خانه » اخبار روز » چرا سکه طلا ارزان شد؟

چرا سکه طلا ارزان شد؟

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، کاهش قیمت سکه و طلا در روزهای اخیر را به دلیل سفر قریب الوقوع رییس جمهور کشورمان به نیویورک دانست و گفت که این نوسان قیمت مبنای سیاسی دارد و پایدار نیست.

عزت الله یوسفیان ملا  اظهار کرد: مسلما کاهش قیمت سکه و طلا مبنای سیاسی دارد و نه اقتصادی. حتی نمی توان گفت که این کاهش مبنای سیاسی پایداری دارد بلکه مبنای سیاسی عبوری و گذری دارد و بر اساس پیش بینی هایی از جمله احتمال ملاقات ایران و مسئولان اتحادیه اروپا صورت می گیرد.

وی افزود: در گذشته هم وقتی هیات مذاکره کننده ایران عازم کشورهای آسیای میانه یا روسیه برای مذاکره می شد قیمت ارز و طلا کاهش می یافت و بعد که مذاکرات به نتیجه نمی رسید دوباره قیمت ها به وضع اول برمی گشت یا بدتر می شد.

نماینده مردم آمل در مجلس با اشاره به سفر حسن روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یادآور شد: با توجه به اینکه این سفر قرار است انجام شود، شایعاتی درباره مذاکره ایران با عالی ترین و تصمیم گیرترین مقام غرب مطرح است که البته معلوم نیست اتفاق بیفتد یا نه و بر این اساس نوسان قیمت ها را شاهد هستیم.

یوسفیا ن ملا با بیان اینکه افزایش و کاهش قیمت ها با مبنای سیاسی نمی تواند پایدار باشد، اظهار کرد: زمانی کاهش قیمت طلا و ارز می تواند امیدوارکننده باشد که یک اتفاق سیاسی و یا اقتصادی عملی بیفتد مثلا مذاکره ای شود و یا از طرف مقابل گامی برداشته شود یا تحریم لغو شود اما وقتی کاهش یا افزایش قیمت مبنای علمی،  اقتصادی و سیاسی نداشته باشد با یک پیش بینی و احتمال قیمت ها پایین یا بالا می رود و اصلا قابل محاسبه نیست.

این نماینده اصولگرای مجلس درباره احتمال سودجویی برخی افراد در جریان کاهش و افزایش قیمت ها نیز هشدار داد و گفت: شاید کسانی این قدرت را داشته باشند که در این بازار سوء استفاده و سودجویی کنند و بتوانند خریدهایی داشته باشند و احتکارهایی کنند و بعد وضعیت به حالت اول برگردد. در شهرستان ها این اتفاق زیاد می افتد که مثلا یک مقام مسئول و صاحب نظر در حوزه مسکن می گوید که هزار قطعه زمین را می خواهیم واگذار کنیم و با این اتفاق یک مرتبه قیمت مسکن بیست درصد کاهش می یابد. وقتی اقتصاد کشور مبنا نداشته باشد وقوع این اتفاقات هم متحمل است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: در ایام بعد از انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی آقای روحانی شاهد این بودیم که خیلی وقت ها قیمت ها پایین می آمد اما دوباره اوج می گرفت. به نظر می رسد اگر خبری هم برسد که ملاقاتی در آمریکا اتفاق نمی افتد، قیمت ها بیش از قبل بالا می رود زیرا مبنای علمی و اقتصادی ندارد و این نوسان صرفا روی احتمالات سیاسی اتفاق می افتد.

یوسفیان ملا در پایان تاکید کرد: اقتصاد کشور ما کاملا تنیده در مسائل سیاست خارجی کشور است لذا این چنین کاهش و افزایش قیمت ها قابل محاسبه نیست.

گردآوری: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *