خانه » دانستنیهای خانواده » عاشق واقعی چه کسی است؟

عاشق واقعی چه کسی است؟

«رابرت اشترنبرگ» در سال 1987میلادی این مدل از عشق واقعی و حواشی آن درست کرد. الگوهایی که فقط بعضی هایشان به عشق واقعی نزدیکند.

«رابرت اشترنبرگ» در سال 1987میلادی یک مدل از عشق واقعی و حواشی آن درست کرد.

آخر تحقیقات رابرت هم این شد که برای رسیدن به یک عشق واقعی باید 3عنصر صمیمیت، تعهد و تمایلات جسمانی به اندازه کافی وجود داشته باشد. اما چون معمولا این اندازه کافی یافت می نشود، بسته به بالا و پایین بودن هر کدام از این سه عنصر، هفت الگوی عشقی به دست می آید.

الگوهایی که فقط بعضی هایشان به عشق واقعی نزدیکند. مثلاً مردی 90درصد جذابیت دارد، 5درصد تعهد و 5درصد صمیمیت؛ در مقابل زنی که 20درصد جذابیت دارد، 70درصد تعهد و 10درصد صمیمیت؛ این دو نفر دچار مشکلات کلینیکی می شوند.

1- مهر و دوستی: مدل مهر و دوستی مدل بی دردسری است. در این مدل احساس تعلق، نزدیکی و صمیمیت به وفور یافت می شود. ولی چیزی که هست اینکه از تعهد دراز مدت، شوق یا گرایشات جسمانی خبری نیست.

2- عشق سودایی: عشق سودایی شاید وحشتناک ترین مدل عشق باشد. در این مدل نه صمیمیت وجود دارد، نه تعهد، نه نزدیکی. هر چه که هست مربوط به همان نگاه اول است. اصلا این مدل به عشق در نگاه اول هم معروف است. مدلی که اگر سریع تغییر شکل ندهد، به همان سرعتی که به وجود آمده محو می شود.

3- عشق توخالی: گاهی عشق های قوی و درست و حسابی به دلایل مختلف به عشق های بی محتوایی تبدیل می شوند که اسمشان را گذاشته اند عشق تو خالی. در این مدل تعهد سر جایش باقی می ماند اما مهر و صمیمیت و تمایلات جسمانی وجود ندارد. همان سه عاملی که به وجود آورنده عشق بود.

4- عشق رمانتیک: بالاخره رسیدیم به مدل لیلی و مجنون. در عشق رمانتیک آن سه عامل به وفور یافت می شود. تعهد هم که سر جای خودش است و «همه چی آرومه».

5- عشق مشفقانه: این هم مدل بدی نیست. لااقل آبروریزی نیست. در این مدل معمولا شوق و گرایشات جسمانی از بین رفته است، ولی مهر و محبت شدید بین دو طرف وجود دارد. این مدل مخصوص کسانی است که می خواهند عمری را با هم بگذرانند ولی گرایش جسمانی به هم ندارند. عشق میان اعضای یک خانواده هم از همین مدل است.

6- عشق سطحی و کورکورانه: این مدل با تابلو ترین اسم ممکن، اصلا مدل خوبی نیست. عشقی که نتیجه گردبادی از گرایشات جسمانی و تعهدات دراز مدت است. در این مدل صمیمیت وجود ندارد و دو نفر، دوستان هم نیستند و فقط تعهد و غریزه است که عاشق و معشوق را به هم نزدیک کرده است.

7- عشق کامل: این از آن مدل هایی است که به محض آمدن اسمش، همه اصرار دارند، در صورت رویت سلام آن ها را هم به این مدل نازنین برسانید. نوع کامل عشق که در آن صمیمیت و تعهد و تمایلات جسمانی در شرایط اکازیون قرار دارند. البته نگهداری این مدل عشق هم برای خودش مصیبتی است و باید حسابی حواس دو طرف به تغییر شکل احتمالی مدل رویایی جمع باشد.

عشق کامل به عبارتی یک رابطه عاقلانه – عاشقانه است که در آن محاسبات عقلانی به همراه گرایش های عاطفی وجود دارد. یعنی عشق عقل را کامل می کند و عقل، حمایتگر عشق است اما این رابطه، با حذف یکی از این دو عنصر ادامه پیدا نخواهد کرد

کاملترین عشق

عشق کامل به عبارتی یک رابطه عاقلانه – عاشقانه است که در آن محاسبات عقلانی به همراه گرایش های عاطفی وجود دارد. یعنی عشق عقل را کامل می کند و عقل، حمایتگر عشق است اما این رابطه، با حذف یکی از این دو عنصر ادامه پیدا نخواهد کرد.

عشق حقیقی در ابتدا بدون کشش جنسی ایجاد می شود و جالب اینکه حتی بالاترین کشش جنسی هم اگر بدون عشق واقعی باشد، بی فرجام خواهد بود. باید بدانید عشقی پابرجاست که تعادلی صحیح از همه احساسات و عواطف باشد.

برای کامل تر شدن احساس عاشقی می توان به حس مسوولیت و حمایت دوجانبه هم اشاره کرد که اگر این حس قوی باشد، شخص تا حدی به طرف مقابل علاقه مند است و گاهی باوجود میل شدید واقعی و قلبی خود از سر راه طرف کنار کشیده و فقط از شادی او شاد می شود . یعنی خوشبختی خود را در خوشبختی معشوق می بیند، به دور از هرگونه خودخواهی. که البته خیلی نادر پیش می آید زیرا انسان ها به صورت فطری حب ذات را به هر چیزی ترجیح می دهند.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: هفته نامه سلامت

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

بدون دیدگاه

  1. سلام اگه ب یکی بخوای عشقتو نشون بدی باید چکار کنی . ایا ارتباط باهاش و نزدیک
    شدن بهش زشت نیست مثلا گرفتن جزوه درسی ؟ لطفا راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.