرد. کاهش میزان km23-1 باعث کاهش TGF-beta شد. این فاکتور رشد در سلول های سالم باعث پیشگیری از رشد سرطان می شود، ولی در سلول های سرطانی همین پروتئین به اشاعه ی تومور کمک می کند.

با کاهش پروتئین km23-1 و تاثیر آن بر میزان پروتئین های دیگر، سلول های سرطان روده ی بزرگ چندان گسترش نمی یابند. همچنین با این کاهش پروتئین هایی که سلول های سرطانی را هجومی می کنند تحت تاثیر قرار گرفته و حالت هجومی را کم می کنند.

بنابراین، این پروتئین هدف بالقوه ای در روش های درمانی سرطان است. همچنین کاهش میزان km23-1 میزان فعالیت پروتئین دیگری به نام ERK را نیز کاهش داد که  این هم خود در کاهش میزان تولید TGF-beta تاثیر داشت.

دانشمندان امید دارند با شناخت دیگر پروتئین های موثر و سد کردن آنها به همراه km23-1 اشاعه ی سلول های سرطانی روده ی بزرگ را با سرعت بیشتری متوقف کنند.

تهیه و گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *