خانه » روانشناسی » چگونه می توانیم اعتیاد به اینترنت را درمان کنیم؟

چگونه می توانیم اعتیاد به اینترنت را درمان کنیم؟

برای درمان هر نوع اعتیاد، برخورد محکم و مصمم با خویشتن قدم بسیار مهمی است. در واقع، استحکام در برداشتن قدم های مربوط به ترک و بازپروری موضوع مهمی است که پایبندی شما برای اجرای روش های درمان، همچون تکنیک های مدیریت زمان، شناخت احساسات و مقابله با تنهایی و یا اعتیاد جنسی را می طلبد.

ندایی در درون شما، شما را وادار به انکار اعتیادتان می کند

همانند دیگر اعتیاد ها، گاهی بعضی افراد معتاد به اینترنت حاضر به قبول کمک برای درمان بیماری خود نمی شوند و حتی منکر اعتیاد خود از بیخ و بن می گردند. برای اینکه متوجه شوید که آیا شما نیز به نوعی در حال تکذیب اعتیاد خود و جبهه گرفتن نسبت به موضوعات مربوط به اعتیاد خود هستید، حملات زیر را نگاه کنید. آیا به نظرتان آشنا نیست؟ آیا شما نیز از این جملات برای دفاع از خود در برابر هجوم انتقاد اطرافیان یا ندای درونتان که به شما در رابطه با اینترنت انتقاد یا اعتراض می کنند، استفاده می کنید؟

“تنهام بذارین، کاری که با کامپیوتر انجام می دم به خودم مربوطه” – ” این چت ها و گفتگو ها فقط یه سری نوشته و کلمات توی کامپیوتر هستن و هیچوقت باعث بروز احساس یا مشکلی نمی شن– ” اگه مدتی رو توی چت روم ها عادی باشم و کار خاصی انجام ندم، هیچ اشکالی نداره” – ” من فقط چند ساعت کمتر خوابیدم ، این زمان به هر صورت هدر می رفت”

قدم به قدم تا ترک اعتیاد به اینترنت

خب. در صورتی که شما هم از این جملات برای گول زدن خود و اطرافیان و تکذیب اعتیاد خود استفاده می کنید، وقت آن رسیده است که به جای تکذیب و فرار، به دنبال بازگشت از راهی که انتخاب کرده اید، باشید. برای این کار، قدم های زیر شاید در حل مشکلات شما موثر باشند.

 

 

 • قدم اول: آگاهی از مدت زمان استفاده

 

 

لیستی از مواردی را که احساس می کنید در اثر استفاده افراطی از اینترنت از دست داده اید تهیه کنید (برای مثال، زمانی که برای ارتباط با خانواده از دست داده اید، خواب روزانه، دیدار با دوستان)

مقدار زمان آنلاین بودن و استفاده های متفاوتی که از اینترنت طی یک هفته انجام می دهید را بر اساس مقدار ساعات در طی یک هفته یادداشت کنید، برای راهنمایی بیشتر موارد زیر را یادداشت نمایید:

 

 

 • چند ساعت در هفته را در چت روم ها مشغول هستید؟ به علاوه نام چت روم هایی که استفاده می نمایید را نیز یادداشت نمایید.

 

 

 • چند ساعت در هفته را صرف بازی های رایانه ای و گروهی می نمایید، نام بازی ها را نیز یادداشت کنید.

 

 

 • چند ساعت در هفته را به ایمیل خود اختصاص می دهید؟ تعداد ایمیل های دریافتی و فرستاده شده خود را به صورت روزانه بنویسید.

 

 

 • چند ساعت در هفته را به مرور اخبار گروه های خبری و تفریحی که عضو آن هستید سپری می نمایید؟ گروه های متفاوتی که در آن ها عضو هستید را یادداشت کنید.

 

 

 • چند ساعت در هفته را به جستجو در وبسایت های متفرقه می گذرانید؟ نام موضوعات مورد علاقه خود را بنویسید.

 

 

 • مدت زمانی در هفته را که در پی کشف سایت های تازه هستید یادداشت کنید.

 

 

 • مدت زمانی که در طی یک هفته به دیگر استفاده ها از اینترنت مرتبط است و در موارد بالا به آن ها اشاره نشده است، یادداشت نمایید.

 

 

قدم دوم: استفاده از تکنیک های مدیریت زمان

بعد از تهیه لیست از مواردی که بیشترین زمان استفاده شما از اینترنت در ساعات آنلاین بودن را شامل می شود نوبت به استفاده از تکنیک های مدیریت زمان می رسد. برای مدیریت زمان خود موارد زیر را آغاز نمایید.

 

 

 • فعالیت جدیدی را به صورت منظم پیگیری نمایید. این فعالیت می تواند، موضوعی باشد که قبلا همیشه قصد انجام و یا امتحان آن را به جای نشستن پشت میز و استفاده از اینترنت را داشته اید. تفریحاتی که در زندگی روزمره داشته اید باعث می شود که تمایل شما برای چک کردن دیوانه وار اینترنت کاهش پیدا نماید.

 

 

 • الگوی استفاده خود را مشخص کنید. چه روزهایی در هفته را انلاین می شوید؟ چه ساعت هایی از روز استفاده از اینترنت را آغاز می کنید؟ یک دوره استفاده معمولی اینترنت چند ساعت به طول می انجامد؟ معمولا کجا از اینترنت استفاده می نمایید؟ حال برای تغییر اعتیاد خود، شروع به تغییر عادات و الگوهای استفاده نمایید و حتی برعکس الگوی قبلی رفتار نمایید.

 

 

 • مواردی غیر از خودتان که باعث قطع استفاده می شوند را پیدا کنید. برای مثال، موضوعاتی که نیاز به تمرکز شما دارند یا جاهایی که باید بروید را مشخص کنید تا به عنوان یک نگهدارنده، خارج شدن از محیط آنلاین را به شما یادآوری نمایند. همچنین طوری برنامه ریزی کنید تا مدت زمان آنلاین بودن شما قبل از رسیدن موعد آن ها باشد. در صورتی که این موارد به علت نادیده گرفتن یا فراموش کردن کارها توسط شما موثر نبود، از یک زنگ ساعت برای یادآوری استفاده نمایید تا به شما زمان پایان دادن به دوره استفاده را یادآوری کند. همچنین یک مورد مهم قرار دادن ساعت در محلی دورتر از کامپیوتر برای جدا کردن شما از پشت میز و خاموش کردن زنگ ساعت است!

 

 

 • برای استفاده از اینترنت برنامه ریزی خود را عوض کنید یا برنامه ریزی جدیدی را آغاز کنید. برای این کار ساعات استفاده و پایان دادن به استفاده خود را مشخص کنید. همچنین یک هدف مشخص در رابطه با این موضوع ایجاد نمایید. برای مثال اگر تا پیش از این چهل ساعت از هفته را به استفاده از اینترنت می گذرانید از این به بعد بیست ساعت در هفته را به این موضوع اختصاص دهید. حتی استفاده خود را در صورتی که به صورت هفتگی ست به رزوانه تغییر دهید. یعنی هر روز به صورت محدودتر استفاده کنید تا در یک روز هفته با مقدار زیاد.

 

 

یک دوست یا پشتیبان در دنیای واقعی پیدا کنید

اغلب افرادی که دچار اعتیاد آنلاین هستند، خود را از خانواده، دوستان، فعالیت ها و عادات اجتماعی که پیش از این از آن ها لذت می بردند جدا نموده اند. به همین خاطر تلاش برای ارتباط دوباره با دوستان، خانواده و کسانی که به آن ها عشق می ورزید، استراتژی بسیار موثری است. این موضوع همچنین باعث ایجاد موقعیت های اجتماعی تازه و تجربه های جدید می گردد. همچنین جایگرینی محبت و پشتیبانی که از طرف دوستان مجازی یا اینترنتی دریافت می شود با محبت دوستان و همراهان واقعی بسیار مفید است چرا که لذت محبت و همراهی با دوستان واقعی به هیچ وجه قابل قیاس با دوستان مجازی نیست.

احساس خود را بهتر بشناسید

چگونه می توانیم اعتیاد به اینترنت را درمان کنیم؟

در مرحله بعدی، جمله “وقتی در فعالیت اینترنتی مورد علاقه ام وارد می شوم، احساس می کنم …… “پاسخ های معمول در این جمله نیز شامل احساس” آرامش، هیجان، شادی، اعتماد به نفس، شایستگی و لیاقت، کمال، احترام، خونسردی، مورد عشق و علاقه قرار گرفتن، مورد حمایت قرار گرفتن، شهوت و امیدواری می باشد.

با شناخت پیدا کردن نسبت به احساسی که در هنگام اغاز استفاده از اینترنت و زمان مشارکت در فعالیت های مورد علاقه خود دارید، می توانید به وضوح ببنید که از چه چیزی در زندگی حقیقی فرار می کنید و در پی به دست آوردن چه چیزی در زندگی مجازی هستید. از این به بعد، هر بار که شما تصمیم به استفاده دوباره از اینترنت برای به دست آوردن یا فرار کردن از موضوعات زندگی می گیرید، با حق انتخاب مواجه می شوید.

روبرو شدن با احساس تنهایی

خصوصیات و رفتاری که در تجربه های خود در گروه ها و ارتباطات مجازی پیدا یا آغاز کرده اید را به دنیای واقعی منتقل کنید. زندگی اجتماعی خود را محدود نکنید؛ به دنبال حمایت و حامی و مهر و محبت افرادی که می توانید ببینید یا در ارتباط هستید، باشید. اگر در فضای اینترنتی و مجازی شوخ طبع، باهوش و مهربان هستید، تلاش کنید در زندگی واقعی نیز به همین گونه رفتار کنید و باشید. خود را در هنگام ارتباطات دنیای واقعی، با همان رفتارها و خصوصیت هایی تصور کنید که در زندگی مجازی مواجه شده اید.

چگونه می توانیم اعتیاد به اینترنت را درمان کنیم؟

موقعیت خود را تغییر دهید. به شرایط زندگی خود نگاه دیگری داشته باشید و ببینید که این موضوعات چگونه سبب تشدید احساس تنهایی در شما می شود: آیا زمان آن رسیده است که محیط زندگیتان را تغییر دهید؟ شغلتان را؟ به عضویت یک گروه اجتماعی واقعی در آیید؟ زمان مواجهه و درگیری با مشکلات بزرگ فرا رسیده است؟ یک اقدام مثبت در رابطه با رفتار خود اتخاد کنید و زندگی خود را بهتر نمایید.

احساسات و مشکلات خود را پیدا کنید. ممکن است کشیده شدن شما به سمت اینترنت ناشی از احساساتی باشد که در برهه های حساس زمانی همچون: تغییر شغل، تغییر روابط عاطفی و مقاطع تحصیلی باشد. بهترین راه ها برای مواجهه با این احساسات، صرف نظر از نوع آن ها، صحبت با کسی ست که به آن ها اعتماد دارید. به علاوه نوشتن درباره آن ها نیز راه حل سودمندی خواهد بود.

به طور کلی، هر چند مشخص کردن احساسات مشکل در ابتدا کار سختی است، اما بیشتر مردم غالب مردم از “باقی نماندن” و “جدا شدن ” به الگویی که برای آنها مضر و اعتیاد آور بوده است راضی هستند.

کارت های یادآوری درست کنید

 

 

 • لیستی از پنج مورد از بزرگترین مشکلاتی که اعتیاد شما به اینترنت برایتان ایجاد نموده است ایجاد کنید.

 

 

 • لیست دیگری از پنج مورد از فواید قطع کردن استفاده افراطی برای شما ایجاد کرده است ایجاد نمایید.

 

 

این لیست ها را بر روی کاغذ یادداشت نمایید و همراه خود داشته باشید. زمانی که در دوراهی انتخاب بین فرار کردن از زندگی واقعی و پناه بردن به فضای مجازی یا انجام کارهای مفید و بهتر دیگر گرفتید، به کارت خود نگاه کنید تا به شما یادآوری کند که از چه چیزهایی قصد دوری کردن دارید و قصد رسیدن به چه مواردی را دارید.

از جمله مواردی که اینترنت در آن ها موثر است، از دست دادن موفقیت های شغلی یا درسی، دوری یا نادیده گرفتن دوستان واقعی، کم خوابی یا بی خوابی، دوری و مواجه نشدن با اظطراب از مسائل مهم می باشد. فواید دوری از این اعتیاد نیز ایجاد موقیت برتر شغلی یا درسی، استراحت بهتر، توجه به روابط اجتماعی و پیدا کردن راه حل های تازه برای رهایی از استرس می باشد.

قدم های بعدی …

در قدم بعدی، به مدیریت زمان استفاده از اینترنت بپردازید. خود را ملزم کنید که روزانه ساعات استفاده از اینترنت را کاهش دهید تا به یک عدد معقول برسد. این برنامه را با دقت و جدیت پیگیری کنید و تا حد امکان از شکستن قوانینی که وضع کرده اید بپرهیزید. برای مثال قبل از شروع استفاده از اینترنت، ساعت مشخصی را برای پایان آن مشخص کنید و حتی اگر احساس می کنید که فراموش می کنید یا غافل می شوید و خدایی ناکرده ساعات استفاده را افزایش می دهید، از برنامه هایی که خود به خود سیستم را خاموش می کنند استفاده نمایید. همچنین سعی کنید استفاده از اینترنت را به عنوان پاداش در نظر بگیرید. مثلا در صورتی که یک کار، مثل درس خواندن، اتمام پروژه یا … را با موفقیت تکمیل کردید، مدتی استفاده از اینترنت را به عنوان پاداش برای خودتان در نظر بگیرید.

سعی کنید روزانه همه این کارها را انجام دهید. به علاوه از خود بپرسید که اگر من ساعت های متمادی پشت کامپیوتر قرار بگیرم، چه چیزهایی را از دست خواهم داد؟ چه فعالیت هایی را ناتمام باقی خواهم گذاشت؟ این فعالیت ها و موارد را یادداشت کنید و سعی نمایید به جای استفاده از کامپیوتر این موارد را انجام دهید.

فعالیت هایی را از پیش از استفاده تعیین نمایید و تنها همان ها را انجام دهید. برای مثال حتی اگر مجبور شدید هر یک ساعت، پنج دقیقه به پشت کامپیوتر بروید و یک کار را انجام دهید، دریغ نکنید. شک نکنید که اینگونه استفاده بهتر از ساعت ها غرق شدن بی هدف در دنیای مجازی ست.

عادات استفاده روزمره از اینترنت را تغییر دهید. اگر عادت دارید که بعد از ظهرها خود را با اینترنت بگذارنید، این کار را به صورت محدودتر یه زمان دیگری مثل صبح ها موکول نمایید.

از موارد زندگی آفلاین استفاده بیشتری کنید. خواندن کتاب های رمان و طولانی به شدت شما را از زندگی آنلاین دور نگه می دارد و زندگی واقعی را مهم تر جلوه مي دهد. همچنین سعی کنید که بیشتر به موزه، سینما پارک و مراکز تفریحی ورزشی بروید و با افراد واقعی ارتباط برقرار کنید.

برای زمان خود ارزش قائل شوید. اگر در جستجوی موضوع خاصی هستید. زمان خود را صرف مسائل گوناگون نکنید و هرگز نگویید این یک کار را هم انجام دهم، بعد می روم. خودتان بهتر می دانید که این “یک کار” هیچ وقت پایان ندارد و می توانید تا ابد به آن بپردازید. پس برای خود محدودیت در زمان استفاده و میزان مطالب قائل شوید.

در قدم نهایی، سایت ها و به طور کلی بخش هایی از اینترنت که برای شما اعتیاد آور یا خیلی جذاب هستند را شناسایی کنید. تلاش و اراده خود را به کار بگیرید که تا حد امکان روزانه کمتر از این وبسایت ها دیدن نمایید و تمرکز خود را به جای دوستان مجازی، بر روی افراد واقعی که در کنار شما هستند معطوف کنید. با فکر کردن بر روی کارهای جذاب دیگر و حتی مهم تر سعی کنید که از جذابیت های این سایت ها بکاهید و کمتر ذهن خود را با این موضوعات درگیر کنید. در واقع تا حد امکان تمرکز خود را بر روی مسائل مهم تر قرار دهید. برای مثال دوستانتان را دعوت کنید، بیرون بروید. گردش بروید، کلاس های گوناگون ثبت نام کنید و به کارهایی که از دستتان برای دیگران بر می آید تمرکز نمایید.

بعد از چند هفته انجام این موارد، به صورت کاملا محسوسی تغییرات رفتاری، روحی و روانی و حتی اجتماعی را در زندگی خود مشاهده خواهید نمود. بنابراین کمی صبور باشید تا لذت زندگی در اجتماع حقیقی را دوباره به دست آورید.

روش های درمان اعتیاد به هرزه نگاری چگونه است؟

در صورتی که با مضرات اعتیاد به پورنوگرافی و به طور کلی منابع جنسی در بستر اینترنت اگاهی پیدا نموده اید زمان پیدا کردن راه حلی دائمی برای جلوگیری از آلودگی دوباره به این موارد است. در اولین قدم برای این موضوع، بهتر است که اطمینان خود را نسبت به مضرات این اعتیاد افزایش دهید. در قدم بعدی و پس از کسب اطمینان تصمیم گیری کنید. تصمیم گیری خود را باور کنید و اطمینان داشته باشید که در تصمیم خود جهت بهبود محکم و استوار هستید. به علاوه بهترین راه برای جدا شدن از اعتیاد، جدا شدن از بهانه ها و دور شدن از عواملی ست که شما را در اجرای تصمیم تان سست می کنند. حال برای تکمیل و کمک به اجرای تصمیماتی که اتخاذ نموده اید موارد زیر را رعایت نمایید:

 

 

 • دسترسی را کاهش دهید- کامپیوتر خود را از محل اختفا و دور از دسترس فعلی به محلی پررفت و آمدی که دیگران بتوانند آن را ببیند منتقل کنید، دسترسی به منابع جنسی را با کمک نرم افزارهایی که دسترسی به سایت ها را کاهش می دهد، کم کنید.

 

 

 • با تحقیق ماهیت این ویدیوها را بیشتر بشناسید و واقع بینی خود را افزایش دهید: این منابع را تعدادی تصویر و ویدیو مجازی که افرادی مجازی در آن نقش دارند، ندانید. این موضوع یکی از مشکلات سست اندیشی در اجرای تصمیم به ترک اعتیاد است. در واقع بهترین راه برای جدا شدن از اعتیاد، جدا شدن از بهانه ها و دور شدن از عواملی ست که شما را در اجرای تصمیم تان سست می کنند.

 

 

 • به افرادی که به آن ها اعتماد دارید اجازه دهید تا تاریخچه مرورگر شما و فعالیت های اینترنتی شما را پیگیری کنند

 

 

 • با یکی از دوستانتان یا افرادی که با آن ها راحت تر هستید، در این مورد گفتگو کنید. کاملا شفاف و روشن از مشکلات و مسائل خود در این باره سخن بگویید و در جهت بازپروری خود با یکدیگر همکاری کنید.

 

 

 • به روابط اجتماعی واقعی روی بیاورید

 

 

 • فعالیت های اجتماعی، سرگرمی و ورزشی روزمره را افزایش دهید و از نشستن بی هدف پای اینترنت خودداری کنید.

 

 

برای همکاری و درمان فرد معتاد باید چه رفتاری داشته باشیم؟

اگر شما با فردی معتاد در حال زندگی هستید (برای مثال همسر یا عضوی نزدیک از خانواده شما معتاد است)، سعی کنید که هفت مورد زیر را انجام دهید:

۱. هدف خود را برای ترک دادن فرد معتاد مشخص کنید. آیا می خواهید که همراه شما تنها به این وابستگی پایان دهد یا احساس نیاز بیشتری به محدود کردن اینترنت دارید؟ دوست دارید که فرد معتاد شب ها و روزهای تعطیل برای گذراندن اوقات بیشتر با شما باشد؟ آیا احساس می کنید که او یا شما نیاز به مشاوره دارید؟

۲. زمان مناسبی را برای گفتگو معین کنید. بدترین زمان برای گفتگو با فرد معتاد زمانی است که او پای کامپیوتر است. مانند مواجهه با تمامی مشکلات و بازگو کردن مسائل مهم، صحبت در این باره نیز نیازمند آرامش طرفین است. بنابراین مکالمه را به زمانی که هر دو طرف بحث آماده گفتگو هستند موکول نمایید.

۳. صحبت خود را پیش از آغاز گفتگو معین کنید. باید فرد معتاد بداند که اعتیاد او چه تاثیری بر روی شما گذاشته است. محکم و مشخص در رابطه با آنچه که قلبا به آن معتقد هستید صحبت کنید. در رابطه با احساس سختی که از زمان از دست رفته برای با هم بودن دارید صحبت کنید.

۴. از جملات بدون سرزنش استفاده نمایید که در آن ها واژه “من” به کار نمی رود. جملات خود را با زبان “عدم داوری، قضاوت یا سرزنش” مرتب کنید. برای مثال اگر بگویید: ” تو به من توجهی نمی کنی برای اینکه همیشه روی آن کامپیوتر لعنتی هستی” شریک شما حالت دفاعی به خود می گیرد و او نیز در مقابل از جملات دارای واژه “من” برای دفاع از احساسات خود استفاده می کند. در عوض از جملات بدون سرزنش مانند زیر استفاده کنید” وقتی که شب ها را پشت کامپیوتر می گذرانی، من احساس می کنم که از من غافل شده ای .” یا ” من احساس غمگینی دارم و ناراحتم از اینکه تو دیگر نمی خواهی درباره آینده یا نقشه هایمان صحبت کنیم”

۵. با همدلی گوش کنید. زمانی که شما پاسخ می دهد، شما صحبت خود را قطع کنید و با احترام به تمام حرفهایش گوش دهید. سعی کنید کمی هم از دیدگاه خود فاصله بگیرید و خود را جای او قرار دهید (با کفشهای او راه بروید). این کار به معنی از دست دادن قدرت یا اعلام موافقت شما با او نیست، بلکه به معنای آن است که شما کاملا نسبت به حرفهای او بی طرف هستید و سعی می کنید که واقعیت آن ها را بدون محکوم کردن بپذیرید.

۶. آماده شنیدن پاسخ منفی باشید. در حالت ایده ال، شریک شما به طور کامل به صحبت های شما در رابطه با عذابی که اعتیاد او برای شما فراهم آورده است گوش می کند. نظریه های شما را می پذیرد، در یک مباحثه مفید شرکت می کند و برای تغییر و اجرای محکم تغییرات موافقت می کند. اما در رابطه با افراد معتاد، ایده آل ها کمتر اتفاق می افتند. پاسخ های منفی شایع ترند و شما باید بر نیازهایتان پایدار باشید و به هدف هایتان چنگ بزنید. اگر اولین مباحثه خوب پیش نرفت یا خراب شد، سعی کنید زمان دیگری را برای مباحثه پیدا کنید و دوباره موضوع را به میان آورید دوباره خواسته ها و احساسات خود را به آرامی بیان کنید.

۷. راه های متفاوتی را انتخاب کنید. در صورتی که ارتباط برقرار کردن با شریکتان میسر نبود و یا مباحثه موفقیت آمیز پیش نرفت، راه های دیگر را انتخاب کنید. این راه ها می تواند نوشتن نامه برای فرد یا حتی استفاده از ایمیل باشد. برای مثال ارسال ایمیل، خود باعث نفی این نظریه که شما اینترنت را بد یا شیطانی و مضر می دانید می شود.

در نهایت و در صورتی که از راه حل های بالا به نتیجه ای که می خواستید نرسیدید، می توانید از مشاوره و متخصصین امر کمک بگیرید. حتی اگر زوج شما از انجام این کار نیز سرباز زد، خودتان بهتر است که به مشاوره برای کمک بیشتر مراجعه کنید.

آیا فرزند شما دچار اعتیاد به کامپیوتر است؟ چه باید کرد؟

این روزها شاید پدر و مادرهای زیادی در رابطه با اعتیاد فرزندانشان نگران باشند. بنابراین ما تصمیم گرفتیم که این بخش را نیز در روش های درمانی اعتیاد برای خانواده ها قرار دهیم. برای شروع، در زیر لیستی از نشانه هایی که از اعتیاد فرزند شما به اینترنت خبر می دهد نگاهی می اندازیم:

 

 

 • خستگی مفرط و بیش از اندازه

 

 

 • مشکلات درسی و تحصیلی

 

 

 • کاهش علاقه به عادات قدیمی

 

 

 • صرف نظر کردن از روابط دوستانه و گوشه گیری

 

 

 • نافرمانی و واکنش نسبت به خواسته ها

 

 

اگر فرزند شما سه مورد یا بیشتر از موارد بالا دچار شده است، بنابراین احتمال آلودگی وی به اعتیاد آنلاین بسیار زیاد است. از لحاظ روانی، نوجوانان و افرادی که به طور کلی در شرف رسیدن به بلوغ هستند به همان مقدار افراد بزرگسال، نسبت به ویژگی های جذاب اینترنت وابسته می شوند.

چگونه می توانیم اعتیاد به اینترنت را درمان کنیم؟

البته باید والدین در نظر داشته باشند که موارد بالا در نوجوانان و جوانان می تواند ناشی از اعتیاد به الکل، مواد مخدر یا حتی مواد غذایی نیز باشد. بنابراین برقراری ارتباط نزدیک با فرزندان تنها راه آگاهی از نوع اعتیاد آن هاست.

همچنین نکته مهم و موثری که والدین باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند، استفاده فرزندان معتاد از روش هایی همچون گریه کردن برای درمان مشکلات خود است. از عواملی که سبب بروز اعتیاد در فرزندان در خانواده می شود، می توان به مشکلات خانوادگی، همچون اعتیاد پدر یا مادر به الکل یا مواد مخدر، کار بیش از اندازه پدر یا مشکلات شناخته نشده و پنهان در خانواده اشاره نمود.

حالا، در صورتی که متوجه شدید که فرزند شما به اینترنت معتاد شده است آگاهی از روش های گفتگو و همراهی با فرزندان نقش بسیار مهمی پیدا می نماید. شما باید علاوه بر مهارت هایی که پیش از این از آن ها سخن گفته شد، از اساس روش های “برقراری ارتباط” چه برای درمان اعتیاد و چه در باقی مسائل اساسی زندگی، آگاهی داشته باشید.

این توانایی ها را در زیر با هم مرور می کنیم:

 

 

 • پدر و مادر ، در صورتی که می توانند برای کمک رسانی به یکدیگر در برابر فرزندان اتحاد ایجاد نمایید.

 

 

 • اهمیت خود نسبت به فرزندتان را به او نشان دهید.

 

 

 • یک زمان مشخص برای استفاده از اینترنت معین کنید.

 

 

 • قوانین منطقی برای این موضوع وضع کنید.

 

 

 • کامپوتر را پنهان نکنید! آن را در معرض دید قرار دهید.

 

 

 • فعالیت های دیگری را برای فرزندانتان مهیا کنید.

 

 

 • حمایت کنید، اما نه به این معنی که تنها از روی دلسوزی بر میل فرزندان رفتار کنید.

 

 

 • در صورت نیاز از منابع و موارد بیرونی برای اثبات حرف های خود استفاده نمایید.

 

 

 • مهمترین موضوع در رابطه با والدین در اینگونه موارد و موقعیت ها، اتخاذ جایگاهی مشخص و محکم برای کمک به فرزندان است. به هیچ وجه با صبر بی موقع اجازه ندهید که این مسئله به مشکلی بزرگ تبدیل شود و بعد به مبارزه با آن بپردازید. با فرزندان خود صحبت کنید و در تلاش برای ارتفای دانش خود در این رابطه باشید.

 

 

شناسایی علایم بهبود

 

 

 • شما به صورت منظم و طبق برنامه از پیش مدون شده خود از اینترنت استفاده می کنید و از برنامه از پیش تعیین شده برای حداکثر ساعات استفاده از اینترنت در هفته تخطی نمی کنید.

 

 

 • شریک شما، والدین و یا کسی که با او زندگی می کنید به شما از تغییرات واضحی که در رفتار شما در برابر آن ها نسبت به گذشته ایجاد شده است، سخن می گویند.

 

 

 • شما به اندازه معقول برای استفاده از سرویس های اینترنتی خرج می کنید و به نوعی حساب و کتاب خرج اینترنتی خود را دارید.

 

 

 • شما مسئولیت های کاری، درسی، خانوادگی و … خود را طبق برنامه ای که پیش از اعتیاد به اینترنت داشته اید به صورت مرتب و کامل پیگری می کنید.

 

 

 • عادت ها، رفتار و علایقی که قبل از دچار شدن به اعتیاد داشتید و بر اثر اعتیاد از آن ها فاصله گرفتید، باز می گردند.

 

 

 • انرژی بیشتر و موثرتری از ارتباط با افرادی که مستقیما با شما در ارتباطند به نسبت افراد مجازی و غریبه در اینترنت می گیرید.

 

 

 • شما احساس فوق العاده ای از اینکه دوباره با دوستان و افرادی که دوست دارید بیرون بروید و زندگی اجتماعی واقعی را تجربه کنید، دارید. همچنین کمتر به دنبال جلب توجه دیگران هستید و بیشتر بر روی خود تمرکز می کنید.

 

 

 • هنگامی که به گذشته خود و اعتیاد خود نگاه می کنید، خودتان را فردی دیگر در زمانی کاملا جدا می بینید.

 

 

در صورتی که احساس می کنید علایم بهبود به مرور در شما ایجاد شده است، باید به شما تبریک گفت. شما اعتیادتان را شکست داده اید و از خطرات و مشکلاتی که این موضوع برایتان ایجاد نموده است، در امان هستید. در صورتی که در اجرای برنامه هایتان، خصوصا در روزهای ابتدایی، موفق نبودید، باید بدانید که روزهای ابتدایی درمان اندکی مشکل است و حتی شاید باعث ناامیدی شما از خودتان شود.مطمئنا بعد از بهبود، طعم خوش زندگی در دنیای واقعی را خواهید چشید.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: زومیت

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *