خانه » خوانندگان » بابک جهانبخش: اگر پسرم خواننده شد به او می گویم به این شهرت دل نبندد

بابک جهانبخش: اگر پسرم خواننده شد به او می گویم به این شهرت دل نبندد

آلبوم «اکسیژن» چند هفته ای هست که در بازار موسیقی کشور منتشر شده و واکنش ها و اتفاقات مختلفی را نیز از سوی کارشناسان در پی داشته. عده ای اعتقاد دارند که این خواننده در این اثر خودش را تکرار کرده و اتفاق جدید را در آن شاهد نیستیم ولی در مقابل عده ای نیز توانسته اند با این اثر ارتباط برقرار کنند و آنرا جزو آثار موفق این خواننده می دانند. عرف بازار موسیقی کشور نیز به گونه ای است که موفقیت یا عدم موفقیت هر آلبومی، چند ماه بعد از انتشارش مشخص می شود. انتشار آلبوم جدید این خواننده و حرف و حدیث های آن باعث شد که سراغ بابک جهانبخش برویم و درباره آن با خودش گپ بزنیم. گفتگویی که ناخواسته به جاهای جالبی کشیده شد…

* به عنوان سوال اول، در مورد اوایل دوران کاریتان حرف بزنیم. زمانی که شروع به کار کردید فکرش را می کردید به موفقیت های کنونی برسید؟

قطعا نه. اولا اینکه خدا را شکر می کنم و بعد به نظرم پشتکار خودم بود که باعث شد این اتفاقات بیفتد. برعکس همه که فکر می کردند نباید آلبوم هایم را منتشر می کردم و در انتظار معجزه می ماندم، به نظرم انتخاب های خودم باعث شد بتوانم جلو بیایم. هر چند هنوز هم آرزوهای بزرگ تری دارم.

* چه عواملی در این مسیر بیشتر از همه به موفقیت هایتان کمک کرد؟

پدرم خیلی برایم تلاش کرد. او همیشه به من مشاوره می داد و سعی می کرد راه درست را به من نشان دهد. از زمانی هم که ازدواج کردم، همسرم تکمیل کننده این روند و جریان بود.

* رازهای موفقیت یک هنرمند در بلند مدت چيست؟

فکر می کنم در زندگی و کلا در هر کاری، اول باید منظم باشیم و کارهایمان را روتین انجام بدهیم. این انضباط خیلی می تواند كمکم کند یاد بگیریم دنبال چه هدفی هستیم. خيلي اوقات استفاده از تجربه دیگران هم تعیین کننده است. نظر مخاطب یکی از برجسته ترین و تعیین کننده ترین بخش های ماجراست و اینکه سعی کنیم شناخت خوبی از جامعه داشته باشیم. یک هنرمند باید روان شناس خوبی باشد. در اين صورت می تواند فعالیت های درستی در زمینه کاری اش تجربه كند. او بايد دور از حواشی باشد و این را بداند جایی آمده که هم نقد منفی است و هم مثبت.

* پس با این اوصاف مواقع شکست هم راهکارهای جالبی برای مقابله با آن داشته اید؟

به هر حال اوایل هر شکستی، هر کسی اذیت می شود. کارها و انتخاب ها خیلی افت و خیز دارند. باید از شکست هایمان درس بگیریم و خودمان را نبازیم. آن وقت است که مي توان جبران کرد. من در کارم این افت و خیزها را تجربه کردم. دوران قبل از آلبوم «چی شده» و دوران بعد از «چی شده». این آلبوم یک اتفاق خوب برای من بود. قبل از آن یک دوران افت داشتم. به صورتی که فراموش شده بودم و به مرور با تلاش و شناخت درست از جامعه و طرفدارانم جلو آمدم.

* این یعنی از هر شکستی، درس های زیادی گرفتید؟

مطمئنا. هنوز هم دارم درس می گیرم و در حال یاد گیری هستم. اگر ایراد ها کمتر شده، علتش درس گرفتن از شکست ها بوده است. حالا به جایگاهی رسیده ام که وقتی از تجربه هایم استفاده می کنم، حتی اگر از یک نمونه از کارهایم هم کمتر استقبال بشود، باز هم آن رکود باعث تخریبم نمی شود. به هر حال رزومه ای برای خودم جمع کرده ام که بابت آن خوشحالم.

* به شکست عبرت آموز اعتقاد دارید؟

به خود آدم بستگی دارد. بعضی ها 10 بار هم درس نمی گیرند ولی بعضی ها سعی می کنند بعد آن از تجربه ها و اتفاق ها درس بگیرند و عاقلانه یاد بگیرند. هر چقدر عجول باشی بیشتر بازنده ای. باید صبور باشی. خیلی وقت ها زمان و پشتکار مشکلات را حل می کنند.

* تا به حال برای شکست هایتان گریه کرده ايد؟

در مورد شکست های کاری گریه نکرده ام چون موسیقی برای من شغل نیست و علاقه مندي است ولی ناراحت شده ام. تا حدي خودخوری هم می کنم.

* بزرگ ترین شکست زندگی هنری بابک جهانبخش چه بوده؟

فکر می کنم اگر بشود اسمش را شکست گذاشت مربوط به دوران ممنوع الکاری ام است. بسیار اذیت شدم ولی خودم را نباختم. افت و خيز داشتم ولی سعی کردم بجنگم. فراموش شده بودم. خوب آن روزها یادم مانده ولی سختی کشیدم و جنگیدم. تلاشم را ادامه دادم. امروز از خودم بابت پیگیر بودنم بسیار راضی ام. اگر به حرف خیلی ها گوش می کردم بدون شک جایگاه کنونی را نداشتم.

* حالا و در جایگاه کنونی، چه اهداف بزرگی دغدغه این روزهای شماست؟ چه چیزهایی مغزتان را درگیر کرده؟

این روزها قطعا موفقیت آلبوم اکسیژن برایم از همه چیز مهم تر است. باید به یک کار زمان داد. خدا را شکر انتقادش از تمام آلبوم هایم کمتر بوده. در موردش حرف زدن کمی زود است ولی تمام دغدغه ام این تفکر و زحمتی است که کشیدم تا این اثر بتواند در ذهن مخاطبم جواب بگیرد. دوست دارم مخاطبم بداند مجموعه ای ارائه نداده ام که کارهای قبلی را تحت تاثیر قرار دهم. او باید متوجه منظورم بشود.

* فکر می کنید قابلیت حفظ این موفقیت ها را برای سال های آینده داری؟

دیگر تعداد آهنگ هایم زیاد است و قطعا به فکر انتشار آلبوم نیستم ولی دنیال تک تراک های وزین و متفاوت ام. یک کار فاخر و قابل دفاع. بیشتر دلم می خواهد به کارهای فاخر اضافه کنم تا اینکه به فکر انتشار آلبوم باشم.

* پس سیاست گذاری های جالبی را هم در نظر دارید؟

کلمه سیاست را دوست ندارم ولی هدف و تفکرم در ارتباط با ادامه فعالیت ام این است که گزیده کاری را برگزینم. باید بدانیم در یک مجموعه،10 تا کار داریم. معدل گرفته می شود و به همین دليل سخت تر می شود نظرات را همسو و مثبت کرد ولی وقتی تک تراک کار می کنی می توانی جزيی تر به آن نگاه کنی و با شرایط روزت پیش بروی. در این سبک کاری، این فرصت را دارم که اشتباهات کمتر و تعداد تراک سوخته کمتری داشته باشم.

* ترس از آینده همیشه بزرگ ترین ضربه را به هر هنرمندی می زند. شما هم تاكنون دچار این اتفاق شده اید؟

نگذاشتم این اتفاق بیفتد. نمونه اش همین آلبوم اکسیژن. خودم می دانم کارم را درست انجام داده ام. زمان نشان مي دهد کارم را درست انجام داده ام. این ریسک یعنی اینکه من نترسیده ام. حتی اگر یک تراک مجموعه اکسیژن هم موفق باشد، کارم را درست انجام داده ام. پس نترسیدم و این کار را کردم. این ترس دقیقا نقطه ای است که می تواند تو را به سمت سقوط بکشاند. جمله «ترس برادر مرگ است» در این بحث قطعا مصداق دارد.

* برگردیم به آلبومتان. هوادارانتان شور و شعف زیادی برای انتشار آلبومتان داشتند. این موضوع وظیفه شما را خیلی سنگین کرده بود.

قطعا همین طور است. براي اينكه ثابت کنم چقدر دوستشان دارم از این به بعد گزیده کارتر خواهم شد و اشتباهاتم را کمتر می کنم.

* موفقیت یک آلبوم را در چه گزینه هایی می بینید؟

آلبوم موفق یک مجموعه برای تمام طیف هاست. در مجموعه اکسیژن، نگاه ویژه ای داشتم هم به مردم عام، سنین بالا، جوان تر ها، موزیسین ها و ترانه سراها. نمی توانم بگویم یک نفر بیاید و بگوید من کل این آلبوم را پسندیدم. هدفم این نبوده که آلبوم را برای یک نفر بسازم. سعی کردم همه چیز را در نظر بگیرم. استاد «مجتبی میرزاده» به من یاد داد آلبومی موفق است که هر کسی یک ترانه را عاشقانه در آن دوست داشته باشد. این یعنی تو کارت را درست انجام داده ای و اگر این اتفاق برای من بیفتد کارم را درست انجام داده ام. «من و بارون» مجموعه ای کاملا متفاوت است، اکسيژن هم همین طور است يعني با نگاه و دیدگاهی جدید. آلبوم های قبلی هم همین گونه بودند. اگر «من و بارون» را تکرار می کردم، آن اثر را زیر سوال می بردم. نخواستم آن را تکرار کنم. مخاطبان من خدا را شکر به قدری فهیم اند که من خودم 90 درصد کامنت خیلی خوب گرفتم. تا امروزم برای من نمره خوبی است.

* فکر می کنید این اثر موفقیت آلبوم های قبلی شما را در پی خواهد داشت؟

فکر می کنم موفقیت این اثر بیشتر خواهد بود. فقط زمان لازم دارد. هر تغییری سخت است. چون عادتی که به اثر قبلی داشته اند باعث شده کار جدید را سخت تر قبول کنند. باید با آلبوم جدید هم خاطراتی ساخته شوند تا موردپسند قرار بگیرد.

* زندگی خصوصی بابک جهانبخش با تولد پسرش وارد فاز جدیدی شده. تولد پسرتان چقدر باعث شده در پی کشف فضاهای جدید و احساس های جدید باشید؟

قشنگ ترین لحظه زندگی من قطعا تولد پسرم بود. این جمله را بارها شنیده ایم که می گویند «تا پدر نشی نمی فهمی». مطمئنا «آرتا» برکت زندگی من بود و هست. با قاطعیت می گویم. واقعا همه این انرژی خوب را مدیون آرتا هستم. خدا را شاکرم. وقتی به این باور می رسی که پدر هستی، برخی احساس ها در تو تشدید می شود.

* پسرتان کدام یک از آثارتان را بیشتر دوست دارد؟

هنوز زود است و آرتا یک سال و نیم بیشتر ندارد ولی خیلی جالب است که در آلبوم جدید، قطعه دوم که پخش می شود ری اکشن جالبی دارد! وقتی در ماشین مشغول رانندگی هستم، تا صدای ضبط را زیاد نکنم اصلا آرام نمی شود. با حرکت های مختلف به من می فهماند ضبط را روشن کنم.

* تا به حال به این فکر نکردید برای فرزندتان قطعه ای بسازید؟

چرا، فکر کرده ام ولی چون دلم می خواهد کار ماندگاری بسازم، هنوز به آن حس و درجه مقبولیت نرسیده ام که کل حسم را بتوانم بیان کنم. البته آهنگ ایده آل را به خاطر آرتا خواندم. همیشه هم وقتی آن را می شنوم یا می خوانم، حس خوبی دارم.

* دوست دارید «آرتا» در آینده خواننده شود؟

قلبا اگر بخواهم بگویم، نه ولی نمی توانم به زور سرنوشت بچه ام را عوض کنم. هر اتفاقی بیفتد حمایتش می کنم. زندگی هنری تنش های خاص خودش را دارد. به دليل گستره آدم هایی که تو را می شناسند. دوست دارم بچه ام در آرامش باشد. وقتی تو یک هنرمندی، یک روز خوبی و برایت کف می زنند و روز بعد… این بالا و پايین ها در زندگي سخت اند. برخی تجربه ها تلخ اند.

* اگر پسرتان خواننده شد، بزرگ ترین و مهم ترین نصیحت شما به او در این مسیر چیست؟

که به این شهرت دل نبندد. با دل و قلبش بخواند و در هر کاری باید تلاش و پشتکار داشته باشد و شکست را نپذیرد و مغرور نشود. اعتماد به نفس خیلی خوب است ولی غرور همه چیز را به هم می ریزد.

* این روزها چه موسیقی ای گوش می دهید؟

این روزها موسیقی گوش نمی کنم (خنده). چون فضای کارم به قدری پر سر و صداست که در خانه آرامش را بیشتر می پسندم.

* سبک یا آلبوم خاصی هست که این روزها به شما آرامش بدهد؟

جدیدا سبک های بی کلام و تلفیقی را دوست دارم. تلفیقی از شرق و غرب که حس خوبی به من می دهد.

* همه شما را به عنوان یک خواننده انرژی مثبت می شناسند. این روند در زندگی عادیتان هم جاری است؟

نمی توانم به این سوال جواب بدهم. باید از خانواده ام بپرسید. هر چند اعتقاد دارم برخی اوقات برای خانواده خودم به دليل مشغله های کاری فراوان کمتر وقت گذاشته ام اما سعی ام را خواهم کرد از این به بعد یک تناسبی را رعایت کنم. باید به وظایف خودم برسم. همیشه وقتی کنار خانواده ام بودم بهترین ها برایم اتفاق افتاده. دوست دارم پدر و همسر خوبی برای خانواده ام باشم.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: موسیقی ما

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

کد آهنگ پیشواز همراه اول نظام شکارچیان

هر آهنگ پیشوازی که شخصی برای سیمکارت همراه اول خود انتخاب می کند نیازمند کد …

بدون دیدگاه

  1. عاشقتم بابک جون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *