خانه » سلامت » تناسب اندام » اگر دوست دارید زودتر لاغر شوید حتما بخوانید

اگر دوست دارید زودتر لاغر شوید حتما بخوانید

اگر چاق هستيد يا اضافه وزن داريد، لاغري در كوتاه ترين زمان و با راحت ترين شيوه يكي از آرزوهاي هميشگي تان بوده و شايد هم خيلي از تبليغ ها و توصيه هاي اطرافيان را باور كرده و امتحان كرده باشيد؛ مثلاً كاهش وزن ۳۰ كيلويي و در يك ماه با رژيم آب درماني! ۲۰ كيلو كاهش وزن در يك هفته با انواع و اقسام دستگاه هاي لاغري! و البته قرص ها و چسب هاي لاغري كه اين روزها آنقدر تعدادشان زياد شده كه از تعداد انگشت هاي دست هايمان هم فراتر رفته! كافي است در گوگل كلمه «قرص لاغري» را جستجو كنيد تا اسامي آشنايي مثل: بوتانيكال، اسليمينگ، هربال اسليمينگ، مجيك اسليمينگ، و پرفكت اسليم، فيل اسليم، نچرال اسليمينگ و… را ببينيد كه در تعريف هر كدام شان هم واژه لاغري معجزه آسا و بي دردسر آمده است! خب مسلماً همه آدم ها دوست دارند از همه خوراكي هاي مورد علاقه شان هر مقدار كه دوست دارند بخورند و لذتش را ببرند و بعد هم با خوردن يك قرص كوچك، ديگر نگران چاق شدن شان نباشند! اما آيا واقعاً چنين قرص هاي مهرباني وجود دارند؟! البته غير از قرص، اين روزها بازار چسب هاي لاغري هم داغ است؛ چسب هاي هوشمندي كه فقط با برداشتن برچسب و قراردادن روي موضعي كه چربي اضافه دارد و هيكل شما را از ريخت انداخته، مي توانند اين چربي ها را آب كنند؛ فقط چربي هاي همان نقطه را! البته براي لاغري كلي هم بايد اين چسب ها را روي ناف بچسبانيد!

براي اينكه ببينيم اين قرص ها و چسب ها تا چه اندازه مفيد و موثر هستند و باعث چه مقدار كاهش وزن مي شوند، از دكتر محمدرضا وفا، متخصص تغذيه و رژيم درماني خواستيم تا در مورد فوايد و عوارض مصرف آنها برايمان بيشتر توضيح دهند.

قرص ها چطور باعث لاغري مي شوند؟

قرص هاي لاغري شامل مواد مختلفي هستند كه مجموع آنها باعث كاهش وزن مي شود. در عين حال روش كاهش وزن در قرص هاي مختلف متفاوت است. به عنوان مثال بعضي از قرص ها با كاهش اشتها و كم خوردن به كاهش وزن كمك مي كنند در حالي كه ديگر قرص ها، مانع جذب چربي در بدن مي شوند.

عملكرد قرص هاي لاغري با هم متفاوت هستند و با تغيير در مكانيسم هاي طبيعي بدن، باعث لاغر شدن مي شوند؛ بعضي از آنها با افزايش دفع، مدت زمان باقي ماندن غذا در روده را كاهش داده، موجب تجزيه نشدن چربي ها در روده شده و منجر به اسهال چرب مي شوند. عوارض مصرف خودسرانه اين داروها هم اين است كه در طولاني مدت باعث دفع ويتامين هاي محلول در چربي شده و فرد را با سوءتغذيه روبرو مي كنند. گروه ديگري از داروهاي چربي سوز هم هستند كه جذب چربي را مهار مي كنند و مانع از ورود چربي به چرخ سوخت و ساز بدن مي شوند اما به طور كلي داروهاي چربي سوزي كه سوخت و ساز بدن را بالا مي برند، چندين مشكل مختلف ايجاد مي كنند كه مصرف ناآگاهانه و خودسرانه شان مي تواند كشنده باشد!

خطرات قرص هاي لاغري

عمده ترين مشكلي كه در زمينه مصرف قرص هاي لاغري وجود دارد اين است كه بسياري از داروهاي لاغري موجود در بازار كه در شبكه هاي ماهواره اي هم تبليغ مي شوند، غير استاندارد هستند اما به راحتي در دسترس افراد قرار دارند.

مهمترين سازماني كه مي تواند سلامت تمام داروها را تاييد كند، سازمان غذا و داروست كه با مراجعه به وب سايت اين سازمان مي بينيم كه قبل از معرفي هر دارو به دنيا، بايد مراحل مختلفي از جمله كشت سلولي ـ مولكولي، آزمايش روي حيوانات و در فازهاي مختلف و كارآزمايي هاي باليني روي انسان تحت شرايط خاص انجام شود تا بالاخره يك دارو بتواند مورد تاييد قرار گيرد. اما داروهايي كه زمينه چاقي و لاغري مورد تاييد چنين سازمان هايي قرار گرفته باشند، بسيار محدودند، بنابراين نمي توان به صرف تبليغ اين داروها در شبكه هاي ماهواره اي و اينترنتي و… آنها را استاندارد تلقي كرد. در ضمن، حتي در صورت اطمينان از استاندارد بودن يك قرص، افراد نبايد خودسرانه اقدام به مصرف آنها كنند چرا كه شرايط بيولوژيك و سلامت هر فرد با ديگري متفاوت است و افرادي كه به بيماري هاي مختلف مبتلا هستند، حتماً بايد با مشورت پزشك متخصص يك از اين داروها را انتخاب كنند.

همچنين بالا رفتن سوخت و ساز نيز مي تواند باعث بروز مشكلات دستگاه گوارش شود؛ به خصوص در افرادي كه دچار زخم هاي گوارشي هستند. بنابراين فقط يك پزشك متخصص مي تواند دوز مشخصي از يك داروي مشخص را براي هر بيمار، آن هم براي دوره اي مشخص، تجويز كند.

يك قرص خطرناك

حتماً نام قرص ونوستات (ارليستات) را شنيده ايد؛ اين قرص يكي از قرص هاي لاغري است كه سال ها توسط پزشكان براي كاهش وزن افراد تجويز مي شد و حالا به عنوان يك قرص لاغري بي ضرر مشهور شده و مصرف كنندگان بدون هيچ ترسي حتي تا سال هاي طولاني از اين قرص براي حفظ تناسب اندام خود استفاده مي كنند، غافل از اينكه مصرف طولاني مدت اين قرص عوارض وخيمي براي سلامت شان ايجاد مي كند.

قرص هايي مثل ونوستات يا زينكال بخشي از چربي غذا را با مدفوع دفع مي كند و همراه با اين چربي، ويتامين هايي مانند E و D و A و K نيز دفع مي شود. قرص هاي آنتي ليپاز در واقع جذب چربي را مختل مي كند و در نتيجه جذب ويتامين هاي محلول در چربي نيز مختل مي شود. مصرف كوتاه مدت و تحت نظر پزشك متخصص تغذيه، مشكلي براي مصرف كننده ايجاد نمي كند اما مصرف طولاني و بدون نظارت، عوارض جانبي زيادي را براي فرد به دنبال دارد.

قرص ها به تنهايي لاغر نمي كنند

بسياري از قرص هاي لاغري با نام مكمل هاي غذايي فاقد استانداردهاي لازم دارويي هستند. بسياري از اين قرص ها صرفاً با عنوان مكمل غذايي، قبل از اثبات تاثير و ايمني آنها روانه بازار شده، به فروش مي رسند كه به خصوص نوع جديد آنها خطرات جانبي داشته و سلامت افراد را تهديد مي كنند. عوارض جانبي اين قرص ها در افراد مختلف متفاوت بوده و عبارت است از: افزايش ضربان قلب، افزايش ميزان فشارخون، بي خوابي، عصبانيت، سردرد، سرگيجه، ضعف، تغيير مزه دهان، خشكي دهان، بي حسي پوست، تهوع، گرفتن عضلات شكم، اسهال و ديگر مشكلات دستگاه گوارش، مشكلات كبد و…

البته بروز اين علائم، بسته به نوع داروي كاهش وزن در هر فرد متفاوت است. به علاوه نبايد فراموش كرد كه مصرف اين داروها براي مدت زماني كوتاه در نظر گرفته شده است، بنابراين افزايش مدت استفاده، اثرات جانبي ديگري را هم به دنبال خواهد داشت. پس قبل از استفاده از هر نوع داروي لاغري ابتدا با يك پزشك متخصص مشورت كنيد؛ به خصوص اگر از داروهاي ديگري براي درمان بيماري هاي مختلف هم استفاده مي كنيد. در اين صورت ممكن است غير از عوارض مصرف داروي نادرست، مشكل تداخل دارويي نيز برايتان پيش بيايد. بد نيست اين را هم بدانيد كه در صورت انتخاب درست قرص هاي كاهش وزن، متوسط كاهش وزن با اين روش ۵ الي ۱۰ درصد وزن يك فرد خواهد بود كه با تغيير رژيم غذايي و ورزش حاصل شده است. فراموش نكنيد افرادي كه اين قرص ها را مصرف مي كنند اما سبك زندگي خود را تغيير نمي دهند، هيچ تضميني وجود ندارد كه به نتيجه دلخواه برسند.

هنوز هيچ داروي موثري در زمينه كاهش وزن، به بازار نيامده كه فرد بتواند، بدون رعايت رژيم غذايي و صرفاً از طريق خوردن قرص و بدون عوارض جانبي كاهش وزن پيدا كند و همچنان مهمترين و سالم ترين روش كاهش وزن بدون عوارض جانبي، كاستن از كالري مصرفي به طور روزانه و ورزشي است كه در صورت تشخيص پزشك، مي تواند با مصرف يك قرص لاغري استاندارد همراه شود.

معجزه اي به نام چسب لاغري!

روي بسته بندي بسياري از اين چسب ها مي خوانيم: «اين چسب ها جهت كاهش چربي هاي موضعي و زير پوستي و كمك به سوزاندن بهتر چربي در بدن استفاده مي شود. اين پد محتوي روغن هسته انگور و رازيانه و شيره درخت سرو كوهي و… است و تاثير آنها در رفع چربي و ليپيدهاي زائد بسيار اعجاب انگيز است. شما با استفاده از اين چسب ها ۳ تا ۶ كيلوگرم در ماه وزن كم مي كنيد چرا كه اين محصوص مانع از جذب قند، نشاسته و چبي مي شود. چسب هاي لاغري بسيار موثر در كاهش وزن به صورت كاملاً طبيعي بدون هيچ گونه عوارض جانبي. اين چسب هاي لاغري داراي مواد طبيعي هستند و با تحريك غدد درون ريز عمل مي كنند. غددي كه ميزان سوخت و ساز بدن را كنترل مي كنند و متابوليسم و سوخت چربي ها و كربوهيدرات ها و قند بدن را تسريع مي كند و بدين ترتيب وزن فرد به كار گيرنده كاهش مي يابد. اين چسب از جمع شدن چربي هاي اضافه در بدن جلوگيري مي كند و گردش خون را تسريع مي كند و علاوه بر كاهش وزن در سم زدايي بدن موثر است.» اما آيا اين ادعاها واقعيت دارند؟

چسب+ ورزش و رژيم

به طور كلي وقتي چاقي از حد مشخصي فراتر باشد، سلول هاي چربي در نقاط خاصي از بدن تجمع غير طبيعي پيدا مي كنند و باعث بروز سلوليت مي شوند. در صورتي يك روش خاص مي تواند باعث از بين رفتن اين چربي هاي موضعي شود كه با يك رژيم غذايي كاهش وزن و برنامه ورزشي (شامل ۳ فاز گرم كردن بدن، حركات هوازي و سرد كردن بدن باشد نو در فاز سرد كردن حركات كششي و قدرتي در ناحيه چاقي موضعي انجام شود) همراه باشد. در اين صورت استفاده همزمان از روش هايي مثل اولتراسوند، ليزر، گن و چسب هاي لاغري هم مي توانند موثر واقع شوند. پس چسب ها اثر كاهش وزن چنداني ندارند و صرفاً براي از بين بردن سلوليت مفيد هستنتد. حالا اگر به فرض محال استفاده از چسب لاغري (يا هر كدام از شيوه هاي مشابه) بتواند به تنهايي بر سلول هاي چربي تاثير مختصري بگذارد، اين چربي ها در ناحيه ديگري از بدن دوباره تجمع كرده و به صورت سلوليت بروز مي كنند. بنابراين چسب لاغري و لوازمي مانند آن به تنهايي نمي توانند راهكار قطعي درمان سلوليت باشند چون چربي از بدن دفع نمي شود و فقط از نقطه اي به نقطه ديگر منتقل مي شوند.

اين چسب ها با استفاده از گرما كمك مي كنند تا هيدروليز چربي در آن ناحيه افزايش يابد و چربي بعد از هيدروليز جذب مويرگ هاي خوني شده و وارد گردش خون مي شود و ممكن است چربي خون افزايش يابد كه اگر اين چربي زياد باشد، ممكن است خطرساز شود. بنابراين وقتي هيچ روش مكملي مثل ورزش و رژيم غذايي، در كنار استفاده از چسب، همراه نباشد، اين چربي ها از بدن دفع نمي شوند و فقط از طريق خون به بخش ديگري از بدن منتقل شده و دوباره سلوليت در نقطه ديگري بروز مي كند. به اين ترتيب استفاده از اين چسب ها براي كساني كه دچار چربي خون هستند و در معرض بيماري هاي قلبي، متابوليك و ديابتيك هستند، مي تواند خطرناك باشد.

سيب سبز/ شماره ۹۶/ نيمه اول شهريور ماه ۹۲/ ستاره سمائي/ صفحه ۴۷

گردآوری: مجله اینترنیت پارسی وان

منبع: افکارنیوز

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *