خانه » کودک و والدین » دانستنیهای کودکان » چگونه کودکم را به درس خواندن علاقه مند کنم؟

چگونه کودکم را به درس خواندن علاقه مند کنم؟

كودك پرخاشگر شاید از لحاظ ظاهری با همه كودكان دیگر مدرسه تفاوت خاصی نداشته باشد ولی تهدید كردن، هل دادن، لگد زدن و كتك كاری با همشاگردی هاباعث می شود حد اقل هفته ای یكبار پدر و مادرش مجبور شوند به مدرسه بروند و شكایات معلمان و همشاگردی ها را بشنوند.

پرخاشگری و رفتارهای تهاجمی كودكان كه حتی می تواند منجر به آسیب به همشاگردی ها شود هم در پسران و هم در دختران مشاهده می شود، اگر چه در دختران نسبت به پسران این پرخاشگری كمتر فیزیكی است و با آسیب جسمانی كمتری همراه است.

اما در هر حال جدای از آسیب های اخلاقی و اجتماعی دیگری كه خشونت برای او به همراه می آورد، اغلب پرخاشگری باعث حذف آنها از جمع می شود كه این امر نیز مسائل اجتماعی دیگری نیز به دنبال خواهد داشت.

چرا كودك پرخاشگر می شود؟

خشونت كودك بستگی به عوامل زیادی دارد و صرفا نمی توان تقصیر اصلی این مشكل را متوجه یك عامل كرد. عوامل ارثی، محیطی و زیست شناختی و نیز عوامل هورمونی تاثیرات پیچیده ای دارند كه هر كدام می توانند منجر به بروزرفتارهای پرخاشگرانه شوند. اما در این میان خانواده می تواند با نقش موثر خود، موجبات آرامش و كنترل خشم و یا تشدید خشونت كودك شود.

یكی از عوامل مهم بروز خشونت در كودكان الگو سازی است. كودكان تمایل دارند از افرادی كه دوستشان دارند الگوبرداری رفتاری كنند. به همین علت در سنین خردسالی از پدر یا مادر و در سنین بالاتر از هنرپیشه های تلویزیون و یا امثال آنهاالگو می گیرند و طبیعی است كه الگوهای خشن، كودك را به تقلید خشونت دعوت می كند.

فراموش نكنید نحوه صحبت و رفتار والدین با یكدیگر آیینه تمام نمای رفتارهای كودك شماست.

استفاده نابجا و نامناسب از تشویق و تنبیه نیز از عواملی است كه موجب تقویت خشم و پرخاشگری كودك می شود. در این میان خوشحالی و خندیدن والدین پس از مشاهده كوچك ترین جرقه های خشونت در كودك پاداشی برای ادامه و تقویت آن محسوب می شود.

هیچ گاه در اتاق كودك تلویزیون نگذارید و زمان تماشای برنامه های تلویزیون را كاهش دهید، زیرا تلویزیون جدای از اثرات ذهنی كه بر كودك دارد او را از برنامه هایی مانند ورزش، كتاب خواندن و… باز می دارد و تفكر خلاق را محدود می كند.

گردآورِی: مجله اینترنتی پارسی وان

منبع :تبیان

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سوختگی کودک

سوختگی کودک و کمکهای اولیه

سوختگی کودک عبارتست از آسیب بافت در نتیجه تاثیر حرارت، الکتریسیته، اشعه و عوامل شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.